دوج کوین چیست؟ این ارزدیجیتال که به تازگی در بین علاقمندان به رمز ارز ها بسیار محبوب شده است، مبتنی بر بلاک چین بوده و واحد اختصاری آن DOGE می باشد، همانطور که می دانید دوج کوین در ابتدا تنها برای خنده ساخته شد اما با گذشت زمان دید افراد نسبت به آن تغییر کرد و امروزه بازار دوج کوین ارزشی برابر با صد میلیون دلار دارد.  قیمت دوج کوین در ماه گذشته افزایش یافت اما همچنان قیمت آن بسیار مناسب بوده و تمامی افراد جامعه می توانند مقدار قابل توجهی از دوج کوین را تهیه کنند، به همین دلیل افراد بسیاری به فکر سرمایه گذاری بر روی این رمز ارز افتاده اند، اما دلایل دیگری برای خرید این رمز ارز وجود دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد، جهت آشنایی هر چه بیشتر با دوج کوین ویدیو زیر را مشاهده نمایید.

 

 

دوج کوین و تاریخچه آن

دوج کوین یا Dogecoin، یکی از هزاران ارز دیجیتالی است که بر خلاف بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر که برای حل یک مشکل ایجاد شدند، در ابتدا بر مبنای شوخی و جهت به سخره گرفتن بیت کوین ایجاد شد. دوج کوین توسط دو مهندس نرم افزار به نام‌های بیلی مارکوس و جکسون پالمر، در اواخر سال 2013 و در طی حدود دو ساعت طراحی و ایجاد شد و سازندگان آن، آن را بر اساس یک میم که تصویر سگ شیبا اینو بود، ساخته‌اند. پالمر با استفاده از یک الگوی رفتاری رایج در آن زمان، کلمه "doge" را که به عمد دارای غلط املایی است و برای توصیف سگ شیبا اینو استفاده می‌شود، را نشان این رمز ارز انتخاب کرد.
دوج کوین که به اختصار DOGE نیز خوانده می‌شود، یک ارز دیجیتال همتا به همتا و منبع باز است که یک آلتکوین در نظر گرفته می‌شود و در دسامبر 2013 با انتخاب تصویر سگ شیبا اینو به عنوان لوگوی خود راه اندازی شد. بلاک چین Dogecoin با فناوری زیربنایی که از Litecoin مشتق شده، ارائه شده است. از ویژگی‌های قابل توجه و منحصر به فرد Dogecoin که از الگوریتم رمزگذاری استفاده می‌کند، می‌توان به قیمت پایین و عرضه نامحدود آن اشاره کرد. علیرغم هدف آن به عنوان تلاشی برای سرگرمی و شوخی در عرصه ارزهای دیجیتال، ارزش دوج کوین تا ماه می سال ۲۰۲۱، به بالاترین سطح، یعنی 0.68 دلار رسید.
ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، با عنوان اینکه دوج کوین ارز رمزنگاری شده مورد علاقه او است، تا حدی مسئول این رشد عظیم و صعودی بود. تا اواسط سال 2021، دوج کوین به طور مداوم در بین پنج رمزارز برتر از نظر ارزش کل بازار قرار داشت. اما از آن زمان، ارزش Dogecoin به شدت کاهش یافته است و در مارس 2022 به حدود 0.11 دلار رسیده است، اگرچه در حال حاضر نیز، کماکان در بین 20 ارز دیجیتال برتر از نظر ارزش بازار باقی مانده است.
دوج کوین، ارز دیجیتالی است که مانند سایر ارزهای دیجیتال چون بیت کوین و اتریوم بر روی فناوری بلاک چین عمل می‌کند. بلاک چین یک دفتر کل دیجیتال توزیع شده و امنی است که تمام تراکنش‌های انجام شده توسط هر ارز دیجیتال را بدون یک مرجع متمرکز ذخیره می‌کند. همه کاربرانی که در شبکه Dogecoin فعالیت می‌کنند، دارای یک کیف پول دیجیتالی هستند که از دو کلید عمومی و خصوصی تشکیل شده است. یک کاربر می‌تواند با دانستن شناسه کیف پول و کلید عمومی کاربر دیگر درخواست تراکنش کند. هنگامی که درخواست یک تراکنش انجام شد، برنامه به تمام ماینرهای Dogecoin در سراسر جهان اعلام می‌کند تا روند را ادامه دهند.
 ماینرهای Dogecoin تأیید می‌کنند که آیا فرستنده به اندازه کافی Dogecoin برای پرداخت دارد یا خیر و پس از طی مراحل اعتبار سنجی، درخواست تراکنش را تایید می‌کنند. در همین حال، استخراج‌کنندگان Dogecoin در سرتاسر جهان برای جمع‌آوری تمام داده‌های تراکنش که عدد nonce نامیده می‌شوند، با یکدیگر رقابت می‌کنند. سپس ماینرها یک تابع ریاضی را اعمال می‌کنند تا عدد هش صحیح را برای دستیابی به عدد nonce ایجاد کنند. آنها به ماینری که با موفقیت عدد هش درست را تولید می کند، دوج کوین پاداش می‌دهند. پس از آن، هر دو کاربر یک پیام تأیید دریافت می‌کنند که درخواست آنها برای تراکنش را تأیید کرده است و در عرض چند دقیقه مقدار Dogecoin درخواستی به کیف پول گیرنده واریز می‌شود و بدین ترتیب تراکنش انجام می‌شود.
دفتر کل دیجیتال دوج کوین به طور دائم با تراکنش‌های جدید به روز رسانی می‌شود و شبکه نیز از رمزنگاری جهت ایمن و مطمئن نگه داشتن تمامی تراکنش‌ها استفاده می‌کند. بلاک چین Dogecoin از مکانیزم اجماع اثبات کار استفاده می‌کند، جایی که ماینرها از رایانه‌ها برای حل معادلات پیچیده ریاضی به منظور پردازش تراکنش ها و ثبت آنها در بلاک چین استفاده می‌کنند. Dogecoin ممکن است برای پرداخت‌ها و خریدها نیز استفاده شود. این عمدتاً به این دلیل است که هیچ سقف محدودی برای تعداد دوج کوین‌هایی که ممکن است به وسیله ماینینگ ایجاد شوند، وجود ندارد. از آنجایی که هیچ محدودیتی برای تعداد Dogecoin‌هایی که می‌توانند وجود داشته باشند وجود ندارد و میلیون‌ها Dogecoin جدید هر روز در بازارها عرضه می‌شوند، برای نگه داشتن این ارز دیجیتال برای مدت زمان طولانی انگیزه و علاقه بسیار کمی وجود دارد. بسیاری معتقدند Doge به بیت‌کوین شباهت کمی دارد و بیشتر شبیه DASH یا بیت‌کوین کش است.

