امروز می خواهیم نگاه عمیق تری به حوزه NFT یا توکن های غیر قابل تعویض داشته باشیم. کلمه NFT مختصر شده عبارت Non-Fungible Token است که به معنی توکن های غیر قابل تعویض می باشد. توکن های غیر قابل تعویض با دیگر رمز ارز ها یک تفاوت بزرگ دارند و آن است که توکن های ان اف تی قابل تبادل نیستند ولی رمز ارز هایی مانند بیت کوین یا اتریوم را می توان با بیت کوین ها و اتر های دیگر معامله کرد، توکن های غیر قابل تعویض بیشتر در صنعت گیمینگ و کلکسیون دیجیتال استفاده می شود. اگر بخواهیم توکن ها را از نظر ساختار دسته بندی کنیم، با دو گروه توکن های تعویض پذیر یا مثلی و توکن های غیر قابل تعویض یا غیر مثلی مواجه می شویم که در ادامه به توضیح و تفاوت های این دو می پردازیم.

 

 

منظور از مثلی و غیر مثلی چیست؟

برای درک هر چه بهتر توکن های مثلی ابتدا باید با تفاوت کوین و توکن آشنا باشید، به طور کلی هر دارایی دیجیتال که دارای بلاک چین اختصاصی نباشد در دسته توکن قرار می گیرد. در واقع تحول عظیمی که ارز های دیجیتال در دنیا ایجاد کردند به دلیل ساختار رمز ارز ها از فناوری بلاک چین اتفاق افتاد، توکن ها نیز از بلاک چین استفاده می کنند اما کمی متفاوت تر، منظور از مثلی در توکن های قابل تعویض همانطور که از نامشان پیداست قابل مبادله بودن آن ها است، بیایید با یک مثال موضوع را روشن تر کنیم. مبادلات کالا با کالا را فرض کنید که در گذشته از آن استفاده می شد، برای مبادله پول شما باید از واحد هایی با ارزش یکسان استفاده کنید اما در مبادله پول انعطاف پذیری نیز وجود دارد، مثلا اگر شما در مقابل 10،000 تومانی دو اسکناس 5،000 تومانی دریافت کنید مشکلی برایتان به وجود نمی آید. به این نوع دارایی ها که قابل تعویض هستند و از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار هستند دارایی مثلی گفته می شود. در نتیجه بیت کوین یک دارایی مثلی است که واحد های آن با یکدیگر قابل معاوضه هستند که بدون کم یا اضافه کردن به هزینه واحد ها معامله انجام می شود.

اما در مقابل دارایی های غیر مثلی یا غیر قابل تعویض قرار دارند که واحد های آن با یکدیگر معامله نمی شوند. مثلا لپ تاپ، گوشی یا ماشین از مواردی هستند که در اقتصاد غیر مثلی نامیده می شوند و برای مبادله نیاز به معادل سازی قیمت دارند، توکن ها نیز دقیقا به همین شکل دسته بندی می شوند. توکن های NFT قابل تعویض نیستند، زیرا قیمت هر توکن غیر مثلی با دیگر توکن ها متفاوت است حتی اگر توکن مورد نظر مشابه آن باشد. در نتیجه می توان گفت خاصیت توکن های غیر مثلی در مالکیت و یکتا بودن آن ها است که مربوط به دارایی های خاص می شود.

 

 

 

تفاوت توکن های مثلی و غیر مثلی

با توضیحاتی که تا اینجا دادیم متوجه شدید که توکن های NFT غیر قابل معامله و توکن های مثلی قابل معامله هستند و این فرق بزرگی است که این دو را از یکدیگر متمایز می کند. توکن غیر مثلی یا غیر قابل تعویض با نشان اختصاری NFT نشان داده می شوند و تعریف آن ها دقیقا برعکس توکن مثلی می باشد. توکن های غیرمثلی ارز هایی هستند که بسیار خاص و کمیاب می باشند و ارزش گذاری یک شکل ندارند. مثلا بنز و پراید هر دو ماشین هستند اما قیمت و ارزش و کارایی بنز بسیار متفاوت است و ما نمی توانیم صرفا جهت آن که پراید هم ماشین است با بنز معاوضه کنیم. پس توکن غیر مثلی یک ارز دیجیتال است که واحد های آن از نظر ارزش مشابه و قابل تعویض نیست، مانند ارز دیجیتالی تتر. لازم به ذکر است که تعداد توکن های مثلی در بازار خرید و فروش ارز دیجیتال بیشتر از توکن های غیر مثلی است و از توکن های غیر مثلی بیشتر در صنعت گیمینگ و هنر استفاده می شود. اما موارد دیگری نیز وجود دارد که باعث ارزشمندی و محبوبیت توکن های غیر مثلی در بازار شده است که در زیر برای شما عزیزان دسته بندی کرده ایم:

منحصر به فرد بودن: هر کدام از توکن های NFT ویژگی های مخصوص به خود را دارند که در توکن های دیگر دیده نمی شود. در نتیجه هر یک از توکن های غیر قابل تعویض از ارزشمندی ویژه ای برخوردار است.

محدود بودن: با آنکه سازندگان NFT می توانند این توکن ها را به شکل نا محدودی تولید کنند، اما تولید توکن های مثلی محدود است و این باعث کمیابی توکن های غیر مثلی می شود.

اصالت: هر NFT دارای زبانه tab مختص به خود می باشد که مانند گواهی اصالت عمل می کند و این یعنی هر توکن غیر قابل تعویض اطلاعات خاص را ذخیره دارد و این مهم ترین ویژگی توکن های غیر مثلی محسوب می شود.

غیر قابل تقسیم بودن: برای مثال شما می توانید واحد های بیت کوین را تا جایی که به اعشار می رسد تقسیم کرده و خریداری کنید. اما توکن های غیر مثلی فقط در قالب یک واحد قابل انتقال هستند.

حقیقی بودن: گیمر های با استفاده از توکن های NFT بازی های خود را به حقیقت نزدیک می کنند، این ویژگی جالب توکن های غیر مثلی است که در آن مالک های این نوع توکن می توانند ملک های حقیقی مانند خانه،ماشین یا هر چیز دیگری را در بازی خود بسازند و وارد دنیای مجازی کنند.