‏یک ETF بیت کوین، صندوقی است که در درون آن مقدار زیادی بیت کوین قرار گرفته است و سهام آن صندوق قیمت‌ بیت‌ کوین پایین و بالا می‌شود و سرمایه‌گذاران و کاربران می توانند بدون فرایندهای پیچیده صرافی ها و تجارت‌های بدون قانون، با استفاده از ETF به آسانی خرید و فروش خود را انجام دهند. با سهام ETF کاربران دیگر نیازی ندارند که مستقیماً بیت کوین خریده و درگیر خطرات امنیت و نگهداری آن شوند. از طرفی دیگر یک ای تی اف بیت کوین به عنوان یک دارایی رسمی قابل به ارث رسیدن شناخته می شود که این مشکل بیت کوین را هم حل می نماید. عده‌ای از سرمایه‌گذاران به علت پیچیده بودن قانون گذاری، خود را از سرمایه گذاری کردند در این حوزه منع می کنند. اگر معنای بیت کوین را نمی دانید، توصیه می شود واژه بیت کوین چیست را در گوگل سرچ کرده و مطالبی را بخوانید و سپس به ادامه ی این مقاله بپردازید. لازم به ذکر است که تاریخچه اولین تراکنش بیت کوین به 12 ژوئیه ی سال 2009 برمی‌گردد. از جمله جذاب‌ترین و محبوب ترین زمینه های دنیای سرمایه گذاری می توان به ETF ها اشاره کرد که امکانات بسیار جذابی را در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهند. ما قصد داریم در این مقاله به جزئیات این مسئله بپردازیم و در مورد etf بیت کوین، مطالبی را در اختیارتان قرار دهیم.

 ارز دیجیتال و ETF که در زمینه سرمایه‌گذاری بسیار جذاب هستند، ممکن است دیر یا زود با هم تلاقی پیدا کنند. سرمایه‌گذاران و طرفداران رمز ارز ها دوست دارند هرچه سریع‌تر توسعه ‏ETF ها یا همان صندوق‌های قابل معامله در بورس را ببینند و مخصوصاً سرمایه‌گذاران دوست دارند ‏ETF بیت کوین به زودی راه اندازی شود. برای راه اندازی ای تی اف بیت کوین باید مراحل زیادی طی شود و کاری بسیار مشکل و پیچیده است‌. دلیل مشکل بودن راه اندازی ای تی اف بیت کوین نبود مقررات یکپارچه و کامل برای آن است و می توان گفت که این بیت کوین بیشترین حجم بازار رمز ارزها را در اختیار دارد. البته لازم به ذکر است که کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا که به اختصار SEC گفته می شود، هنوز مجوز ETF را برای بزرگ ترین رمز ارز بازار ارز های دیجیتال صادر نکرده است.

 

ETF بیت کوین

 

 ETFسنتی چیست؟

به طور کلی ای تی اف ها یک نوع دارایی برای سرمایه گذاری هستند و به عنوان اوراق بهادار دسته بندی می شوند. ای تی اف های سنتی این روزها در دارایی های بسیار ارزشمندی مانند نفت طلا و بسیاری از کالا های ارزشمند و کاربردی نسبت به قیمت آن‌ها خرید و فروش می‌شوند. سرمایه گذارانی که ای تی اف را دارا هستند، بدون اینکه یک دارایی واقعی داشته باشند از سود و زیان آن بهره‌مند ‌می شوند. خرید و نگهداری طلا کاری بسیار سخت است و شما قادر هستید به جای آن به آسانی یک ای تی اف که با قیمت طلا بالا و پایین می‌شود را بخرید و از سود و زیان طلا بدون داشتن واقعی آن بهره مند شوید. می‌توان یک ای تی اف را به عنوان یک صندوق دارای سهام در نظر گرفت که در این شرایط سهام آن را می توان خرید و فروش کرد. قیمت ای تی اف ها در طول روز تغییر کرده و به صورت فعال و روزانه معامله می شوند.

