در یک سال اخیر با افزایش شدید قیمت بیت کوین، بسیاری از توجهات به سمت این رمز ارز جلب شده است  و بیت کوین به عنوان یک تجارت آینده دار نگریسته می شود. به طوریکه یک نظر سنجی صورت گرفته نشان می دهد که در حدود 38% از مشاغل کوچک و بزرگ استفاده از بیت کوین را به عنوان یک رمز ارز در حوزه تجارت قبول می کنند.
درحالی که امروزه این رمز ارز را می توان از طریق پرداخت پول نقد نیز تهیه کرد، اما برخی به دلیل بالا بودن قیمت بیت کوین اقدام به استخراج آن می کنند.
استخراج بیت کوین توسط سخت افزار و نرم افزارهای تخصصی صورت می گیرد. بدین صورت که پس از راه اندازی سخت افزار بیت کوین بایستی برای شروع ماینیگ آن از یک نرم افزار استخراج بیت کوین استفاده شود. به طور کلی در اکثرا دستگاههای استخراج بیت کوین یک برنامه نرم افزاری پیش فرض بر روی دستگاه تعبیه شده است و آن را از نصب نرم افزار خاصی برای استخراج بیت کوین بی نیاز می سازد.

بهترین نرم افزارهای استخراج بیت کوین


در دستگاههای نسل جدید نیاز به دانش فنی بالا جهت شروع ماینیگ نبوده و می توان آن را با روشی ساده تر راه اندازی کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دستگاههای استخراج می توانید به مقاله بهترین دستگاه های استخراج بیت کوین درج شده در وب سایت تتر ایران مراجعه کنید.  
اما دلیل اینکه برخی برای استخراج بیت کوین از نرم افزارهای مختص استخراج رمز ارز استفاده می کنند چیست؟

  •    یکی از دلایل آن را می توان به علایق شخصی فرد استخراج کننده این رمز ارز ارتباط داد که قصد ندارد از نرم افزار پیش فرض بر روی دستگاه استفاده کند.
  •   برخی از افراد به صورت حرفه ای عملیات استخراج را انجام می دهند و یا به عبارتی فارم ماینینگ (مزرعه استخراج) دارند.
  •    در این میان کسانی هم هستند که قصد دارند بدون اینکه به ماینیگ پل وصل شوند عملیات استخراج را انجام دهند.

در ادامه این مطلب قصد داریم بهترین نرم افزارهای استخراج بیت کوین در سال 2021 بر اساس شهرت، سهولت استفاده و موارد دیگر را معرفی کرده و سپس مورد بررسی قرار دهیم.

نرم افزارهای استخراج بیت کوین

بهترین نرم افزارهای استخراج بیت کوین

نرم افزار سی جی ماینر CGMiner

CGMiner، نرم افزاری برای استخراج ارزهای رمز نگاری شده به ویژه بیت کوین است و با استفاده از کارت گرافیکی AMD کار می کند و برای چندین سیستم عامل از جمله ویندوز، OSX و لینوکس طراحی شده است. این نرم افزار منبع باز بر اساس کد اصلی CPU Miner طراحی و ساخته شده است و از ابزارهایی برای اورکلاک کردن پردازنده های گرافیکی و کنترل سرعت فن بهره می برد.
همچنین این نرم افزار اطلاعات مفیدی را برای اشکال زدایی در اختیار کاربران قرار می دهد و از امکانات دیگر آن می توان به امکان غیرفعال کردن عملیات مشکل ساز اشاره کرد. همچنین این نرم افزار با پروکسی هم سازگار بوده و از تکنولوژی متعادل کننده بار شبکه (Load Balance) نیز بهره مند است.
این برنامه در محیط cmd کار می کند و محیط گرافیکی ندارد، شاید این امر برای کسانی که عادت دارند در محیط گرافیکی کار کنند چندان خوشایند نباشد. با استفاد از این نرم افزار می توانید به دو صورت عملیات استخراج انجام دهید. یک روش بدون اتصال به استخر ماینینگ صورت می گیرد که در آن باید فول نود بیت کوین باشید یعنی کل بلاک چین آن را دانلود کنید که حجم آن برابر 200 گیگابایت است و میزان سودآوری آن در ماینرهای کوچک و متوسط خیلی پایین و در حد صفر است.
در روش دیگر شما می توانید با ثبت نام در استخر استخراج و وارد کردن نام و سرور استخر استخراج در نرم افزار، عملیات ماینینگ را شروع کنید.

