اگر هنوز با فناوری منحصر به فرد بلاک چین آشنایی ندارید، بهتر است بدانید که این اکوسیستم یکی از بزرگ ترین کشف های تاریخ بشر است. این تکنولوژی خارق العاده در ابتدا از طریق بیت کوین به جهانیان معرفی شد، اما پس از آن بلاک چین های بسیار قوی تری مانند اتریوم، ریپل، استلار و غیره وارد بازار شدند. اوراکل نیز بخش اصلی و مهم بلاک چین به شمار می رود. اوراکل‌ ها داده‌ های دنیای واقعی را به قرارداد های هوشمندی که بر اساس فناوری بلاک چین کار می‌ کنند، به صورت ایمن و قابل اعتماد مجددا باز می گردانند. اگر شما نیز کنجکاو هستید درباره هسته اصلی یک بلاک چین، یعنی اوراکل ها اطلاعات کافی به دست بیاورید با ما تا پایان این مقاله همراه شوید.

اوراکل و قرارداد های هوشمند

اوراکل و قرارداد های هوشمند

برای آنکه درک عمیقی از بحث اوراکل (oracle) در بلاک چین چیست؟ داشته باشیم، ابتدا باید بدانیم که اوراکل ها برای حل چه مشکلی به وجود آمدند و رابطه اوراکل و قرارداد های هوشمند چیست. اوراکل ها سیستم های کامپیوتری پیچیده ای هستند که داده های دنیای بیرون (خارج از زنجیره) را به دنیای بلاک چین (روی زنجیره) متصل می کنند. درواقع اگر بخواهیم به زبان ساده توضیح دهیم، اکثر بلاک چین ها از قابلیتی به نام قرارداد های هوشمند یا (smart contracts)، بهره مند هستند که این قرارداد های هوشمند وظیفه انجام اقدامات از پیش تعیین شده ای را دارند که به صورت کدنویسی شده برای آن ها لحاظ شده است. اسمارت کانترکت، یک قرارداد مانند قرارداد های سنتی است که از مزایای بیشتری برخوردار بوده و به صورت خودکار میان دو فرد (خرید و فروش رمز ارز یا...) اجرا می شود. زمانی که شرایط قرارداد هوشمند برآورده شد، طبق برنامه ریزی کدگذاری شده آن به صورت غیرقابل برگشت اجرا می شود. از مزایای بزرگ این فرآیند این است که برای شروع یا اجرای قرارداد نیازی به تکیه بر اشخاص ثالث سنتی نیست.
تا این جای کار هیچ مشکلی وجود نداشته و مشاهده کردیم که همه چیز به واسطه قرارداد های هوشمند عالی و بی نقص پیش می رود. اما نکته ای که وجود دارد این است که بلاک چین ها و قرارداد های هوشمند برای تکمیل فرآیند، باید به خارج از شبکه دسترسی داشته باشند. در حالی که بلاک چین ‌ها و قراردادهای هوشمند با خارج از شبکه در ارتباط نبوده و به خارج از زنجیره دسترسی ندارند. به همین دلیل باید راه حلی وجود داشته باشد که به ایجاد ارتباط میان بلاک چین و قرارداد های هوشمند، با خارج از سیستم بپردازد، اینجاست که اوراکل ها وارد بازی می شوند. اوراکل ها راهی برای تعامل یک بلاک چین یا قرارداد هوشمند با داده های خارجی، ارائه می دهند. آنها مانند یک رابط برنامه نویسی کاربردی (API) برای دنیای خارج از بلاک چین عمل می کنند. الزامات زیادی وجود دارد که ضرورت اتصال داده های خارجی به سیستم بلاک چین را فراهم می سازد، به خصوص زمانی که قرارداد های هوشمند به رویداد های دنیای واقعی متصل می شوند. اوراکل ها داده های خارجی را پرس و جو، تأیید و احراز هویت می کنند و سپس آن ها را به سیستم منتقل می کنند. در نهایت از آن داده های احراز هویت شده برای تأیید اعتبار قرارداد هوشمند استفاده می شود.

