می دانیم برخی از ارز های دیجیتالی مانند بیت کوین و آلتکوین ها ارز رمز های خاصی هستند که بلاک چین اختصاصی دارند اما بعضی از کوین ها بلاک چین مستقل ندارند و توکن آن ها باید روی بلاک چین دیگری مستقل شود. به ارز های دیجیتالی که بلاک چین مستقل ندارند توکن گفته می شود، دو نوع توکن که به نام های توکن مثلثی و توکن غیر مثلثی شناخته می شود وجود دارد که در این مقاله به معانی و تفاوت های این دو می پردازیم.

 

 

مفهوم توکن ارز دیجیتال

درواقع توکن زیرساخت یک ارز دیجیتال است که ایجاد و اجرای برنامه های غیر متمرکزاز قبیل قرارداد های هوشمند ، تسهیل معاملات و تمام برنامه های اجرایی بر عهده توکن می باشد. امروزه ارز دیجیتال با کارایی منحصر به فردی که از خود نشان داد در دنیا تغیرات زیادی انجام داد، یکی از ساختار های کاربردی و خاص ارز های دیجیتال فناوری بلاک چین و توکن است زیرا تمام تغیرات یا معاملاتی که برای ارز دیجیتال انجام می شود توسط توکن و بلاک چین پردازش و ذخیره می شود بنابر این می توان گفت توکن و بلاک چین از اجزای اصلی ارز دیجیتال هستند.

 

 

توکن مثلثی

توکن های مثلثی توکن هایی اند که قابل تعویض می باشند و مانند پول تمام واحد های آن ها با یکدیگر کاملا برابر است. برای درک بهتر یک مثال می زنیم، مثلا اگر شما برای خرید یک کیف باید 100 هزارتومان بپردازید نمی توانید یک اسکناس 10 هزارتومانی به فروشنده دهید زیرا از نظر فروشنده ارزش اسکناس ها یکی نیست و حتما برای کیف 100 هزارتومانی باید یک اسکناس 100 هزارتومانی نیز پرداخت شود، یعنی 100 هزارتومان با اسکناس صد هزارتومانی و 5000 تومان با یک اسکناس 5000 تومانی برابر است در نتیجه پول با پول معاوضه می شود. واحد های توکن مثلثی نیز به همین شکل می باشند هر کدام ارزش خاص خود را دارند و با همان ارزش قابل تعویض هستند و با واحد های یکسان تعویض می شوند.

 

 

توکن غیر مثلثی

توکن غیر مثلثی یا غیر قابل تعویض با نشان اختصاری NFT نشان داده می شوند و تعریف آنها دقیقا برعکس توکن مثلثی می باشد. توکن های غیرمثلثی ارز هایی هستند که بسیار خاص و کمیاب می باشند و ارزش گذاری یک شکل ندارند. مثلا بنز و پراید هر دو ماشین هستند اما قیمت و ارزش و کارایی بنز بسیار متفاوت است و ما نمی توانیم صرفا جهت آن که پراید هم ماشین است با بنز معاوضه کنیم. پس توکن غیر مثلثی دارایی یک ارز دیجیتال است که واحد های آن از نظر ارزش مشابه و قابل تعویض نیست مانند ارز دیجیتالی تتر. لازم به ذکر است که تعداد توکن های مثلثی در بازار خرید و فروش ارز دیجیتال بیشتر از توکن های غیر مثلثی است.
سرعت توکن ها بسیار بالا بوده و نسبت به بلاک چین زمان کمتری برای مواردی از قبیل ذخیره اطللاعات، تراکنش ها، ثبت معاملات و غیره صرف می کنند به همین دلیل برای کسانی که زمان برایشان از اهمیت بالایی برخوردار است نسبت به بلاک چین برتری دارند.