 برای سرمایه گذاری در ای تی اف ها حد معینی تعیین نشده است و نقدینگی آن به شدت بالا است. اغلب در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک به جای استفاده کردن از واژه خرید و فروش، از کلمات صدور و ابطال استفاده می نمایند، به این ترتیب که در هنگام خرید یک واحد برای شما ساده تر می شود و وقتی واحد را به فروش می رسانید آن را باطل می کنند. لازم به ذکر است که مبلغ پرداخت شده برای صدور، کمی بیشتر از هزینه ابطال در همان روز است. این نکته را نیز باید بگوییم که برای صدور و ابطال در صندوق های ای تی اف، نیازی به مراجعه کردن به کارگزاری نیست بلکه می توانید یک یا چند واحد سرمایه گذاری در بورس بخرید. ای تی اف معافیت مالیاتی را دارا است که مهم‌ترین ویژگی ای تی اف ها به حساب می آید یعنی شما هنگام فروش بر خلاف سهام لازم نیست مالیات پرداخت کنید و برخلاف سرمایه‌ گذاری مشترک، نیازی نیست هزینه صدور و ابطال را بپردازید.

 تأثیر ETF بر قیمت بیت کوین

 اغلب سرمایه‌گذاران و کاربران عادی بیت کوین بی صبرانه منتظرند تا اعلام تائید ای تی اف را بشنوند تا دوباره شاهد افزایش ارزش دارایی های خود باشند و نکته جالب اینجا است که این افراد نمودارهای قیمتی طلا بعد از ای تی اف را به عنوان اثبات به انتقاد کنندگان نشان می‌دهند. قیمت این دارایی قبل از سال ۲۰۰۰ با سقوط مواجه شده بود و بعد از سال ۲۰۰۰ با عرضه ای تی اف طلا، به رشد چند برابری در کمتر از چند سال رسید که میتواند برای بیت کوین هم دهد البته هیچ کس نمی‌تواند بگوید که صد در صد این اتفاق رخ خواهد داد. با معرفی نمودن ای تی اف های بیت کوین، سرمایه گذاران بسیار بزرگ اضافه خواهند شد و این بدین معنی است که میلیون ها دلار پول به بازار تزریق خواهد شد و سرمایه گذاران نهادی با ای تی اف به طور رسمی مالک بیت‌کوین شناخته خواهند شد و دیگر از بابت قانون مقررات، به ارث رسیدن و همچنین نگهداری امن بیت کوین ها نگرانی نخواهند داشت.

 نحوه عملکرد ETF بیت کوین

 سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان قادر هستند با استفاده نمودن از ای تی اف، بدون مالک واقعی شدن برای سهام خود، سبد سرمایه خود را متنوع تر کنند. اشخاص اگر دوست داشته باشند و بخواهند، می توانند فقط سهام ای تی اف یک شرکت یا محصول خاصی را بخرند، اما اغلب ای تی اف های قدیمی تر، مجموعه متنوعی از سهام رایج تر و باثبات تر را ارائه می دهند که این موضوع سبب می‌شود سبد سرمایه گذاران دارای تنوع بیشتری باشد. در زبان ساده، ای تی اف یک سیستم سرمایه گذاری ای هست که ارزش یک یا چند دارایی خاص را دنبال می نماید.

 ای تی اف بیت کوین یک سیستمی می باشد که طبق قیمت روز بیت کوین کار می‌کند و به سرمایه‌گذاران این قابلیت را می دهد که بدون درگیر شدن به پروسه های پیچیده، بیت کوین را خریده و آن را نگهداری کنند. این جمله بدین معنی است که سرمایه گذار بیت کوین واقعی را به صورت مستقیم خریداری نمی کند و به همین علت نیازی به نگران شدن در مورد حفظ امنیت کیف پول و مسائلی از این قبیل نیست و در عین حال سرمایه گذار می تواند از تغییر قیمت‌ بیت‌ کوین، سود دریافت کنند.

 

تعریف ای تی اف

 

 مسیر بیت کوین برای گرفتن تائید

 شرکت‌های فراوانی منتظر هستند تا مشکلات قانونی حل شده و ای تی اف بیت کوین راه اندازی شود. بی‌تردید اسم برادران winklevoss را شنیده اید و می دانید این افراد به علت مشارکت در فیس‌بوک و همچنین راه اندازی صرافی کلیپ توی شهرت زیادی را دارا هستند. این برادران در سال ۲۰۱۷ تلاش نمودند تا پلتفرم ای تی اف بیت کوین را راه اندازی نمایند ولی نتوانستند مجوز لازم را از SEC بگیرند. دلیل مخالفت SEC، زیاد بودن حجم معاملات بیت کوین در صرافی های غیرمجاز و بدون فرآیند بودن احراز هویت می باشد به همین موضوع سبب شده است که بستری برای کارهای غیر قانونی و پول‌شویی در نظر گرفته شود.

