اخیرا اخباری در مورد مرگ جان مکافی پخش شده است که جوامع را حیران زده کرده، طبق آخرین اطلاعات جان مکافی که به حوزه کریپتو نیز ورود کرده بود در زندان اسپانیا اقدام به خودکشی کرده و ماموران نتوانستند او را احیا کنند. جان مکافی یکی از شخصیت های برجسته جهان است که در زمینه های زیادی شهرت کسب کرده، اما عمده مردم او را به عنوان سازنده آنتی ویروس McAfee می شناسند. جان مکافی به دلیل کار های بزرگی که انجام داده بود، مردم وی را با القابی مانند عصیان گر، اسطوره، فراری، کودک وحشی دره سیلیکون و غیره می شناختند. مکافی برای اولین بار آنتی ویروس مناسب ویندوز را ساخت که به همین دلیل نام و آوازه آن در جهان پیچید، سپس این فرد مشهور شرکت چند میلیون دلاری McAfee Associates را تاسیس کرد و به واسطه آن از محبوبیت بیشتری نیز برخوردار شد. در ادامه می خواهیم به کار های بزرگی که جان مکافی انجام داده بپردازیم و زندگی پربار او را تا لحظه مرگش دوره کنیم. یکی از چیز هایی که باعث شد نام مکافی در دنیای کریپتو نیز بر سر زبان ها بیفتد، پیشبینی قیمت بیت کوین تا 1 میلیون دلار بود.

 

 

لحظه آغاز شهرت جان مکافی

مکافی قبل از شهرت چشمگیرش نیز در رشته های متعددی از تکنولوژی فعالیت داشت، اما عاملی که باعث شد نام او در تمامی جوامع شناخته شود، ساخت نرم افزاری است که هنوز پیشکش اسم وی است. در واقع ابداء اولین آنتی ویروس تجاری برای ویندوز با نام مکافی، نقطه شروع جان شد و از آن لحظه به بعد آغازی برای فعالیت های بعدی وی رقم خورد. او در تمام لحظات عمرش آرام ننشست و به فعالیت هایی همچون نامزدی ریاست جمهوری آمریکا برای ۲ دوره، ورود به حوزه کریپتو، تاسیس صرافی مکافی دکس، تلاش در راستای تولید آنتی بیوتیک گیاهی پرداخت.

شاید اقدام به کار های بزرگ برای مکافی بود که او را تبدیل به یک فرد شکاک در زندگی کرده بود، اکثر افرادی که جان مکافی را می شناختند او را فردی پارانوئیدی خطاب می کردند. پدر مکافی فردی آمریکایی بود و مادرش زاده انگلستان، وی همیشه از تاثیر مخرب خودکشی پدرش بر شخصیت خود شکایت داشت و روز های سختی را پشت سر گذاشته بود.

 

 

زندگی نامه جان مکافی

مکافی در سال 1945 در انگلیس متولد شد، جایی که پدر آمریکایی وی در پایگاه ارتش آمریکا مستقر بود. در حالی که جان هنوز جوان بود، همراه خانواده خود به ویرجینیا نقل مکان کرد و سرانجام از دانشگاه Roanoake با مدرک لیسانس ریاضیات فارغ التحصیل شد. واقعه اصلی زندگی مک آفی در سن 15 سالگی رخ داد که پدرش با ضرب گلوله اقدام به خودکشی کرد، مکافی در سال 2013، در مصاحبه ای با Wired گفت که هر روز با این واقعه دردناک زندگی می کند. اما این اتفاق جان مکافی را از ادامه راه خود باز نداشت و برای ادامه تحصیل و برای دریافت مدرک دکترای ریاضیات، درلوئیزیانا ادامه تحصیل داد تا اینکه به دلایل اخلاقی از دانشگاه اخراج شد. بعد از این اتفاق برای گذراندن زندگی اش مشغول به فروش مجله و کار در سیستم های پانچ کارت شد.

 جالب است بدانید مکافی در همان لحظه از زندگی اش که شغل مناسبی نداشت نیز به دنبال فرصت های بهتر بود و خلاقیت بازاریابی را در کار های خود پیاده می کرد، وی به منازل مختلف می رفت تظاهر می کرد صاحبخانه برنده اشتراک رایگان شده است، سپس به او می گفت با پرداخت مبلغ کمی می تواند از اشتراک خود استفاده کند و مجله های رایگان دریافت کند! پس از آن شروع به یادگیری کدنویسی در رشته های مختلف شد، وی در حالی که در راه آهن میسوری Pacific مشغول به کار بود، به توسعه سیستمی برای مسیریابی قطارها پرداخت. اما متاسفانه در همان زمان به مواد مخدر توهم زا نیز روی آورده بود و علاقه شدیدی به آن ها داشت، همین امر باعث شد مکافی درحالی که یک بسته کامل از مواد را مصرف کرده بود برنامه ریزی مسیر قطار ها را به اشتباه تنظیم کرده و از شدت نئشگی از آنجا فرار کند و دیگر بازنگردد. جان مکافی در دهه 1970 خود را غرق مشروبات الکلی و مواد مخدر کرده بود و از افسردگی شدیدی رنج می برد که سرانجام توانست از طریق یک درمانگر از دوران تاریک زندگی اش رهایی یابد. 

 

 

در سال 1986، ویروس رایانه ای جدید و خطرناکی گریبانگیر تکنولوژی شده بود که مکافی با تبحری که در زمینه آنتی ویروس داشت، نرم افزار McAfee را ساخت و تهدید ویروس ایجاد شده را از بین برد. سپس مکافی خود را در این زمینه پررنگ تر کرد و نرم افزار های جدیدی به بازار ارائه داد، وی از این راه سالانه نزدیک به 5 میلیون دلار درآمد کسب می کرد و نرم افزارهایش توسط بزرگترین شرکت های ایالات متحده مورد استفاده قرار می گرفت. در همین نقطه بود که محبوبیت مکافی آغاز شد و او را تبدیل به یکی از افراد ثروتمند جهان کرد، پس از آن شرکت McAfee Associates را تاسیس کرد و نرم افزار های قوی خود را برای جلوگیری از ویروس به جهان ارائه داد و حتی در این مورد کتاب خود را منتشر کرد.

در تمامی این دوران مکافی به گفته خودش، مواد جزئی از روتین زندگی اش شده بود و هر روز از مشروبات الکلی و انواع جدید مواد مخدر استفاده می کرد. با این حال مکافی تبدیل شده بود به یکی از ثروتمند ترین افراد جهان که دنیا نام او را می شناخت.

 

 

زمانی که همه چیز فرو پاشید

مکافی در سال 2009 شرکت McAfee Associates را رها کرد و سهام خود را فروخت، مردم فکر می کردند جان مکافی خود را بازنشسته کرده و دیگر تمایل به کار ندارد. در حالی که وی پول سهام خود را در چندین تجارت سرمایه گذاری کرد و به دنبال چیز های جدید تری بود. وی در پروژه های Powwow، Tribal Voice، Zone Labs و چندین پروژه دیگر سرمایه گذاری کرده و ثروت خود را دو چندان کرد. همه چیز برای جان مکافی خوب پیش می رفت که بحران مالی سال ۲۰۰۹، اتفاق افتاد و سرمایه گذاران زیادی دارایی خود را از دست دادند. مکافی در مصاحبه ای که با مجله نیویورک تایمز داشت گفته بود، ثروت وی از 100 میلیون دلار به 4 میلیون دلار کاهش یافته، البته این دروغی بیش نبود و بعد ها اعتراف کرد فقط به این دلیل که مردم پول او را از چنگش در نیاورند این چنین گفته.

 

 

رسوایی جان مکافی

یکی از لقب های جان مکافی رسوا بود! مردم زیادی او را رسوا خطاب می کردند و این به دلیل جرم هایی بود که مکافی در بلیز مرتکب شد. وی پس از مهاجرتش به آمریکای مرکزی بخشبی از دارایی هایش را در پروژه QuorumEx سرمایه گذاری کرد. سپس در سال 2012 شرکت آنتی بیوتیک گیاهی اش را در بلیز تاسیس کرد که شک و شبهه های زیادی در مورد این کمپانی وجود داشت. پلیس بلیز به کسب و کار جان مکافی مشکوک بود و تصور می کرد در کارخانه مذکور مواد مخدر تولید می شود، جان مکافی به جرم فروش مواد مخدر چندین بار دستگیر شد که با اهدای هدایای گران قیمت به پلیس بلیز از جرم های خود قصر در می رفت. در نهایت پس از کشته شدن همسایه جان مکافی، پلیس به وی مشکوک شد و به عنوان مظنون پرونده او را دستگیر کرد.

با تلاش های بسیار وکیل مکافی و حمله قلبی که برایش رخ داد، مکافی از بلیز به جنگل های گواتمالا فراری شد، به همین دلیل مردم به جان مکافی پادشاه جنگل های گواتمالا نیز می گفتند، در نهایت جان مکافی دستگیر شد اما پلیس اعلام کرد که به وی مشکوک نیست و او مظنون پرونده نبوده است.

 

 

ورود جان مکافی به حوزه ارز دیجیتال

جان مکافی در سال 2016 به حوزه ارز دیجیتال ورود کرد، وی با پیشبینی های دروغین خود بیش از همیشه نام خود را بر سر زبان ها انداخت. جان مکافی در سال 2016 پیشبینی کرد قیمت بیت کوین تا سال 2020 به 500 هزار دلار می رسد، از آنجا که نام مکافی در آن زمان برای همه شناخته شده بود و یکی از ثروتمندان بزرگ دنیا بود، عده زیادی از مردم پیرو او بودند و به خرید بیت کوین پرداختند. اما زمانی که قیمت بیت کوین تا سال 2020 به قیمت پیشبینی شده نرسید، مکافی حیله جدید رو کرد و ادعا داشت تا سال 2021 قیمت به 1 میلیون دلار خواهد رسید. وی با رمز ارز های دیگری نیز این کار را انجام داده و با پیشبینی های دروغین خود قیمت آن ها را بالا می برد، در حالی که خودش با قیمت پایین خریداری می کرد و سپس نرخ را افزایش می داد.

 

 

مکافی با این روش سود عظیمی دریافت می کرد و دائما وعده های بهتر به مردم می داد، وی سخنوری حرفه ای بود و با متود های بازاریابی بر روی فکر مردم تاثیر می گذاشت. مکافی در سال 2018، شرکت سرمایه گذاری کریپتو با نام Luxcore را تاسیس کرد که با مصاحبه های خود و دستکاری قیمت در بازار ارز دیجیتال 23.1 میلیارد دلار درآمد کسب کرد. اما مجددا این شرکت را ترک کرد و به بنیان گذاری صرافی غیر متمرکز McAfeeDEX مشغول شد. سرانجام در سال 2021 دادگاه فدرال منهتن، جان مکافی را به اجرای طرح پامپ و دامپ متهم کرد، اما پامپ و دامپ چیست؟ مکافی تعدادی رمز ارز ارزان را خریداری می کرد و با حرف های تاثیر گذار قیمت آن را بالا می برد و از این روش کسب سود می کرد. به همین دلیل به اتهام پامپ و دامپ بازار مورد بازجویی قرار گرفت. وی پس از آن که به جرم فرار از مالیات نیویورک متهم شد به آمریکا فرار کرد و روز ها در ترس زندگی کرد.

اما در نهایت در سال ۲۰۲۰، هنگامی که با پاسپورت آمریکایی خود قصد سفر به استانبول را داشت توسط پلیس اسپانیا دستگیر و به زندان این کشور فرستاده شد. هنگامی که دولت اسپانیا با برگرداندن وی به ایالات متحده موافقت کرده بود، در سن 75 سالگی خودکشی کرد و جان خود را در زندان اسپانیا از دست داد، وکیل جان مکافی می گوید اگر به این حکم اعتراض می کردند شانسی داشتند اما مکافی دیگر تحمل زندان را نداشت و جان خود را گرفت.

 

 

وی در تمام لحظات زندگی اش کار های بزرگی کرد و هیچ گاه از شکست نترسید، برخی از صحبت های ماندگار وی را در ادامه نقل قول کرده ایم:

«همه قدرت‌ ها فساد دارند. مراقبت باشید به کدام قدرت اجازه می دهید دموکراسی را در دست بگیرد»
«کسانی که آن قدر دیوانه هستند که فکر کنند می توانند دنیا را تغییر دهند، همان کسانی هستند که این کار را انجام می دهند.»
«موبایل ما تبدیل به بزرگترین جاسوس روی زمین شده است.»
«شما به کاربرد ابزار های دیجیتال نیاز دارید، نه طلای دیجیتال!»
«بگذارید حقیقت را به شما بگویم… من یک چیزی را در زندگی یاد گرفتم. هیچ چیزی بدتر از اخبار بد نیست. این یک حقیقت است و هر چه چیزهای بدتری درباره شما بگویند، قدرت بیشتری به شما می دهند.»
«کسی که رابطه بین قلب و ذهن انسان را درک می کند، همیشه می تواند به تکنولوژی مدنظر آدم ها دست پیدا کند.»
«ارز دیجیتال هر تلاشی برای مالیات گرفتن را از بین می برد و من فکر می کنم این چیز خوبی است.»
«شما نمی توانید چیز هایی مثل بیت‌کوین را متوقف کنید. مثل این است که سعی کنید جلوی انفجار باروت را بگیرید.»

 

 

جان مکافی در دوران زندگی خود تبدیل به نابغه ای شده بود که کار های بزرگی برای همگان انجام داده. وی یکی از اعجوبه های فناوری بود که و در رشته خود بسیار متبحر محسوب می شد به طوری که هر شرکتی که تاسیس می کرد به بزرگ ترین کمپانی های جهان تبدیل می شد. مرگ جان مکافی اتفاقی عجیب و حیرت آور بود به طوری که دنیا را تکان داد و نام خود را برای همیشه بر سر زبان ها انداخت.