اگر شما نیز یکی از علاقه مندان به دنیای ارز دیجیتال هستید احتمالا بار ها و بار ها نام ساتوشی ناکاموتو را شنیده اید. اما به راستی ساتوشی ناکاموتو کیست؟ یا بهتر است بگوییم خالق بیت کوین کیست؟ ساتوشی ناکاموتو نام مستعاری است که توسط سازندگان ارز رمزنگاری شده بیت کوین استفاده می شود. بیت کوین اولین ارز رمز نگاری شده جهان است که تحولی عظیم در تکنولوژی روز دنیا ایجاد کرد، اما جالب است بدانید هیچ کس از هویت اصلی سازنده این فناوری منحصربفرد اطلاعی ندارد. درواقع هویت سازنده بیت کوین ناشناس بوده و هیچ کس دقیقا نمی داند ساتوشی ناکاموتو چه کسی است، اما نام مستعاری برای این شخص وجود دارد که همه خالق بیت کوین را به نام ساتوشی ناکاموتو می شناسند. البته فرضیه هایی وجود دارد که اشخاصی را به این نام مستعار مربوط می کند، برای آنکه همه چیز درباره ساتوشی ناکاموتو را بدانید با ما تا آخر متن همراه باشید.

 

 

فرضیه هایی درباره ساتوشی ناکاموتو

ساتوشی ناکاموتو ممکن است یک شخص واقعی نباشد، این نام ممکن است نام مستعار برای خالق یا سازندگان بیت کوین باشد که مایل به ناشناس ماندن هستند. بنابراین هیچ کس نمی داند آیا سازنده بیت کوین یک نف است یا گروهی از افراد بیت کوین را ساخته اند؟ در حالی که چندین نفر ادعا کرده اند ساتوشی هستند، اما هیچ گاه هویت واقعی این فرد فاش نشده و هیچ مدرکی برای اثبات این موضوع وجود ندارد. شاید با خود بپرسید چرا ساتوشی نباید خود را به همگان معرفی کرده و همچین اثری را به نام خود ثبت کند؟ اما این سوالی است که تمام جامعه کریپتوکارنسی با آن درگیر بوده و هنوز جوابی برای آن وجود ندارد. به خصوص با توجه به افزایش روزافزون قیمت بیت کوین و محبوبیت آن میان جوامع گوناگون.

برای عمده مردم ساتوشی ناکاموتو مرموز ترین شخصیت رمزنگاری شده است، زیرا تا به امروز مشخص نشده که این نام به یک فرد یا گروهی از افراد اشاره دارد. تنها چیزی که درباره ساتوشی وجود دارد این است که هنگام ساخت بیت کوین و ارائه آن به جهان، در مقاله ای که به آن White paper بیت کوین گفته می شود توضیح کوتاهی از سوی ساتوشی در مورد ارز رمزنگاری شده نوشته شده است. این صفحه توضیحاتی درمورد استفاده از شبکه پرداخت همتا به همتای ارز رمزنگاری شده به عنوان راه حلی برای مشکل هزینه تراکنش ها می دهد. ناکاموتو یک رویکرد غیرمتمرکز در معاملات را پیشنهاد کرد و در نهایت با ایجاد فناوری بلاک چین به اوج خود رسید. در یک بلاکچین برچسب زمانی کار برای انجام یک معامله بر اساس اثبات کار به پایان زمانبندی قبلی اضافه می شود و یک سابقه تاریخی ایجاد می کند که قابل تغییر نیست. اسناد ثبتی در بلاک چین در فضای بسیار امنی نگهداری می شوند، زیرا مقدار قدرت محاسباتی مورد نیاز برای معکوس کردن آن ها باعث جلوگیری از حملات در مقیاس کوچک می شود.

 

 

آیا هویت ساتوشی ناکاموتو مشخص شده است؟

شخصیت ساتوشی ناکاموتو از سال 2009، بر روی پروژه بیت کوین کار می کرد، اما اتمام و ارائه پروژه بیت کوین در سال 2010 اتفاق افتاد. تمام ارتباطات این شخص تنها از طریق راه های الکترونیکی انجام می شد که این امر باعث شد هویت اصلی ساتوشی برای همیشه پنهان بماند. تنها پیغامی که از ساتوشی ناکاموتو موجو است در وایت پیپر بیت کوین می باشد که گفته 1 میلیون واحد از BTC، در اخیتار خود ساتوشی است و فعلا قابل استخراج نمی باشد. با احتساب قیمت امروز بیت کوین و محبوبیت هر چه بیشتر آن می توان گفت ساتوشی یکی از ثروتمند ترین افراد جهان محسوب می شود.