اوراکل چه مشکلاتی را رفع کرده است؟

قبل از فناوری دفتر کل توزیع شده، فرآیند فنی پرس و جو برای آوردن نقاط داده به داخل و خارج برنامه های کاربردی از منابع داده دیگر کافی بود. از آنجایی که بلاک چین ها قطعی و متوالی هستند، ترتیب تصادفی نقاط داده خارج از زنجیره باید به روشی متفاوت مدیریت شود. همانطور که یکی از بزرگترین شرکت ‌ها در این فضا یعنی، Provable، می ‌گوید: تعامل با ساختار بلاک‌ چین، روشی متفاوت برای مدیریت داده ‌ها را می‌ طلبد که باید اوراکلیزه شوند. اوراکل ها از بسیاری جهات راهی برای ارتباط بلاک چین با دنیای واقعی هستند. اوراکل ها می ‌توانند سخت ‌افزار یا نرم ‌افزار باشند، اما به‌ عنوان خوراک داده‌ها، معمولا به عنوان یک سرویس شخص ثالث، عمل می ‌کنند که زنجیره بلوکی را در مورد رویداد هایی که در آن رخ داده است، مطلع می‌ کنند. یک قرارداد هوشمند را برای آزادسازی پرداخت در نظر بگیرید، هنگامی که این تعهد برآورده شد، می توان از اوراکل برای تأیید این واقعیت استفاده کرد و قرارداد هوشمند را برای اجرای آزادسازی وجوه آغاز کرد. به همین دلیل اوراکل را می‌ توان امضا کننده یک معامله چند امضایی معرفی کرد.
درواقع اوراکل یک سیستم تعاملی است که با ایجاد ارتباط میان داده های درون زنجیره ای و فضای خارجی سیستم، به کارکرد بهتر بلاک چین ها کمک شایانی می کند.

انواع اوراکل

انواع اوراکل

اوراکل‌ ها یک خط ارتباطی دو طرفه با بلاک چین ایجاد می ‌کنند. به این شکل که داده ‌ها را می ‌توان به داخل یا خارج انتقال داد. در حالی که اوراکل ‌های خروجی می ‌توانند داده ‌های بلاک چین را به دنیای بیرون بیاورند، برای اوراکل‌ های ورودی رایج‌ تر است که داده ‌های خارج از زنجیره ، یا داده ‌های دنیای واقعی را، به بلاک چین بیاورند. با این تفاسیر اوراکل ها را می توان به انواع زیر تقسیم بندی کرد:
•    اوراکل های نرم افزاری Software Oracle
•    اوراکل سخت افزاری Hardware Oracle
•    اوراکل ‌های ورودی و خروجی
•    اوراکل های متمرکز و غیرمتمرکز
•    اوراکل های خاص قرارداد Contract-specific Oracles
•    اوراکل‌های انسانی Human Oracles
انواع اوراکل که در بالا نام بردیم نسبت به منبع، مسیر داده ها و قابل اعتماد بودن یک داده، طبقه بندی می شوند. به این معنی که هر یک از موارد بالا طبق نوع داده ها، قابل اعتماد بودنشان و نوع خروجی یا داخلی بودنشان مورد راستی و آزمایش قرار می گیرند و سپس نوع اوراکل قابل استفاده، تعیین می شود.

ویژگی های اوراکل

اوراکل ها می توانند تقریبا هر چیزی را نشان دهند، از نوسانات قیمت دارایی گرفته تا شرایط آب و هوایی و اثبات پرداخت های موفق. یک سناریوی قابل برنامه ریزی مکرر برای اوراکل های ورودی می تواند این باشد: « اگر دارایی به قیمت خاصی رسید، پس سفارش خرید بدهید.» برای مثال تصور کنید فردی با شخص دیگر بر سر قیمت کاردانو شرط می بندد و نرخ مورد نظر در قرارداد هوشمند قفل می شود. اگر داده های شبکه نشان دهند که قیمت به نرخ مورد نظر نزدیک شده، قرارداد هوشمند به طور خودکار به خرید کاردانو می پردازد. به عنوان مثالی دیگر، تصور کنید شخص A با شخص B شرط می ‌بندد که یک هفته متوالی باران خواهد بارید. مبالغ شرط در یک قرارداد هوشمند قفل می شود، اوراکل گزارش داده های آب و هوای دقیق و غیرقابل تغییر را ارائه می دهد و وجوه به فرد A یا شخص B تحویل داده می شود. اوراکل های خروجی به دنیای بیرون، از رویدادی که در زنجیره رخ داده است اطلاع می دهند. برای مثال، یک قرارداد هوشمند ممکن است برای باز کردن قفل هوشمند مبتنی بر اینترنت در یک واحد اجاره ای در دنیای واقعی برنامه ریزی شود، اگر پرداخت ارز دیجیتال در یک آدرس کیف پول رمزنگاری خاص انجام شود.
همچنین اکوسیستم اوراکل بسیار انعطاف پذیر است. به این معنی که اوراکل ها را می توان بر روی سیستم عامل های گوناگون ویندوز، یونیکس و سایر سخت افزار ها اجرا کرد. از دیگر ویژگی های بارز اوراکل ها می توان به طیف گسترده کاربرد های آن اشاره نمود. از اوراکل ها می توان در صنایعی همچون هنرهای غیر مثلی و بازی های NFT، پروژه های مالی غیرمتمرکز (DeFi) و نظارت بر قرارداد های هوشمند استفاده کرد.