چه چیزی دوج کوین را منحصربه‌فرد و با ارزش می‌کند؟

کسب درآمد از دوج کوین

دوج کوین، رویکرد بازاریابی منحصر به فردی را در پیش گرفته است و به عنوان یک ارز اینترنتی سرگرم کننده و ساده ارائه می‌شود. این رمز ارز با همین رویکرد در ابتدای عرضه در سال 2013 توانست میلیون‌ها دنبال کننده و علاقه مند را تنها در یک ماه به خود جذب کند. برخلاف بسیاری از رمزارزها و دارایی‌های دیجیتالی که به عنوان پروژه‌های بلاک چین جاه‌طلبانه و پیشگامانه ارائه می‌شوند، Dogecoin رویکرد بسیار معمولی‌تر و ساده‌تری را انتخاب کرد. این رمز ارز در عین در پیش گرفتن یک رویکرد ساده، همچنان از ویژگی‌های مطلوب و مثبتی مانند کارمزد تقریباً صفر، تراکنش‌های فوری، جامعه قدرتمند و غیررقابتی برخوردار است. اگرچه دوج کوین شباهت‌هایی به دو رمزارز Litecoin و Bitcoin دارد، اما رویکرد منحصر به فردی دارد که آن را به عنوان یک ارز کاربرپسند برای پرداخت‌های ایده آل برای کاربران شبکه‌های اجتماعی، سازندگان محتوا و فروشندگان تبدیل کرده است.
ارزش دوج کوین در بازار با متعادل بودن فعالیت‌های خرید و فروشی که قیمت دوج کوین را تشکیل می‌دهند، تعریف و تعیین می‌شود. منبع اصلی ارزش آن مستقیماً از جامعه قوی و حامی پروژه و رویکرد منحصربه‌فردی که DOGE به عنوان یک ارز رمزنگاری شده برای پرداخت‌های مبتنی بر اینترنت در پیش گرفته است، نشأت می‌گیرد. ارزش دوج کوین همچنین ممکن است با تأیید آن نیزافزایش یابد، برای مثال می‌توان به توییتی که ایلان ماسک منتشر و در آن عنوان کرد که DOGE یکی از جالب‌ترین دارایی‌های دیجیتال در بازار است، اشاره کرد. پس از انتشار این توییت، قیمت Dogecoin به طور قابل توجهی افزایش یافت. ارزش و قیمت DOGE همچنین می‌تواند از روندهای عمده جهانی که حرکت و رفتار جمعی همه ارزهای دیجیتال در بازار را تشکیل می‌دهند نیز تبعیت کرده و به دنبال روندهای جمعی تغییر کند. علاوه بر موارد گفته شده، موارد کاربرد DOGE نیز در ارزش آن نقش دارند.

