بیت کوین بلک که با نام اختصاری BCB نشان داده می شود توسط اعضای انجمن یک جامعه که بر طبق گفته های خودشان با هدف بهبود بخشی در عملکرد بیت کوین قدم بر می دارند مدیریت می شود. اخیرا پروژه جدیدی به بازار اضافه شده که ادعا دارد امتیازات ویژه تری نسبت به بیت کوین داشته و کارکردش بسیار آسان تر و سریع تر از آن است. اما آیا بیت کوین بلک واقعا رقیبی برای بیت کوین محسوب می شود و یا تنها یک پروژه کلاهبرداری است؟ با ما همراه باشید تا همه چیز درباره بیت کوین بلک بدانید.

 

 

مقایسه بیت کوین بلک و بیت کوین

کل سیستم بیت کوین متمرکز بر فناوری بلاک چین اصلی می باشد که تراکنش ها در آن انجام می شوند اما BCB برای هر اکانت یک بلاک چین اختصاصی در نظر گرفته است. در ابتدای ورود به پنل بیت کوین بلک با گزینه های کارمزد رایگان و تراکنش لحظه ای مواجه می شوید که دقیقا نقطه مقابل بیت کوین است زیرا در بیت کوین به دلیل طولانی بودن زمان انجام تراکنش ها قیمت کارمزد نیز افزایش میابد. همچنین این سیستم پرداخت مالی جدید ادعای غیر متمرکز بودن و توضیع منصفانه کوین را دارد اما از سوی دیگر استفاد از الگوریتم dPoS (گواه اثبات سهام خصوصی شده) در ساختار این سیستم مشاهده می شود در صورتی که در بیت کوین روند کاری اینچنین نیست و کاملا غیر متمرکز فعالیت می کند.

سیستم مالی بیت کوین بلک ادعا دارد بسیار کاربر پسند تر از BTC است اما آخرین آپدیت آن به 2 ماه قبل بر میگردد و از دی ماه تا اکنون بروز رسانی جدیدی الحاق نشده است، این در حالی است که بیت کوین سیستمی پیچیده تر و بروز تر ارائه می دهد. برخی از ویژگی های Bitcoin black به شرح زیر می باشد:

   •   ارائه توکن های رایگان به عنوان پاداش برای اعضای پلتفرم
   •   توضیع یکسان کوین
   •   کم مصرف تر از بیت کوین
   •   استفاده جهانی
   •   مقیاس پذیری بالا
   •   بلاک چین اختصاصی برای هر کاربر
   •   مناسب برای پرداخت کارمزد های روزانه

موارد بالا جزو توضیحاتی اند که در لحظه ورود به پنل بیت کوین بلک مشاهده می شود و پس از آن لینک دانلود قرار گرفته است. اما هیچ سندیتی در رابطه با تایید این وعده وعید ها وجود ندارد و اعتبار آن فقط به کلمات است.

 

 

انتقادات فراوان بیت کوین بلک از پادشاه ارز ها

صفحه وایت پیپر بیت کوین بلک را که باز کنید پر است از انتقادات کوبنده که به سمت بیت کوین نشانه گرفته شده است. همچنین جمله ای با این عنوان به چشم می خورد: بیت کوین امید مردم در رابطه با استفاده از رمز ارز برای مردم را از بین می‌ برد و آن را تبدیل به دشمن مردم می‌کند. پس از خواندن این جمله خیلی واضح می توان فهمید هدف بیت کوین بلک کوبیدن بیت کوین و ایراد گیری از این رمز ارز محبوب است. در بخش های دیگر نیز از مشکلات و نقص های بیت کوین نوشته شده است اما هیچ راه حل یا روش بهتری از سوی این پروژه جدید ارائه نشده است.

 

 

جذب کاربر توسط بیت کوین بلک

حدود 34 میلیارد کوین داخل این شبکه موجود است که فقط تعداد 3.6 میلیارد از توکن های آن به عنوان پاداش برای کاربران خاص در نظر گرفته شده است. کاربران خاص جزو دسته ای هستند که افراد جدید به سیستم اضافه می کنند و تعداد اعضای شبکه را افزایش می دهند. هر کاربر که بیشترین میزان افزودن عضو جدید را درسیستم به ثبت برساند به لیست 110 نفر اضافه می شود که به هر نفر از این لیست 18 میلیون کوین BCB رایگان تعلق می گیرد، پس هر چقدر در پیوستن اعضای جدید به سیستم موفق تر باشید شانستان برای قرار گرفتن در لیست 110 نفره بیشتر می شود. در حال حاضر این دارایی دیجیتال به قیمت  ۴.۳۱ میلیون دلار در بازار رمز ارز ها به فروش می رسد که در مقایسه با قیمت بیت کوین تقریبا هیچ است و هنوز نتوانسته حتی نزدیک به جایگزینی بیت کوین بشود.

 

 

نتیجه گیری

تا اینجا متوجه شدیم این سیستم مالی جدید دو هدف اصلی دارد، یکی خراب کردن بیت کوین و دیگری اضافه کردن سریع کاربران به سیستم می باشد اما با این حال سازندگان این پروژه خود را معرفی نکرده و ناشناس هستند و این به خودی خود مشکوک است. همچنین این سیستم در نحوه توزیع توکن در بیت کوین اعتراض دارد اما خودش نیز از همان الگوریتم استفاده می کند. به نظر می رسد بیت کوین بلک با ارائه تشویقی های سنگین به کاربران در تلاش است هرچه زود تر محبوبیت خود را بالا برده و  خود را داخل بازار خرید و فروش ارز دیجیتال جای دهد. در نهایت می توان گفت سیستم بیت کوین بلک از شفافیت برخوردار نیست و سرمایه گذاری در آن پیشنهاد نمی شود.