استلار Stellar یک ارز دیجیتال با منبعی باز می باشد، که شباهت زیادی به ریپل Ripple دارد. بنیانگذار آن جد مک کالب است که ریپل را هم وی تأسیس کرده بود. استلار مانند ریپل با هدف اتصال ارز های دیجیتال و کاهش هزینه و زمان مورد نیاز برای انتقال این ارزها در خارج از مرز ابلاغ شده. این دو شبکه در ابتدا از پروتکل یکسان استفاده می کردند اما باید گفت که همیشه هم مانند یکدیگر نیستند. یکی از تفاوت های اصلی آنها این است که ریپل یک سیستم بسته است اما استلار منبعی باز دارد. و میتوان گفت استلار یک فورک ساخته شده به اسم SCP stellar در سال 2014 است. همچنین آنها مشتریان مختلفی نیز دارند, مثلا ریپل برای ساده کردن انتقال ارزها از مرز با موسسات بانکی و کنسرسیوم های مستقر همکاری می کند. اما استلار در توسعه بازار ها فعالیت دارد و تلاش دارد که کارایی خود را در تمام زمینه های مربوط زیاد کند از جمله، دادن حواله های پول، توزیع وام بانکی به صورت آنلاین. شما میتوانید در ریپل چیست؟ اطلاعات بیشتری کسب کنید.

استلار چیست؟

چگونه استلار انتقالات ارزی را آسان میکند؟

انتقال های مرزی روندی پیچیده است. بانک های اداری برای انتقال مرزی ملزم به نگهداری حساب طبق قوانین قضایی کشور مقصد با ارز های محلی در همان بانک می باشند. روند نوسترو_وسترو Nostro-Vostro همانطور که میدانید یک فرایند طولانی برای معاملات مرزی ارزهای فیات می باشد که شامل تبدیل و تطبیق اموال و حساب ها است.روند فعلی انتقال های مرزی یک فرآیند پیچیده است.  این بانک های داخلی را ملزم به نگهداری حساب در حوزه های قضایی خارجی با ارزهای محلی می کند.  بانک های خبرنگار آنها باید یک حساب مشابه را در کشور اصلی اداره کنند. استلار به دنبال کوتاه کردن تأخیر ها و پیچیدگی های موجود برای اعتبار سنجی است.

استلار چگونه کار میکند

عملکرد استلار مانند بیشتر ارز های دیجیتال غیر متمرکز, است. برجسته ترین عامل تفاوت استلار و بیت کوین پروتکل اجماع آن می باشد. طبق پروتکل استلار فرآیند تأیید اعتبار معاملات به مجموعه ای از گره های (کاربران و شرکت کنندگان) قابل اعتماد محدود میشود، یعنی  معامله پس از تأیید اعتبار توسط تمام گره هایی که انتخواب میشوند،  موثق دانسته میشود.

استلار چیست؟

این چرخه تأیید کوتاه تر به شبکه استلار اجازه میدهد تا معاملات را سریع تر پردازش کرده و هزینه های معامله را کاهش دهد. پروتکل اجماع ایتلار به شبکه متصل نیست اما در عوض از الگوریتم بیزانس فدراسیون (FBA) به اسم سیستم پرداخت استلار استفاده می کند که معاملات رو سریع تر پردازش میکند. این بدان دلیل است که سیستم استلار برای تأیید معاملات از, بخشی از شبکه استفاده میکند. شما میتوانی هم اکنون با کمترین کارمزد و بهترین قیمت این ارز دیجیتال کاربردی را در سایت تتر ایران تهیه نمایید.

سیستم استلار 

برای درک این عملکرد برای شما مثالی میزنیم. پدرام در آمریکا زندگی میکند و مهرداد در انگلیس،  پدرام میخواهد 5000 دلار برای معامله تجاری که به پوند استرلینگ GBP تبدیل میشود برای مهرداد ارسال کند. فرض کنید پدرام یک حساب در بانک الف در آمریکا و مهرداد یک حساب در بانک ب در انگلستان دارد که هردو این بانک ها به شبکه استلار مرتبط هستند و به نوعی دفتر های متمرکز استلار هستند. پدرام اکنون 5000 دلار برای مهرداد میفرستد و هدف معامله شان این است مه در عوض چند ثانیه مبلغ به بانک ب ارسال شود، در لحظه ای بانک الف که منتظر دریافت تأیید از طرف بانک ب است، بانک مبلغ رو از حساب پدرام کم میکند. دلار پس از آن که از, حساب پدرام و بانک الف کسر شد به عنوان ارز XLM به شبکه استلار ارسال میگرد و در آنجا با بهترین نرخ ارز XLM به GBP تبدیل میشود و در آنجا به بانک ب  یعنی حساب مهرداد انتقال میابد.

استلار چیست؟

 هزینه معامله در شبکه استلار

هزینه پایه برای معاملات در استلار مربوط به هر یک از ترتکنشهایی که انجام میشود است، که نه تنها انگیزه سود کردن ندارد بلکه بازدارنده ای است برای فعالیت های مخرب و حملات DOS که در حال حاظر هزینه اش 0.00001 XLM می باشد. این هزینه را باید فرستنده متحمل شود.