استیبل کوین یک راه حل مناسب برای مشکل نوسانات شدید قیمت، در اکوسیستم  رمز ارز ها است، استیبل کوین دارای قیمتی نسبتا ثابت، و در بسیاری از موارد، این ارزهای دیچیتال  به یک ارز فیات و یا یک دارایی زیربنایی مانند طلا متصل هستند. از استیبل کوین‌ها برای ذخیره ارزش در فضای پرنوسان رمز ارز‌ها استفاده می‌شود و بسیاری از تریدر‌ها این کوین‌ها را مبنای معاملات خود قرار می‌دهند و سود و زیان خود را بر اساس آنها می‌سنجند. استیبل کوین‌ها استراتژی‌های مختلفی را برای ثبات قیمت خود اعمال می‌کنند و تعدادی از آنها متمرکز و تعدادی نیز غیر متمرکز هستند.  

مشکل نوسانات رمز ارز‌ها 

رمز ارز‌ها از بدو پیدایش خود با نوسانات زیادی همراه بوده‌اند و همین نوسانات زیاد باعث شده است که این ارز‌ها در زندگی روزمره کاربرد زیادی نداشته باشند. بسیاری از تجار و کسب و کار‌ها جرات استفاده از رمز ارز‌ها را برای معامله کالا‌ها و خدمات خود ندارند و طبیعتا استفاده از این ارز‌ها ریسک زیادی رادر این کسب و کارها به همراه دارند.
به همین دلیل بود که ایده استیبل کوین ایجاد شد. اگر رمز ارزی وجود داشته باشد که ارزش آن به یک ارز فیات مانند دلار وابسته باشد و یا اینکه ارزش آن به یک دارایی زیربنایی مانند طلا بستگی داشته باشد، می‌توان قیمت نسبتا ثابتی را از آن انتظار داشت. در این حالت، قیمت استیبل کوین‌ها دیگر آن نوسانات رمز ارز‌هایی مثل بیت کوین و یا اتریوم را نخواهد داشت و قیمت آنها بر خلاف قیمت بیت کوین و اتریوم نسبتا ثابت باقی می‌ماند.
از استیبل کوین‌هایی که ارزش آنها وابسته به ارز فیات است، می‌توان تتر، PAX، USDC و غیره را نام برد. از استیبل کوین‌هایی هم که ارزش آنها وابسته به طلا است، می‌توان به CGT، PAXG و غیره اشاره کرد. ناگفته نماند که تعدادی از استیبل کوین‌ها غیر متمرکز هستند و به جای اینکه به یک شخص ثالث متکی باشند، از یک الگوریتم پیچیده برای ثبات قیمت استفاده می‌کنند. این استیبل کوین‌ها به تعادل ذخایر بر روی زنجیره می‌پردازند و خریدو فروش را به صورت خودکار تنظیم می‌کنند. LUNA و AMPL دو نمونه از این نوع استیبل کوین‌ها هستند.  

 

 

چگونه از استیبل کوین‌ها استفاده میشود؟  

 از استیبل کوین‌ها برای ذخیره ارزش و همچنین به عنوان وسیله مبادله استفاده می‌شود. این کوین‌ها به تریدر‌ها کمک می‌کنند که از نوسانات در امان بمانند. امروزه از استیبل کوین‌ها در امور مالی غیر متمرکز یا همان دیفای بسیار استفاده می‌شوند و این کوین‌ها برای اموری مانند کشاورزی بازده، وامدهی و تامین نقدینگی کاربرد زیادی دارند
اکثر تریدر‌ها و سرمایه‌گذاران استیبل کوین‌ها را از پلتفرم‌های صرافی می‌خرند، اما امکان ضرب استیبل کوین تازه با وثیقه‌گذاری در شرکت صادر کننده آنها نیز فراهم است. تعداد زیادی از استیبل کوین‌ها امروزه به کاربران خود سود می‌دهند و افراد با نگهداری آنها از سود سالانه خوبی برخوردار خواهند شد که این سود در مقایسه با سود بانکی بسیار بهتر است .  

