با توجه به استقبال بی سایقه از ارزهای دیجیتال در ماههای اخیر، بسیاری از رمز ارزها به مدد این استقبال توانستند با جهش در قیمت و ثبت رکوردهای جدید، ارزش بازار خود را به طور چشمگیری افزایش دهند. در مقاله پیش رو تلاش شده تا از میان بالغ بر 8,400 رمز ارز موجود در بازار، بهترین گزینه ها به لحاظ سود آور بودن در سال 2021 معرفی شوند.
البته لازم به ذکر است که این معرفی تنها جنبه آگاهی بخشی داشته و به هیچ عنوان نمی تواند مشمول پیش بینی قطعی شود. بنابراین شما بایستی با توجه به عملکرد بازار و تحلیل منطقی خود اقدام به سرمایه گذاری در هر کدام از این رمز ارزها بکنید. علاوه بر این توجه به این موضوع نیز خالی از لطف نیست که علیرغم رشد ارزش بازار ارزهای دیجیتال در طول چند ماه گذشته و اغلب صعودی بودن قیمت بسیاری از رمز ارزها، همواره بازار عملکردی صعودی نداشته و ممکن است این روال دستخوش تغییر شود.

 

بهترین رمز ارزها برای سرماهی گذاری در سال 2021

بهترین رمز ارزها به منظور سرمایه گذاری در سال 2021

بیت کوین (BTC)

قیمت بیت کوین در زمان نگارش این مقاله در 26 بهمن 99 در محدوده 46,700 دلار معامله می شود و این رمز ارز رتبه اول را در میان ارزهای دیجیتال به لحاظ ارزش بازار دارد.
طبیعتا بیت کوین شناخته شده ترین ارز دیجیتال است که از آن به عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال یاد می شود، بر همین اساس و به دلیل محبوبیت چشمگیری که این ارز دیجیتال داراست، سبد سرمایه گذاری عاری از بیت کوین نمی تواند جذابیت چندانی برای کاربران داشته باشد. این رمز ارز همچنان اولین گزینه پیش رو برای فعالان بازار این صنعت است و میتوان ادعا کرد که هر سرمایه گذاری که دست روی بیت کوین گذاشته در صورت پیشه کردن صبر حتما توانسته به سود خوبی نیز دست یابد.
در حال حاضر این رمز ارز از سلطه 61 درصدی در این بازار برخوردار است و به عنوان یک پیشگام همواره در صدر بازار ارزهای دیجیتال با اقتدار تمام حضور داشته و این قیمت بیت کوین است که همواره توانسته قیمت سایر رمز ارزها را تحت تاثیر نوسانات خود قرار دهد.
تداوم در رتبه اولین بودن، محبوبیت قابل توجه، داشتن امنیت بالا که ناشی از تامین بیشترین قدرت پردازش از سوی ماینرها می باشد، گستردگی جامعه طرفداران و تحت حمایت بودن از سوی افراد مشهور را می توان از جمله دلایل کسب جایگاه اولی برای بیت کوین دانست که به نوعی این ویژگیها رسیدن سایر ارزهای دیجیتال به این مقام را به یک رویا تبدیل کرده است.
سال 2020 و 2021 سالهای پرباری برای بیت کوین بودند، در این سالها بسیاری از شرکت های بزرگ دنیا اقدام به خرید بیت کوین کردند؛ چیزی که به انتظار 12 ساله بیت کوین پایان داد. در این میان شرکت های بزرگ پرداخت اینترنتی همچون مسترکارت، پی پل و ویزا، که زمانی عظمت بیت کوین را زیر سوال می بردند، به جرقه شرکت هایی پیوستند که قصد آغاز ارائه خدمات با بیت کوین را دارند. از سویی با افزایش بی سابقه حامیان این رمز ارز مواجه هستیم به طوری که ایلان ماسک، اولین فرد ثروتمند جهان، نام بیت کوین را به بیوی توئیتر خود افزوده است. همچنین خبر خرید 1.5 میلیارد دلار بیت کوین توسط تسلا یکی از اخبار تاثیر گذار در نوسانات اخیر در بازار ارزهای دیجیتال بویژه بیت کویت بوده است. بنابراین با توجه به تفاسیر فوق شاید بیت کوین برای افرادی که قصد دارند تنها از یک ارز دیجیتال جهت سرمایه گذاری استفاده کنند، بهترین گزینه باشد.

