بیت کوین و سایر آلت کوین های محبوب، به سطح حمایتی بحرانی خود رسیده اند که احتمالا خرید قوی از گاو ها را به خود جلب می کند. بیت کوین هفته گذشته روند خوبی را در پیش گرفته بود و مجددا تا سطح 50 هزار دلار نیز افزایش یافت، اما در دو روز گذشته عقب گشتی به سمت سطوح 46 هزار دلار و در نهایت به 42 هزار دلار تجربه کرد. این امر باعث شد سایر آلت کوین هایی مانند اتریوم، کاردانو، سولانا، کازماس و غیره که پیشرفت خیره کننده ای داشتند، سقوط بدی را تجربه کنند. امروز قصد داریم با تحلیل بازار ارز دیجیتال، علت این سقوط و قیمت رمز ارز ها در آینده را برسی کنیم.

 

 

چرا بیت کوین دچار ریزش شده است؟

به نظر می رسد مجددا کشور چین هر چند غیر مستقیم، اما در سقوط اخیر بیت کوین دست داشته است. بدهی شرکت اورگراند که یک کمپانی عظیم و مشهور در چین است، نه تنها در بازار کریپتو بلکه در بازار های مالی دیگر مانند بورس نیز تداخل ایجاد کرده است. اخیرا اعلام شده که این کمپانی بزرگ چیزی حدود 300 میلیارد دلار به شرکت های گوناگون بدهکار است. اما چرا بدهی شرکت Evergrande Group، باعث اصلاح بیت کوین شده است؟ اورگراند یکی از کمپانی های بزرگ در عرصه املاک است که بسیاری از معامله گران در آن سرمایه گذاری کرده و واحد ها را پیش خرید کرده اند، در نتیجه اگر این کمپانی ورشکست شود مقدار زیادی از سرمایه افراد به خطر می افتد.

درواقع اورگراند با شرکت های مالی زیادی در ارتباط است و در صورت بروز مشکل در فعالیت این شرکت تجاری، بسیاری از کمپانی های مالی دیگر نیز صدمه می بینند، در نتیجه حجم عظیمی از سرمایه شرکت های مالی از بین می رود و این امر در بازار های مالی تاثیر بسزایی دارد. در همین راستا پس از اعلام خبر بدهی شرکت اورگراند، بازار بورس با 1.5 تا 3 درصد افت سهام همراه شد و بازار ارز دیجیتال نیز در روند نزولی قرار گرفت.

آموزش نوسان گیری بازار ارز دیجیتال

 

پس از آنکه شرایط در بازار های مالی بهم ریخت، بسیاری از معامله گران بیت کوین های خود را با ضرر به فروش رساندند و این باعث شد اوضاع برای بازار ارز دیجیتال بدتر پیش برود. طبق گزارش آنچین، 90 درصد فشار فروش در محدوده 44 هزار دلار برای بیت کوین ثبت شده است که این امر باعث افزایش ناگهانی موجودی صرافی ها شده. با توجه به مواردی که در بالا ذکر شد تمامی این اتفاقات دست به دست هم داده و سقوط بازار ارز دیجیتال در تاریخ 30 شهریور را رقم زده اند.

البته ممکن است سطح 43 هزار دلار برای بیت کوین یک سطح مقاومتی باشد، زیرا بسیاری از کمپانی ها و معامله گران کاهش نرخ اخیر بیت کوین را فرصت طلایی شمارده و به خرید بیت کوین در این سطح مشغول شده اند که در ادامه بیشتر راجع به این مسئله توضیح خواهیم داد.

 

 

وضعیت بازار ارز دیجیتال در 30 شهریور

همانطور که مستضحر هستید بیت کوین و سایر آلت کوین های اصلی در دو روز گذشته سقوط بدی را تجربه کرده و دچار روند نزولی شده اند، برخی از رمز ارز هایی که با کاهش قیمت مواجه شده اند:

• بیت کوین، منفی 8 درصد
• اتریوم، منفی 1 درصد
• کاردانو، منفی 7 درصد
• لایت کوین، منفی 7 درصد
• ریپل، منفی 8 درصد
• دوج کوین، منفی 3 درصد

رمز ارز های دیگری نیز مانند سولانا، کازماس و لونا نیز در این کاهش قیمت شریک بوده و اکثر آلت کوین ها با ریزش مواجه شده اند.

 

 

تحلیل قیمت بیت کوین

با آنکه قیمت بیت کوین تا حد زیادی کاهش یافته است و همچنان تمایل به روند نزولی دارد، اما اکثر سرمایه گذاران به خرید بیت کوین در کف قیمت مشغول هستند. برای مثال کشور السالوادور که یکی از حمایت گر های BTC است، پس از کاهش قیمت آن تا سطح 45 هزار دلار اعلام کرد مجددا تعداد زیادی BTC خریداری کرده که در این باره توضیح داد قصد داشته در کف قیمت به خرید بیت کوین بپردازد.

در زمان نوشته شدن این مقاله، قیمت بیت کوین در محدوده 43133.1 دلار قرار دارد و انتظار می رود این یک سطح حمایتی برای BTC باشد. اما اگر پادشاه رمز ارز ها نتواند قیمت را بالای 43 هزار دلار تثبیت کند، سطح های حمایتی بعدی در محدوده 40،500 و 39،300 و در نهایت 37،600 خواهد بود.

خرید مجدد بیت کوین توسط کشور السالوادور

 

نتیجه گیری

با آنکه بیت کوین یک ارز دیجیتال غیر متمرکز است اما فعالیت نهاد های مالی و سایر بازار های مالی می تواند در نوسانات قیمتی آن تاثیر گذار باشد. مانند اصلاح قیمت اخیر که تصور می شود به دلیل بدهی 300 میلیارد دلاری شرکت اورگراند در چین بوده و این اتفاق در بازار های مالی زیادی تاثیر منفی گذاشته است. در حال حاضر با توجه به فشار فروش از سوی سرمایه گذاران و افزایش موجودی صرافی ها وضعیت بازار ارز دیجیتال قرمز است، اما طبق داده های وب سایت های آماری و محبوب، بسیاری از معامله گران مشغول به خرید در کف قیمت هستند که این امر می تواند کمک بزرگی به برگشت قیمت و ادامه روند صعودی آن داشته باشد.