اطلاعات فنی دوج کوین

دوج کوین چیست

مانند سایر ارزهای رمزنگاری شده دیگر چون بیت کوین، دوج کوین نیز می‌تواند به عنوان راهی برای انتقال پول میان افراد، یا به عنوان پرداخت هزینه برای کالا یا خدمات یا صرفاً برای ارسال پول نقد عمل کند. همچنین کاربران می‌توانند بدون مراجعه به یک واسطه سنتی مانند بانک به صورت نیمه ناشناس نیز تراکنش‌ها را انجام دهند، حتی اگر یک رکورد به شکل عمومی در بلاک چین در دسترس باشد. Dogecoin بر روی یک شبکه غیرمتمرکز از رایانه‌ها کار می‌‌کند که از یک دفتر کل توزیع شده به نام بلاک چین استفاده می‌کند. این شبکه کامپیوتری تراکنش‌ها را تأیید می‌کند و از یکپارچگی داده‌ها اطمینان حاصل می‌کند و سپس آن داده‌ها را به صورت پاک نشدنی بر روی بلاک چین ثبت می‌کند.
Dogecoin یک ارز دیجیتال است که از الگوریتم اجماع اثبات کار برای فعال کردن پرداخت‌های فوری در دفتر خود استفاده می‌کند. قیمت دوج کوین به فعالیت معاملاتی، ارزش فنی، کاربرد، میزان پذیرش، روندهای جمعی در بازار کریپتو و بسیاری از عوامل دیگر بستگی دارد. شبکه دوج کوین شبیه بلاک چین بیت کوین و بسیاری از آلتکوین‌ های دیگر مانند لایت کوین عمل می‌کند، زیرا تمام داده‌های تراکنش و اطلاعات تولید بلاک به طور دائم بر روی بلاک چین غیرقابل تغییر نوشته می‌شوند. این سیستم غیرمتمرکز به گونه‌ای طراحی شده است که ذاتاً از دستکاری داده‌های ثبت شده جلوگیری کند. قوانین شبکه توسط پروتکل تعریف شده و از طریق نود های کامل (ماینرها) که مسئول تأیید تک تک تراکنش‌ها در شبکه هستند، اجرا می‌شوند.
شبکه Dogecoin برای ایمن سازی بلاک چین و اعتبارسنجی تراکنش‌ها به استخراج کنندگان وابسته است.  قوانین PoW از طریق گره‌های کامل اجرا می‌شوند و ماینرها برای حل معادلات ریاضی تلاش می‌کنند. با حل یک معادله، یک بلوک جدید ایجاد می‌شود، تراکنش‌ها تأیید و به‌طور دائم ثبت می‌شوند و ماینرها با تعداد 10000 دوج کوین پاداش دریافت می‌کنند.

