اخیرا مسیر بیت کوین و سایر رمز ارز های بازار پر از پیچ و خم بوده و مشکلات زیادی بر سر راهشان قرار گرفته است. بیت کوین در هفته گذشته تا قیمت 30،000 دلار نیز کاهش یافت و از اواخر ماه ژانویه این اولین باری است که در این سطح پایین معامله می شود. در طول تاریخ بیت کوین از زمان آغاز تا همین امروز شاهد نوسانات شدید این ارز دیجیتال کاربردی بوده ایم، اما در این مقاله می خواهیم به برسی دلایل کاهش قیمت های ناگهانی بیت کوین بپردازیم.

 

 

تاریخچه ریزش های بیت کوین

از زمان رشد بیت کوین تا به امروز، این دارایی دیجیتال افت قیمت های ناگهانی زیادی داشته که باعث وحشت سرمایه گذاران فعال بازار شده است. در واقع نوسانات بازار ارز دیجیتال یکی از ویژگی های آن محسوب می شود، زیرا معامله گران مجرب با استفاده از انواع روش های حرفه ای ترید از این جنبش های قیمتی سود کسب کرده و سرمایه خود را افزایش می دهند. همانطور که بارها گفته ایم، ماهیت بیت کوین و سایر ارز های دیجیتال بی ثبات است و به صورت روزانه شرایط آن ها تغییر می کند، اما عموما نمی توان گفت که این نوسانات پایان راه یک رمز ارز است. در رابطه با این موضوع می خواهیم برخی از ریزش های بیت کوین در گذشته را برای شما عزیزان شرح دهیم:

  • سال 2011، کاهش قیمت از 35 دلار به 2 دلار
  • سال 2013، کاهش قیمت از 220 دلار به 70 دلار
  • سال 2013، کاهش قیمت مجدد از 1،000 دلار به 200 دلار
  • سال 2017، کاهش قیمت از 20،000 دلار به 3،000 دلار
  • سال 2021، کاهش قیمت از 64،000 دلار به 30،000 دلار

همانطور که مشاهده کردید در طول فعالیت بیت کوین، افت قیمت های شدیدی اتفاق افتاده است که پس از آن قیمت به جایگاه های بالا تر دست یافته است. اما علت این سقوط های ناگهانی چیست؟ یکی از تاثیر گزار ترین عوامل بر روی قیمت بیت کوین اهرم یا لورج در بازار است که روند عرضه و تقاضا را از حالت طبیعی خارج می کند و تعادل را از میان بر می دارد.

 

 

تاثیر گذاری اهرم در بازار رمز ارز ها

وجود عامل اهرم در خرید و فروش رمز ارز ها تا حدودی به نفع دارایی های دیجیتالی می باشد، اما نکته منفی که در این روش وجود دارد لیکویید شدن معامله گران در قرارداد های فیوچرز است. در واقع استفاده سرمایه گذاران از لورج، افزایش قیمت ارز ها را به همراه دارد اما در صورتی که لیکویید های عظیم صورت نگیرد. معامله گران به واسطه لورج های موجود در بازار معاملات را با ضریب بالا تری برای آینده تنظیم می کنند، در این شرایط اگر قیمت رمز ارز مورد نظر طبق پیشبینی آن ها حرکت نکند ضرر تریدر چند برابر بیشتر از حالت عادی می شود و این عمل به بازار نیز آسیب می رساند. هرچه ضریب اهرم ها بالا تر باشد لیکویید شدن آن ها نیز به بازار صدمه بیشتری وارد می کند، در ادامه مراحل آسیب رساندن لیکویید اهرم ها را شرح داده ایم:

مرحله اول: زمانی که حجم لیکویید سرمایه گذاران به واسطه پیشبینی های نادرست در بازار افزایش میابد، قیمت به طور ناگهانی سقوط می کند.
مرحله دوم: در پی این سقوط قیمتی اهرم های دیگر نیز مجددا دچار لیکویید می شوند.
مرحله سوم: افراد حاضر در بازار اهرم ها را نمی بینند اما افت قیمت را مشاهده می کنند و ترس از دست دادن دارایی اشان باعث خروج از بازار می شود.
مرحله چهارم: فروش های هیجانی سرمایه گذاران و خروج بی موقع آن ها به کاهش هر چه بیشتر بازار منجر می شود و این روند آنقدر ادامه میابد تا اهرم های سیستماتیک از بین بروند.

در این بین اخبار قانون گذاری های جدید کشور ها در مورد ارز دیجیتال و شایعات پیرامون رمز ارز ها نیز محرک کاهش قیمت بیشتر می شوند. اما بالعکس تازه واردان بازار که دچار ترس شده و تحت تاثیر احساسات بازار قرار می گیرند، هلدر ها و معامله گران حرفه ای در فروش هیجانی و خروج های زودهنگام بازار شرکت نمی کنند، همین امر باعث پاکسازی اهرم ها از بازار و تعادل سازی قیمت بیت کوین می شود و در نتیجه رمز ارز مورد نظر بهتر از همیشه به روند عادی خود باز می گردد. اما پس از افزایش قیمت ارز های دیجیتال همچنان چرخه اهرم ها و لیکویید آن ها تکرار می شود، به همین دلیل تاریخ ارز های رمز نگاری شده پر از اصلاحاتی است که توسط آن قیمت افت کرده است.

بیشترین لورج ها برای معاملات آتی بیت کوین به کار می روند، به همین دلیل ما هر چند سال یکبار شاهد افت قیمت شدید بیت کوین هستیم که پس از پاکسازی اهرم ها بسیار قوی تر به روند صعودی باز می گردد.

روش اهرم یا Leverage چیست؟
 

 

 

نتیجه گیری

نوسانات بازار های مالی از بورس گرفته تا ارز دیجیتال، امری طبیعی است و جزوی از ماهیت دارایی ها محسوب می شود، حال این نوسانات ممکن است به شکل افزایش یا کاهش شدید قیمت باشد که در صورت آگاهی و آموزش های لازم بسیاری از معامله گران سود های عظیمی به دست می آورند. این اصلاحات بیت کوین امری عادی است که در سرتاسر تاریخ بیت کوین اتفاق افتاده، اما باید دقت داشته باشید دچار حراس نشده و حس جا ماندن از بازار را نداشته باشید و مانند هلدر های حرفه رفتار کنید. در این صورت خروج های بی موقع از بازار متوقف شده و کاهش قیمت بیشتر یک رمز ارز اتفاق نمی افتد.