قرارداد هوشمند برای اولین بار در سال 1994 توسط نیک زابو دانشمند آمریکایی اختراع شد که با هدف انجام معاملات بدون نیاز به یک سازمان حقوقی که به صورت خودکار و کدنویسی شده می باشد به وجود آمده است، این معاملات به صورت غیر متمرکز بوده و فقط توسط دو فرد خریدار و فروشنده کنترل می شود. ساختار این پروتکل رایانه ای بسیار پیچیده است و از امنیت بالایی برخوردار می باشد.

 


درک بهتر قرارداد هوشمند

به گفته زابو قرارداد هوشمند با هدف ادغام تکنولوژی و عرصه فروش به وجود آمده است و طبق کدنویسی هایی که در این فرایند فروش دیجیتالی انجام شده است معاملات تنها طبق الگوریتم قرارداد مشخص شده پیش می رود. قراردادهای هوشمند همچنین پایه ای برای انتقال رمز ارز دیجیتال می باشند که در اصل نمایش دیجیتالی یک دارایی فیزیکی هستند.

 

 

ساختار قرارداد هوشمند بر چه اساسی است؟

در واقع smart contract واقعا یک سیستم کامپیوتری دارای هوش نیست بلکه همان قوانین تجاری می باشد که به زبان برنامه نویسی ترجمه شده و یک پروتکل هوشمند برای انجام معاملات به شکل دیجیتالی را به وجود آورده است. کلیت قرارداد هوشمند بر 4 اساس سوار است:

شرایط قرارداد: هر قرارداد هوشمند موضوع خاصی برای انجام دادن دارد که کاربران باید آن را امضا کرده و شرایط را بپذیرند.

امضا دیجیتالی: کاربران توسط کلید خصوصی ای که در اختیار دارند محتوای قرارداد را امضا کرده و به ادامه پرتکل می پردازند.

یک پلتفرم غیر متمرکز: هر قرارداد هوشمند به یک پلتفرم نیاز دارد تا بر روی بلاک چین آن مستقر شود. از مثال های یک قرار داد هوشمند می توان به حوزه DEFI اشاره کرد که دارای توکن ERC-20 است و میان کاربران بسیار محبوب است.

 

 

فواید استفاده از قرارداد هوشمند

با پیشرفت تکنولوژی کارها بسیار آسان تر شده و انسان از فواید بسیار این شبکه های نوین استفاده می کند. قرار داد های هوشمند برای خرید و فروش ارز دیجیتال نیز بسیار مناسب اند، از بهترین کاربرد های یک قرارداد هوشمند می توان به موارد زیر اشاره کرد.
بی دردسر بودن پروسه: قرار داد هوشمند توسط شخص خودتان انجام می شود و نیاز به تایید یک شخص ثالث نمی باشد و همه چیز طبق اصول سیستم پیش می رود.
امنیت بالا: ممکن است در سازمان های متمرکز و حقوقی در قرارداد شما خطایی رخ دهد اما در قرارداد هوشمند به دلیل نوشته شدن کد ها از قبل و آماده بودن آن ها امکان خطا وجود ندارد.
سرعت بالا: انجام شدن این قرارداد ها توسط سیستم با سرعت بسیار بالایی صورت می گیرد و نیاز به کنترل آن نیست زیرا به صورت خودکار است و نیاز به دقت شما ندارد.
در کل قرارداد هوشمند قرارداد مقدوم به صرفه و با کیفیتی است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده و رضایت مردم را به همراه داشته است.