چگونگی کسب و دریافت دوج کوین

مانند سایر ارزهای رمزپایه، دوج کوین نیز توسط شبکه غیرمتمرکز رایانه‌هایی که ارز را اجرا می‌کنند، استخراج می‌شود. رایانه‌های شبکه‌ای محاسبات پیچیده ریاضی را انجام می‌دهند که به طور مؤثر سکه‌ها یا بخش‌هایی از سکه‌ها را به عنوان پاداشی برای پردازش تراکنش‌ها ارائه می‌کند. اگرچه در هر دقیقه سکه‌های جدیدی ایجاد و ارائه می‌شوند، اما به طور کلی تا سپتامبر سال 2022 حدود 132.7 میلیارد Dogecoin وجود داشت. و بر خلاف بیت کوین که محدودیتی برای انتشار کلی دارد، دوج کوین هیچ محدودیتی برای تعداد سکه‌هایی که می‌توان استخراج کرد، ندارد. به عبارت بهتر، می‌توان تعداد نامحدودی سکه ایجاد کرد. این در حالی است که انتشار سالانه سکه‌های جدید محدود به 5 میلیارد است و این انتشار می تواند به طور نامحدود ادامه یابد. روش دیگر کسب دوج کوین مانند دیگر رمزارزها، خرید آن است. شما می‌توانید Dogecoin را از طریق صرافی‌های معتبر مختلف خریداری کرده و در کیف پول دیجیتالی خود نگهداری کنید.

کیف پول دوج کوین

ارزدیجیتال دوج کوین

همانطور که می دانید برای نگهداری رمز ارز ها نیاز به کیف پول نرم افزاری مخصوص آن  دارید، امروزه با محبوبیت ارز های دیجیتال کیف پول های بسیاری توسعه یافته است که برخی از آن ها بر روی سیستم شخصی یا بر روی تلفن همراه و برخی دیگر به صورت سخت افزاری و یا حتی بر روی بستر اینترنت فعالیت دارند، پیش از انتخاب کیف پول مناسب دوج کوین باید توجه کنید که این کیف پول امنیت قابل قبولی دارد یا خیر؟
پس از آنکه چندین کیف پول مناسب انتخاب کردید باید به این توجه کنید که کدام یک از ارز دیجیتال مورد نظر شما پشتیبانی می کند، برخی از کیف پول های قابل اعتماد که از دوج کوین پشتیبانی می کنند عبارت هستند از: تراست والت، کوین بیس، کوینومی و کیف پول رسمی دوج کوین، که به صورت نرم افزاری بر روی موبایل و کامپیوتر قابل نصب هستند، همچنین دو کیف پول سخت افزاری لجر و ترزور نیز برای ذخیره سازی دوج کوین مناسب هستند.

آینده دوج کوین

احتمالا تا این قسمت از مقاله متوجه شده اید که دوج کوین، رمز ارز پر ریسکی برای سرمایه گذاری به حساب می آید، کارشناسان نیز با این نظر هم عقیده بوده و معتقد هستند که آینده بسیار خوبی در انتظار دوج کوین است اما نه در زمینه افزایش سرمایه، بلکه این رمز ارز باعث آسان تر شدن پرداخت های اینترنتی و کاهش هزینه کارمزد پرداخت خواهد شد. همانطور که گفته شد تعداد دوج کوین نامحدود بوده به همین دلیل با افزایش تقاضا بعید است که قیمت آن افزایش چشمگیری داشته باشد، اما گاهی خلاف این نیز ثابت شده است.
به عنوان مثال چندی پیش یکی از کاربران فعال و معروف اپلیکیشن تیک تاک از دنبال کنندگان خود خواست که هر کدام به میزان 20 دلار دوج کوین تهیه کنند، این موج خرید دوج کوین توسط کاربران تیک توک سبب رشد قیمت 40 درصدی برای این رمز ارز شد، لازم به ذکر است که پس از چند روز با کاهش تقاضا قیمت آن کمی افت کرد اما پس از چند روز، ایلان ماسک (موسس اسپیس ایکس و تسلا) در یکی از پست های خود که در شبکه اجتماعی توییتر منتشر کرده بود، اشاره کوچکی به دوج کوین کرد، پس از این اقدام ایلان ماسک قیمت دوج دوباره رشد کرد و در حال حاضر در محدوده 0.0035 دلار تقریبا ثابت مانده است. با این حال همچنان سرمایه گذاری بر روی این ارز دیجیتال عاقلانه به نظر نمی رسد، نظر شما در رابطه با دوج کوین و آینده پیش روی آن چیست؟