یکی از محبوب ترین و پر کاربرد ترین فناوری های اینترنت ایمیل به شمار می رود که با بیش از 50 سال فعالیت، تبدیل به یکی از بهترین و امن ترین روش های برقراری ارتباط در سرار جهان شده است. ما هر روز صد ها ایمیل مرتبط با زندگی شخصی و مسائل کاری خود ارسال و دریافت می کنیم، در نتیجه اگر طی یک حمله سایبری ایمل ما مورد هک قرار بگیرد اطلاعات مهمی که تمایل به خصوصی ماندن آن ها داشته ایم به بیرون درز می کند. با پیدایش Decentralized email که در بستر بلاک چین ساخته شده است مشکل امنیت ایمیل ها حل شده. با ما همراه باشید تا کاربرد ایمیل غیر متمرکز و فواید آن را توضیح دهیم.

 

 

معرفی ایمیل غیر متمرکز

تمرکز زدایی لغت جدیدی است که از زمان شروع فعالیت ارز های دیجیتال بسیار سر زبان ها افتاده است. در گذشته از سیستم های پرداخت مالی گرفته تا کوچک ترین مسائل اینترنت زیر نظر نهاد های دولتی و متمرکز اداره می شد. اما با ظهور فناوری بلاک چین، عمده فعالیت های مربوط به اینترنت در قالب غیر متمرکز و امن تر ارائه شد و روز بروز سیستم های همتا به همتا از محبوبیت بیشتری برخوردار می شوند. ایمیل غیر متمرکز نیز یکی از تکنولوژی های تمرکز زدایی می باشد که بر پایه بلاک چین ساخته شده است و کاربرد آن افزایش امنیت هر چه بیشتر در ایمیل است. اگر در مورد فرایند بلاک چین اطلاع داشته باشید می دانید که امکان هک شدن اطلاعات بلاک چین غیر ممکن است، زیرا داده ها در یک بخش مرکزی ذخیره نمی شوند بلکه دائما در حال تغییر و جابه جایی در بلاک ها هستند. به همین دلیل شما با استفاده از ایمیل های غیر متمرکز دیگر نگرانی از بابت هک شدن یا از بین رفتن اطلاعات خود ندارید، زیرا در بلاک چین ایمیل های دریافتی یا ارسال شده در یک سیستم مرکزی ذخیره نمی شوند تا هکر ها فرصت کار بر روی آن را داشته باشند بلکه اطلاعات در نود های مختلف در حال چرخش می باشند تا هیچ هکری نتواند فرصت کافی برای حمله به ایمیل های شما را داشته باشد. همچنین برخی از فواید ایمیل غیر متمرکز نسبت به ایمیل های سنتی به شرح زیر است.


تمرکز زدایی: علاوه بر غیر قابل هک بودن ایمیل های غیر متمرکز، یکی دیگر از فواید امنیتی این ایمیل ها کنترل داده های شخصی است. در ایمیل های مبتنی بر بلاک چین، اطلاعات شخصی، تجاری و سایر داده ها توسط شخص خودتان کنترل می شود.
عدم وجود سانسور: در ایمیل های غیر متمرکز هیچ محدودیت بیانی یا سانسور خارجی وجود نداشته و شما می توانید ایمیل های خود را با ازادی بیان کامل ارسال و یا دریافت کنید.
امنیت بیشتر: در ایمیل غیر متمرکز هر پیام با پیاده سازی آخرین روش های رمزگذاری، امینت داده ها را بالا می برد و هیچ سیستم مرکزی برای هک شدن وجود ندارد.
ناشناس بودن ایمیل: با ایمیل های مبتنی بر بلاک چین ناشناس بمانید و داده های خود را فاش نکنید. یکی از مزیت های بزرگ بلاک چین ناشناس ماندن اطلاعات است که برای افراد علاقه مند به حریم خصوصی بسیار خوشایند تلقی می شود.

ایمیل غیر متمرکز برای کمپانی ها و شرکت های بزرگی که حفظ اطلاعات سهامشان از اهمیت بالایی برخوردار است یک گزینه عالی محسوب می شود، در واقع بلاک چین نسل جدید ایمیل های سنتی را ایجاد کرده است و امنیت آن را به شکل قابل توجه ای بالا برده است.