 البته باید گفت که این دو برادر دست از تلاش نکشیده و در ژوئن ۲۰۰۸ اداره ثبت اختراعات آمریکا، امتیاز صرافی مبادلات دارایی ها را به شرکت آن‌ها اعطا کرد که نام این امتیاز صرافی Winklevoss IP LLP می باشد. علاوه بر این برادران شرکت‌ها و افراد زیادی نیز به دنبال راه‌اندازی اولین ای تی اف بیت کوین بودند. همچنین صرافی بسیار بزرگ CBOE که امکان معاملات فیوچرز را فراهم نموده، تلاش می کند تا بتواند مجوز لازم برای ارائه ای تی اف رمز ارزها بگیرد.

 این شرکت، صرافی برادران Winklevoss را که به منظور راه‌اندازی مبادلات ای تی اف در نظر گرفته بودند را خریده است که نام این صرافی Bats Global Merkets می باشد. شرکت فین تکی VanEck & SolidX که در گذشته پروژه هایی مرتبط با بیت کوین انجام داده بود، در سال ۲۰۱۸ برنامه و هدف خود را برای پروژه VanEck SolidX Bitcoin Trust ETF اعلام نمود. هدف این پروژه بیشتر روی سرمایه گذاران سازمانی است و قیمت ارزش گذاری آن در هر سهم قیمتی بالای ۲۰۰ هزار دلار است. این امر سبب می شود که SEC در مورد سرمایه های مرتبط با بیت کوین کمتر نگران شود. آقای Jan van Eck که مدیرعامل VanEck‌ است، در مصاحبه‌ ای به CoinDesk‌ گفت: من در کل معتقد هستم که ما در نهایت چیزی را خواهیم ساخت که احتمالاً از بقیه ساختارهای مجازی فعلی، عملکرد بسیار بهتری را داشته باشد. اگر یک ساختار مناسب، برای ای تی اف بیت کوین طراحی شود می تواند کمک بسیاری به سهامداران کند و ریسک نگهداری بیت کوین واقعی بسیار پایین می آید.

 معایب ETF های بیت کوین

 تا هنگام اجرا نشدن این طرح و مشخص شد نحوه اجرای آن نمی‌توان به طور یقین از معایب آن سخن گفت ولی در کل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. طرح ای تی اف برای بیت کوین ممکن است سبب از بین رفتن اهداف اصلی این ارز دیجیتال شود. ساتوشی ناکاموتو خالق ارزهای دیجیتال، شبکه بیت کوین را با هدف جداسازی از نهادهای متمرکز و دادن قدرت به مردم ایجاد کرد حداقل می توان گفت مدعیان شده بود. آندرس آنتونوپولوس، از جمله افراد سرشناس و فعال در حوزه ارز دیجیتال است و معتقد است که اگر بیت‌کوین جزئی از این بازار شود، ایده اصلی و هدف به وجود آمدن آن فراموش شده و فقط به قیمت آن توجه می‌شود. شاید بگویید که برای من هم فقط قیمت مهم است اما اگر هدف اصلی بیت‌کوین از بین رود، طرفداران و علاقه مندانش را از دست می دهد و همین موضوع به احتمال زیاد موجب نابودی قیمت می‌شود.

 وی تک دست که پیشنهاد صندوق مورد معامله بیت کوین در بازار بورس ایده های هولناک است؛ زیرا این صندوق متولی و صاحب سرمایه تمام بیت کوین ها خواهد بود. هر کدام از صاحبان سهام بخشی از صندوق را در اختیار خواهند داشت ولی به طور واضح مالک واقعی بیت کوین هایی که بر روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند نخواهند بود. در واقع شخصی صاحب بیت کوین هایش است که کلید خصوصی آن را دارا باشد و هر شخص این کلید را در اختیار داشته باشد، صاحب و مالک آن بیت کوین به حساب می آید.

