تزوس Tezos به عنوان اولین پلتفرم خود اصلاحگر بین ارزهای دیجیتال معرفی شده است. پلتفرم قراردادهای هوشمند تزوس مشابه اتریوم می باشد و امکان ایجاد برنامه های غیرمتمرکز را می دهد، با این تفاوت که از الگوریتم اجماع اثبات سهام استفاده می کند. شرکت کنندگان در بلاک چین تزوس یا همان سهام داران، می توانند بر روی تغییراتی که می خواهند رای دهند تا درباره طرح های پیشنهادی یک توافق جمعی در شبکه حاصل شود. ویژگی خود اصلاحی به تزوس این اجازه را می دهد تا بدون نیاز به فورک یا جدا شدن زنجیره ها به دو بلاک چین گوناگون، بروزرسانی های خود را اعمال کند. این مورد از این جهت دارای اهمیت می باشد که می تواند جلوی چند قسمت شدن جامعه، تغییر انگیزه های سهام داران و مختل شدن شبکه در طول زمان را بگیرد. به خاطر ویژگی خود اصلاحی تزوس هزینه های اجرای بروزرسانی در پروتکل و پیاده سازی نوآوری ها در آینده کاهش می یابد.

تزوس یک پلتفرم غیر انحصاری، توزیع شده و خود اصلاح گر می باشد که از قراردادهای هوشمند برای فراهم آوردن یک ساز و کار حاکمیتی درون زنجیره ای منحصر بفرد و ایجاد برخی بهبودها نسبت به پلتفرم هایی مانند اتریوم بهره می برد. تمرکز اصلی پلتفرم بر روی یک طراحی چند ساختاری با بروزرسانی های جزئی درون زنجیره ای در پروتکل است که به نوعی از مدل اجماع اثبات سهام اصلاح شده استفاده می کند که در آن سهامداران قادر به تغییر ساختار حاکمیتی پروتکل هستند.

 

تزوس چیست؟

 

تزوس چه زمانی منتشر شد

تزوس محصول فکری آرتور بریتمن Arthur Breitman، که متخصص کامپیوتر می باشد در آگوست ۲۰۱۴ تحت نام مستعار ال ام گود من L.M. Goodman، وایت پیپر تزوس را منتشر کرد. بریتمن در همان سال شرکتی به نام Dynamic Ledger Solutions را در ایالت دلاویر تاسیس کرد و سمت مدیر اجرایی آن را بر عهده گرفت. آرتور و همسرش کتلین Kathleen، کارمند سابق موسسه بریج واتر بعد از جذب ناموفق سرمایه توسط روش های سنتی، به منظور افزایش منابع مالی برای ساخت پلتفرم تزوس تصمیم به برگزاری عرضه اولیه کوین ICO گرفتند. تمرکز پلتفرم تزوس بر روی ارائه یک دموکراسی غیر متمرکز می باشد که با بهره گیری از اجماع اثبات سهام به سهام دارانش اجازه اداره شبکه و هدایت آن را به صورت درون زنجیره ای می دهد.

مدیریت درون زنجیره ای

در تزوس تمامی سهامداران می توانند در مدیریت پروتکل سهیم باشند. چرخه انتخاباتی برای سهامداران یک فرایند سازمان یافته می باشد تا درباره طرح های پیشنهادی توافق جمعی حاصل شود. با ترکیب ساز و کار مدیریت درون زنجیره ای با پروتکل خود اصلاح گر، امکان تغییر نحوه فرایند رای گیری در آینده با کشف مکانیزم های بهتر مدیریت، نیز وجود خواهد داشت.

 

تزوس چیست؟

 

نوآوری غیر متمرکز

اصلاحات پیشنهاد شده که پذیرفته می شوند، می تواند شامل پرداخت کردن به گروه ها یا افرادی باشد که قصد بهبود پروتکل را دارند. این نوع سازوکار تامین مالی نگهداری از شبکه را به صورت غیر متمرکز ممکن می سازد. ایجاد یک اکوسیستم از توسعه دهندگان فعال و متنوع که برای مشارکت در پروتکل انگیزه اقتصادی دارند، روند توسعه و پذیرش تزوس را بهبود خواهد بخشید.

قرارداد های هوشمند و بررسی رسمی

پلتفرم تزوس قابلیت ایجاد قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکزی را که اجازه دستکاری و مختل کردن آن توسط اشخاص ثالث وجود ندارد را به کاربران می دهد. علاوه بر این تزوس به فرایند بررسی رسمی قراردادهای هوشمند را که تکنیکی برای بهبود امنیت آن هاست کمک می کند. این تکنیک در صورت استفاده صحیح از باگ های هزینه بر و جنجال آفرین در آینده جلوگیری می کند.

 

تزوس چیست؟

 

پروتکل شبکه

پروتکل شبکه که اغلب از آن به عنوان پروتکل سخن چینی یاد می شود و چگونگی مخابره و پخش شدن تراکنش ها را در سرتاسر شبکه بین نودها مشارکت کنندگان در شبکه مشخص می کند. فناوری بلاک چین چیست؟ بلاک چین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است. تفاوت آن با سیستم های دیگر این می باشد که اطلاعات ذخیره شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای یک شبکه به اشتراک گذاشته می شود. با استفاده از رمزنگاری و توزیع داده ها، امکان هک، حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده، تقریباً از بین می رود. پیدا کردن یا کشف نودهای دیگر در شبکه و چگونگی اعلام بلاک های یافت شده به شبکه می باشد. در حالت کلی پروتکل شبکه شاهد بیشترین نوآوری ها و فعالیت های مربوط به توسعه به حساب می آید.

