از آنجا که ارز دیجیتال یک دارایی ارزشمند است و به شکل فیزیکی نمی باشد تا توسط نهاد های قانونی دولتی به ثبت برسد، برخی از سرمایه گذاران این حوزه نگران سرمایه خود پس از فوتشان هستند. اما خبر خوب این است امکان به ارث رسیدن ارز دیجیتال به وارثان وجود دارد اما نیاز به طی کردن مراحلی دارد تا پس از مرگ به راحتی در اختیار وارثان قرار بگیرد. در واقع ارز دیجیتال نیز نوعی پول است و سرمایه گذاران می توانند مانند پول های سنتی، وصیت کنند پس از مرگ رمز ارز هایشان به چه شخصی برسد. البته مانند تمام ویژگی های دیگر کریپتوکارنسی، در این مورد نیز دست اشخاص باز تر بوده و به ارث رسیدن سرمایه دیجیتالی یک شخص، بسیار راحت تر از ارثیه های قانونی انجام می شود.

 

 

چگونه ارز های دیجیتال را به عنوان ارث تعیین کنیم؟

نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید، مراحل به ارث رسیدن ارز دیجیتال شباهت کمی به اموال سنتی دارد و حتما باید برنامه ریزی از پیش تعیین شده ای برای آن در نظر گرفته شود، در غیر این صورت ارز های مورد نظر برای همیشه غیر قابل استفاده می شوند. به دلیل استفاده رمز ارز ها از فناوری بلاک چین، دارایی دیجیتالی شما هیچ گاه از بین نمی رود و تا ابد داخل شبکه بلاک چین می ماند. اما دسترسی به این رمز ارز ها نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد، به همین دلیل تنها قید کردن وراثت ارز دیجیتال در وصیت نامه شخص کافی نیست بلکه باید مراحل زیر به درستی انجام شوند تا پس از فوت، عزیزان فرد مشکلی برای برداشت ارز های دیجیتالی وی نداشته باشند.

 

 

اهمیت کلید خصوصی در وراثت

همانطور که تمامی فعالان حوزه کریپتو می دانند، کلید خصوصی هر فرد تنها راه دسترسی داشتن به دارایی های دیجیتالی وی است. به همین دلیل نوشتن این کلید خصوصی که ترکیبی از حروف و اعداد است، و نگهداری آن در جایی امن از کار های ضروری است که هر سرمایه گذاری باید انجام دهد.

ارز دیجیتال را می توان از طریق وکیل خانوادگی یا شخص ثالث مورد اعتماد به وارثان انتقال داد، اما تحویل کلید خصوصی به این اشخاص توصیه نمی شود، زیرا هر فردی که به این کلید دسترسی داشته باشد به دارایی های شما نیز دسترسی پیدا می کند. از همین رو نیاز است کلید خصوصی را در جایی امن قرار دهید که فقط وارثان شما از جای مشخص شده اطلاع داشته باشند. در صورت گم شدن این کلید و یا اطلاع نداشتن وارثان از آن، رمز ارز های شما برای همیشه داخل بلاک چین می مانند.

آموزش بازیابی بیت کوین های گم شده

 

تنظیم وصیت نامه برای ارز دیجیتال

مانند هر دارایی دیگری برای انتقال ارز دیجیتال به وارثان نیز نیاز به یک وصیت نامه شفاف و واضح است که باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

• نام و نوع رمز ارز ها ذکر شده باشد.
• تعداد رمز ارز های موجود مشخص شود.
• کیف پول یا کیف پول های دیجیتالی که رمز ارز ها در آن ذخیره هستند مشخص باشد.
• مشخص کردن دستگاهی که کیف پول بر روی آن نصب است (کامپیوتر، موبایل یا والت های سخت افزاری)
• ذکر کردن لینک صرافی های ارز دیجیتالی که استفاده می کنید.
• کلید خصوصی و عبارت بازیابی (seed) نوشته شده باشد.