ارز دیجیتال بیت کوین

 

اتر (ETH)

قیمت اتریوم در زمان نگارش این مقاله در محدوده 1.793 دلار معامله می شود و در دومین رتبه به لحاظ ارزش بازار قرار گرفته است.
اتریوم را می توان بعد از بیت کوین دومین پلتفرم محبوب به قابلیت اجرای قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز دانست. با توجه به اینکه قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز در حوزه بلاک چین از اهیمت بسزایی برخوردار هستند، چنانچه در میان تمام شبکه های دارای قابلیت اجرای قراردادهای هوشمند (نظیر پولکادات، ایاس، ترون و ...) بخواهیم دست به انتخاب یکی از آنها بزنیم، اتریوم کم ریسک ترین آنها خواهد بود. در ضمن بالغ بر 80 درصد از توکن های موجود در بازار قابل انتقال به شبکه اتریوم هستند و این پلتفرم به نسبت سایر پلتفرم ها از تعداد برنامه غیرمتمرکز بیشتری برخوردار است. خلاصه اینکه سایر پلتفرم ها به لحاظ میزان مقبولیت در مقابل اتریوم حرف چندانی برای زدن ندارند.
اتریوم سال 2020 را بسیار موفق گذراند. فاز صفر از مهم ترین نسخه بروزرسانی این شبکه تحت عنوان اتریوم 2.0 طبق وعده ها در این سال راه اندازی شد و در جریان روند صعودی بازار ارزهای دیجیتال اتر عملکرد قابل قبولی از خود نشان داد. قیمت هر واحد از این رمز ارز با تجربه رشد 700 درصدی هم اکنون در محدوده 1,700 دلار معامله می شود و این یک رکورد تاریخی جدید برای اتریوم است.
با این حال انتظاری که بسیاری از تحلیلگران در رابطه با جهش قیمتی اتریوم دارند، کاهش قمیت آن پس از این رشد شدید قیمتی است. اما برخی کارشناسان نیز معتقدند اتریوم با این صعود تازه به ابتدای مسیر وارد شده است.

اتریوم برای سرمایه گذاری

بایننس کوین (BNB)

قیمت بایننس کوین در زمان نگارش این مطلب در محدوده 122 دلار معامله می شود و در رتبه 7 لیست ارزهای دیجیتال به لحاظ ارزش بازار جای گرفته است.
بایننس کوین ارز دیجیتال اختصاصی صرافی مشهور بایننس است که به دنبال تداوم موفقیت این شرکت، قیمت آن با ثبت یک رکورد تاریخی به بالای 100 دلار رسیده است.
بایننس در حال حاضر بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال در جهان می باشد که همواره در حال پیشی گرفتن از رقبای خود است. این شرکت توانسته با گسترش دامنه فعالیت های خود خدمات خود را به حوزه های دیگری همچون استخر استخراج، استخر سهام گذاری، پرداخت ها، کیف پول و ... بسط دهد و به عنوان یک شرکت بزرگ در این صنعت معرفی شود.
بلاک چین اختصاصی بایننس با ارز دیجیتال مخصوص خود که با نماد BNB شناخته می شود به سرعت در حال کسب جلب توجه برای گام نهادن در مسیر محبوبیت است و اقدام به عرضه توکن های زیادی روی پلتفرم خود کرده است. اکنون از این توکن تنها در داخل صرافی بایننس و دریافت تخفیف در معاملات استفاده نمی شود. همچنین بایننس کوین برنامه های سوزاندن کوین های خود را که به منظور تنظیم بازار آن انجام می شود، همواره مطابق با زمان بندی انجام داده است.
آنگونه که از شواهد پیداست می توان بایننس کوین را بهترین گزینه برای سرمایه گذاری در میان ارزهای دیجیتال موجود در طبقه صرافی به شمار آورد، اما بهتر این نکته را در نظر داشته باشید که بایننس کوین وابستگی شدیدی به صرافی بایننس دارد و در صورت وقوع حادثه ای ناگوار برای این شرکت طبعا بایننس کوین نیز به شدت متاثر خواهد شد. بنابراین اگر امیدی به آینده بایننس کوین ندارید می توانید روی توکن Uniswap که در حال حاضر عنوان بزرگترین صرافی غیرمتمرکز دنیا را یدک می کشد برای سرمایه گذاری انتخاب کنید. قیمت یونی سواپ هم اکنون در محدوده 21.903 دلار معامله می شود.

