سلفیش ماینینگ یا استخراج خودخواهانه استخراج متکی بر ماینر هایی است که معادلات پیچیده رمزنگاری را حل می کنند تا کوین های جدید تولید شود. درآمد حاصل از ماینینگ به عوامل مختلفی نظیر سختی معادلات، هزینه برق و سایر عوامل بستگی دارد. پروتکل بیت کوین طوری تنظیم شده است تا مقداری از بیت کوین های ایجاد شده را به صورت پاداش به ماینرها می دهد. در این صورت ماینر ها حتی در صورتی که در استخر حاضر باشند باز هم بر اساس میزان کوین های تولید شده توسط آنها پاداش دریافت می کنند.

 

سلفیش ماینینگ چیست؟

 

خلاصه ای از توضیح سلفیش ماینینگ

مفهوم سلفیش ماینینگ بدین معنی است که سایر ماینر ها فریب بخورند و بر روی بلاک های دیگری کار کنند. این شرایط به جای اتصال به زنجیره طولانی تر نتیجه ای به جز رسیدن به بن بست ندارد. با پنهان نگه داشتن بلاک استخراج شده در سلفیش ماینینگ یا Selfish Mining از کل فناوری بلاک چین حمله کننده خود را جلوتر از سایر ماینر ها در معرض ماینینگ بلاک بعدی قرار می دهد. به عبارت دیگر سلفیش ماینینگ نوعی استراتژی برای ماینینگ بیت کوین محسوب می شود که طی آن گروهی از ماینر ها برای افزایش درآمد خود با هم تبانی می کنند. بیت کوین طوری طراحی شده است تا تولید و توزیع آن به صورت غیرمتمرکز باشد اما سلفیش ماینینگ منجر به متمرکزسازی ماینینگ می شود. همچنین سلفیش ماینینگ یا استخراج خودخواهانه یک استراتژی برای استخراج بیت کوین یا سایر ارز های رمزپایه است که در آن گروه های ماینر برای افزایش درآمد خود و اعمال قدرت بر بلاک چین با یکدیگر درگیر می شوند. استخراج ارز دیجیتال فرایندی می باشد که طی آن گره ها در شبکه بلاک چین اعتبارسنجی و تأیید معاملات را انجام می دهند که در نتیجه ماینر ها در ازای تلاش محاسباتی خود توکن های تازه ضرب شده دریافت می کنند. با استخراج خودخواهانه این کارتل بلوک های تازه ایجاد شده از زنجیره اصلی را پنهان می کند و آنها را در موقعیتی از زمان مشخص می کند.

استخراج خودخواهانه یک استراتژی استخراج ارز دیجیتال محسوب می شود که شامل تشکیل یک کارتل استخراج کننده است که برای افزایش سود و نفوذ شبکه یکپارچه عمل می کنند. در این استراتژی گروهی از ماینرها با هم همدست شده و بلوک های تولید شده خود را از بلاک چین اصلی مخفی می کنند. بیت کوین برای تمرکززدایی در تولید و توزیع پول اختراع شد اما استخراج خودخواهانه می تواند منجر به تولید بیشتر شود.

 

سلفیش ماینینگ چیست؟

 

شناخته شده ترین ارز دیجیتال جهان

در متن بالا بارها و بارها نام بیت کوین را خواندید، و اما بیت کوین چیست؟ بیت کوین یکی از انواع کریپتوکارنسی ها cryptocurrency یا همان ارز دیجیتال بوده که به صورت غیر متمرکز در بستر شبکه بلاک چین فعالیت می کند. این ارز با محاسبات بسیار پیچیده ریاضی به صورت رمزهای دیجیتالی به دست می آید و همین امر باعث شده تا ارزش پولی داشته باشد. برای استخراج این رمز ارز از دستگاه های ویژه ای استفاده می شود که از مصرف برق بسیار بالایی برخوردار بوده و از این رو بسیاری از کشور ها تولید آنها را به صرفه نمی دانند. از بین رمز ارز های موجود بیت کوین اولین و در واقع شناخته شده ترین آنها محسوب می شود که نخستین بار در سال ۲۰۰۸ و پس از بحران مالی به وجود آمده در آن سال توسط فرد یا گروهی به نام ساتوشی ناکاموتو با هدف ذخیره و انتقال امن پول به دنیا معرفی شد. از جمله ویژگی هایی که سبب محبوبیت بیت کوین bitcoin شده این می باشد که تمام ویژگی های پول های واقعی مانند قابلیت خرید کردن، سرمایه گذاری و انتقال ارزش را دارد، اما با این تفاوت که به دلیل غیر متمرکز بودن آن تحت نظارت هیچ دولت یا سازمان خاصی نبوده و در نتیجه تمامی واسطه ها در انجام معاملات با این رمز ارز از بین رفته اند. از سوی دیگر با توجه به استفاده از فرآیند های ریاضی بسیار پیچیده در استخراج این ارزهای دیجیتالی بسیار امن تر از پول های رایج به حساب می آید و از درجه امنیت به مراتب بالاتری برخوردار می باشند. همچنین برای خرید بیت کوین یا سایر ارز های دیجیتال باید به صرافی های معتبر مراجعه فرمایید. به عنوان مثال وب سایت تتر ایران رمز ارز ها را با بهترین قیمت و کمترین کارمزد به کاربران ارائه می دهد.

