همانطور که شمش های طلا در دریا از بین می روند یا اسکناس های پول در آتش سوزی می سوزند، بیت کوین نیز می تواند برای همیشه از اینترنت ناپدید شود. وقتی سال 2040 کل موجودی 21 میلیونی بیت کوین استخراج شود، مقدار واقعی موجود برای خرید و فروش بیت کوین به طور قابل توجهی کمتر می شود. طبق دستاورد های جدید چاینالیسیس Chainalysis که یک شرکت پزشکی قانونی دیجیتال است و بلاکچین بیت کوین را بررسی می کند، 3.79 میلیون بیت کوین بر اساس تخمین بالا و 2.78 میلیون بیت کوین بر تخمین پایین، برای همیشه از بین رفته اند. این اعداد حاوی 17 تا 23 در صد بیت کوین های موجود است، افراد زیادی در حال تحقیق در مورد تعداد بیت کوین های از دست رفته هستند و حدس و گمان هایی نیز وجود دارد اما یافته های چاینالیسیس معتبر تر و قابل توجه می باشد، زیرا آن ها به تجزیه و تحلیل دقیق تجربی بلاکچین، جایی که تمام معاملات بیت کوین ثبت شده است، متکی هستند.

 

بیت کوین های گم شده

 

این ارقامی که برای بیت کوین های مفقود شده در نظر گرفته اند فقط برای کوین هایی است که از دست رفته اند و هک نشده اند چون سارقان وقتی بیت کوین ها را می دزدند بر آن ها کنترل دارند اما هیچ کس بر کوین های از دست رفته تسلط ندارد. البته روش هایی برای بازیابی بیت کوین های گم شده وجود دارد که می توانید در مقاله آموزش بازیابی بیت کوین های گم شده مطالعه کنید.

تفکیک بیت کوین گم شده

نتایج چاینالیسیس بیت کوین را بر اساس سن و فعالیت معاملات تقسیم بندی می کند و گاهی در برخی از بخش ها از نمونه گیری آماری برای تعیین مقدار از دست رفته استفاده می کنند.

بخش کوین های استخراج شده شامل بیت کوین های استخراج شده در سال 2017 است (با تصور به این که گم نمی شوند و نشده اند)، در ادامه بخش معاملات بیت کوین هایی را بررسی می کند که در سال های اخیر جا به جا شدند و تعداد کمی از آن ها هنگام انتقال از دست رفته اند. بنا بر این به کاربرانی که بیت کوین خود را به مدت 1 الی 2 سال نگه می دارند و ضرر بسیار کمی را متحمل می شوند سرمایه گذاران استراتژیک می گویند. گفتنی است که این ارقام ذکر شده بر اساس بیشترین برآورد می باشد در حالی که کمترین برآورد که فقط 30% بیت کوین های از دست رفته است، معادل 2،767،468 می باشد و این بیت کوین ها را متعلق به ساتوشی ( کسی اورا تا کنون روئیت نکرده و نمی شناسد) مخترع بیت کوین می دانند که برای همیشه از بین رفته اند. اما اکنون سره نخی از محل زندگی ساتوشی ناکاموتو فاش شده است.

 

بیت کوین های گم شده

 

گم کردن کلید خصوصی 

چاینالیسیس نیز راجع به این موضوع می گوید بیشترین آمار مفقودی را کاربرانی که از کیف پول های آفلاین استفاده می کنند دارند، عده ای نمی دانند کیف پول کاغذی چیست؟ و گم کردن کلید خصوصی چه عواقبی را در پی دارد. بر اساس یک واقعیت، شخصی در حال جمع کردن میز کار خود بود که تمام بیت کوین هایی که در کیف پول خود سرمایه گذاری کرده بود را از دست داد، نام این شخص جیمز هاولز James Howells بود که در سال 2013 این اتفاق برایش افتاد. او حتی از شهر داری شهر خود برای گشتن در زباله ها به دنبال هارد دیسک و کلید خصوصی اش تقاضا کرد اما گشتن او نتیجه ای نداشت و 7500 بیت کوین خود را ازدست داد. کیف پول های آفلاین روشی مناسب برای نگه داری ایمن از ارز های دیجیتال می باشند اما همانطور که گفتیم در صورت گم کردن کلید خصوصی ارز های دیجیتال شما قابل استفاده می شود و به هیچ عنوان امکان دسترسی به آن را ندارید. اما شما می توانید در کیف پول های آنلاین و ایمن نیز ارز های دیجیتال خود را به راحتی و با دسترسی آسان نگه داری از جمله کیف پول های بایننس و تراست والت که علاوه بر پشتیبانی انواع ارز دیجیتال با اعتبار نیز هستند.

آموزش کار با کیف پول بایننسآموزش کار با کیف پول تراست والت

پیشبینی می شود در آینده بیت کوین بیشتری نیز مفقود شوند، اما میزان گم شدن آن ها بسیار کمتر از گذشته خواهد بود. نظر شما راجع به این بیت کوین های مفقود شده چیست؟