نرم افزاری سی جی ماینر

نرم افزار بی اف جی ماینر (BFGminer)

این نرم افزار به صورت اختصاصی برای سخت افزارهای اسیک طراحی شده است و از نظر عملکرد بسیار شبیه به سی جی ماینر است. تفاوت عمده ای که نرم افزار BFGminer   با سی جی ماینر دارد در دستگاه های استخراج بیت کوین است. بدین معنی که نرم افزار سی جی ماینر با تمام دستگاههای استخراج بیت کوین سازگار است در صورتی که نرم افزار BFGminer بر روی دستگاههای ASIC و FPGA مناسب به نظر میرسد.
این نرم افزار نیز مانند سی جی ماینر محیط گرافیکی ندارد و باید از خط فرمان cmd  راه اندازی شود. در این نرم افزار علاوه برقابلیت اتصال به استخر استخراج، می توانید به صورت مستقیم عملیات ماینینگ را هم انجام دهید.
رابط کاربری این نرم افزار همانند CGminer دارای گزینه هایی است که کاربر می تواند به صورت واضح آن را انتخاب کند. همچنین کاربر با استفاده از کلیدهای تعبیه شده امکان نظارت بر استخرهای ماینینگ و شناسایی دستگاههای را خواهد داشت.
سیستم عامل هایی که از این نرم افزار پشتیبانی می کنند عبارتند از ویندوز و لینوکس. این نرم افزار از کارت گرافیکی (GPU) پشتیبانی نمی کند.

نرم افزاری بی اف ماینر

نرم افزار استخراج ایزی ماینر (EasyMiner)

این نرم افزار دارای یک محیط گرافیکی است و شاید به اعتقاد برخی یکی از بهترین نرم افزارهای استخراج ارز دیجیتال باشد که از سیستم عامل ویندوز پشتیبانی می کند.
این نرم افزار از لحاظ کارکرد نسبت به دو نرم افزار قبلی از کارآیی کم تری برخوردار است. همچنین یکی از معایب عمده این نرم افزار عدم سازگاری آن با برخی از آنتی ویروس ها است.

ایزی ماینر

نرم افزار مولتی ماینر(MultiMiner) برای استخراج بیت کوین

این نرم افزار شباهت ساختاری زیادی به نرم افزار BFGMiner دارد و تنها تفاوت آن را می توان در ظاهر گرافیکی این دو نرم افزار جستجو کرد.
نرم افزار مولتی ماینر قابلیت سازگاری با انواع سیستم های عامل نظیر ویندوز، لینوکس و مک را دارد و به عنوان یکی از کاربر پسندترین نرم افزارهای استخراج معرفی شده است. 
این نرم افزار به آسانی روی سیستم استخراج نصب و اجرا می شود و به صورت خودکار قادر به شناسایی سخت افزار سیستم است و اطلاعات مورد نیاز را نمایش می دهد. این اطلاعات شامل قدرت هش ریت و اطلاعات استخر و.. است.
نرم افزار مولتی ماینر به صورت یک نرم افزار رایگان ارائه شده و براساس سخت افزارهای ماینینگ موجود در دستگاه (کارت گرافیکی، ASIC وFPGA)، امکان نمایش ارزهای قابل استخراج را فراهم می کند.
از قابلیت های دیگر این نرم افزار می توان به امکان دسترسی از راه دور، راهنمای اصطلاحات ماینینگ و امکان تعیین روش ماینینگ اشاره کرد.
این نرم افزار به دلیل سهولت استفاده از آن هم برای افراد تازه کار و هم برای کسانی که به صورت حرفه ای اقدام به استخراج بیت کوین می کنند کاربرد دارد و شما به راحتی می توانید به تنظیمات پیشرفته آن دسترسی داشته باشید.