 

 

چرا باید از ایمیل غیر متمرکز استفاده کنیم؟

شاید بسیاری از افراد با خود تصور کنند وقتی ایمیل های قدیمی وجود دارند چرا باید از ایمیل های غیر متمرکز استفاده کنیم؟ پاسخ این سوال در دو عبارت خلاصه می شود: توسعه تکنواوژی! ایمیل های بلاک چینی نسل جدیدی از انتقال داده ها را فراهم کرده اند که نسبت به ایمیل های متمرکز از فواید بیشتری برخوردار می باشد. علاوه بر امنیت بالای شبکه بلاک چین که کمی پیش به آن اشاره کردیم، یکی دیگر از مزیت های آن رازداری سیستم بلاک چین و ایمیل غیر متمرکز است. در سیستم بلاک چین داده ها در سراسر شبکه توزیع می شوند و از فناوری های رمزگذاری برای محدود کردن دسترسی به آن ها استفاده می شود، به این معنی که هیچ سازمان یا شخصی به غیر از شما نمی تواند محتویات ایمیل تان را مشاهده کند. این تفاوت بزگی است که سیستم های متمرکز دارند. در ایمیل متمرکز داده ها توسط یک نهاد مرکزی چک می شود اما در ایمیل های غیر متمرکز روند کار اینچنین نیست و تنها شخص دارنده ایمیل می تواند محتویات آن را مشاهده نماید.

البته هر دو نوع شبکه مزایا و معایب خود را دارند اما از نظر امنیت، حفظ حریم خصوصی و کنترل داده ها توسط شخص دارنده ایمیل، شبکه های غیرمتمرکز بسیار توسعه یافته تر عمل می کنند.

نکته: برخی از تازه واردان در بازار ارز دیجیتال به اشتباه تصور می کنند بلاک چین و رمز ارز از یک مفهوم پیروی می کنند، اما توجه داشته باشید تفاوت ارز دیجیتال و بلاک چین بسیار مشهود بوده و این دو مفهوم کاملا با یکدیگر فرق دارند.

 

 

بهترین پلتفرم های ایمیل غیر متمرکز

با توجه به کارایی زیاد ایمیل های غیر متمرکز، بسیاری از سازمان های بزرگ برای حفظ حریم خصوصی بیشتر در برابر رقیبانشان از ایمیل های غیرمتمرکز در راستای انتقال داده ها استفاده می کنند. اما اگر شما نیز با خواند این مقاله برای استفاده از این نوع ایمیل ها کنجکاو شده اید ما برای شما عزیزان بهترین سرویس های ارائه دهنده ایمیل های غیر متمرکز را در زیر نام برده ایم.

• Utopia review
• Mailbird review
• Countermail review
• CryptaMail review
• ProtonMail
• Tutanota
• Disroot
• Mailfence
• Hushmail
• POSTEO

موارد بالا از پلتفرم های برتر ایمیل غیر متمرکز هستند که با استفاده از آن ها می توانید به راحتی انتقال داده های خود را با امنیت بیشتر انجام دهید و از ارتباط صحیح لذت ببرید.

40 سوال مهم راجع به بلاک چین

 

سخن آخر

کریپتو میل یک سرویس ایمیل است که به طور خودکار هر پیام ارسالی و دریافت شده را رمزگذاری می کند، این عمل باعث می شود که روند 100 درصد امن و محرمانه باشد. همچنین این سرویس تحت نظارت هیچ نهاد مرکزی نیست و هیچ شخص ثالثی نمی تواند به داده های شما دسترسی پیدا کند، زیرا هیچ سیستم مرکزی در روند انتقال داده نقش ندارد. دسترسی به حساب شما حتی برای توسعه دهندگان سرویس محدود است زیرا آن ها داده و رمز ورود شما را ندارند و تمام پیام ها با استفاده از بلاک چین ذخیره می شوند که این امر از انتقال امن داده ها اطمینان حاصل می کند. شایان ذکر است کل سیستم مبتنی بر پروتکل NxtCoin فعالت می کند.