بایننس کوین

استلار (XLM)

قیمت استلار در حال حاضر در محدوده 0.42 دلار مورد معامله قرار می گیرد و رتبه دهم رمز ارزها را به لحاظ ارزش بازار به خود اختصاص داده است.
بعد از اینکه ریپل با شکایت کمیسیون بورس آمریکا (SEC)، مواجه شد  و در پی آن ناکام ماند، بسیاری استلار را که رقیب قدیمی ریپل شناخته می شود به نوعی به عنوان جایگزین آن انتخاب کردند.
جد مک‌کالب با وجود اینکه خود یکی از توسعه دهندگان اصلی ریپل بود اما در سال 2014 به دلیل آنچه که وجود اختلافات بر سر آینده این ارز دیجیتال عنوان شد، از تیم آن جدا و شروع به توسعه استلار کرد. بر همین اساس و از آن تاریخ این دو رمز ارز به عنوان رقیب هم شناخته می شوند. 
استلار با وجود تشابه در سازوکارهای حاکم بر خود به ریپل، از میزان تمرکززدایی بیشتری برخوردار است که همین ویژگی منجر به اختیار عمل بیشتر اشخاص حقوقی و حقیقی در آن می شود. استلار بستری را فراهم کرده که در آن اشخاص، کسب و کارها و دولت ها می توانند اقدام به ایجاد و مدیریت دارایی های دیجیتالی خود بکنند.
پس از ماجرای شکایت کمیسیون بورس آمریکا از ریپل، بسیاری از صرافی های بزرگ این کشور، اقدام به حذف این رمز ارز از لیست ارزهای دیجیتال خود کردند و درست به دنبال همین اتفاق قیمت استلار در عرض یک هفته با جهشی 190 درصدص مواجه شد که همین امر تاییدی بر وجود همبستگی منفی بین این دو رمز ارز است.
پروسه شکایت SEC احتمالا بسیار زمان بر خواهد بود، اما در صورتی که پیروزی از آن کمیسیون بورس آمریکا شود که خیلی هم محتمل است، به احتمال زیاد بایستی منتظر اوج گیری استلار باشیم.

استلار

فایل کوین (FIL)

قیمت فایل کوین دز زمان نگارش این مقاله 39 دلار معامله می شود و رتبه 37 ارزش بازار ارزهای دیجیتال را در اختیار دارد.
ذخیره سازی فایل ها روی بلاک چین یکی از ایده هایی است که مدت هاست در میان توسعه دهندگان بسیار پرطرفدار شده است، فایل کوین در زمینه تحقق بخشیدن به این ایده بزرگترین پروژه به شمار می آید.
با استفاده از بستر فایل کوین ذخیره سازی غیرمتمرکز داده ها برای افراد و کسب و کارها فراهم خواهد آمد. به این صورت که در شبکه فایل کوین، فضایی برای ذخیره سازی داده ها توسط اعتبارسنج ها یا همان ماینرها اختصاص داده می شود تا از این فضا جهت ذخیره اطلاعات و داده های خود استفاده نمایند.
پروژه فایل کوین را توسعه دهندگان آن در سال 2017 معرفی کردند که این رمز ارز توانست با جذب 200 میلیون سرمایه، به عنوان یکی از توکن های پیش فروش شده موفق در تاریخ ظاهر شود. راه اندازی پروژه فایل کوین در سال 2020 انجام شد و این رمز ارز در اوایل راه اندازی شبکه اصلی عملکرد بسیار خوبی داشت و توانست قیمت خود را به خوبی افزایش دهد. اما در جریان کنار کشیدن بسیاری از ماینرهای این شبکه به این دلیل که فعالیت در این سیستم را غیرمنطقی می دانستند باعث شد قیمت آن تا حد زیادی کاهش یابد.
در حال حاضر توسعه دهندگان این شبکه در حال بهبود و ارتقای مشکلات فنی پیش آمده در پروژه قبلی این شبکه هستند. به زعم بسیاری از کارشناشان این حوزه، فایل کوین از چشم انداز بسیار مطلوبی برخوردار است.
حال با توجه به افزایش روزافزون اهمیت ذخیره سازی غیرمتمرکز فایل و موقعیت کنونی فایل کوین، احتمالا این رمز ارز بتواند در آینده قیمت واقعی خود را پیدا کند.

