همانطور که شمش های طلا در دریا از بین می روند یا اسکناس های پول در آتش سوزی میسوزند، بیت کوین نیز میتواند برای همیشه از اینترنت ناپدید شود. وقتی سال 2040 کل موجودی 21 میلیونی بیت کوین استخراج شود، مقدار واقعی موجود برای خرید و فروش بیت کوین به طور قابل توجهی کمتر می شود. طبق دستاورد های جدید چاینالیسیس Chainalysis که یک شرکت پزشکی قانونی دیجیتال است و بلاکچین بیت کوین را بررسی می کند،  3.79 میلیون بیت کوین بر اساس تخمین بالا و 2.78 میلیون بیت کوین بر تخمین پایین، برای همیشه از بین رفته اند. این اعداد حاوی از 17 تا 23 در صد بیت کوین های موجود است. افراد زیادی در حال تحقیق در مورد تعداد بیت کوین های از دست رفته هستند و حدس و گمان هایی نیز, کرده اند، اما یافته های چاینالیسیس معتبر تو و قابل توجه میباشد, زیرا آنها به تجزیه و تحلیل دقیق تجربی بلاکچین، جایی که تمام معاملات بیت کوین ثبت شده است، متکی هستند.

بیت کوین های گم شده

این ارقامی که برای بیت کوین های مفقود شده در نظر گرفته اند فقط برای کوین هایی است که از دست رفته اند و هک نشده اند چون سارقان وقتی بیت کوین هارا می دزدند بر آنها کنترل دارند اما هیچ کس بر کوین های از دست رفته تسلط ندارد.

تفکیک بیت کوین گم شده

نتایج چاینالیسیس بیت کوین را بر اساس سن و فعالیت معاملات تقسیم بندی میکند و گاهی در برخی از بخش ها از نمونه گیری آماری برای تعیین مقدار از دست رفته استفاده می کنند.

بخش کوین های استخراج شده شامل بیت کوین های استخراج شده در سال 2017 است(با تصور به این که گم نمیشوند و نشده اند)، در ادامه بخش معاملات  بیت کوین هایی را بررسی میکند که در سال های اخیر جا به جا شدند و تعداد کمی از آنها هنگام انتقال از دست رفته اند. بنا بر این بت کاربرانی که بیت کوین خود را به مدت 1-2سال نگه می دارند و ضرر بسیار کمی را متحمل میشوند سرمایه گذاران استراتژیک میگویند. گفتنی است که این ارقام ذکر شده بر اساس بیشترین برآورد می باشد در حالی که کمترین براورد که فقط مبتنی را 30% بیت کوین های از دست رفته است، معادل 2،767،468 می باشد و این بیت کوین هارا متعلق به ساتوشی( کسی اورا تا کنون روئت نکرده و نمیشناسد) مخترع بیت کوین میدانند که برای همیشه از بین رفته اند. اما اکنون سره نخی از محل زندگی ساتوشی ناکاموتو فاش شده است.

بیت کوین های گم شده

گم کردن کلید خصوصی 

چاینالیسیس نیز راجع به این موضوع میگوید بیشترین آمار مفقودی را کاربرانی که از کیف پول های آفلاین استفاده میکنند دارند، عده ای نمیدانند کیف پول کاغذی چیست و گم کردن کلید خصوصی چه عواقبی را در پی دارد. بر اساس یک واقعیت شخصی وقتی در حال جمع کردن میز کار خود بود تمام بیت کوین هایی که در کیف پول خود سرمایه گذاری کرده بود از دست داد. نام این شخص جیمز هاولز James Howells بود که در سال 2013 این اتفاق برایش افتاد. او حتی از شهر داری شهر خود برای گشتن در زباله ها به دنبال هارد دیسک و کلید خصوصی اش تقاضا کرد اما گشتن او نتیجه ای نداشت و 7500 بیت کوین خود را ازدست داد. کیف پول های آفلاین روشی مناسب نگه داری ایمن از ارزهای دیجیتال می باشد اما همانطور که گفتیم در صورت گم کردن کلید خصوصی ارزهای دیجیتال شما قابل استفاده میشود و احتمالا به هیچ عنوان امکان دسترسی به آن را ندارید. اما شما میتوانید در کیف پول های آنلاین و ایمن نیز ارزهای دیجیتال خود را به راحتی و با دسترسی آسان نگه داری از جمله کیف پول های بایننس و تراست والت که علاوه بر پشتیبانی انواع ارز دیجیتال با اعتبار نیز هستند.

آموزش کار با کیف پول بایننسآموزش کار با کیف پول تراست والت

اکنون نیز پیشبینی میشود که در آینده بیت کوین بیشتری مفقود میشوند. اما میزان گم شدن آنها بسیار کمتر از گذشته خواهد بود. نظر شما راجع به این بیت کوین های مفقود شده چیست؟