پروژه فایل کوین که با نشان اختصاری FIL نشان داده می شود، با هدف بهبود در ذخیره سازی اطلاعات و افزایش امنیت داده ها به وجود آمد و بسیار پروژه موفقی بود زیرا به محض اتمام پروژه در سال 2017 سرمایه ای حدود 257 میلیون دلار به دست آورد. این پروتکل با تکیه بر بلاک چین به وجود آمده و یکی از بزرگ ترین پروژه های صنعت بلاک چین می باشد.

 

 

تعریف فایل کوین به زبان ساده

در واقع می توان گفت فایل کوین محیطی برای ذخیره امن اطلاعات است که افراد می توانند این حافظه ها را خریداره کرده و در رایانه خود از آن استفاده کنند، از آن جا که فایل کوین توسط بلاک چین ساخته شده است این پایگاه داده دارای قابلیت غیر متمرکز بودن شبکه است. موضوع جالب در مورد فایل کوین آن است که فروشنده ها همان کاربر های فایل کوین می باشند به این صورت که اگر فردی به طور مثال 2 ترابایت حافظه داشته باشد و از آن استفاده نکند می تواند در شبکه فایل کوین برای کسانی که به فضای بیشتری برای ذخیره سازی اطلاعاتشان نیاز دارند بفروشد و در ازای آن ارز رمز فایل کوین دریافت کند. فایل کوین طراحی شبیه به فناوری بلاک چین دارد و شبکه آن از زنجیره ای از رایانه ها تشکیل شده است و تفاوت آن با شرکت های متمرکزی که خرید و فروش فضای ذخیره اطلاعات انجام می دهند آن است که فایل کوین فضای گسترده تر و امن تری را به کاربرانش ارائه می دهد و این شبکه کاملا غیر متمرکز بوده که یکی از بزرگترین فواید آن می باشد. در نتیجه فایل کوین تمام کسانی که فضای بدون استفاده دارند را در یک شبکه جمع آوری کرده و از ادغام آن ها فضای گسترده ای برای ذخیره اطلاعات را به وجود آورده که افراد با خرید این فضا ها می توانند دنیایی از اطلاعات را با امنیت بالا ذخیره کنند. نکته دیگری که باعث معروفیت بیشتر این پروژه شده غیر قابل هک بودن آن است، همه می دانیم که سیستم بلاک چین بسیار پیچیده و امن می باشد که هک کردن آن بسیار دشوار و تقریبا غیر ممکن می باشد حال فایل کوین نسخه توسعه داده شده بلاک چین می باشد و از امنیت بیشتری برخوردار است پس تمام افرادی که اطلاعات مهمی را می خواهند ذخیره کنند می توانند با خیال راحت از سیستم فایل کوین استفاده کنند.

 

 

عملکرد فایل کوین چگونه است؟

در فایل کوین سه دسته بندی کلی وجود دارد که کاربران بنا بر درخواستی که دارند به این سه گروه تقسیم می شوند.

کاربران یا خریدار ها

 این گروه را مشتریان داخل شبکه تشکیل می دهند که می خواهند در قبال رمز ارز FIIL که پرداخت می کنند حافظه دریافت کنند. در این دسته کاربران می توانند فروشنده های خود را از قسمت (storage miners) انتخاب کنند. کسانی که می خواهند حافظه خریداری کنند مقدار خرید تنها وابسته به نیاز آن ها می باشد و حد معینی برای خرید وجود ندارد کاربران هر چه ارز رمز بیشتری در اختیار فروشندگان بگذارند می توانند از آن ها فضای بیشتری دریافت کنند.

ماینر های ذخیره سازی

ماینر های ذخیره سازی همان افرادی اند که حافظه خود را در اختیار فایل کوین و کاربران قرار می دهند و در مقابل رمز ارز fill دریافت می کنند. ماینر های ذخیره قبل از شروع کار باید وثیقه هایی از جنس رمز ارز fill در قالب سکتور به شبکه ارائه دهند تا حسن نیتشان برای ارائه درست به سیستم ثابت شود. با انجام این فرایند مشتری از خرید خود مطمئن می شود چون می داند تمام ماینر های ذخیره باید وثیقه بگذارند تا عضو شبکه فایل کوین شوند و این برای همه ماینر ها صدق می کند.

ماینر های بازیابی

در صورتی که مشتریان درخواست دریافت اطللاعات را داشته باشند ماینر های بازیابی (retrival miners) آن اطلاعات را در اختیار مشتری می گذارند، این دسته از فعالان فایل کوین می توانند هم در بخش ماینر های ذخیره سازی و هم در بخش ماینر های بازیابی فعالیت داشته باشند.