فایل کوین

الگوراند (ALGO)

قیمت الگوراند در زمان نگارش این مطلب معادل یک دلار می باشد و به لحاظ ارزش بازار در رتبه 40 قرار دارد.
پروژه الگوراند که به عنوان اولین بلاک چین اثبات سهام محض شناخته می شود، طبق پیش بینی ها قرار است  هزاران برنامه غیرمتمرکز را میزبانی کند. برخورداری از یک تیم موفق را می توان نقطه قوت این پروژه دانست. سیلویو میکالی (Silvio Micali)، دانشمند معروف حوزه کامپیوتر و رمزنگاری بنیان گذار پروژه الگوراند است. وی موفق به کسب جوایز زیادی در حوزه کامپیوتر و رمزنگاری شده و خالق الگوریتم "اثبات دانایی صفر" نیز شناخته می شود. این الگوریتم در ارزهای دیجیتال زیادی از جمله زی کش مورد استفاده قرار می گیرد.
الگوراند برنامه های زیادی را برای پیاده سازی در حوزه مالی غیرمتمرکز (دیفای) برای سال 2021 تعریف کرده است که حوزه ارزهای دیجیتال نیز یکی از این موضوعات جذاب آن است. در این پروژه راهکاریهایی ارائه شده تا روند فعالیت پروژه های دیفای بدون اعمال هیچ گونه تقلب و دستکاری انجام شوند.
شبکه الگوریتم همچنین در طول یک سال اخیر توانسته به میزان قابل توجهی ارتقا یابد و مطابق ادعای توسعه دهندگانش هم اکنون می تواند پردازش بالغ بر 46,000 تراکنش را در هر ثانیه انجام دهد.
علیرغم اینکه این رمز ارز هنوز در ابتدای مسیر است تا بتواند به مقبولیتی در سطح پروژه هایی مانند اتریوم دست یابد، اما برای سرمایه گذاری بلند مدت یک گزینه مناسب محسوب می شود.

الگوراند

هدرا هش‌گراف (HBAR)

قیمت هدرا هش‌گراف در زمان نگارش این مطلب 0.12 دلار می باشد و رتبه 60 بازار رمز ارزها را بر حسب ارزش بازار در اختیار دارد.
 عمده ترین دلیل قرارگیری این ارز دیجیتال در لیست امروز ما برنامه های آینده نگرانه و امیدوارکننده پروژه هدرا هش‌گراف (Hedera Hashgraph) برای اجرا در سال 2021 و تفاوت جالبی که میان آن با دیگر پروژه های موجود در این حوزه وجود دارد، است.
هدرا برخلاف هزاران رمز ارز دیگر موجود، مبتنی بر بلاک چین نیست. اما این به معنای متمرکز بودن آن نیز نمی باشد، بلکه این تفاوت تنها اشاره به نحوه اجماع یا نحوه تایید تراکنش های آن با پروژه های بلاک چینی دارد. در واقع در هدر از فناوری هش‌گراف استفاده شده است. لیمون بایرد (Leemon Baird)، به عنوان ایده پرداز اصلی این فناوری، نخستین بار از آن در هدرا هش‌گراف استفاده کرده است.
به استناد داده های ارائه شده در وب سایت رسمی هدرا هش‌گراف، فناوری استفاده شده در هدرا بقدری قدرتمند است که توان تایید روزانه 5 میلیون تراکنش را با کارمزدی 0.0001 دلاری را دارد.
چشم انداز آتی این رمز ارز در سال 2021 نشان دهنده توسعه سریع آن است. یکی از برنامه های تعریف شده برای سه ماهه اول سال 2021، به فراهم شدن امکان ارائه توکن های اختصاصی کسب و کارها روی این شبکه اشاره دارد. بنابراین این رمز ارز می تواند برای کسانی که نوآوری را ملاک انتخاب دارایی مناسب خود برای سرمایه گذاری می دانند، بهترین گزینه باشد.

