هر دو بلاک چین پولکادات و اتریوم از ابتدای سال جدید تا به امروز بهترین عملکرد را از خود نشان داده و در دنیای ارز دیجیتال خودنمایی کرده اند. اما با این حال با توجه به پیشرفت چشمگیر یک ماه گذشته POLKADOT و برخی از کاربرد های متفاوتش با اتریوم انتظار می رود توسعه یافته ترین بلاک چین نسل بعدی پولکادات باشد. اخیرا زمزمه جایگزینی بلاک چین پولکادات با اتریوم به گوش می رسد که باعث تمرکز و تحقیقات بیشتر فعالان حوزه ارز دیجیتال بر پلتفرم پولکادات شده است. در این مقاله می خواهیم برخی از تفاوت های بلاک چین اتریوم و پولکادات را برسی کنیم.

 

 

هدف از ابداع پولکادات

پولکادات یک بلاک چین شخصی است که سایر بلاک چین ها را به هم متصل کرده و یک شبکه یکپارچه را ایجاد می کند. سازنده پولکادات به نام گاوین وود بنیان گذار شبکه اتریوم نیز می باشد که در این زمینه بسیار موفق بوده و در حال حاضر هر دو شبکه پولکادات و اتریوم برترین بلاک چین های جهان هستند. برخی از ویژگی های قابل توجه پولکادات در ادامه توضیح داده شده است.

مقیاس پذیری بالا: شبکه های بلاک چینی قادر به پردازش تعداد محدودی از تراکنش ها در ثانیه می باشند اما پولکادات با استفاده از فناوری شاردینگ تراکنش ‌ها را در چندین زنجیره به صورت موازی پردازش می کند که باعث مقیاس پذیری بالای شبکه شده است.

انتقال موجودی: با ارتقا زمانی (runtime upgrade) که در شبکه دات اتفاق افتاده است باعث شده برای انتقال دارایی کاربران هیچ محدودیتی وجود نداشته باشد و مراحل انتقال نسبت به بلاک چین های دیگر بسیار آسان تر و پر سرعت تر انجام شود.


کارمزد معاملات کم: هزینه های کارمزد در شبکه اتریوم بسیار افزایش یافته است که البته با انتقادات زیادی از سوی کاربران این شبکه نیز مواجه بوده. اما تراکنش ها در بلاک چین پولکادات با پایین ترین هزینه و اختلاف قیمت زیادی نسبت به شبکه اتریوم انجام می شود که این یک مزیت بزرگ برای پیشرفت پولکادات شده است.

تراکنش‌های بین زنجیره‌ ای: توسط این ویژگی بلاک چین های مختلف با یکدیگر ادغام می شوند و از تعداد زیادی بلاک چین در این قسمت حمایت می شود که باعث توسعه هر چه بیشتر شبکه شده است.

قابلیت عملکرد هسته: در این قسمت فروش های پاراچین و XCMP فعال می شوند و به کاربران اجازه داده می شود در مورد آینده شبکه تصمیم گیری گنند که این مزیت باعث کاربر پسند شدن شبکه پولکادات شده است.

امنیت بالا: هر بلاک چینی که به زنجیره پولکادات متصل می شود از امنیت شبکه برخوردار شده و بلاک چین هایی که فاقد امنیت هستند را تصحیح می کند. همچنین پولکادات دارای مکانیسم حامیتی می باشد و واحد Sudo در آن حذف شده است که باعث حل مشکل تمام بلاک چین ها شده است.

تمامی مزیت های بالا که روز بروز توسط توسعه دهندگان این شبکه آپدیت می شود و دائما در حال تغییر و تحول برای بهتر شدن می باشد باعث شده است قیمت پولکادات بسیار بالا رفته و قدم بزرگی در بازار ارز دیجیتال بردارد.

