در این مقاله از تتر ایران به علل و عواملی که باعث شدند قیمت ارزهای دیجیتال در هفته های اخیر افزایش یابد، خواهیم پرداخت.
با توجه به افزایش فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال در طول هفته های اخیر، همزمان قیمت این ارزها نیز دچار روند افزایشی شده است. یک کارشناس فعال در حوزه رمز ارزها، با ارائه تحلیلی در خصوص افزایش  قیمت بیت کوین، تضعیف بانک های مرکزی را عمده ترین پیامد رشد سرمایه گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال دانسته است. وی در این باره اظهار داشت: بانک های مرکزی در دنیا مخالف گسترش استفاده از رمز ارزها به عنوان ابزاری برای حمل ارزش و دارایی می باشند و به زعم آنها بایستی استفاده از این ارزها محدود به بستر پرداخت ها باشد تا آنها بتوانند نقش حاکمیتی خود را همچنان پابرجا نگهدارند.
ارزهای دیجیتال پولهایی مجازی و فاقد ماهیت فیزیکی هستند که تنها می توان آنها را در بستر فضای مجازی و اینترنت مورد معامله قرار داد و برای انجام معاملات و خرید و فروش های آنلاین و مجازی کاربرد دارند.
همچنین عدم وابستگی و مستقل بودن این ارزها یکی از مهمترین ویژگی آنها می باشد. بویژه که بدون هیچ گونه وابستگی و کنترل بانک های مرکزی فعالیت می کنند. دنیای ارزهای دیجیتال و فعالیت در آن در ایران چندان سابقه ای ندارد و عموم مردم شناخت چندانی نسبت به آنها ندارند و تا به حال بستری برای رشد و گسترش بیشتر آن ایجاد نشده است.

عوامل افزایش قیمت ارزهای دیجیتال


اما چندی است که این صنعت در ایران نیز مورد اقبال عمومی قرار گرفته و حال و روز نسبتا خوشی را تجربه می کند. به طوری که قیمت ارزهای دیجیتال رشد قابل توجهی را شاهد بوده و این امر باعث افزایش اقبال مردم برای فعالیت در بازار این رمز ارزها شده است. همچنین براساس تازه ترین آمار بیت کوین با ثبت رکوردی جدید در حال عبور از مرز 24 هزار دلاری است.

بیت کوین بار دیگر رکورد زد و وارد کانال 24 هزار دلاری شد


مضافا ارزش بیت کوین در مقایسه با اوایل سال 99 در حدود 1.74 برابر بیشتر شده و معامله گران بازار ارزهای دیجیتال بر این باورند که امکان رکورد شکنی های جدیدی در بازار بیت کوین خیلی دور از انتظار نیست.
در گزارشی که ایسنا به نقل از علیرضا شامخی کارشناس حوزه ارزهای دیجیتال مخابره کرده چنین آمده است که: پس از همه گیری ویروس کرونا، دولت ها برای اینکه بتوانند از رکورد در جوامع خود جلوگیری کنند، میزان زیادی نقدینگی به بازار تزریق کردند که نتیجه آن تضعیف جایگاه پولهای ملی بود، با کاهش ارزش پول ملی، تمایل مردم برای سرمایه گذاری و تبدیل پولهایش به دارایی های امن تر مانند طلا و بیت کوین افزایش یافت.
در ادامه، این کارشناس با طرح سوالی مبنی بر اینکه چرا بازدهی ارزهای دیجیتال در مقایسه با طلا بالاتر بوده، اشاره کرد: تا یک سال پیش تنها این افراد حقیقی بودند که فعالان بازار ارزهای دیجیتال را تشکیل می دادند، اما حدود یک سال می شود که حجم وسیعی از پولهای هوشمند و سرمایه های شرکتی نیز در این بازار شروع به فعالیت کرده اند که همین امر یکی از عوامل بسیار تاثیر گذار در افزایش قیمت بیت کوین بوده است.

علت جهش قیمت رمز ارزها

مخالفت دولت ها با خرید و فروش ارزهای دیجیتال

این کارشناس اقتصادی با اشاره به این نکته که غالبا دولت ها مخالف خرید و فروش رمز ارزها هستند، افزود: دولت ها سعی در محدود کردن معاملات صورت گرفته در این بازارها بودند، اما با وارد شدن سرمایه های کلان شرکتی به این عرصه، دولتها به ناچار مجبور به پذیرفتن مشروعیت این بازارها شدند که این امر خود به گونه ای باعث ایمن شدن سرمایه گذاری در این بازار می شود.
وی در ادامه گفت: در طی چند ماه گذشته برخی از بانکهای معروف در جهان اقدام به افزودن خدمات مربوط به رمز ارزها به لیست خدمات خود نمودند. همچنین در پی رشد و توسعه بستر پرداخت الکترونیکی کالا و خدمات، چند سایت مهم شروع به فروش خدمات خود بوسیله رمز ارزها کردند. همه این دلایل به نوعی باعث افزایش مشروعیت رمز ارزها شده است که طبیعتا جهش قیمتی ارزهای دیجیتال در پی این اقدامات طبیعی می نماید.
شامخی همچنین به نقش شبکه های اجتماعی در این خصوص نیز اشاره کرده و افزود: شبکه های اجتماعی نیز در این میان نقشی کلیدی داشتند، به این صورت که بسیاری از فعالان و معامله گران شناخته شده بازار رمز ارزها، با بهره مندی از بستر این شبکه ها تلاش کردند تا میزان شناخت مردم از این حوزه را افزایش دهند. افزایش ناگهانی در قیمت رمز ارزها بخصوص بیت کوین در طول هفته اخیر نیز تا حد زیادی می تواند ناشی از این موضوع باشد.

تاثیر شبکه های اجتماعی در افزایش قیمت ارزهای دیجیتال

افزایش ناگهانی قیمت بیت کوین


تضعیف بانک های مرکزی در پی رشد سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال

به اعتقاد شامخی مهمترین پیامد رشد میزان سرمایه گذاری و ورود سرمایه های کلان به حوزه ارزهای دیجیتال، تضعیف جایگاه بانک های مرکزی در کشورهاست. همانگونه که در آغاز بحث اشاره شد، بانک های مرکزی در دنیا مخالف حضور گسترده رمز ارزها به عنوان حاملان ارزش هستند و برای حفظ نقش حاکمیتی خود، صرفا تمایل دارند که کاربرد رمز ارزها منحصرا به عنوان بستری برای پرداخت ها مورد استفاده قرار گیرد.
این کارشناس رمز ارز اینگونه سخنان خود را به پایان برد که چه بانکها بخواهند و چه نخواهند، این پولهای مجازی در نزد مردم دنیا محبوب بوده و ارزشمند شمرده می شوند. همچنین در بسیاری از سایت های معتبر دنیا از بیت کوین و رمز ارزهای دیگر برای ارائه خدمات به مشتریان استفاده می شود که این امر نشان دهنده ارزشمندی این پولهاست. هم اکنون امکان ارائه خدمات مالی همانند وام دهی و فروش بیمه با استفاده از بستر سیستم های مالی ایجاد شده، و عملا بانک های مرکزی توان قاعده مند کردن آنها را ندارند.