درواقع سهم ساتوشی از بازار بیت کون 5 درصد می باشد که رقم قابل توجهی است و این امر ساتوشی ناکاموتو را بسیار قدرتمند می کند. در این بین برخی از افراد ادعا کرده اند ساتوشی ناکاموتو هستند اما هیچ مدرکی برای اثبات صحبت های این افراد وجود ندارد، در ادامه با تعدادی از افراد آشنا خواهید شد که تصور می شود ساتوشی ناکاموتو باشند.

 

 

دوریان ناکاموتو ( Dorian Nakamoto)

دوریان ناکاموتو یک مهندس در کالیفرنیا است که توسط لیا مک گرات گودمن، در مارس 2014، به عنوان خالق بیت کوین معرفی شد. مقاله مک گرات می گوید: "مسیری که نیوزویک دنبال کرد منجر به یک مرد 64 ساله ژاپنی-آمریکایی شد که نام او واقعاً ساتوشی ناکاموتو است" اما تحقیقات بعدی باعث شد تا ناکاموتو فرار کند. این اولین بار بود که یک نشریه سعی می کرد هویت خالق بیت کوین را کشف کند، اما همانطور که گفته شد هیچ مدرکی وجود نداشت که این شخص واقعا خالق بیت کوین باشد.

 

 

هال فینی (Hal Finney)

بیت کوین محصول جنبش Cypherpunk است و یکی از اشخاصی که در این جنبش فعال بود، هال فینی است. فینی قبل و بعد از راه اندازی در جامعه بیت کوین فعال بود، همچنین وی اولین فردی است که در یکی از تراکنش ها بیت کوین دریافت کرده است. از آنجاکه محل زندگی هال فینی تنها چند بلوک از محل زندگی دوریان ناکاموتو قرار داشت، بسیاری از افراد عقیده دارند او ساتوشی است و از نام دوریان ناکاموتو برای نام مستعار خود الهام گرفته. البته باید بگوییم هال فینی در سال 2014، فوت کرده در نتیجه نمی تواند پاسخی به این حدس و گمان ها بدهد.

 

 

ایلان ماسک (elon musk)

ایلان ماسک یکی از موفق ترین و ثروتمند ترین افراد جهان است که مدیریت شرکت خودروسازی تسلا را بر عهده دارد. همچنین این مدیر جوان مدیریت شرکت SpaceX، را بر عهده دارد که هر دو سازمان از شرکت های بزرگ جهان می باشند. چیزی که باعث شده ایلان ماسک با حوزه رمز ارز ها مرتبط شود، پامپ و دامپ های قیمتی است که در بازار خرید و فروش ارز دیجیتال بوجود می آورد. ایلان ماسک یکی از علاقه مندان حوزه کریپتو است و با نظراتی که در مورد رمز ارز ها به خصوص دوج کوین به انتشار می گذارد بر روی قیمت بسیار تاثیر گذار است.

به همین دلیل بسیاری از مردم تصور می کنند با تتوجه به کنترلی که ایلان ماسک بر روی بازار ارز دیجیتال دارد ممکن است ساتوشی ناکاموتو باشد. اما برای این فرضیه نیز هیچ دلیل قانع کننده ای وجود نداشته و شخص ایلان ماسک نیز صحبتی در این باره نکرده است.

 

 

کریگ رایت ( Craig Wright)

کریگ رایت نیز یکی یگر از اشخاصی است که ادعا دارد سازنده بیت کوین می باشد. این فرد تحصیل کرده یکی از تاجران استرلیا است و ادعا دارد شخص پشت پرده بیت کوین است. دو مقاله Wired و Gizmodo نشان دادند که رایت ممکن است شخص پشت پرده بیت کوین باشد، اما تحقیقات بعدی به این نتیجه رسید که او یک جعل مفصل انجام داده است. اما وی همچنان ادعا می کند که سازنده بیت کوین می باشد. البته افراد دیگری نیز مانند نیک زابو (Nick Szabo)، نهنگ ساتوشی و جان مکافی نیز جزو حدس و گمان ها برای آنکه ساتوشی ناکاموتواند هستند اما همچنان هیچ دلیل و مدرک قطعی وجود ندارد که ثابت کند هر یک از این افراد ابداع کننده بیت کوین می باشند.

ارتباط ایلان ماسک با ارز دیجیتال

 

سخن آخر

ساتوشی ناکاموتو نام مستعار برای سازنده بیت کوین است که هنوز مشخص نیست این نام مستعار مربوط به یک شخص است و یا گروهی از افراد فناوری بیت کوین را ساخته اند. به همین دلیل فرضیات زیادی در رابطه با خالق بیت کوین وجود دارد اما تا به امروز هیچ اثباتی برای این فرضیات وجود نداشته است. این امر که هویت سازنده بزرگ ترین فناوری بشر ناشناس است رمز و راز خاصی به دنیای کریپتو بخشیده است، اما با این حال همچنان هویت این فرد یا افراد ناشناس باقی مانده است.