سوزاندن توکن یا Token burning پدیده ای رایج در تکنولوژی ارز دیجیتال است که طبق این فرآیند توسعه دهندگان رمز ارز می توانند مقدار مشخصی توکن یا کوین را از گردش بازار ارز دیجیتال خارج کنند که به این عمل اصطلاحا توکن سوزی گفته می شود. هدف از اعمال این سیستم کاهش نرخ تورم ارز های رمز نگاری شده و جلوگیری از عرضه بی رویه انواع کوین و توکن در بازار می باشد، با این که این برنامه فواید زیادی دارد اما با این حال استفاده از این روش در رمز ارز های محبوبی مانند بیت کوین و اتریوم دیده نمی شود. از سوی دیگر بسیاری از آلتکوین های مشهور به سوزاندن توکن های خود می پردازند که در ادامه مقاله به آن ها اشاره کرده ایم.

 

f

 

سوزاندن توکن چگونه انجام می شود؟

در واقع منظور از سوزاندن یک توکن حذف آن از چرخه رمز ارز های دیگر می باشد، به این شکل که استخراج کنندگان و توسعه دهندگان برخی از توکن ها را انتخاب کرده سپس آنها را برای اهداف مختلف به آدرس های تخصصی می فرستند که دارای کلید های خصوصی غیرقابل دستیابی هستند. بدون داشتن این کلید های خصوصی کاربران نمی توانند به توکن های انتقال یافته دسترسی داشته باشند و امکان استفاده از آن ها در معاملات نیز غیر ممکن می شود، در نتیجه توکن ها غیر قابل استفاده می شوند و از دسترس کاربران خارج می شوند. به واسطه فرایند توکن سوزی توکن هایی که در گردش باقی می مانند نادر و با ارزش تر می شوند که در نتیجه از کاهش قیمت آن ها جلوگیری می شود. البته کریپتوکارنسی اولین و تنها کاشف توکن سوزی نیست بلکه این پروسه تا حد زیادی از تجارت "بازخرید سهام" الگو برداری شده است.

در روش سوزاندن توکن از الگوریتم Proof-of-Burn یا PoB استفاده می شود که یکی از چندین الگوریتم مکانیسم اجماع است. الگوی اجماع PoB اطمنیان حاصل می کند ارز دیجیتال با استفاده از فناوری بلاک چین همه نود های موجود در شبکه از یک پایگاه معتبر و دارای ارزش تشکیل شده باشند. در واقع الگوریتم Proof-of-Burn است که به ماینر ها اجازه می دهد توکن های انتخابی را به صورت مجازی بسوزانند.

عمل سوزاندن توکن تا حدی شبیه به استخراج ریگ (mining rigs) می باشد، طبق این فرایند ماینر با سوزاندن توکن های خود ریگ استخراج خریداری می کند که به آن قدرت استخراج بلاک ها را می دهد. هر چه میزان توکن های سوخته توسط ماینر ها بیشتر باشد فضای ریگ استخراج دریافتی نیز بزرگ تر می شود. با توجه به نحوه انجام کار ماینر اجازه صادر می شود تا رمز ارز های بومی سوزانده شده و زنجیره ای جدید جایگزین آن ها بشود.

 

 

توکن سوزی در صرافی بایننس

بایننس یکی از معتبر ترین صرافی های غیر متمرکز است که از روش توکن سوزی استفاده می کند. طبق آخرین تحقیقات پانزدهمین رویداد سوزاندن توکن های بایننس کوین نیز انجام شد که طی آن تعداد 1.1 میلیون واحد از رمز ارز BNB سوزانده شد. اخیرا قیمت بایننس کوین با پیشرفت قابل توجه ای رو به رو بوده و رکورد تاریخی خود را شکست داده است. طبق توکن سوزی جدید این صرافی مقدار 595.3 میلیون دلار از چرخه رمز ارز ها خارج شد. بایننس از سود خود برای خرید کوین های BNB در بازار آزاد استفاده می کند و سپس توکن های خریداری شده را می سوزاند، مدیر بایننس کوین اعلام کرده میزان کوین های بی ان بی در دسترس را به 100 میلیون کاهش خواهد داد.

جالب است بدانید صرافی بایننس هر سه ماه یک بار عمل توکن سوزی را تکرار می کند و بر اساس حجم معاملات سه ماهه قبلی مقدار توکن هایی که باید سوزانده شوند را مشخص می کند.

معرفی صرافی بایننسارز دیجیتال بایننس کوین چیست؟

فواید توکن سوزی

همانطور که گفته شد سوزاندن رمز ارز یک مکانیسم کنترل تورم است که معمولا به منظور تاثیرگذاری بر قیمت ارز دیجیتال اعمال می شود. همانند پدیده هاوینگ بیت کوین، این امر به قوانین عرضه و تقاضا برمی گردد. اما هاوینگ بیت کوین چیست؟ به طور خلاصه کوین های در دسترس بیت کوین هر چهار سال یک بار نصف می شوند که این عمل باعث محدود شدن عرضه و ثبات ارزش بیت کوین می شود. صرافی هایی از قبیل Binance، KuCoin، Huobi و OKEx به صورت دوره ای مقداری از توکن های خود را را می سوزانند تا به حفظ ارزش و افزایش قیمت رمز ارز ها کمک شود.

علاوه بر افزایش ارزش توکن ‌ها با توکن سوزی یکی از مهم ترین کاربرد های توکن سوزی  جلوگیری از Spam در شبکه بلاک چین است. با انجام فرایند توکن سوزی در شبکه برخی از رمز ارز ها امنیت در برابر حملات DDOS بالا می رود. این حملات از اصطلاحات ارز دیجیتال هستند که توسط آن اسپم ها در شبکه گسترش میابند اما توکن سوزی به کاهش خطر حملات DDOS کمک فراوان می کند.