عمل تریدینگ نیاز به نظم و دقت دارد که بهترین روش ارتقا آن استفاده از دفتر ثبت معاملات می باشد. شما با ساخت دفتر ثبت شخصی می توانید عملکرد روزانه را یادداشت کرده و از اشتباهات تریدتان آگاه شوید. در این دفتر تمامی فعالیت ترید شما از قبیل نقشه های معاملاتی، عوامل ضروری و مهم، کنترل روزانه بازار و غیره ثبت می شود که به شما کمک می کند استراتژی هایتان را مدیریت کنید.

 

 

کاربرد دفتر ثبت معاملات

یکی از مهم ترین کاربرد های دفتر ثبت معاملات جلوگیری از ضرر دهی یک معامله است زیرا در این دفتر شما می توانید تمام نکات ریز و درشت تریدتان را مشاهده کرده و بهترین برنامه ریزی برای سود دهی معامله را مشخص کنید. همچنین با ایجاد یک دفتر معاملاتی شما بروز شده و از تمام اتفاقات بازار خبردار می شوید که به شما این امکان را می دهد تا استراتژی های معاملات سود ده را شناسایی کنید. علاوه بر آن نقات قوت و ضعف شمارا نشان می دهد و معاملات به صورت سازمان یافته ای چیده می شوند. تفاوتی ندارد شما یک تحلیلگر تازه کار و یا یک تریدر حرفه ای باشید با استفاده از دفتر ثبت معاملات برای معاملات خود برنامه ریزی کرده و هیچ نکته ای از قلم نمی افتد زیرا حتی کوچک ترین نکات یادداشت می شود.

 

 

نحوه ساخت دفتر ثبت معاملات

برای ایجاد یک دفتر ثبت معاملاتی ابتدا باید یک صفحه مانند Google Sheet یا اکسل بسازید سپس نیاز به یک سند مانند وورد یا گوگل داک دارید. پس از آن باید از یک الگو برای ثبت اطلاعات استفاده کنید که ستون های زیر جزو اصلی آن هستند:

 

تاریخ ورود تاریخ خروج
نوع معامله نماد مورد نظر
حجم معامله قیمت ورود
ارزش یا قیمت فرضی حد سود و حد ضرر
کارمزد قیمت پایانی
نسبت سود به ضرر درصد سود به ضرر

 

نتیجه گیری

برخی از تریدر ها موارد دیگری مانند اسکرین شات از معاملات، ایده ها و خلاقت خود را به آن اضافه می کنند. روش نگهداری دفتر ثبت معاملات بستگی به شخص تریدر دارد اما موارد بالا که نام بردیم از ستون های اصلی هر دفتر معاملاتی می باشند. ثبت دقیق و صحیح اطلاعات نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و باید همه داده ها بدون تغییر دادن داخل دفتر ثبت شوند.

 

 

نکته: مهم نیست از انواع روش حرفه ای ترید استفاده می کنید یا یک معامله گر تازه کار هستید در هر صورت برای داشتن یک معامله هدفمند و سود ده نیاز به برنامه ریزی دارید که دفتر ثبت معاملات در این زمینه بسیار تاثیر گذار می باشد.