بیت تورنت یک پروتکل اشتراک فایل همتا به همتا می باشد و یک ارز دیجیتال که به کاربران این امکان را می دهد تا چندین نوع فایل مختلف را با سرعت بالا و رایگان از اینترنت دانلود کنند. همچنین بیت تورنت مانند بلاک چین یک سیستم توزیع شده بدون موجودیت مرکزی است. این ارز دیجیتال یکی از پر استفاده ترین و سریع ترین پروتکل‌های اشتراک گذاری فایل است که با استفاده از روش همتا به همتا، حجم بزرگی از فایل‌ها را به مقصد می‌رساند. این پروتکل به منظور کاهش فشار موجود بر روی سرور و پهنای باند مصرفی آن طراحی شده است به طوری که خود کاربران عمل انتقال فایل‌ها را برعهده دارند.

بیت تورنت چیست؟

ردیاب بیت تورنت چه کمکی می کند

بیت تورنت یکی از فراوان ترین پروتکل ها برای انتقال پرونده های بزرگ است که برای ارسال و دریافت فایل ها شخصی از رایانه متصل به اینترنت استفاده می کند، سرویس گیرنده آن یک برنامه رایانه ای است که پروتکل بیت تورنت را پیاده سازی می کند. ردیاب های این ارز دیجیتال یک نوع خاص از سرور است و به میزبانها کمک می‌کند که با استفاده از پروتکل بیت تورنت ارتباط برقرار کنند و لیستی از فایلهای موجود برای انتقال را فراهم می کنند. در این پروتکل، فایل‌ها به قطعات کوچکتری تقسیم می‌شوند و هر قطعه با توجه به درخواست دریافت شده به کاربر فرستاده می‌شود. حال خود کاربر به عنوان یک سرور عمل می کند و آن قطعه از فایل را در اختیار سایر کاربران قرار می دهد و قطعات ناموجود را از آن‌ها درخواست می‌کند. پروتکل بیت تورنت به قدری هوشمند است که بهترین منبع را برای دریافت هر قطعه فایل تشخیص می دهد و به این ترتیب سرعت انتقال فایل را بسیار به صرفه ترمی‌کند.

بیت تورنت در آوریل سال ۲۰۰۱ میلادی توسط شخصی به نام برام کوهن که برنامه نویس آمریکایی است نوشته شده در تابستان بعد نیز برنامه بتا که نسخه اولیه مخصوص پروتکل بیت کوین است را منتشر کرد. برای اطلاعات بیشتر به بیت کوین چیست؟ مراجعه فرمایید. همانطور که در این مقاله بیان شد بیت تورنت از روش همتا به همتا که شبکه ای متشکل از کامپیوترها است و از ساختاری توزیع شده که از طریق اینترنت به یکدیگر متصل هستند تبعیت می کند. فایل ها بدون نیاز به کاربرد بیت تورنت،  بین این کامپیوترها به اشتراک گذاشته می­شود. در واقع هر کامپیوتر در شبکه همتا به همتا که بطور همزمان از یک سرور و کاربر است استفاده می‌کند با این تفاوت که فایل اصلی را به چندین تکه تبدیل کرده و هر قسمت توسط خود کاربران به یکدیگر داده می‌شوند.

بیت تورنت چیست؟

بیت تورنت چگونه کار می‌کند؟

پروتکل بیت تورنت به صورت کلی از روش همتا به همتا استفاده می‌کند با این دو تفاوت اصلی که یک سرور مرکزی با نام تراکر وظیفه کنترل کاربران و شبکه اشتراک را برعهده دارد. منظور از کنترل کاربران این است که با استفاده از سرور مرکزی، کاربر می‌تواند سایر افرادی که به انتقال و اشتراک فایل مشغول هستند را شناسایی کرده و با متصل شدن به آن‌ها فایل را دانلود کند. روش کار بیت تورنت این است که کاربر اولیه کسی که می خواهد فایلی را دانلود کند با استفاده از برنامه و کلاینت خود به یک سرور مرکزی متصل می شود و همچنین کامپیوتر و کاربرانی که تکه هایی از فایل را داشته و به عمل ارسال و دریافت مشغول اند را شناسایی می کند. در پروتکل بیت تورنت، کاربران به دریافت و ارسال فایل‌ها مشغولند. یعنی کاربری که قسمتی از فایل را دانلود می‌کند، قسمت ‌های موجود را به سایر کاربران ارسال می‌کند.