پس از قید کردن موارد بالا در وصیت نامه خود می توانید آن را به وکیل، فرزند بزرگ خانواده و یا به فردی مورد اعتماد بسپارید تا در صورت بروز حادثه ای ناگوار، دارایی دیجیتالی شما را به عزیزان تان برساند. همچنین یکی از کار های دیگری که بسیار ضروری است، توضیح مراحل استفاده از ارز دیجیتال برای وارثان است، زیرا ممکن است هنوز با این فناوری بزرگ آشنایی لازم را نداشته و نتوانند به درستی از آن استفاده کنند.

نکته: به هیچ وجه پیشنهاد نمی شود اطلاعات بالا را در وصیت نامه اصلی خود که پس از فوت در دسترس عموم قرار می گیرد شرح دهید، بلکه باید یک وصیت نامه دوم و یا یک سند جداگانه که در جایی امن نگهداری شود را به رمز ارز هایتان اختصاص دهید تا تنها فرد مورد نظر تان به آن دسترسی داشته باشد.

 

 

نکته بعدی که برای این نوع وصیت نامه وجود دارد مشخص کردن حساب کاربری های صرافی های غیر متمرکز است. بسیاری از افراد برای ذخیره کوین های خود از کیف پول نرم افزاری و یا انواع کیف پول های سخت افزاری استفاده می کنند. اما اگر شخصی به ترید و یا معاملات ارز دیجیتال می پردازد، باید صرافی که در آن رمز ارز دارد را ذکر کرده و مشخصات ورود به حساب کاربری خود را نوشته باشد تا در صورت نیاز وارثان به حساب کاربری صرافی مورد نظر وارد شده و رمز ارز ها را به کیف پول های الکترونیکی منتقل کنند. همچنین مکتوب کردن روش انتقال و آموزش استفاده از صرافی، از کارهایی است که شخص سرمایه گذار باید برای وارثان خود انجام دهد تا در صورت آگاهی نداشتن آن ها، مشکلی در استفاده نداشته باشند.

 

 

لازمه های وصیت نامه ارز دیجیتال

چنین موجودی نباید به حال خود رها شود بلکه شخص دارنده باید وکیل مورد اعتماد و یا یکی از نزدیکانش را برای وکالتنامه رسمی انتخاب کند تا در صورت مواجه شدن با مشکلاتی از قبیل آلزایمر، از بین رفتن هوش و حواس و یا به کما رفتن، فرد موکل دارایی رمز نگاری شده وی را به دست وارثان برساند و یا به این نوع دارایی مدیریت های لازم را اعمال کند. پس انتخاب یک موکل که وکالت نامه دستی برای این کار داشته باشد نیز از واجبات وصیت نامه ارز دیجیتال می باشد.

بسیاری از افراد تنظیم وصیت نامه برای ارز های دیجیتال خود را به تعویق می اندازند و این مسئله را جدی نمی گیرند، در صورتی که با توجه به قیمت بیت کوین و ارزشمندی سایر رمز ارز ها، ننوشتن وصیت نامه مانند سند نزدن یک ملک ارزشمند است که پس از فوت هیچ تکلیف مشخصی ندارد. در نتیجه شخصی که رمز ارز خریداری می کند حتما باید وصیت نامه ای نیز تنظیم کند تا در صورت پیش آمدن اتفاق از پیش تعیین نشده، جای دارایی های دیجیتالی او در امان باشد.

 

 

سخن آخر

فوت یکی از اتفاقات پیشبینی نشده و ناگواری است که ممکن است برای هر شخصی پیش بیاید و از آنجاکه ارز دیجیتال یکی از دارایی های ارزشمند هر سرمایه گذار کریپتویی است، تعیین تکلیف برای آن از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. به همین دلیل نیاز است با تنظیم یک وصیت نامه، برای هر اتفاق ناگوار و حادثه ای آماده باشید و دارایی دیجیتالی خود را بدون تکلیف رها نکنید تا عزیزانتان بتوانند پس از نبود تان از این نوع دارایی ارزشمند استفاده بهینه ای داشته باشند.