چرا استیبل کوین‌ها اینقدر مشهور شده‌اند؟  

امروزه استیبل کوین‌ها بسیار مشهور شده‌اند و به عنوان مثال استیبل کوینی مانند تتر دومین رمز ارز از لحاظ حجم معاملات است. تتر بعد از بیت کوین در جایگاه دوم حجم معاملات قرار دارد و حتی از آلتکوین برجسته‌ای مانند اتریوم سبقت گرفته است. یکی از دلایل محبوبیت این کوین‌ها این است که قیمت آنها ثابت است و سرمایه‌گذاران مطمئن هستند که از ارزش کوین‌های آنها کاسته نخواهد شد. برای اطلاعات بیشتر به تتر چیست؟ مراجعه کنید.
استیبل کوین‌ها پناهگاهی ایمن برای سرمایه‌گذاران نگران هستند. در بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال نمی‌توان به خرید و فروش ارز فیات پرداخت و در اینجاست که استیبل کوین‌ها کار را برای تریدر‌ها آسان می‌کنند و بسیاری از مشکلات را حل می‌کنند. این کوین‌ها تقریبا در همه صرافی‌ها یافت می‌شوند و به همین دلیل، روز به روز بر محبوبیت آنها افزوده می‌شود.شما میتوانید ارز دیجیتال خود را در صرافی نگه داری کنید. اما اگر صرافی قابل اعتماد برای نگه داری ارزهای خود پیدا نکردید  میتوانید  ازیک کیف پول شخصی استفاده کنید و ارزهای دیجیتال خود را به این کیف پول انتقال دهید.کیف پولی که شما از آن برای ارز های دیجیتالتان استفاده میکنید باید ویژگی هایی مثل امنیت بالا، استفاده ساده، اعتبار زیاد ،قابل اعتماد  و پشتیبانی از اکثر ارز های دیجیتالی را داشته باشد. شما میتوانید تمام این ویژگی هارا در کیف پول های تراست والت و بایننس داشته باشید. 

 

اموزش کار با کیف پول تراست والتاموزش کار با کیف پول بایننساستیبل کوین

معایب استیبل کوین‌ها

سرمایه‌گذاران برای این که مطمئن شوند که استیبل کوین‌ها توسط دارایی‌های ذخیره پشتیبانی می‌شوند به مدرک نیاز دارند. تتر که بزرگترین استیبل کوین جهان است، تا به حال مدرک شفافی در این زمینه ارائه نداده است و به همین دلیل، شایعات زیادی در پیرامون آن مطرح است و برخی ادعا می‌کنند که تتر بدون پشتوانه اقدام به صدور کوین می‌کند
قیمت استیبل کوین‌ها کاملا ثابت نیست و گاهی دیده می‌شود که این کوین‌ها از قیمت اصلی خود فاصله می‌گیرند. به عنوان مثال در مواردی پیش آمده که قیمت  خرید تتر در بعضی از صرافی‌ها به 51 سنت رسیده است که این برای سرمایه‌گذاران نگران کننده است. پس می‌توان گفت که قیمت استیبل کوین‌ها کاملا ثابت نیست، بلکه این کوین‌ها از یک ثبات قیمت نسبی برخوردار هستند.  

آینده استیبل کوین‌ها  

سرمایه‌گذاران استیبل کوین‌ها را به عنوان روشی ایمن‌ برای فعالیت در فضای بلاک چین و رمز ارز تلقی می‌کنند. عرضه این کوین‌ها اینک بسیار افزایش یافته است و قانون‌گذاران نیز در مورد آنها به تکاپو افتاده‌اند. در سپتامبر امسال بود که حکومت ایالات متحده به بانک‌های ملی خود در زمینه نگهداری دارایی‌های ذخیره صادر کنندگان استیبل کوین چراغ سبز نشان داد و اینک بانک‌های آمریکایی با خیال راحت می‌توانند در این زمینه کار کنند
اینک سازمان‌ها و شرکت‌های معتبری مانند کوین بیس (Coinbase) در حال ورود به فضای استیبل کوین‌ها هستند که این رویدادی مبارک است و به نظر می‌رسد که آینده هیجان برانگیز‌تری را برای این کوین‌ها رقم بزند. نظر شما چیست؟ آیا استیبل کوین‌ها در آینده به مقبولیت بیشتری خواهند رسید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید