سیستم escrow یک سرویس کاربردی برای ایجاد امنیت شبکه می باشد و بهترین عملکرد را برای تراکنش های امن از خود به ثبت رسانده است. در واقع سرویس اسکرو بیت کوین یک واسطه گر است که پول معامله گران را در جعبه ای من نگه می دارد تا تراکنش به پایان رسیده و بیت کوین ها تحویل داده بشوند. طبق خدمات اسکرو تراکنش ها تحت نظر قرار می گیرند تا تمام مفاد قرارداد میان هر دو معامله گر اجرا شود، پس از اتمام معامله و انتقال بیت کوین ها سرمایه گذاران می توانند وجوه قفل شده را دریافت کنند. اما در این مقاله می خواهیم به نحوه عملکرد سرویس اسکرو و مزایا و معایب آن بپردازیم.

 

 

سرویس اسکرو بیت کوین چیست؟

همانطور که کمی قبل توضیح دادیم، سرویس اسکرو یک تکنولوژی واسطه ای است که تا زمان تحویل بیت کوین، پول معامله گر را در فضایی امن نگه می دارد، این سرویس با هدف جلوگیری از کلاهبرداری و تراکنش های تقلبی ایجاد شده است. در صورت بروز مشکل و اختلاف حساب، سرویس اسکرو که شخص ثالث قرارداد های هوشمند است به عنوان داور تعیین می کند که در نهایت چه کسی باید بیت کوین را دریافت کند. بهترین مزیت سرویس اسکرو تقسیم پنهانی است، به واسطه این فرایند سرمایه گذاران می توانند با خیال راحت به تبادل اطلاعات شخصی خود با معامله گران دیگر بپردازند. مثلا اگر شما بخواهید اطلاعات مهمی از قبیل شماره حساب بانکی، رمز عبور، دسترسی به اوراق بهادار و سایر داده های حیاتی را به شرکت های دیگر ارائه دهید، سرویس اسکرو مطمئن می شود که استفاده از این اطلاعات با تایید نهایی هر دو طرف معامله صورت بگیرد. اما سیستم تقسیم بندی پنهان دچار کمبود و نقص فنی است، زیرا اگر یک طرف معامله، دسترسی به معاملات را از دست بدهد و طرفین مقابل با او توافق نکنند راهی برای بازیابی دسترسی شخص وجود ندارد. به همین دلیل نسخه توسعه یافته طرح تقسیم بندی ساخته شده است که به آن پروژه چهارچوب بندی گفته می شود.

 

 

در پروژه چهارچوب بندی شما افراد مورد اعتماد خود را در گروه های اول قرار داده و اولویت انجام معاملات را برای آن ها قرار می دهید. در این صورت اگر مشکلی در قرارداد به وجود بیاید می توانید اشخاص بعدی را که هنوز اعتماد شما را جلب نکرده اند از اسکرو خود حذف کنید. برای مثال اگر یک گروه اسکرو شش نفره داشته باشید سه نفر اول در الویت قرار می گیرند و معامله نیاز به تایید هر سه نفر دارد، اما نیازی به تاییدیه سه نفر دیگر نیست. دو مورد از ایمن ترین سرویس های اسکرو را در ادامه نام برده ایم:

• BTC Asia
• IBC Group

این دو سرویس از محبوب ترین پلتفرم های ارائه دهنده اسکرو می باشند که طرح ایمن سازی برای تراکنش های بیت کوین را به خوبی به اجرا در می آورند، البته سرویس های دیگری نیز وجود دارند اما این دو از شناخته شده ترین پروژه ها هستند. همچنین مهندسان و ریاضی دانان کریپتو، سرویس اسکرو را آزمایش کرده و کارکرد ایمن آن را تایید می کنند، تحقیقات تیم کریپتو نشان می دهد سرویس های اسکرو در ایجاد امنیت تراکنش های بیت کوین نقش اساسی را ایفا می کنند.

قرارداد هوشمند چیست؟

 

مزایای سرویس اسکرو بیت کوین

علاوه بر ایجاد امنیت توسط سیستم های اسکرو، می توان گفت این سرویس روزبروز از محبوبیت بیشتری در فناوری بلاک چین برخوردار می شود و سازمان های بزرگ برای تبادل اطلاعات محرمانه خود از آن استفاده می کنند. در واقع خدمات اسکرو حفظ دارایی سرمایه گذاران را تضمین می کند و راهی ایمن را به آن ها ارائه می دهد. همچنین برخی از استارت آپ ها ICO خود را ( عرضه اولیه کوین) از طریق اسکرو ها راه اندازی می کنند که در افزایش اعتبار آن ها تاثیر بسزایی دارد. البته سرویس های قوی تری مانند اتریوم نیز خدمات اسکرو را در بلاک چین خود راه اندازی کرده اند.

معایب سرویس اسکرو بیت کوین

با آنکه استفاده از سرویس های اسکرو مزایای زیادی دارد اما مانند هر پروژه دیگر با محدودیت هایی نیز مواجه است. یکی از این محدودیت ها عدم استفاده عموم است، زیرا به اجرا در آوردن این سیستم پیچیدگی خاصی دارد و عمده مردم عادی نمی توانند از آن استفاده کنند. برای بهره وری از این سیستم شرکت ها باید شخص متخصص و ریاضی دان کریپتویی را استخدام کرده تا سرویس را راه اندازی کند، در غیر این صورت ممکن است فعال سازی سیستم بدون دانش و آگاهی لازم، موجب خطا شده و هزینه های اضافی را دربر بگیرد.

برخی از مشکلاتی که ممکن است به واسطه تنظیم سیستم نادرست اسکرو به وجود بیاید آسیب پذیری بیشتر سیستم شما و یا عدم دسترسی به دارایی هایتان است. در نتیجه توصیه می شود در صورت تمایل به استفاده از این سرویس حتما شخص متخصص را برای راه اندازی آن در نظر بگیرید.

 

 

نتیجه گیری

سرویس های اسکرو مانند یک ناظر ثالث عمل کرده و از بروز هر مشکل امنیتی جلوگیری می کنند. هنوز استفاده از این سرویس ها توسط افراد زیادی شناخته نشده اما سازمان های بزرگی که از وجود آن مطلع هستند از مزایای بی شمار آن در قرارداد های هوشمند خود استفاده می کنند. اگر تمایل به تبادل اطلاعات و معامله بیت کوین های خود از راه های ایمن دارید سرویس اسکرو بهترین گزینه برای شما عزیزان است.