دراین ارز دیجیتال به دلیل ویژگی هایی که دارد، همه نوع فایل با مخاطب‌های عمومی یا خاص پیدا می‌شود، بسیاری از هکرها از شبکه بیت تورنت برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کنند و با انتقال بد افزار به جای فایل اصلی، موجب آلوده شدن کامپیوتر شخص می‌شوند، با توجه به این که فایل‌های موجود در این شبکه توسط افراد عادی سازماندهی می‌شوند، همیشه این خطر وجود خواهد داشت که فایل‌های آلوده‌ را بجای فایل اصلی دریافت کنید. از طرفی به دلیل این که در این شبکه برنامه‌های کپی شده بسیاری پیدا می‌شود، استفاده از آن در مناطق زیادی دارای محدودیت می باشد.

بیت تورنت چیست؟

با این حال خود پروتکل بیت تورنت وکلاینت‌های آن که به کامپیوتری گفته می شود که تقاضایی را از یک سرور دارد و برخی از امکانات امنیتی را به کاربران می‌دهند که مهمترین آن‌ها عبارت اند از:

_رمزگذاری داده های فایل :کلاینت‌هایی مانند یوتورنت که یک نرم افزار قدرتمند و بسیار کم حجم برای مدیریت دانلودها می باشد و از کلاینت های معروف بیت تورنت استفاده می کند همچنین خود برنامه بیت تورنت امکان رمزگذاری داده‌ها را به کاربران می‌دهند. به این ترتیب داده‌ها در حین انتقال امن هستند و خطراتی آنها را تهدید نمی کند.

_امضاهای امنیتی: اکثر کلاینت ‌ها پس از دانلود بخش‌های یک فایل، امضای امنیتی فایل را با آنچه که امضای اصلی آن است مطابقت می‌دهند.

_بلاکینگ آی پی:برخی از کلاینت ها و فایروال ها که به نرم‌افزار یا سخت‌افزارهایی گفته می‌شود ومانع دسترسی به کامپیوترها است و یک ابزار امنیتی که می‌تواند یک برنامه‌ ی نرم ‌افزاری یا یک دستگاه اختصاصی شبکه باشد و این امکان را به کاربر می دهد تا آدرس های مهم را بلاک کند و مانع متصل شدن آنها به کامپیوتر وی شود. (شما می توانید برای اطلاع یافتن از خرید و فروش بیت تورنت و قیمت های آن به سایت تتر ایران مراجعه کنید.)

 

بیت تورنت چیست؟

 

از صرافی های زیاد و متفاوتی می توان بیت تورنت را خریداری کرد، بیت تورنت یک توکن است که از شبکه ترون استفاده می کند پس می توانید آن را در هر کیف پولی که از ترون پشتیبانی می کند ذخیره و خریداری نمایید.

فناوری بیت تورنت

 در قلب فناوری بیت تورنت، یک پروتکل توزیع فایل قرار دارد که این فناوری به منظور توزیع فایل‌های بزرگ و محبوب در سراسر اینترنت است، که این فناوری بدون نیاز به وجود سرورهای بزرگ و پهنای باند زیاد، ساخته شده است. برعکس ارزهای دیجیتال دیگر هیچ توکنی در آن وجود ندارد، در عوض اقتصاد این سیستم بر مبنای روابط موقتی است که در آن طرفین بیشتر با کسی معامله می کنند که پیش از آن با آنها چیزی رو به اشتراک گذاشته باشد