چاپ پول توسط بانک مرکزی در طول زمان منجر به افزایش میزان تورم و کاهش ارزش پول می شود. این در حالی است که تولید و استخراج بیت کوین محدود به 21 میلیون واحد بوده و تولید بیشتر از این مقدار آن مقدور نمی باشد. بنابراین این عرضه محدود به بیت کوین این قابلیت را می بخشد که بتواند به عنوان یک پرچین تورمی، در مقابل تورم مقاومت کند.
شیوع جهانی ویروس کووید-19 شرایط آیده آل برای به آزمایش گذاشتن این تئوری را در شرایطی که بسیاری از کشورهای جهان برای مقابله با هزینه های تحمیل شده در اثر این همه گیری، اقدام به تزریق چندین تریلیون دلار به اقتصاد خود کرده اند، فراهم آورده است. اغلب کشورها بویژه ایالات متحده آمریکا، به منظور تامین هزینه های مقابله با کرونا، سیاست چاپ پول را اتخاذ کرده اند. 

بیت کوین برای مهار تورم


جروم پاول، رئیس بانک مرکزی فدرال آمریکا، دیروز در اظهار نظری گفت که بانک مرکزی از افزایش تورم در سال 2021 استقبال کرده و آن را به نوعی نشانه ای از ورود دوباره اقتصاد به چرخه فعالیت پس از اعمال رکورد در پی همه گیری کرونا می داند.
دولت ها امیدوار بودند که با اتخاذ یک سیاست پولی انبساطی که در آن بانک های مرکزی اقدام به افزایش میزان نقدینگی با توسل به چاپ بی رویه پول کردند، بتوانند با وجود تعطیلات طولانی مدت بیش از یک سال اخیر، بخش هایی از اقتصاد خود را به حرکت وادارند. طبق گزارشی که توسط Mckinsey Global ارائه شده، تا ژوئن سال 2020، اقدامات محرکه کشورها از حدود 10 تریلیون دلار فراتر رفته است. تنها در ایالات متحده هزینه های صرف شده دولت برای این بخش در سال 2020 بیش از 6.5 تریلیون دلار بوده که نسبت به سال قبل 48 درصد افزایش را نشان می دهد.
در حال حاضر چاپ دیوانه وار پول ادامه دارد که باعث پایین آمدن ارزش پولهای ملی شده است. در این میان دارایی هایی با عرضه محدود همچون بیت کوین، املاک و مستغلات و سهام بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند و تمایل مردم برای ورود سرمایه هایشان به این بخش ها در حال افزایش است.
علیرغم اینکه افت شدید در رشد اقتصادی جهانی و در پی آن افزایش درصد بیکاران، باعث شد تلاطم هایی در بازار قیمت دارایی ها ایجاد شود، اما بازار سهام سال 2020 را با سوددهی قابل ملاحضه ای به پایان رساند. بیت کوین نیز با وجود اینکه به عنوان یک دارایی حاشیه ای شناخته می شود، اما توانست رکوردهای قیمتی تاریخی به ثبت برساند و تنها در پایان سال 2020 بیش از 250 درصد سوددهی داشت. قیمت بیت کوین هم اکنون در زمان نگارش این مطلب با تجربه ثبت رکوردی دیگر در محدود 61,000 دلار معامله می شود.

مهار تورم با کمک بیت کوین


بیت کوین این دستاوردها را مدیون سرمایه گذاران وفادار و قدیمی خود است که باعث ظهور توانایی بیت کوین برای مقابله با تورم شدند.
با این حال تورمی که بسیاری از سرمایه گذاران در انتظار ایجاد آن بودند، حداقل هنوز به وقوع نپیوسته است. در واقع میزان تورم در ایالات متحده تا اواخر سال 2020 حدودا ثابت بوده است. به زعم برخی از اقتصاددانان قرار نیست به زودی در آمریکا شاهد موجی از تورم باشیم. برخی اما وجود کمی تورم را بعد از این همه گیری نشانه خوبی می دانند.
طبق تعریف بانک مرکزی ایالات متحده تورم به معنی افزایش قیمت کالاها و خدمات در طول زمان است، اما به اعتقاد بسیاری تورم با تغییر در عرضه پول یا کل پول در گردش نیز در ارتباط است. 
در دنیای بیت کوین اصطلاح تورم با چیزی که اقتصاد دانان در دنیای اقتصاد از آن استفاده می کنند، متفاوت می نماید، اقتصادانان افزایش کلی در قیمت تمام شده را تورم می دانند در حالی که در دنیای بیت کوین تورم به افزایش حجم پول اشاره دارد.
مایکل اشتون، مشاور اقتصادی بانک جی پی مورگان(JPMorgan)  در گفتگوی خود با CoinDesk گفت: " این استدلال فعالان حوزه ارزهای رمزنگاری شده که چاپ بی رویه پول منجر به تورم می شود، قانع کننده به نظر می رسد." وی در ادامه افزود: "وقتی تغییری در مقدار نسبی دو کالا اتفاق بیافتد، ارزش کالایی که عرضه آن در حال افزایش است کاهش می یابد و متعاقبا ارزان می شود."
اشتون همچنین علت ارزان بودن پزوی مکزیک در مقابل دلار آمریکا را برای یک مدت طولانی، عرضه مداوم پزوی مکزیک می داند و معتقد است همواره میزان عرضه پزو بیشتر از دلار بوده است. بنابراین پزو از ارزش پایینی در بازارهای مبادله ای برخوردار است.

بیت کوین و کاهش تورم


با محدود شدن سرعت عرضه ارزهای رمز نگاری شده و همزمان با افزایش چاپ دلار، ارزش دلار در مقایسه با ارزهای دیجیتال کاهش یافته و قیمت ارزهای رمزنگای شده با مرور زمان افزایش می یاید. در پی همین استدلال و با توجه به تحولات اخیر متاثر از همه گیری ویروس کرونا، بسیاری معتقدند، پایداری اقتصاد جهانی در گرو ارزهای دیجیتال است.
به گفته اشتون این رویکرد که می توان محدوده قیمتی کالا و خدمات را از طریق عرضه پول کنترل کرد، محدود به دنیای ارزهای دیجیتال نیست و به طور کلی دیدگاهی است که بسیاری از سرمایه گذاران نیز بر آن تاکید دارند. با نگاه به بسیاری از کشورها در یک بازه زمانی طولانی می توانیم به ارتباط بین افزایش عرضه پول و ایجاد تورم پی ببریم.
با این حال به اعتقاد برخی از کارشناسان، افزایش مقدار عرضه پول در اقتصاد، به عنوان مثال تزریق پول در قالب یک بسته حمایتی محرک، نمی تواند به تنهایی افزایش سطح قیمت ها و در پی آن بروز تورم را تضمین کند. در صورت افزایش میزان پول، بسته به شرایطی که بر اقتصاد جامعه حاکم است، امکان دارد سطح قیمت ها افزایش یابد یا هیچ تغییری در آن ایجاد نشود. بنابراین بایستی جوانب دیگر موثر در افزایش قیمت و تورم را نیز در نظر گرفت.
در ایالات متحده چاپ پول در جریان است، آیا این رویه میزان تورم را افزایش داده است؟ در داده های فدرال رزرو ایالات متحده آمریکا، نرخ تورم 2% بیان شده است که این میزان با استفاده از شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) اندازه گیری شده است. علیرغم هراس مردم از احتمال ایجاد تورم در سال 2020 به دلیل اپیدمی ویروس کرونا و هزینه های مربوط به مبارزه با آن، نرخ تورم ایالات متحده در محدوده 1.5 درصد و تقریبا ثابت بوده است.