پوسته شبکه تزوس پروتکل های اجماع و تراکنش را در چیزی که پروتکل بلاک چین نامیده می شود ترکیب می کند. پروتکل بلاک چین مجموعه ای پیوسته از بهبودهای توافق شده درباره وضعیت عمومی بلاک چین محسوب می شود که در آن بلاک ها عاملین اصلی تغییر دهنده وضعیت زنجیره به حساب می آیند از این جهت پروتکل بلاک چین می تواند خودش را معاینه کند و به بلاک ها امکان فعالیت بر روی پروتکل را دهد. در نتیجه سهام داران با رای های خود می توانند به طور مستقیم بر روی بروزرسانی های سیستم تاثیر بگذارند. پوسته شبکه به عنوان رابط بین پروتکل شبکه و پروتکل بلاک چین عمل می کند. در واقع وظیفه پوسته شبکه، حفظ و ارائه بهترین زنجیره شناخته شده به کلاینت هاست. تزوس به زبان برنامه نویسی اکمل OCaml نوشته شده و پوسته شبکه در آن قابلیت شناسایی بلاک ها، تراکنش ها و پروتکل ها را دارد.

 

تزوس چیست؟

 

حاکمیت تزوس

حاکمیت تزوس به طور کامل به سهام داران دارندگان ارز دیجیتال که شکل خاصی از پول دیجیتال می باشد و همچنین بر پایه علم رمزنگاری ایجاد شده است. بیشتر ارزهای دیجیتال برای بهره مند شدن از ویژگی های اساسی مانند غیرمتمرکز بودن، شفافیت و تغییر ناپذیر بودن از بلاک چین استفاده می کنند. ماهیت غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال به این معنی می باشد که هیچ نهاد، گروه یا سازمانی آن ها را کنترل نمی کند بستگی دارد. تمامی سهام داران می توانند در حاکمیت پروتکل شرکت کرده و بر روی بروزرسانی های مطرح شده توسط توسعه دهندگان رای دهند. با اینکه سازوکار ابتدایی رای دهی از پیش تعریف شده است، اما فرایند حاکمیت به گونه ای می باشد که حتی می تواند نحوه رای دهی را با پیشرفت شبکه تغییر داد. شرایط بسیاری وجود دارد که می تواند موجب تغییر در پروتکل شود که مهم ترین آن ها رای سهام داران می باشد. هرچند سازو کارهای پیچیده تری از طریق مدل حاکمیتی می تواند اعمال شود. برای مثال اثبات مشروعیت تغییرات جدید در مقایسه با تغییرات گسترده ای که به اتفاق بیشتر اعضای شبکه رسیده که در واقع اصول کلی پلتفرم را نشان می دهد و توسط سهام داران برقرار شده است.

ارزش تزوس

در حال حاضر قیمت تزوس برابر با ۳ دلار است. این ارز دیجیتال که در نیمه دوم ۲۰۱۷ به برخی صرافی ها اضافه شد، در ماه دسامبر همان سال به همراه بیت کوین رشد شدیدی را تجربه کرد و ارزش هر کوین آن به بیش از ۱۰ دلار نیز رسید. رشد قابل توجه دیگری که این ارز دیجیتال از خود نشان داد و با افزایش حجم معاملات نیز روبرو شد، از اوایل سال ۲۰۱۹ شکل گرفت و موجب ۳ برابر شدن قیمت تزوس شد. تعداد کل سکه های شبکه حدود ۷۹۲ میلیون عدد می باشد که در حال حاضر ۶۶۰ میلیون واحد آن در گردش است.

کیف پول تزوس

برای نگهداری تزوس باید کیف پول آن را داشته باشید یا از کیف پول هایی به کار بگیرید که از تزوس پشتیبانی می کنند. برای این منظور تزوس چهار گزینه نرم افزاری معرفی کرده است. همچنین امکان ذخیره تزوس بر روی کیف پول های سخت افزاری ترزور و لجر نیز امکان پذیر می باشد.

 

تزوس چیست؟

 

در صورتی که قصد نگهداری تزوس بر روی دسکتاپ دارید، می توانید از کیف پول گالئون که برای پلتفرم های ویندوز، لینوکس و مک او اس ارائه شده است کمک بگیرید. همچنین کیف پول های اکسودوس، اتمیک و بایننس نیز از جمله کیف پول های معتبر و پر کاربرد دنیای ارز دیجیتال هستند که تقریبا از تمام رمز ارز ها پشتیبانی می کنند.

آموزش کار با کبف پول اکسودوسآموزش گام به گام کیف پول اتمیکآموزش کار با کیف پول بایننس

معرفی روش های خرید تزوس

چند روش برای خرید تزوس وجود دارد. می توان از سایت های داخلی اقدام به خرید تزوس کرد، هرچند احتمال آن که تزوس در آن ها موجود باشد، بسیار کم است. همچنین می توان با استفاده از سایت های داخلی بیت کوین و اتریوم خرید و با توجه به جفت ارزهایی که برای این ارز دیجیتال در صرافی های خارجی وجود دارد، آن را به تزوس تبدیل کرد. با وجود آنکه در حال حاضر تزوس در رده ۱۷ام ارزشمند ترین ارز های دیجیتال بازار قرار دارد.

 

تزوس چیست؟

 

 اما صرافی های بزرگ مانند باینس آن را به فهرست خود هنوز اضافه نکرده اند. از این رو باید در انتخاب صرافی مناسبی که با کاربران ایرانی مشکل نداشته باشد و همچنین رعایت نکات ایمنی برای جلوگیری از مسدود شدن دارایی ها توجه کرد. لیست صرافی هایی که از ارز دیجیتال تزوس پشتیبانی می کنند را می توان در سایت تتر ایران مشاهده کرد.