نرم افزار مولتی ماینر

نرم افزار بیت ماینر (BitMiner)

نرم افزار بیت ماینر که برای سهولت در روند استخراج ارز رمز پایه کاربرد دارد، با استفاده از یک رابط گرافیکی کاربر پسند تعاملی بین ماینرها و بلاک چین بیت کوین ها ایجاد می کند. 
نرم افزار بیت ماینر (BitMiner) از سال 2011 فعالیت خود را شروع کرده است و توسط شرکت نروژی Aesir Financial As اداره می شود و براساس ادعاهای مطرح شده از سوی این شرکت بیش از 450 حساب ثبت شده دارد.
این نرم افزار می تواند با سیستم عامل های ویندوز، مک و لینوکس کار کند اما در برخی مواقع با سیستم عامل ویندوز بارگیری نمی شود و در هنگام نصب آن باید آنتی ویروس را غیرفعال کرد.
بیت ماینر تنها از یک استخر استخراج پشتیبانی می کند و برای استخراج با CPU وGPU مناسب است.
برای دریافت نرم افزار و بارگیری در سابت رسمی بیت ماینر باید ثبت نام کنید و بعد از انجام این مراحل می توانید عملیات ماینینگ را شروع کنید.

نرم افزار بیت ماینر

نرم افزار جی یوآی ماینر (GUIminer)

نرم افزار جی یوآی ماینر (GUIminer) یکی از محبوب ترین نرم افزارهای استخراج بیت کوین است که در سال 2011 توسط یکی از توسعه دهندگان علاقمند به بیت کوین با استفاده از اپن سی وی پایتون (pocblm) که یک لایبرری پایتون برای پردازش بی وقفه است توسعه داده شده است.
پیکربندی این نرم افزار متناسب با استخرهای استخراج و به صورت خودکار برنامه ریزی شده است و برای اتصال نیازی به اطلاعات کاربر ندارد همچنین اطلاعات با ارزش دیگری مانند هش ریت دستگاه را در اختیار مخاطب قرار می دهد.
اگر جز استفاده کنندگان این نرم افزار هستید می توانید از میان دو نوع استخراج یکی را متناسب با نیاز خود انتخاب کنید؛ یکی ماینینگ انفرادی (Solo mining) ، که در این حالت ماینر به تنهایی عمل استخراج را انجام می دهد و دیگری گروهی (Pooled mining)، که در این حالت باید ماینر به کلاینت محلی بیت کوین وصل شود.
این نرم افزار با داشتن رابط کاربری گرافیکی از پردازنده های گرافیکی ای ام دی (AMD)، انویدیا (NVIDIA) و پردازنده های مرکزی پشتیبانی می کند و امکان استخراج با CPU و GPU  را فراهم می کند. اما این نرم افزار را نمی توان در دستگاههای ASIC مورد استفاده قرار داد.

نرم افزار جی یو ماینر

سخن پایانی

امروزه دستگاهای ماینر نیازی به نرم افزار ندارند و تنها نیاز آن اتصال به مرورگر از طریق یک کامپیوتر معمولی است اما با توجه به علایق شخصی و تفکرات فنی خود می توانید از نرم افزارهای ذکر شده استفاده کنید که هر کدام مزایا و معایبی دارند اما در کل کارایی آنها یکسان است و می توانید براساس معیارهایی که ذکر شد اقدام به نصب و اجرای نرم افزار مورد نظر خود بکنید.