همراه با افزایش پذیرش بیت کوین در میان جوامع، ممکن است برخی از کاربران بلاک چین با مشکلاتی از قبیل هزینه های بالای کارمزد و یا تایید نشدن تراکنش هایشان مواجه شوند. این مشکلات هنگامی که قیمت بیت کوین صعودی می شود بیشتر به چشم می خورند و حتی ممکن است تراکنش ها هفته ها به طول بینجامند. به همین دلیل استفاده از شتاب دهنده های تراکنش کمک شایانی در حل این قضیه می کند.

 

 

علت تایید نشدن یک تراکنش

انتقالاتی که در شبکه بلاک چین انجام می شود توسط ماینر ها باید در بلاک های خاصی قرار بگیرد، در واقع مرحله نهایی اتمام یک تراکنش توسط ماینر ها امکان پذیر می شود. از آنجا که فناوری بلاک چین بیت کوین به طوری طراحی شده است که روزانه تنها 144 بلاک در آن تولید می شود، می توان گفت نقل و انتقالات BTC محدود است. به همین دلیل ماینر ها تایید تراکنش های بلاک را اولویت بندی کرده و انتقالاتی که از کارمزد بالا تری برخوردار هستند را با هدف کسب سود بیشتر، سریع تر تایید می کنند. در نتیجه اگر شما کارمزد تراکنش خود را کم یا متوسط تعیین کرده باشید در اواخر صف معاملات قرار گرفته و ممکن است برای تایید آن هفته ها انتظار بکشید. این شرایط با افزایش قیمت بیت کوین بسیار دشوار تر می شود، زیرا حجم عظیمی از تراکنش ها به شبکه هجوم می آورند و ماینر ها نیز تراکنش های سنگین تر که کارمزد بیشتری دارند را در اولویت قرار می دهند.

به همین ترتیب دیگر معامله گران نیز به اجبار هزینه کارمزد تراکنش های خود را افزایش می دهند تا معاملاتشان سریع تر انجام شود. به همین دلیل است که اکثرا در مواقع صعود قیمت بیت کوین، هزینه کارمزد تراکنش های آن نیز بیشتر می شود.

 

 

راه های تسریع یک تراکنش تایید نشده

بدیهی است هنگامی که در شرایط خاصی قرار دارید و برای تایید تراکنش خود عجله دارید، بهترین راه کنسل کردن تراکنش قبلی اتان و ایجاد تراکنشی جدید با کارمزد بالاتر است که توجه ماینر ها را جلب کند. زمانی که شما می خواهید انتقال بیت کوین های خود را تایید کنید سه گزینه (کم، متوسط و زیاد) برای تعیین هزینه کارمزد به شما نشان داده می شود. اگر گزینه زیاد را انتخاب کنید که مشکلی نداشته و نهایتا تا چند ساعت معامله شما انجام می شود. اما اگر دو گزینه دیگر را انتخاب کنید تراکنش شما روز ها و هفته ها منتظر تایید شدن می ماند. به همین دلیل اگر تراکنش قبلی را حذف کرده و کارمزد زیاد را انتخاب کنید دیگر نیاز به صبر کردن برای تایید شدن معامله شما نیست. اما این روش نیز از محدودیت هایی برخوردار می باشد. در صورتی که تراکنش شما در مرحله Confirmation قرار بگیرد دیگر راه بازگشتی نیست، اما نگران نباشید در این شرایط ما استفاده از شتاب دهنده ها را به شما پیشنهاد می کنیم. در کل سه راه برای افزایش سرعت تراکنش های تایید نشده بیت کوین وجود دارد:

• لغو تراکنش قبلی و تعیین کارمزد بالا تر
• استفاده از شتاب دهنده ها
• استفاده از قابلیت RBF

از سه روش بالا می توانید برای سرعت بخشیدن به تراکنش های بیت کوین استفاده کنید، اما توجه داشته باشید بهترین و سریع ترین راه برای تسریع معاملات بلاک چین افزایش کارمزد است.

کارمزد تراکنش چیست؟روش های کاهش کارمزد در تراکنش های بیت کوین

 

استفاده از شتاب دهنده های تراکنش

در رابطه با حل مشکل تراکنش های تایید نشده، تعدادی نرم افزار به معامله گران ارائه داده شده است که سرعت تایید شدن تراکنش را افزایش می دهند. برخی از این پلتفرم ها سرویس خود را رایگان ارائه می دهند و برخی دیگر در مقابل هزینه به تایید شدن تراکنش شما کمک می کنند. برای استفاده از این سرویس های آنلاین باید آدرس یا هش تراکنش خود را در قسمت مربوطه وارد کرده و منتظر تایید شدن آن بمانید. برخی از بهترین پلتفرم های شتاب دهنده بیت کوین در زیر دسته بندی شده اند:

• ViaBTC
• BTC.Com
• Bitcoin Afterburner

• ConfirmTX

استفاده از این سایت ها بسیار آسان بوده و از پیچیدگی خاصی برخوردار نمی باشد. تنها با وارد کردن هش معاملاتی خود می توانید از امکانات این سرویس ها استفاده کنید.

 

 

استفاده از قابلیت RBF

برخی از کیف پول های پیشرفته مانند تراست والت از قابلیت RBF پشتیبانی می کنند. این عبارت مختصر شده از replace-by-fee است که به معنی جایگزینی تراکنش می باشد. با استفاده از این قابلیت می توانید تراکنش تایید نشده خود را با تراکنشی جدید تعویض کنید تا با سرعت بیشتری معامله شما انجام شود. در صورتی که برای تایید یک تراکنش عجله دارید می توانید از این قابلیت استفاده کرده و تراکنش خود را با کارمزد بالاتر ثبت کنید.

آموزش کار با کیف پول تراست والت

 

سخن آخر

زمانی که شبکه بلاک چین با ازدحام تراکنش رو به رو می شود نقل و انتقالات بیت کوین با کارمزد کم دچار مشکل شده و زمان زیادی صرف جای گیری این تراکنش ها در بلاک می شود. در این مقاله سه راه حل کاربردی برای حل این مشکل به شما ارائه دادیم تا تراکنش های شما عزیزان با سرعت بیشتری تایید شده و معاملات تان به خوبی انجام شوند.