آقای آنتونوپولوس این عقیده را دارد که صندوق ای تی اف قادر است برای بیت‌کوین مکانیزم های اساسی آن را تغییر داده و قابلیت رای دادن در شبکه را به عنوان دارنده بیت کوین از سرمایه‌گذاران بگیرد. درست است که هر صندوق ای تی اف، مشتریان و سرمایه گذاران زیادی را خواهد داشت اما با این همه فقط مدیر صندوق قادر به تصمیم‌گیری در مورد کوین های فورک شده خواهد بود.

 متمرکز شدن آن یکی از مشکلات دیگر است. مدیر صندوق کلید این دارایی‌ها را در اختیار خود خواهد داشت و دفتر کار متمرکزی برای صندوق ها به وجود می‌آید که مدیریت آن به طور غیر مستقیم بر روی آن تأثیر گذار است. در واقع آقای آنتونوپولوس مطمئن است که این پایان بیت کوین نیست و آن را عاملی برای دست‌کاری قیمت ها و مذاکرات پشت پرده که در آینده سبب تغییر مکانیزم بیت کوین می‌شود، می داند. این شخص معتقد است که فورک جدیدی از بیت کوین اجتناب ناپذیر خواهد بود و اگر صندوق‌ های ای تی اف بر بیت کوین حاکمیت کنند، در این حالت با همکاری یکدیگر قادر خواهند بود بر پارک جدید ارائه شده تسلط کامل یافته و یک نسخه شرکتی از بیت کوین بسازند.

 

معایب ای تی اف

 

 او نگران این مسئله است که صدای دوستداران و علاقه مندان واقعی بیت کوین شنیده نشود و همچنین درباره بدتر شدن حریم خصوصی و امنیت در بلاک چین بیت کوین مثال‌هایی را می زند، مثلاً می‌گوید اگر توسعه دهندگان، یک راه برای این که حریم خصوصی در بلاکچین بیشتر رعایت شود پیدا کنند، رئیسان صندوق ها و دیگر حامیان مالی ای تی اف از اینکه این نسخه بهبود یافته عملی نخواهد شد مطمئن خواهند شد تا خاطر دوستانشان را در دولت آزار ندهند. آقای آنتونوپولوس حرفه های خود را با این جمله به پایان رساند و گفت درباره فریب خوردگانی که از ای تی اف بیت کوین حمایت می کنند نگران است زیرا آن‌ها کلید بیت کوین هایشان را در اختیار نخواهند داشت و اگر اختلافی میان سرمایه داران اصلی و بقیه افراد به وجود آید مدیران صندوق ها پشت سرمایه داران اصلی خواهند ایستاد و بقیه را تنها خواهند گذاشت.

آیا ETF باعث افزایش قیمت خرید خواهد شد

 به احتمال زیاد پذیرش ای تی اف سبب افزایش یافتن قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال می شود چراکه حداقل از نظر روانی و احساسی باعث افزایش تقاضا می‌شود اما ۲۰ درصد یا ۱۰۰۰ درصد بودن این افزایش را نمی‌توان پیش‌بینی کرد و باید منتظر ماند و دید که چه پیش خواهد آمد. حتی حرفه ای ها نیز قادر به پیش بینی کردن سود بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال می باشد و فقط زمان این سود را تعیین و مشخص می نماید.

 نتیجه گیری

 صندوق های ای تی اف معمولاً برای هر یک از دارایی ها پس از پذیرش توسط کمیسیون بورس آمریکا، سبب افزایش قیمت شدید آن دارایی می‌شوند ولی همیشه این‌گونه نیست و مخصوصاً برای دارای جدیدی مثل بیت کوین که زاده غیرمتمرکز ای را دارا است نمی توان با اطمینان گفت که ای تی اف مناسب است یا نه. اگر باید منتظر ماند و دید که آیا ای تی اف بیت کوین پذیرفته می‌شود و یا پذیرفته نمی شود. هیچ کس نمی تواند بگوید خرید بیت کوین یا سایر ارز ها و یا خرید و فروش رمز ارز، کاری مفید یا مضر هستند و هر شخص باید خودش تحقیقاتی را انجام داده و سپس در این مورد اقدام نماید.