با آنکه بیت کوین اولین و برترین ارز دیجیتال جهان می باشد و با استفاده از فناوری بلاک چین شبکه آن از امنیت بالایی برخوردار است اما بسیاری از افراد به اشتباه بیت کوین را جزو پرایوسی کوین ها دسته بندی می کنند. تمام دارایی های دیجیتال بر پایه بلاک چین به اجرا در می آیند که طبق این شبکه تراکنش های عمومی به صورت آنلاین انجام می شوند و این تراکنش ها با ادرس مخصوص در کیف پول ها ثبت می شوند. با وجود این آدرس ها معاملات برای همگان قابل مشاهده بوده و قابلیت ردیابی آدرس های موجود در شبکه امکان پذیر می باشد. اما برخی از سرمایه گذاران حریم شخصی بیشتری نیاز دارند که به سمت پرایوسی کوین ها مایل می شوند. در ادامه ویژگی ها و بهترین پرایوسی کوین های جهان ارز دیجیتال را برای شما شرح داده ایم.

 

 

ویژگی پرایوسی کوین ها 

دارایی های رمزنگاری شده خاصی که اغلب به آنها سکه های حریم خصوصی یا سکه های ناشناس گفته می شود سعی می کنند اطلاعات مربوط به معاملات را پنهان کرده و به آنها حریم خصوصی بیشتری می بخشند. اما چرا به پرایوسی کوین ها نیاز است؟ در این مقاله می خواهیم به دلایلی که باعث محبوبیت کوین های خصوصی شده است بپردازیم.

• افزیش حریم خصوصی
• انعطاف پذیری بالا

موارد نام برده دربالا از دو ویژگی مهم و تاثیر گذار در افزایش تقاضا برای پرایوسی کوین ها توسط سرمایه گذاران بزرگ می باشند که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم. همچنین برای انتخاب بهترین کیف پول در رابطه با ذخیره کوین های خود به آدرس زیر از وب سایت تتر ایران مراجعه نمایید.

معرفی بهترین کیف پول های سخت افزاری

 

 

افزایش حریم خصوصی

در پرایوسی کوین ها با آنکه همچنان از فناوری بلاک چین استفاده شده است اما معلات در دامنه ای از پروتکل ها انجام می شوند که باعث غیر قابل شناسایی و ردیابی آدرس های هر دو طرف معامله می شود. 

اما همانطور که گفته شد حریم خصوصی برخی از کوین های معمولی مانند بیت کوین و اتریوم کامل نبوده و معاملات در عموم انجام می گیرد. با آنکه در شبکه بلاک چین بیت کوین احزاز هویت و نام افراد موجود نیست اما معاملات اشخاص به صورت آدرس قابل پیگیری است. برای مثال اگر به اسکنر شبکه بلاک چین وارد شوید و برو روی یکی از آدرس های موجود کلیک کنید تاریخچه تمام تراکنش های انجام شده مربوط به آدرس منتخب برای شما قابل مشاهده می شود، در صورتی که در کوین های خصوصی فرایند تراکنش ها بسیار مبهم تر و شخصی تر می باشد.

 

انعطاف پذیری بالا 

اکنون به دومین ویژگی منحصر بفرد سکه های حریم خصوصی رسیده ایم که قابلیت انعطاف پذیری بالا این سکه ها است. در این جا منظور از انعطاف پذیری پرایوسی کوین ها قابلیت تعویض دارایی های دیجیتال می باشد که در ادامه با ذکر یک مثال بیشتر توضیح خواهیم داد.


فرض کنید 100 هزار تومان از دوست خود قرض گرفته اید، برای پس دادن این بدهی به روش های مختلفی می توانید دارایی دوست خود را بازپرداخت کنید. مثلا می توانید دو اسکناس پنجاه هزار تومانی بپردازید و یا 100 هزار تومان را یکجا پرداخت کنید. روش پرداخت بر عهده شماست و به شکل های مختلفی می توانید بدهی 100 هزار تومانی خود را بپردازید زیرا ارز فیات در بیشتر موارد یک دارایی قابل قبول است، آنها قابل تعویض و شکستن هستند. از سوی دیگر شما نمی توانید بدهی دوستتان را با گیتار پرداخت کنید زیرا نمی توانید به اندازه 100 هزار تومان از گیتار خود را کنده و به دوستتان بدهید، این امر به قابل انعطاف بودن ارز های فیات و پرایوسی کوین ها اشاره دارد. نکته قابل توجه آن است که کوین های خصوصی دارای انعطاف پذیری بیشتری نسبت به بیت کوین یا اتریوم هستند که این یک مزیت برای تقاضای بیشتر این کوین ها است.

 

 

برترین پرایوسی کوین های سال 2021 

دسته بندی که در زیر مشاهده می کنید حاصل تحقیق بر فناوری، میزان امنیت، تیم تشکیل دهنده و... در شبکه پرایوسی کوین ها است که طبق این الگوریتم ها بهترین کوین های خصوصی سال 2021 را برای شما نام برده ایم:
 

• مونرو xmr
• زی کش zcash
• کوین pivx
• هورایزن Horizen
• ورج XVG

کوین های مشخص شده در بالا از برترین سکه های خصوصی هستند که کاربران امنیت و انعطاف پذیری بالا را با آن ها تجربه کرده اند. همچنین اخیرا قیمت زی کش و مونرو افزایش یافته که زی کش در جدول 10 ارز برتر جهان قرار گرفته است.

 

 

مقایسه پرایوسی کوین و بیت کوین 

با آنکه ارز دیجیتال بیت کوین با نام مستعار رمز گذاری شده و خصوصی شناخته می شود و در بازار خرید و فروش رمز ارز خواهان زیادی دارد اما برخی از سرمایه گذاران عقیده دارند حریم خصوصی آن کامل نبوده و افشای اطلاعات مربوط به هر آدرس در عموم برای برخی از کاربران خوشایند نیست که این مشکل در شبکه کوین های شخصی حل شده و اطلاعات هر شخص از قبیل زمان تراکنش ها، تاریخچه معاملات و کیف پول های مقصد همه و همه در دامنه مختص به هر کاربر قابل مشاهده است و در معرض عموم قرا نمی گیرد. اما در شبکه بلک چین بیت کوین با آنکه نام کاربر مشخص نیست و اطلاعات از طریق آدرس هر کاربر قابل پیگیری است اما آدرس ها در فضای عمومی بلاک چین موجود بوده و اطلاعات قابل دیده شدن می باشند، در نتیجه شخصی سازی و حریم خصوصی بیت کوین نسبت به کوین پرایوسی ها ناقص تر است. 

 

 

البته روش های خاصی مانند coinjoin برای پنهان کردن هویت یا تاریخ معاملات شخص در بیت کوین وجود دارد اما انجام این روش نیاز به دانش فنی دارد و هزینه های معامله همراه است. در کل کوین پرایوسی ها از انعطاف پذیری بالایی برخوردار بوده و کاربران می توانند برای تجارت خصوصی آنلاین بیشتر از آن ها بهره مند شوند.