 

 

مقایسه بلاک چین اتریوم و پولکادات

هر دو شبکه به صورت غیر متمرکز فعالیت می کنند و هر دو از فناوری بلاک چین پیروی می کنند که شباهت های زیادی با یکدیگر دارند. اما یکی از بزرگ ترین تفاوت های اتریوم و پولکادات در هدف از ساخت این دو می باشد. Ethereum قصد دارد بستری برای توزیع مالی و اجرای قرارداد هوشمند باشد، در حالی که Polkadot چشم انداز کمک به مردم در ساخت کل بلاک چین ها و ادغام این بلاک چین ها با یکدیگر را دارد. 

 

 

تفاوت در نوع قرارداد ها 

هر دو شبکه از قرارداد های هوشمند استفاده می کنند، و اما قرارداد هوشمند چیست؟ به طور خلاصه این نوع قرارداد به معاملات هوشمند گفته می شود که به طور خودکار انجام می شوند.

قرارداد های شبکه پولکادات: این شبکه مستقیما از قرارداد هوشمند پشتیبانی نمی کند بلکه پاراچین های موجود در آن، مراحل قرار داد هوشمند را امکان پذیر می کنند اما در بلاک چین اتریوم قرارداد ها توسط کد به اجرا در می آیند. یکی از بهترین ویژگی های قرارداد هوشمند شبکه پولکادات به شکل پاراچین بودن است زیرا توسط آن قرارداد های هوشمند در یک زنجیره واحد قرار می گیرند که در این صورت امکان مبادله قرارداد ها در بلاک چین پولکادات برای کاربران فراهم می شود.

همچنین استفاده از پاراچین ها در شبکه بلاک چین پولکادات نه تنها باعث گسترش بلاک چین آن شده بلکه ویژگی هایی از قبیل سیاست پولی مرسوم، ساختار کارمزد و خزانه داری و سازوکار حاکمیت را نیز توسعه داده است.


قرار داد های هوشمند شبکه اتریوم: استفاده از کد در شبکه اتریوم نیز مزایای مختص به خود را دارد. برای مثال با استفاده از این کد ها ارزش قرارداد های هوشمند حفظ می شود زیرا تنها پس از رسیدن به هدف و اتمام کار قفل آن باز می شود.

هدف این کد ها آن است که برنامه های غیر متمرکز DApp برای تمام کاربران قابل اجرا و یکسان باشد. برنامه هایی مانند کالا های دیجیتال، اجرای بازی ها، سیستم رای گیری آنلاین و غیره توسط کد های قرارداد هوشمند در دسترس کاربران شبکه اتریوم قرار می گیرند.

 

 

تفاوت در زبان برنامه نویسی

زبان برنامه نویسی پولکادات: این شبکه بر پایه rust و javascript است اما کاربرد اصلی آن با زبان برنامه نویسی rust انجام شده است. همچنین در شبکه پولکادات از لایه اجماع، مفسر vasm، ماژول های زمان اجرا و پروتوکل شبکه استفاده شده است که اصطلاحا به آن ها زیر لایه نرم افزاری اجزای ذاتی هسته گفته می شود. از سوی دیگر توسعه دهندگان شبکه پولکادات تصمیم به اجرای برنامه نویسی Ink می باشند که توسط آن نوشتن قرارداد های هوشمند در Rust انجام می شود که باعث توسعه بیشتر شبکه پولکادات می شود.

زبان برنامه نویسی اتریوم: جامعه اتریوم به شکل متن باز فعالیت می کند و زبان برنامه نویسی آن بسیار گسترده است. اما از اصلی ترین آنها می توان به چین لینک (chainlink)، نت ( net)، دلفی (Delphi)، جاوا اسکریپت ( Javascript) و Rust اشاره کرد.

 

 

نتیجه گیری

دو شبکه اتریوم و پولکادات هر دو از توسعه یافته ترین بلاک چین های جهان ارز دیجیتال بوده که از مزایا و معایب خاص خود برخوردار هستند. در حال حاضر طرفداران اتریوم در بازار خرید و فروش رمز ارز بیشتر از پولکادات هستند اما شبکه بلاک چین پولکادات نیز بسیار نزدیک اتریوم شده و با کربرد های خاصی که به کاربران ارائه می دهد بسیار توسعه یافته تر از قبل شده است و در تلاش است جای اتریوم را بگیرد که البته پیشرفت چشمگیری هم داشته است.