در پی صعود قیمت بیت کوین و بالا رفتن ارزش آن کارمزد تراکنش های این رمز ارز گرانبها نیز افزایش یافته و بین 24 تا 31 هزار دلار احتساب می شود. با ازدیاد حجم معاملات در شبکه بیت کوین تراکنش ها به کندی انجام می شوند و چون تعداد تراکنش ها در هر ثانیه محدود می باشد در نتیجه به هزینه کارمزد افزوده می شود. در این مقاله سه روش کاربردی کاهش هزینه های کارمزد در بیت کوین را برای شما شرح می دهیم.

 

 

تراکنش چیست و چه فوایدی دارد

فعالیت هایی از قبیل خرید و فروش، تنظیم قرارداد هوشمند، انجام معاملات دیجیتال و غیره در شبکه بیت کوین تراکنش نام دارند که برای ثبت هر تراکنش داخل لجر بیت کوین هزینه مشخص و تعیین شده ای به ماینر ها پرداخت می شود. البته می توانید به دلخواه هزینه کارمزد بیشتری برای ماینر در نظر بگیرید تا تراکنش شما را با سرعت بیشتری انجام دهد. البته ثبت این تراکنش ها عاری از فایده نیست و با توسط این فرایند امیت شبکه کامل تر می شود.

 

 

3 روش کاربردی برای کاهش هزینه کارمزد بیت کوین

همنطور که گفته شد هزینه کارمزد بیت کوین بین 24 تا 31 هزار دلار می باشد اما با انجام سه روش زیر می توانید با پرداخت کم تر تراکنش های خود را انجام دهید و آسوده خاطر باشید، خاطر نشان است در زمان نوشته شدن این مقاله قیمت بیت کوین 51،600 هزار دلار می باشد.

 

 

انتخاب زمان درست

تجمع و حجم بالای تراکنش در شبکه بیت کوین یکی از دلایل افزایش قیمت هزینه کارمزد می باشد که می توانید با انتخاب یک زمان درست در ساعات خلوت سرعت تراکنش را بالا برده و از هزینه آن بکاهید. طبق تحقیقات bitcoinfees.earn بهترین و مناسب ترین هزینه برای انجام تراکنش با نرخ 25 هزار دلار 102 ساتوشی در هر بایت است، مثلا اگر سرعت تراکنش را روی نیم ساعت تنظیم کنید کارمزد پرداختی به ازای هر بایت 83 ساتوشی خواهد بود که این امکان با انواع کیف پول نرم افزاری که تنظیم دستی هزینه کارمزد را دارند فراهم می شود. البته باید توجه داشته باشید نباید بیش از حد سرعت تراکنش را پایین بیاورید زیرا ممکن است تراکنش معلق شده و یا اصلا انجام نشود.

 

 

تراکنش‌های SegWit 30 درصد ارزان تر

این پروتوکل با فرمت های مختص به خود می تواند هزینه تراکنش ها را تا 30 درصد کاهش بدهد و قیمت کارمزد را حد المقدور کم کند. شما به راحتی می توانید با فعال کردن بخش SegWit داخل کیف پول خود هزینه کارمزد را تغییر داده و شامل 30 درصد کاهش قیمت شوید.

نکته: تمام صرافی ها و کیف پول ها از SegWit پشتیبانی نمی کنند و برای استفاده از این روش باید از کیف پول های دارای SegWit استفاده کنید، از مثال های کیف پول با نسخه سگوییت می توان به کیف پول های معروف کوینومی و تراست والت اشاره کرد. همچنین می توانید برای استفاده از این کیف پول ها به صفحه آموزش کار با کیف پول تراست والت از وب سایت تتر ایران مراجعه نمایید.

 

 

استفاده از شبکه لاینینگ

کاربران با استفاده از لاینینگ می توانند ترافیک شبکه را دور زده و سرعت تراکنش را بالا ببرند که در کاهش قیمت بسیار موثر است. این شبکه نیز مانند سگویت در همه پلتفرم ها و کیف پول ها پشتیبانی نمی شود و از بهترین نوع کیف پول های آن می توان به BlueWallet و Breez اشاره کرد.

هشدار: این شبکه دو سال پیش به بیت کوین اضافه شد اما هنوز دوره آموزشی را طی می کند و به کاربران توصیه می شود کل سرمایه خود را در اختیار این شبکه قرار ندهند.

 

 

3 روش بالا از اقداماتی اند که توسعه دهندگان بیت کوین و اتریوم در راستای کاهش هزینه های این دو ارز محبوب انجام داده اند تا میزان رضایتمندی کاربران را بالا ببرند.