پروتکل های غیرمتمرکز ذخیره داده چیست؟ کاربرد آنها در کجاست؟ چطور میتوان با استفاده از این پروتکل ها امنیت داده کاربران را حفظ کنیم؟ امروز قراره در مورد فناوری پروتکل های غیرمتمرکز داده صحبت کنیم و با معماری پروتکل های غیرمتمرکز آشنا بشیم.
Skynet یک پروتکل  متن باز است که امکان میزبانی غیرمتمرکز برنامه ها و داده ها را فراهم می کند. این یک نوآوری خلاقانه است که بر روی  بلاک چین siea  ایجاد شده است. کاربرد این برنامه برای آپلود داده ها، دریافت یک skylink دائمی و استفاده از این skylink برای بازگرداندن همان داده ها از هر درگاه دیگری می باشد. 
اکثر کاربران از درگاه اینترنتی برای استفاده  از خدمات  اسکای نت استفاده میکنند. این  درگاه ها برای عموم کاربران قابل دسترس می باشد و از یک رابط کاربری مناسب برخودار است. درگاه های اینترنتی شامل: پورتال استاندارد واقعی siasky.net و پورتال‌های اجتماعی مانند sialoop.net، skyportal.xyz می باشند.
داده های مرتبط با   Skylinks تا زمانی که حداقل یک درگاه عمومی به پین کردن داده ها ادامه دهد، تغییرناپذیر و ماندگار هستند ولی در مواردی خاص احتمال دارد داده‌ها تغییر کنند، مانند زمان توسعه‌ دادن یک skapp. برنامه Skynet از SkyDB و رجیستری برای ذخیره سازی داده‌های قابل تغییر در یک کلید مشخص استفاده می‌کنند. توسعه‌ دهندگان با این ویژگی دیگر نیازی به راه‌اندازی سرورهای امن، پایگاه‌های داده، متعادل‌ کننده‌های بار داده و موارد مختلف دیگر ندارند، چون همه این قابلیت‌ها یکجا توسط درگاه های skynet به شیوه‌ای عالی ارائه شده است.
 

مزایا اسکای نت برای کاربران

مزایا اسکای نت برای کاربران

Skynet ابزاری برای توسعه دهندگان و حتی کاربران نیست  بلکه برای  وب های فعلی که بر روی اینترنت فعالیت میکنند ارائه شده تا یک گام وب ها رو را در برابر تهدیدات سایبری حفاظت کند. کاربران این شبکه دیگر نگران از دست دادن داده ها یا قفل شدن از طرف سرویس ها نیستند. علاوه بر این، پیچیدگی ناشی از استفاده از فناوری‌های بلاک چین، مانند اجرای یک گره کامل یا خرید و استفاده از ارزهای دیجیتال برای کاربران ساده شده است.
برای استفاده از Skynet، تنها کاری که باید انجام دهید این است که به یک درگاه وب عمومی مانند موارد ذکر شده در بالا دسترسی داشته باشید. یک درگاه وب باید به شما این امکان را بدهد که بتوانید فایل آپلود کنید، یک اسکای لینک دریافت کنید و بتوانید فایل را از هر پورتالی دانلود کنید. هیچ سرویس میزبانی متمرکزی وجود ندارد که به راحتی این قابلیت ها را در اختیار شما قرار دهد.
 

اسکای نت (Skynet) چگونه کار می کند؟

Skynet بر روی بلاک چین سیا ساخته شده است. سیا از قراردادهای هوشمند بین اجاره ‌کنندگانی که مالک داده‌ها هستند و میزبان‌هایی که کپی‌های داده‌ را ذخیره می‌کنند،  استفاده می‌کند. میزبان ها باید به طور دوره ای ثابت کنند که هنوز داده ها را دارند، در غیر این صورت قرارداد را از دست می دهند.
درگاره های اسکای نت در اصل فقط نمونه هایی از siad هستند. siad (Sia daemon) نرم افزاری است که یک گره Sia را اجرا می کند و می تواند توسط هر شخص علاقه مندی اجرا شود.
Skylinks رشته‌های 46 کاراکتری هستند که ابرداده‌های لازم برای جستجو و بازیابی داده‌های مرتبط را برای هر پورتالی رمزگذاری می‌کنند.
 

مثالی از برنامه های اسکای نت (skynet)

یک نمونه skapp که رجیستری را به نمایش می گذارد برنامه Note To Self است. کاربر به یک یادداشت دسترسی دارد که می تواند هر چند بار که بخواهد آن را تغییر دهد، آنچه در حال تغییر است ورودی رجیستری مربوط به یادداشت کاربر است. محتوای واقعی یادداشت هر بار به عنوان یک skylink ذخیره می شود، که سپس در ورودی رجیستری ذخیره می شود. نمونه دیگر Uniswap است. Uniswap دارای یک فرانت اند میزبانی شده در Skynet است که این سرویس را قادر می سازد به طور گسترده توزیع شود و در برابر حملات مقاوم باشد. برای اطلاع بیشتر از برنامه های اسکای نت ها میتوانید به فروشگاه برنامه Skynet مراجعه کنید.
Skynet مجموعه ای از پروتکل های رمزنگاری شده برای ذخیره و بازیابی داده ها از طریق اینترنت است. از بسیاری جهات، Skynet را می توان به عنوان یک زیرساخت مناسب و جایگزین برای اینترنت در نظر گرفت  که بسیاری از عملکردهای مشابه را ارائه می دهد با این تفاوت که همه داده ها به جای کنترل  شرکت ها، توسط کاربر کنترل می شوند.
مانند اینترنت، بیشتر برنامه های جالب در اسکای نت، برنامه های کاربردی وب هستند که با استفاده از مرورگر وب قابل مشاهده هستند. برنامه‌های Skynet می‌توانند برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی مانند https://skyfeed.hns.siasky.net، برنامه‌های ذخیره‌سازی مانند https://marstorage.hns.siasky.net  یا تقریباً هر چیز دیگری که می‌تواند بر اساس روش سنتی ساخته شود، باشند. وب برنامه های Skynet همچنین می توانند برنامه های دسکتاپ معمولی یا برنامه های تلفن همراه باشند.
آنچه Skynet را از بقیه اینترنت متمایز می کند مدل ذخیره سازی داده های آن است. در وب سنتی، داده ها در سرورهای متمرکزی که توسط اپراتور وب سایت مدیریت می شوند، نگهداری می شود. این بدان معنی است که اگر وب سایت از کار بیفتد، داده ها از دسترس خارج می شوند. به عبارتی مدیران وب سایت می توانند همه داده ها را ببینند و به صلاحدید خود می توانند داده ها را تغییر دهند یا حذف کنند.
در Skynet، داده ها توسط کاربران کنترل می شود. این بدان معناست که یک وب سایت تنها در صورتی از کار می افتد که همه کاربران آن ناپدید شوند و هر تولید کننده محتوا با مخاطب فعال می تواند مستقل از تصمیمات اپراتور وب سایت به ارائه محتوا برای مخاطب خود ادامه دهد.