توکن های اوراکل

توکن های اوراکل

از اوراکل ها در صنعت دیفای نیز استفاده می شود. اوراکل ها به عرصه دیفای اعتماد می بخشند، زیرا برنامه های غیرمتمرکز ساخته شده بر روی قراردادهای هوشمند نیاز به فیدهای اطلاعاتی در دنیای واقعی دارند که قراردادهای هوشمند با توجه به محدودیت های بلاک چین نمی توانند به طور مستقل به آن ها دسترسی داشته باشند. به همین دلیل اکوسیستم دیفای برای فعالیت بهتر و صحیح به وجود اوراکل ها نیاز دارد.
همچنین ارزش کل قفل شده یا TVL در دیفای مجموع موجودی اتر (ETH)، بیت کوین (BTC) و توکن های ERC-20 است که در قراردادهای هوشمند برنامه های دیفای نگهداری می شوند. رشد سریع TVL از 675 میلیون دلار در آغاز سال 2020 تا عبور از 7 میلیارد دلار در تابستان اخیر، بیانگر تاثیری است که اوراکل های بلاک چین در دیفای دارند. این تأثیر همچنین در نمودار نمایی بازده سرمایه گذاری ها از شروع سال تا به امروز در توکن های مهم ارائه دهنده اوراکل غیرمتمرکز یعنی چین لینک (با توکن LINK) و پروتکل باند (با توکن BAND) در مقایسه با بیت کوین مشاهده می شود. به همین ترتیب می توان گفت بازارهای وام دهی، محصولات بیمه غیرمتمرکز، تجمیع کننده های نقدینگی، پروتکل های مشتقات، استیبل کوین های الگوریتمی و سایر برنامه هایی که در اکوسیستم دیفای وجود دارند، برای فعالیت بهینه به اوراکل ها نیاز دارند. 

چین لینک

چین لینک (Chainlink)، یک شبکه غیرمتمرکز از گره‌ها است که داده‌ها و اطلاعات را از منابع خارج از بلاک چین تا قرارداد های هوشمند درون بلاک چین، از طریق اوراکل فراهم می‌ کند. درواقع چین لینک یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز است که داده های دنیای واقعی را برای قرارداد های هوشمند در بلاک چین فراهم می کند. قرارداد های هوشمند، قرارداد های از پیش تعیین شده روی بلاک چین هستند که اطلاعات را ارزیابی می کنند و در صورت برآورده شدن شرایط خاص به طور خودکار اجرا می شوند. لازم به ذکر است توکن‌ های LINK نشانه دارایی دیجیتالی هستند که برای پرداخت خدمات در شبکه استفاده می ‌شوند.

 

سخن پایانی
در این مقاله از تتر ایران، سعی کردیم شما عزیزان را با سیستم خارق العاده اوراکل ها آشنا سازیم. درواقع فناوری بلاک چین موج جدیدی از تغییرات تکنولوژیکی را ایجاد کرده است که یکی از مهم ترین آن ها اوراکل به شمار می رود. اوراکل راهی برای تعامل یک بلاک چین یا قرارداد هوشمند با داده های خارجی است. اوراکل ‌های ورودی، داده‌ های خارج از زنجیره یا دنیای واقعی را به بلاک چین می ‌آورند و اوراکل های خروجی اطلاعات درون زنجیره ای را به خارج از سیستم منتقل می کنند و باعث تعامل با خارج از سیستم می شوند. درواقع اوراکل را می توان پلی میان داده های بیرون از شبکه بلاک چین و داده های درون شبکه دانست که اتصالی میان این دو برقرار کرده و باعث بهینه سازی فعالیت سیستم بلاک چین می شود.