ارز دیجیتال dogecoin مانند بیت کوین قابل خرید و فروش و استخراج است که ماینینگ آن تا حدودی شبیه به استخراج بیت کوین می باشد اما کاملا از یک الگوریتم مشابه استفاده نمی شود. این رمز ارز محبوب از ابتدا با دوستی دو علاقه مند به ارز دیجیتال به نام های بیلی مارکوس و جکسون پالمر به وجود آمد و پس از آن جامعه ای هدف مند و مهربان برای دوج کوین تاسیس شد. این رمز ارز به دلیل استخراج آسان تر نسبت به ارز های دیگر طرفداران زیادی جذب کرده است اما باید بدانید در ماینینگ این دارایی دیجیتال چند نکته مهم وجود دارد که باید به آن ها توجه داشته باشید.

 

 

تفاوت های استخراج دوج کوین با بیت کوین

رمز ارز دوج کوین مبتنی بر Proof-of-Work فعالیت می کند و از روش های مشابه بیت کوین و ارز های دیجیتال دیگر استفاده می کند اما در 4 مورد اصلی استخراج آن متفاوت است. مانند تمام رمز ارز های پایه در استخراج دوج کوین نیز ماینر ها پس از تکمیل هر بلاک پاداش دریافت می کنند و ایجاد بلاک ها توسط دستگاه های ماینینگ انجام پذیر می باشد. تا اینجا همه مراحل طبق قوانین استخراج ارز دیجیتال پیش رفته و هیچ مغایرتی وجود ندارد اما موارد زیر از تفاوت های استخراج دوج کوین به شمار می روند.

•    الگوریتم
•    زمان استخراج هر بلاک
•    سختی شبکه
•    مقدار پاداش

در واقع در استخراج دوج کوین از الگوریتم scrypt که برای استخراج Litecoin نیز از همین الگو استفاده شده پیروی می شود، این الگوریتم به ماینر ها اجازه می دهد توسط تجهیزات و نرم افزار های مختلف به استخراج LTC نیز بپردازند. بر خلاف بیت کوین برای استخراج دوج نیازی به دستگاه ها ای با قدرت پردازش بالا مانند ای سیک نیست و دستگاه های با قدرت پردازش کمتر نیز می توانند به ماینینگ دوج کوین بپردازند که در پی آن کاهش مصرف انرژی و کاهش هزینه ها نسبت به بیت کوین اتفاق می افتد زیرا برای استخراج بیت کوین از دستگاه های قوی و پرهزینه مانند ASIC  نیاز است.

زمان لازم برای ایجاد هر بلاک از دوج کوین کمتر از ماینینگ بیت کوین است. همچنین پاداش استخراج نسبت به بیت کوین بیشتر بوده و استخراج بسیار سریع تر ازماینینگ بیت کوین انجام می شود.

 

 

سخت افزار های مورد نیاز استخراج دوج کوین

مانند تمام استخراج های دیگر دوج کوین نیز برای شروع نیاز به جمع آوری قطعات و دستگاه های مناسب دارد. از بهترین سخت افزار های استخراج دوج کوین می توان به موارد زیر اشاره کرد.

•    CPU
•    GPU
•    Scrypt ASIC

CPU: برای استخراج دوج کوین نیاز به سی پی یو های قوی نیست چون در استفاده کوتاه مدت باعث گرم شدن دستگاه می شود.

GPU: این قطعه همان کارت گرافیک داخل کامپیوتر است که بهترین نوع جی پی یو برای استخراج دوج SAPPHIRE Pulse Radeon RX 580، Nvidia GeForce GTX و ASUS RX Vega 64 هستند.

Scrypt ASIC: اسکریپت ای سیک یک وسیله سخت افزاری است که مخصوص استخراج دوج کوین و لایت کوین می باشد و از الگوریتم Scrypt استفاده می کند.

وسایل بالا از بهترین سخت افزار های ماینینگ دوج کوین به شمار می روند که جمع آوری آن ها بسیار آسان و کم هزینه است.

 

scrypt asic

 

روش های استخراج

 برای شروع استخراج ارز دیجیتال نیاز به سیستم عامل هایی با ویندوز OS X و Linux دارید سپس باید از اینترنت پر سرعت و بدون قطعی استفاده کنید. و درآخر نیاز به یک کیف پول امن برای ذخیره کوین های استخراج شده دارید که توصیه می شود از کیف پول های سخت افزاری برای ذخیره کوین ها استفاده شود. دو روش اصلی برای استخراج دوج کوین وجود دارد، اولین روش پیوستن به استخر استخراج و دومین روش استخراج انفرادی است که در ادامه در رابطه با آن توضیح خواهیم داد. در حال حاضر دوج کوین با قیمت مناسبی داخل بازار خرید و فروش ارز دیجیتال معامله می شود که همین امر باعث جذب کاربران به سوی استخراج آن شده است.

 

 

پیوستن به استخر استخراج

استخر استخراج از اصطلاحات ارز دیجیتال می باشد که در ماینینگ به کار می رود و به فضای مجازی گفته می شود که کاربران در آن تجمع می کنند تا با همکاری یکدیگر به اسخراج ارز دیجیتال بپردازند. در این روش کاربران قدرت پردازش دستگاه ها را با یکدیگر به اشتراک می گذارند تا شانس بیشتری در حل کردن معادلات و ایجاد بلاک ها داشته باشند. این شبکه دارای نود هایی است که وظیفه حل کردن معادلات را دارند و در صورت موفق شدن یک نود امتیاز آن به طور مساوی میان اعضای استخر تقسیم می شود.

نکته:  پیوستن به استخر های استخراج مستلزم پرداخت حق عضویت است و چون پاداش میان اعضا تقسیم می شود کمتر از استخراج فردی احتساب می شود اما از سوی دیگر روند استخراج سریع تر پیش می رود.

 

 

استخراج انفرادی 

برای استفاده از این روش نیاز به یک دستگاه می باشد و استخراج از طریق حل معادلات توسط تک دستگاه انجام می شود. درست است در استخراج فردی پاداش به صورت مستقیما به خود ماینر می رسد و دیگر نیاز به تقسیم امتیاز نیست اما نکته منفی در این روش آن است که سرعت ماینینگ پایین آمده و زمان زیادی برای استخراج هر بلاک نیاز است.

نکته: برای ماینینگ به صورت انفرادی زمان زیادی برای استخراج هر بلاک نیاز است و ممکن است هفته ها یا حتی ماه ها به طول انجامد.

 

 

نتیجه گیری

با توجه به پاداش های بالا و سختی شبکه کم استخراج دوج کوین می تواند مفید و لذت بخش باشد و نیاز به دستگاه های قوی و پر مصرف نیست. همچنین انتخاب دستگاه های ماینینگ دوج کوین بسیار کم هزینه تر از دستگاه های ای سیک است و شما می توانید با سرمایه اندک شروع به استخراج دوج کوین کنید.