در گذشته هنگامی که هنوز عده کمی از افراد جامعه در مورد بیت کوین اطلاع داشتند، فردی به نام لازلو هانیچ (Laszlo Hanyecz) برای خرید دو پیتزای معمولی مبلغ 10،000 بیت کوین پرداخت کرد. شاید این عدد به نظر زیاد بیاید اما هانیچ برای توسعه بیت کوین این معامله را انجام داد تا مردم از خرید و فروش با بیت کوین آگاه بشوند. در تاریخ 22 می، هنگامی که تنها یک سال از شروع فعالیت بیت کوین می گذشت، هانیچ دو عدد پیتزا به قیمت 10 هزار بیت کوین خریداری کرد، این قیمت با احتساب ارزش فعلی بیت کوین معادل است با 360 میلیون دلار! با این حساب هانیچ یک پیتزای 9 میلیاردی میل کرده است. چون این معامله اولین خرید با بیت کوین محسوب می شود به نام روز پیتزای بیت کوین شناخته می شود که پس از آن تجارت با بیت کوین آغاز شد.

 

 

گران ترین پیتزای تاریخ چرا خریداری شد؟

لازلو هانیچ از اولین ماینر های بیت کوین بود که به استخراج ارز دیجیتال می پرداخت، هالزی پیشنهاد سفارش پیتزا با BTC را در انجمن اینترنتی که فعالیت می کرد اینچنین نوشت:

« مایلم 10 هزار بیت کوین در برابر دو پیتزای خوشمزه پرداخت کنم، مهم نیست پیتزا ها خانگی باشند یا از فست فود خریداری شده باشند فقط دو پیتزا برای من ارسال شود. هدف من تنها خرید با بیت کوین است و این کار من را خوشحال می کند، همچنین باید بگویم پیتزای بیشتر من را خوشحال تر می کند به همین دلیل دو عدد پیتزا سفارش دادم تا برای صبح بعد نیز داشته باشم. چه کسی مایل است پیتزای خود را با بیت کوین های من تعویض کند؟ »


یک مرد انگلیسی به نام جرمی استردیونت (JeremySturdivant) پیشنهاد هانیچ را پذیرفت و در ازای دریافت 10 هزار بیت کوین دو پیتزا برای او خرید. گفته شده است در آن زمان قیمت بیت کوین 41 دلار بود و جرمی پیتزا را با قیمت 29 دلار خریداری کرده بود اما باز هم معامله ای با قیمت 10 هزار بیت کوین گیرش آمد! هالزی علت و هدف از این کار را توسعه بیت کوین تشریح کرده بود. وی در آن زمان که بازار بیت کوین هنوز به اندازه کافی داغ نبود BTC های زیادی از طریق ماینینگ به دست آورده بود، به همین دلیل فقط تصمیم داشت قدرت و کاربرد اصلی بیت کوین را به جامعه نشان بدهد.

اما نکته جالب این است که از آغاز فعالیت بیت کوین تا به امروز، دو عدد پیتزای هانیچ روزبروز گران تر می شوند. به همین دلیل 22 می را روز پیتزای بیت کوین می نامند، روزی که اولین معامله بیت کوین صورت گرفت و پس از آن تجارت بیت کوین نیز آغاز شد. سال ها از این اتفاق می گذرد و در حال حاضر دو پیتزای هانیچ میلیون ها دلار ارزش دارد، البته در آن زمان نیز مبلغ پیشنهادی هانیچ قابل توجه بود. کمی بعد هانیچ در مقابل پیام هایی که از او علت این کار پرسیده شده بود نوشت:

«من فقط فکر می کنم جالب می شود بعدا بتوانم به دیگران بگویم با بیت کوین پیتزا خریده ام، در این صورت مردم متوجه می شوند کاربرد بیت کوین چقدر عمیق است.؟»

 

تصویر پیتزا های لازلو هانیچ

 

هانیچ که از معامله خود خوشحال بود درخواست معاوضه بیت کوین های خود با پیتزا های دیگر را نیز به ثبت رساند و پیتزای بیشتری در برابر 10 هزار بیت کوین به او تعلق گرفت. این روند تا جایی ادامه یافت که او اعلام کرد دیگر نمی تواند بیت کوین هایش را برای دریافت پیتزا خرج کند.

پس از چندی با افزایش آگاهی بیشتر مردم در مورد بیت کوین، این معامله جالب تبدیل به یکی از اتفاقات به یادماندنی و تعریفی شد که با عنوان روز پیتزای بیت کوین نام گذاری شد. حالا همه می دانیم که هانیچ گران ترین پیتزای تاریخ را سفارش داده است.