با محبوبیت بازار رمز ارز یکی از مشهور ترین تجارت های دنیا عمل ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال به شمار می رود که مانند تمامی حرفه های دیگر مستلزم دانش خاص و آگاهی از بهترین قطعات دستگاه ها دارد و انتخاب ابزار مناسب با شرایط کشور از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر قصد دارید به عنوان یک ماینر فعالیت خود را آغاز کنید این مقاله به شما کمک می کند تا از بهترین دستگاه های ماینینگ و قیمت آن ها در ایران با خبر شوید.

 

 

 آنچه باید در مورد دستگاه های ماینر بدانید

برای قدم گذاشتن در عرصه استخراج ارز دیجیتال ابتدا باید از پستی ها و بلندی های آن باخبر باشید تا تصیم خود را برای فعالیت در این صنعت قطعی کنید. عمل ماینینگ در ایران با مشکلات زیادی مواجه بوده و فروشندگان دستگاه ها از هیچ قانون خاصی پیروی نمی کنند به همین ترتیب پیشنهاد می شود قبل از خرید یک دستگاه حتما در مورد قیمت و کارایی آن تحقیقات لازم و کافی به عمل بیاورید. برخی از مواردی که باید در انتخاب دستگاه های ماینر مورد توجه قرار بگیرند:

• مصرف برق
• شرکت تولید کننده
• وزن و اندازه

• وضعیت شبکه و قیمت
• قدرت پردازش دستگاه

توان محاسباتی دستگاه: همانطور که می دانید دستگاه های ماینر توسط قدرت پردازشی که دارند (هش ریت یک دستگاه) تعدادی مسائل ریاضی پیچیده را حل می کنند که به واسطه آن بلاک ها در بلاک چین رمز ارز ها قرار می گیرند و در مقابل به استخراج کنندگان پاداش داده می شود. هرچه هش ریت یک دستگاه بالاتر باشد به این معنی است که قدرت پردازش آن بالا تر بوده و با سرعت بیشتری بلاک ها را تکمیل می کند. در حال حاضر دستگاه های ماینری که در ایران خرید و فروش می شوند با توان پردازشی 14 تا 50 تراهش بر ثانیه موجود می باشند. برای اطلاعات بیشتر به مقاله هش ریت چیست؟ مراجعه نمایید.
میزان مصرف برق دستگاه: مصرف برق یکی دیگر از عوامل حائز اهمیت در ماینینگ است زیرا ماینر ها برای کسب سود به عمل استخراج ارز های رمز نگاری شده می پردازند و اگر مصرف برق دستگاه بیش از اندازه بالا باشد سود ماینر کاهش میابد. جالب است بدانید دستگاه هایی که مصرف برق بیشتری دارند با قیمت کمتری به فروش گذاشته می شوند، زیرا فروشندگان نیز می دانند دستگاه های پر مصرف خرج بیشتری برای ماینر ها به دنبال دارند و اگر قیمتشان نیز بالا باشد برای هیچ استخراج کننده ای به صرفه نیست از این دستگاه ها استفاده کند. البته این موضوع در کشور هایی که تعرفه های برق بالا است صدق می کند.
وزن دستگاه: هر چه اندازه و وزن دستگاه کمتر باشد یک ویژگی برای ماینر محسوب می شود و در قیمت دستگاه ها موثر می باشد. پس استفاده از دستگاه هایی که در وزن کم و ابعاد کوچک تر ارائه می شوند پر طرفدار تر از دستگاه های بزرگ با وزن های سنگین می باشند.

برند دستگاه: برند یا شرکت تولید کننده یک دستگاه ماینر مانند سایر محصولات مورد توجه علاقه مندان آن قرار می گیرد زیرا شرکت هایی که سابقه خوبی دارند معتبر تر بوده و اعتماد بیشتری از خریداران جلب می کنند، بنابراین دستگاه های برند bitmain که یک کمپانی معروف تولید کننده دستگاه ماینر است از قیمت بالاتری نسبت به دستگاه های معمولی برخوردار هستند.
وضعیت شبکه دستگاه ها: اگر شما یک سرمایه گذار در حوزه ارز دیجیتال باشید می دانید قیمت بیت کوین از نوسانات بالایی برخوردار است، عامل دیگری که مانند قیمت در رمز ارز ها قابل تغییر می باشد سختی شبکه یا Difficulty است که در تعیین هزینه دستگاه ها موثر است. اگر سختی استخراج بالا برود اما در مقابل قیمت رمز ارز بالا نرود سود دهی دستگاه کاهش یافته و به نسبت آن قیمت دستگاه نیز کم تر می شود.

نکته: هنوز قانون گذاری کاملی برای وضعیت ماینر ها و دستگاه های آن وضع نشده است که این موضوع باعث سرگردانی قیمت و ریسک های زیاد در این زمینه می شود، آخرین اطلاعات از قانون گذاری در رابطه با استخراج ارز دیجیتال در لینک زیر آمده است.

قوانین جدید استخراج ارز دیجیتال

 


برترین دستگاه های ماینر در ایران

همانطور که گفته شد انتخاب یک دستگاه با شرایط فعلی کشور هر ماینر اهمیت شایانی داشته و کسب اطلاعات در این زمینه بسیار مهم است. همچنین اگر به سایر فعالیت های کسب سود از راه ارز دیجیتال علاقه مند باشید تفاوت ماینینگ ارز دیجیتال و استیکینگ در این جا مشخص می شود، زیرا استیکینگ نسبت به ماینینگ از خطر کمتری برخوردار است. با توجه به مواردی که در بالا اشاره شد برخی از دستگاه هایی که در ایران جزو پرطرفدار ترین دستگاه های ماینر محسوب می شوند را در جدول زیر برای شما دسته بندی کرده ایم:

 

نام دستگاه توان محاسباتی قیمت دستگاه کارکرده قیمت دستگاه نو
bitmain antminer s19 pro 110 تراهش 375 میلیون تومان 450 میلیون تومان
microbt whatsminer m30s 88 تراهش 300 میلیون تومان 350 میلیون تومان
+bitmain antminer s17 73 تراهش 230 میلیون تومان نامشخص
bitmain antminer s17 pro 53 تراهش 125 میلیون تومان 135 میلیون تومان
microbt whatsminer m31s 70 تراهش 190 میلیون تومان 220 میلیون تومان
microbt whatsminer m20s 68 تراهش 190 میلیون تومان نامشخص
+bitmain antminer t17 55 تراهش 76 میلیون تومان 130 میلیون تومان
microbt whatsminer m21s 56 تراهش 132 میلیون تومان 140 میلیون تومان
bitmain antminer s11 20.5 تراهش 30 میلیون تومان 38 میلیون تومان

 

جدول بالا قیمت های حدودی دستگاه ها می باشد که در سایت های فروش ابزار ماینینگ درج شده و ممکن است در روز های آینده با نوسانات بازار ارز دیجیتال متغیر باشد. پس خرید دستگاه های ماینر مستلزم تحقیقات فردی شما نیز می باشد اما قیمت های نوشته شده در جدول بالا به آگاهی نسبی شما نسبت به دستگاه ها کمک می کند.

هشدار: به دلیل قاچاق دستگاه ها و غیر قانونی بودن، کلاهبرداری در این رسته بسیار زیاد است و قبل از خرید دستگاه ماینر از یک فروشنده حتما باید تحقیقات لازم و پرس و جو در مورد فروشنده را انجام دهید در غیر این صورت ممکن است سرمایه خود را از دست بدهید و هیچ پیگیری قانونی ای بابت این موضوع وجود ندارد.