 

سلفیش ماینینگ چیست؟

 

 راه های شناسایی سلفیش ماینینگ

 اولین بار استخراج خودخواهانه توسط محققان کرنل، امین گون سیرر Emin Gün Sirer و Ittay Eyal در مقاله ای در سال 2013 شناسایی شد. آنها ثابت کردند که ماینر ها می توانند با پنهان کردن بلوک های تازه تولید شده از بلاک چین اصلی و ایجاد یک فورک جداگانه بیت کوین بیشتری کسب کنند. استخراج بیت کوین به استخراج کنندگانی وابسته می باشد که برای تولید سکه معما های پیچیده رمزنگاری را حل می کنند. درآمد حاصل از این فعالیت متفاوت می باشد زیرا روند کار به عوامل مختلفی بستگی دارد، از دشواری حل پازل ها گرفته تا هزینه برق و کیفیت اتصالات اینترنت همه و همه تاثیر گذار هستند. همچنین پروتکل بیت کوین برای پاداش دادن به ماینر ها متناسب با میزان استخراج آنها پیکربندی شده است. این تضمین می کند حتی اگر معدنچیان خود را در استخرهای بزرگ سازماندهی کنند باز هم پاداش ها به سکه های تولید شده توسط indiv بستگی دارد. اما سناریوی فوق فرض می کند که استخراج کنندگان بلاک های تازه تولید شده خود را در بلاک چین عمومی بیت کوین در دسترس قرار می دهند. سیرر (sirer) و ایال (eyal) در مقاله خود در سال 2013 نشان دادند که استخراج کنندگان می توانند با پنهان کردن بلوک های جدید و در دسترس قرار دادن آنها در اختیار سیستم های شبکه خصوصی سهم خود را از درآمد کلی افزایش دهند که این عمل روند کشف را بهبود میبخشد و مشکلات زیرساختی مربوط به استخراج از جمله تأخیر شبکه و هزینه های برق را از بین می برد و استخراج خودخواهانه Cryptos Decentralized Nature را تضعیف می کند.

در ابتدا بلاک چین انشعاب دهنده کوتاه تر از بلاک چین عمومی است. با این حال ماینر های خودخواه می توانند از نظر استراتژیک نمایش بلوک های جدید خود را به گونه ای تنظیم کنند که ماینر های صادق زنجیره بلوک عمومی زنجیره خود را رها کرده و به زنجیره خصوصی بپیوندند. همچنین زنجیره خصوصی بلوک های جدیدی را در استخر خود استخراج کرده و بلوک های تازه تولید شده را پنهان می کند. در این بین بلاک چین عمومی استخراج بلوک های جدید را ادامه می دهد. این روند تکرار می شود تا زمانی که بلاک چین خصوصی بزرگتر از بلاک چین عمومی شود. اکنون زنجیره خصوصی دوباره بلوک های خود را آشکار می کند و معدنچیان از زنجیره عمومی بلوک های خود را رها می کنند تا به زنجیره خصوصی بپیوندند زیرا این سود بیشتر است.

 

سلفیش ماینینگ چیست؟

 

sirer و Eyal منابع هدر رفته برای هر دو زنجیره را تجزیه و تحلیل کردند و مشخص کردند که معدنچیان خودخواه نسبت به یک ماینر در بلاک چین عمومی دارای مزیت رقابتی هستند زیرا پاداش آنها به دلیل اتلاف کمتر نسبتا بیشتر است. هنگامی که استخر استخراج خودخواهانه به آستانه بلاک چین عمومی برسد معدنچیان منطقی ترجیحا به معدنچیان خودخواه می پیوندند تا درآمد بالاتری نسبت به سایر استخر ها داشته باشند. این امر ماهیت غیرمتمرکز بیت کوین را از بین می برد و یک مدیر استخر خودخواه سیستم را کنترل می کند. برای اطلاعات بیشتر به ماینینگ چیست؟ مراجعه کنید.

 

 

محدود کردن استخراج خودخواهانه

 تا حدودی استخراج بیت کوین از قبل در چین متمرکز شده بود، کشوری که مسئولیت استخراج دو سوم کل بیت کوین های استخراج شده موجود را دارد. اگرچه بیشتر این قدرت استخراج نتیجه میزبانی چین از چندین استخر معروف استخراج می باشد. این امر منجر به بحث در اکوسیستم ارز رمزنگاری شده در مورد خطر استخراج خودخواهانه و تمرکز تولید بیت کوین شده است. اما اقتصاددانان علیه تاثیرات استخراج خودخواهانه استدلال کرده اند و آن را یک بازی جمع صفر برای آینده بیت کوین می دانند. به عنوان مثال پل اشتورک اقتصاددان بلوک Bloq می گوید که اگر همه ماینر های استراتژی استخراج خودخواهانه را کپی کنند پس شما درست همان جایی که قبلا بودید بر می گردید. به گفته وی ماینر ها پس از اینکه دریافتند آنها فقط به خودشان آسیب رسانده اند از استخراج خودخواهانه دست می کشند. سیرر به واشنگتن پست گفت:

اینگونه نیست كه همه ماینر های چینی بخشی از یک شركت باشند یا با هم تبانی داشته باشند. همچنین تحقیقاتی در مورد موضوع انجام شده است که در مقاله ای در سال 2014 ایتان هیلمن محقق دانشگاه بوستون Freshness Preferred مکانیزم دفاعی در برابر استخراج خودخواهانه را پیشنهاد داد. براساس این طرح ماینر های خودخواه مجازات می شوند و با استفاده از مهرهای زمانی غیر قابل جعل سودآوری آنها کاهش می یابد تا ماینر هایی که بلوک ها را نگه می دارند مجازات شوند.