هدرا هش گراف

دسنترالند (MANA)

قیمت این رمز ارز در زمان نگارش این مطلب در حدود 0.3 دلار معامله می شود و رتبه آن در میان ارزهای دیجیتال بر حسب ارزش بازار 89 است.
در حوزه ارزهای دیجیتال امسال توکن های غیرمثلی (NFT) به عنوان ترند محسوب می شوند. دسنترالند نیز که توکن اصلی آن با نام مانا (MANA) شناخته می شود یکی از پروژه های بزرگ در حوزه NFT است.
دسنترالند را در کل می توان یک دنیای مجازی تلقی کرد که امکان اتصال به آن برای همه افراد تنها با نصب کیف پول اتریوم روی مرورگرشان ممکن می شود. کاربران در این دنیای مجازی غیرمتمرکز هر کدام مالک دارایی های شخصی خود مانند لباس، زمین و ... بوده و در تعامل با دیگران هستند. معاملات اقلامی مانند زمین و لباس و ... در این بستر با استفاده از توکن مانا انجام می شود و چون ماهیت دارایی ها، توکن غیرمثلی بوده و بایستی روی کیف پول ذخیره شود، افراد مالک واقعی زمین های خود محسوب می شوند.
دسنترالند با گذراندن فازهای اولیه خود و با ارائه اپ موبایل و حرکت به سوی توسعه بیشتر این قابلیت را دارد که بتواند افراد بیشتری را به سمت خود جذب کند.
یکی از دلایل محکمی که می تواند آینده این رمز ارز را برای سرمایه گذاری به یک گزینه مناسب تبدیل کند، سرمایه گذاری روی آن از سوی شرکت های معروفی نظیر گری اسکیل است.

دسنترالند

فلو (FLOW)

قیمت فلو در زمان نگارش این مطلب در حدود 14 دلار معامله می شود و دارای رتبه 107 در میان ارزهای دیجیتال بر حسب ارزش بازار است.
فلو (FLOW) با پشتوانه ای قوی به دنیای ارزهای دیجیتال معرفی شد و درصدد است به بستری برای برنامه ها، بازی ها و دارایی های رمزنگاری شده تبدیل شود.
تیم توسعه فلو تقریبا از افرادی که در سال 2017 اقدام به راه اندازی بازی مبتنی بر بلاک چین کریپتوکیتیز کردند، تشکیل شده است. موفقیت این بازی به حدی چشمگیر بود که حجم بالای تراکنش های آن برای مدتی منجر به اختلال شبکه اتریوم شد.
توکن فلو که به تازگی در لیست صرافی ها فهرست شده، از بلاک چین اختصاصی خود برخوردار است و وعده های تیم توسعه آن می تواند در عین قابل توجه بودن ترغیب کننده نیز باشد.
قابلیت های بالقوه موجود در این پروژه نوید دهنده حضور آن در آینده ای نه چندان در لیست صرافی های معتبری همچون بایننس و کوین بیس است و این یعنی بایستی منتظر افزایش قیمت آن باشیم. 

