با توجه به محبوبیت بازار ارز دیجیتال در سال های اخیر، روش های کلاهبرداری نیز افزایش یافته اند و شیادان زیادی قصد دارند با استفاده از راه های مختلف، دارایی دیجیتالی معامله گران را تصاحب کنند. به همین دلیل شناخت این افراد یا روش ها برای حفظ سرمایه، امری ضروری محسوب می شود. به نظر شما اگر پلتفرمی وجود داشته باشد که به شناسایی هکر های بازار و جلوگیری از عمل آن ها بپردازد، فوق العاده نیست؟ پس با ما همراه باشید تا همه چیز در مورد پروژه HAPI را بدانید.

 

 

HAPI چیست؟

هاپی پروژه ای است که توسط Dona Mara تاسیس شده، این پروژه با هدف بالا بردن امنیت ارز های دیجیتال ایجاد شده و به شناسایی هکر ها کمک فراوانی می کند. هاپی در مارس ۲۰۲۱ (اسفند ۱۳۹۹) از طریق IDO به جامعه ارز دیجیتال ارائه شد. عملکرد اصلی این پروژه به این شکل است که اطلاعات مربوط به تمام هک های انجام شده و آدرس های لو رفته را جمع آوری کرده و از آن ها به عنوان اوراکل امنیتی استفاده می کند.

در واقع می توان گفت HAPI مجموعه ای از قرارداد های هوشمند میان زنجیره ای است که در محصولات DeFi جاساز شده و به آن ها این امکان را می دهد سطح امنیتی بالایی داشته باشند. اما فایده اطلاعاتی که HAPI جمع می کند در چیست؟ هاپی این اطلاعات را به صرافی های متمرکز و غیر متمرکز ارائه می دهد تا هر تراکنش مشکوکی که در شبکه اتفاق افتاد، صرافی ها آگاه باشند و سریعا حساب مذکور را مسدود کنند. البته تنها صرافی ها نیستند که از این پروتکل امنیتی استفاده می کنند، بلکه هر نهاد و سازمانی می تواند به استفاده از HAPI بپردازد.

حوزه defi چیست؟

 

نحوه فعالیت HAPI

عملکرد اصلی هاپی، به حسابرسی اطلاعات در پایگاه داده بر می گردد که از این طریق حرکات مشکوک آدرس ها را برسی می کند. این مسعله به این معنی است که پروژه HAPI تنها بانک اطلاعاتی نیست، بلکه این پلتفرم مدعی است هکر هایی که هنوز اقدام به حمله سایبری نکرده و تنها امادگی های لازم را به وجود آورده اند، را نیز پیدا می کند و از فعالیت شان جلوگیری می کند. نکته قابل توجه این است که تمامی خدمات HAPI، توسط توکن آن امکان پذیر می شود. در واقع شما فقط از طریق توکن HAPI می توانید برای پرداخت هزینه دسترسی به اطلاعات اوراکل این پلتفرم اقدام کنید.

 

 

توکن HAPI چیست؟

هاپی به دلیل استفاده از الگوریتم ERC20 و فعالیت در بلاک چین اتریوم، یک توکن مبتنی بر اتریوم می باشد که عملکرد صحیح پروتکل هاپی را تضمین می کند. برخی از کاربرد های توکن هاپی به شرح زیر می باشد.

هزینه ارسال اطلاعات: توسط توکن HAPI، کاربران می توانند هرگونه اطلاعات مرتبط با هک را به شبکه ارسال کنند، همچنین با توکن هاپی حق رای برای کاربر فعال می شود.
هزینه اوراکل: هزینه هرگونه معامله ای که برای بررسی حسابرسی در پایگاه داده های اوراکل امنیتی انجام می شود، از طریق توکن های هاپی پرداخت می شود.
استیکینگ: دارندگان رمز ارز HAPI، می توانند برای دریافت پاداش به استیکینگ هاپی بپردازند. اگر اطلاعات کافی در مورد روش سود آور استیکینگ ندارید، می توانید با خواندن مقاله تفاوت ماینینگ ارز دیجیتال و استیکینگ دانش کافی را کسب کنید.
 

نکته: برای استیکینگ رمز ارز هاپی، تنها می توانید از کیف پول های دیجیتالی که از ارز اتریوم پشتیبانی می کنند استفاده کنید.

 

 

نتیجه گیری

هاپی یک پلتفرم کارآمد برای کاهش خطرات دنیای ارز دیجیتال و مقابله با هکر ها است که از طریق قرارداد های هوشمند زنجیره ای به فعالیت می پردازد. این پروژه با هدف افزایش امنیت هر چه بیشتر سرمایه گذاری دیجیتالی به وجود آمده و به طور غیر متمرکز فعالیت می کند.