مدت زیادی است که جامعه کریپتوکارنسی در انتظار برگزاری بزرگترین کنفرانس جهان در مورد بیت کوین (The B Word) به سر می برد که در نهایت این کنفرانس روز 21 جولای به صورت آنلاین و زنده پخش شد. این رویداد مجازی دارای بخش های متعددی بود که بیت کوین را از جنبه های مختلف مورد برسی قرار می داد. افراد برجسته ای از قبیل ایلان ماسک، جک دورسی، کتی وود، استیو لی، مدیرعامل توییتر، هستر پیرس، نماینده کمیسیون SEC، مدیر عامل شرکت Ark Invests و سخنوران دیگری در این جلسه آنلاین حضور داشتند که به بحث در مورد بیت کوین پرداختند. همچنین ایلان ماسک به صحبت های جنجالی درباره بیت کوین پرداخت و توجه فعالان حوزه ارز دیجیتال را به خود جلب کرد که در ادامه بازگو کرده ایم.

 

 

ایلان ماسک در کنفرانس بی ورد چه گفت؟

ایلان ماسک که در چند ماه اخیر روش پرداخت تسلا با بیت کوین را به حالت تعلیق درآورده است در این باره گفت BTC های خود را به فروش نرسانده بلکه تنها روش پرداخت با آن را برای مدتی برداشته است. وی علت این اتفاق را ضرر و زیان استخراج بیت کوین به منابع طبیعی توضیح داد و گفت منتظر است روش های بهتری برای استخراج این رمز ارز بزرگ ابداع شود تا دوباره با آغوش باز آن را بپذیرد. وی در این باره گفت:

« با توجه به ممنوعیت استخراج بیت کوین در چین، احتمال پذیرش مجدد بیت کوین برای آینده را در نظر دارم. زیرا بیشترین صدمه استخراج بیت کوین در چین اتفاق می افتاد که انرژی مورد نیاز از طریق زغال سنگ تامین می شد، اما در حال حاضر می بینم که جامعه استخراج به سمت انرژی های تجدید پذیر می شتابد و این برای من قابل قبول است. با این حال هنوز نیاز دارم مطمئن تر شوم تا روش پرداخت تسلا را مجددا با بیت کوین تعیین کنم.»

ماسک به طور آشکار در این جلسه اعلام کرد نه کمپانی تسلا و نه اسپیس ایکس تصمیم به فروش بیت کوین های خود نداشته و علاوه بر بیت کوین، مقداری اتریوم و دوج کوین نیز در سبد دارایی های خود موجود دارند. هرچند مقدار دقیق موجودی بیت کوین این دو کمپانی بزرگ مشخص نیست اما طبق آمار ثبت شده تسلا و سایر شرکت های تحت نظر ایلان ماسک در ابتدای سال مقدار 1.5 میلیارد دلار بیت کوین خریداری کرده اند که هیچ مقداریش فروخته نشده است.

 

 

از سوی دیگر عکسی که بر روی تی شرت ایلان ماسک حک شده بود حواشی زیادی را به همراه داشت، لباسی که ماسک در این کنفرانس آنلاین پوشیده بود سیر تکاملی پول سنتی به بیت کوین را نشان می داد. البته وی انتقاد کوچکی نیز از شبکه بیت کوین مطرح کرد که به مقیاس پذیری آن مربوط می شد، ایلان ماسک دراین باره گفت استفاده از لایه دوم در پرداخت های بیت کوین امری ضروری است. با این حال این مدیر جوان اعلام کرد شرکت تسلا، اسپیس ایکس و شخص خودش هر سه مقداری بیت کوین دارند که قصد فروششان را نخواهند داشت و هر چه مسیر استخراج بیت کوین به سمت استفاده از انرژی های تجدید پذیر برود استفاده ایلان ماسک از بیت کوین نیز افزایش میابد. موضوع دیگری که ایلان ماسک در این کنفرانس مطرح کرد متهم شدنش به طرح پامپ و دامپ بود که نارضایتی خود را از این بابت انتقال داد. وی در مورد این مسئله افزود:

« به شخصه مقداری BTC دارم که با کاهش قیمت ضرر خواهم کرد، به همین دلیل شاید در پامپ قیمت تاثیر گذاشته باشم اما هرگز در دامپ قیمت بیت کوین نقشی نداشته و علاقه ای به کسب سود از این روش ندارم.»

علاوه بر بیت کوین، ایلان ماسک علاقه خود را به امور مالی غیر متمرکز نیز اعلام کرد و گفت منطقی است که اکثر پروژه ها در حوزه دیفای انجام شوند. ایلان ماسک در مورد پذیرش مجدد بیت کوین به عنوان روش پرداخت برای کمپانی هایش اعلام کرد هر زمان که انرژی مصرفی استخراج از منابع تجدید پذیر به 50 یا بیشتر از آن برسد، قول می دهم که ماشین های تسلا دوباره از طریق بیت کوین خرید و فروش شود.

پامپ و دامپ چیست؟

 

صحبت هایی که در کنفرانس بی ورد مطرح شد

همانطور که ذکر شد تنها ایلان ماسک نبود که در این رویداد بزرگ و مهم به صحبت درمورد قیمت بیت کوین و آینده آن پرداخت بلکه اشخاص مهم دیگری نیز وجود داشتند که نظرات مهمی دراین باره مطرح کردند، موضوع رویداد بی ورد به چند بخش کلی تقسیم شد:

• انتقاد از بیت کوین
• بیت کوین به عنوان ابزاری برای توانمند سازی اقتصادی
• پشتیبانی از اکوسیستم توسعه دهنده
• تنظیم بیت کوین
• امنیت شبکه بیت کوین

موارد بالا از موضوعات اصلی این رویداد بودند که هر شخصی نظرات خود را در مورد این مباجث بیان کرد. ایلان ماسک، جک دورسی، کتی وود و استیو لی از کسانی بودند که در بخش "بیت کوین به عنوان ابزاری برای توانمند سازی اقتصادی" شرکت کردند و عقیده داشتند این رمز ارز منحصربفرد مزایای مفیدی برای اقتصاد جهانی دارد. همچنین صحبت هایی در مورد چگونگی توسعه بیت کوین و اقدامات لازمه برای این کار صورت گرفت که هر یک از سخنوران طی نشست نظر خود را اعلام کردند. آخرین صحبتی که جک دورسی در رویداد بی ورد اضافه کرد این بود که امیدوار است بیت کوین صلح جهانی را به همراه بیاورد.