فلو

سوییپ (Swipe)

قیمت سوییپ در زمان نگارش مطلب در حدود 2.5 دلار بوده و در رتبه 126 بازار به لحاظ ارزش بازار جای گرفته است.
تسهیل فرایند پرداخت با ارزهای دیجیتال اصلی ترین هدف پیدایش رمز ارز سوییپ (Swipe) بیان شده است. هدفی که بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال نیز روزی به دنبال تحقق آن بودند، ولی امروزه این هدف به حاشیه رانده شده است.
این پروژه مستقیما تحت حمایت و سرمایه گذاری صرافی بایننس است. بایننس همچنین به تازگی این توکن را به سرویس پرداخت خود (Binance Pay) افزوده و آن را در کنار نام های بزرگ دنیای ارزهای دیجیتال یعنی بیت کوین و بایننس کوین قرار داده است.
پروژه سوییپ برنامه های زیادی به منظور توسعه خود در آینده طرح ریزی کرده است و نقشه راه آن می تواند در صورت تحقق، سود زیادی برای سرمایه گذاران آن در پی داشته باشد.
یکی از عوامل موثر در بازاریابی موفق این پروژه وجود رابطه دوستی میان چانگ‌پنگ ژائو مدیر عامل بایننس با جوسلیتو (Joselito) مدیر عامل پروژه سوییپ است. جوسلیتو همچنین به عنوان خالق توکن و پروژه ونوس (Venus) نیز شناخته می شود که مقرر شده در قالب یک پروژه دیفای در بلاک چین بایننس شروع به کار کند. در همین راستا می توان از خود پروژه ونوس نیز به عنوان یک گزینه مناسب برای سرمایه گذاری یاد کرد. 

معرفی دو پروژه پرریسک

این سه پروژه که در ادامه به آنها پرداخته خواهد شد، در عین حالی که بسیار پر ریسک می نمایند، اما در صورت مهیا شدن برخی شرایط، به احتمال زیاد بازدهی فوق العاده ای خواهند داشت. اما بهتر است از سرمایه گذاری مبالغ هنگفت در این پروژه ها پرهیز کنید.

ریپل (XRP)

با توجه به حوادث اخیر مربوط به ریپل و شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا از این پروژه، اکنون این رمز ارز بسیار پر ریسک به نظر می رسد. در صورت پیروزی SEC در این دعوی، این پروژه به احتمال زیاد محکوم به پرداخت جریمه های چند میلیارد دلاری شده و با خطر اخراج از آمریکا مواجه خواهد شد. اما چنانچه پیروز نهایی این دادگاه ریپل باشد که احتمال آن خیلی ناچیز است، قیمت ریپل در آستانه یک صعود انفجاری قرار خواهد گرفت. ضمنا ریپل از سوی حوزه قضایی ژاپن بسیار مورد حمایت است و احتمالا این پروژه در موضوع این دادرسی بتواند روی کمک این کشور حساب باز کند.

ریپل

دفینیتی (ICP)

دفینیتی که در سال 2018 موفق به جذب سرمایه 195 میلیون دلاری شده بود، به عنوان یکی از رقبای اتریوم شناخته می شود. راه اندازی این پروژه که طبق وعده ها قرار بود در سال 2020 انجام گیرد، به اوایل سال 2021 موکول شده است. هم اکنون این شبکه راه اندازی شده ولی هنوز توکن آن عرضه نشده است و فقط پیش فروش آن را در یک صرافی می توان یافت. با اینکه به اعتقاد کارشناسان دفینیتی آنگونه که در سال 2018 وعده داده بود نتوانست ظاهر شود، اما احتمالا بتواند در آینده مجددا خود را احیا نماید.

دفینیتی


حوزه دیفای نیز امروزه با اینکه نسبت به ارزش واقعی خود قیمت بالاتری دارد و به نوعی مشمول یک حباب و دوران جنون است اما می تواند با حرکت رو به جلویی که در پیش گرفته به عنوان یک سرمایه گذاری امیدوارکننده گزینه مناسبی باشد.
شما با ورود به این حوزه به دو طریق می توانید به سود برسید:
•    سرمایه گذاری به صورت مستیقم روی خود توکن
•    کسب سود مشارکت از طریق فعالیت در توسعه پروژه