استخراج ارز دیجیتال فرآیندی است که در آن معاملات بین کاربران تایید و به دفتر عمومی بلاکچین افزوده می شود. همچنین این فرآیند مسئول معرفی کوین های جدید موجود در گردش است و یکی از عناصر اصلی است که به ارز های رمزپایه اجازه می دهد بدون نیاز به مرجع شخص ثالث به عنوان یک شبکه غیر متمرکز همتا به همتا کار کنند. استخراج ارز های دیجیتال توسط رایانه هایی با قدرت بالا انجام می شود که مسائل پیچیده ریاضی محاسباتی را حل می کنند. این مسائل ریاضی معمولی نبوده و آنقدر پیچیده هستند که به آسانی قابل حل نمی باشند و نیاز به دستگاه های مخصوص ASIC که مختص به فرایند استخراج رمز ارز هستند می باشد.

 

استخراج ارز دیجیتال

 

نحوه عملکرد استخراج ارز دیجیتال

 فرآیند استخراج شامل استفاده از سخت افزار اختصاصی به عنوان مثال آی سیک ها است که از توان پردازشی و همچنین برنامه های نرم افزاری برای مدیریت این دکل ها استفاده می کنند. اگر تصمیم به استخراج ارز رمزنگاری شده دارید در اینجا برخی از بهترین نرم افزار های استخراج بیت کوین را نام برده ایم که می توانید با آن ها شروع کنید.

استخراج لایت کوین تقریبا مانند استخراج ارز های دیجیتال دیگر می باشد، اما آیا می دانید لایت کوین چیست؟ لایت کوین که معروف است به نقره دیجیتال بعد از بیت کوین قدیمی ترین ارز دیجیتال می باشد و همچنان محبوبیت و ارزش خود را حفظ کرده است که به عنوان یکی از ۱۰ ارز دیجیتال برتر بازار شناخته می شود. این ارز دیجیتال هم مثل بیت کوین برای تایید تراکنش ها از الگوریتم اثبات کار یا همان استخراج کمک می گیرد. اثبات فرایندی است که طی آن افرادی به نام ماینر یا استخراج کننده کامپیوتر های خود را برای حل مسائل ریاضی در اختیار شبکه قرار می دهند و نسبت به فعالیت خودشان کوین جدید استخراج شده به آن ها تعلق می گیرد. مهم ترین چیزی که برای استخراج لایت کوین نیاز داریم، سخت افزار یا دستگاه استخراج است و دیگر مثل سابق نمی توان بیت کوین، لایت کوین و سایر ارز های دیجیتال مطرح را با کامپیوتر های معمولی و خانگی استخراج کرد.

 در حال حاضر با توجه به گسترش صنعت ماینینگ که فرایند تولید کوین جدید است و در آن تمامی تراکنش های رمز ارز تایید می شود و به همین دلیل بیشترین هزینه شرکت در فعالیت استخراج مربوط به سخت افزار های آن می شود. پس از دستگاه استخراج نیاز است که برق کافی این کار را در اختیار داشته باشید، فعالیت ماینینگ برق زیادی مصرف می کند و هزینه برق تاثیر زیادی در سودآوری این فعالیت دارد. علاوه بر دستگاه استخراج و برق کافی چند مورد دیگر از مهم ترین تجهیزات و پیش نیاز ها برای ماینینگ عبارت اند از:

  • کیف پول
  • اینترنت ثابت
  • کابل و تجهیزات برقی
  • تجهیزات تهویه

 

 

معرفی دستگاه آی سیک

در ظاهر می توان برای استخراج از سخت افزار کامپیوتری که قابلیت پردازش را داشته باشد کمک گرفت، اما در عمل ارز دیجیتال تنها با دستگاه های مخصوص به نام آی سیک انجام پذیر است که دستگاه هایی هستند برای ماینینگ با به وجود آوردن قابلیت قدرت بالاتر و مصرف برق کمتر. میزان مصرف برق یک دستگاه و تعرفه برق مصرفی به شدت در سودآوری ماینینگ تاثیر گذار مس یاشد. دستگاه های آی سیک چند برابر کارت های گرافیک قدرت پردازش دارند و با قیمت تمام شده پایین تر نسبت به تعداد زیادی از کارت های گرافیک، بازگشت سرمایه سریع تری را برای ماینر ها به وجود می آورند. همچنین راه اندازی دستگاه های آی سیک بسیار ساده است و مانند تنظیمات مودم ای دی اس ال انجام می شود. برای مقیاس های کوچک کافی است دستگاه را به برق بزنید و پس از اتصال به مودم، اطلاعات استخر استخراج که محلی مجازی و جامعه ای از ماینر ها می باشد که هر کدام قدرت پردازشی دستگاه های خود را در آنجا با یکدیگر ادغام می کنند تا شانس خود را برای سودآوری در ماینینگ افزایش دهند، را در نرم افزار دستگاه وارد کنید تا فعالیت ماینینگ شروع شود. با توجه به برتری دستگاه های آی سیک خیلی زود استخراج با کارت گرافیک باطل شده و امروزه فقط استفاده از دستگاه آی سیک توجیه اقتصادی دارد.

 

استخراج ارز دیجیتال

 

استخراج لایت کوین

الگوریتم استخراج لایت کوین اسکریپت نام دارد و این یعنی برای استخراج نقره دیجیتال باید دستگاهی تهیه کنید که از این الگوریتم پشتیبانی کند. به جز لایت کوین، با این دستگاه ها می توان هر ارز دیجیتال دیگری را که از الگوریتم اسکریپت استفاده می کند استخراج کرد. دیجی بایت و ورج از جمله بارزترین ارز های دیجیتال هستند که الگوریتمی شبیه به لایت کوین دارند و با یک دستگاه قابل استخراج هستند.

 کیف پول لایت کویین

به عنوان ماینر به یک کیف پول لایت کوین نیاز دارید که درآمدتان را دریافت و ذخیره کند. نرم افزار های کیف پول کاملا رایگان هستند و به راحتی می توان آن ها را در کامپیوتر یا تلفن همراه نصب کرد. برای شروع کیف پول های تراست والت و اتمیک یکی از بهترین گزینه ها برای ذخیره لایت کوین می باشند، همچنین شما می توانید برای اطلاع از کیف پول های بیشتر و نحوه استفاده از آن ها به وب سایت تتر ایران مراجعه کرده و اطلاعات کافی را در این زمینه بدست آورید.

آموزش گام به گام کیف پول اتمیک

آموزش کار با کیف پول تراست والت

 

استخراج ارز دیجیتال

 

اینترنت ثابت

یکی دیگر از ابزار های استخراج ارز دیجیتال اینترنت ثابت است، سرعت و حجم اینترنت اهمیت چندانی ندارد اما پایداری و قطع و وصل نشدن آن مهم است. در سال ۲۰۲۰ شرکت مایکرو بی تی که حالا به رقیب جدی بیت مین که یک شرکت چینی است و اکثر افرادی که در حوزه استخراج ارز دیجیتال فعالیت می کنند نام آن را به وسیله دستگاه های آی سیک انت ماینر شنیده اند و با آن آشنایی دارند. اما فعالیت های این شرکت تنها به ماینر ها محدود نمی شود و محصولاتی مانند تراشه ها، سرور ها و خدماتی از قبیل راهکار های رایانش ابری در حوزه بلاک چین و هوش مصنوعی نیز ارائه می دهد در صنعت استخراج تبدیل شده است. این برند قدرتمندترین مدل دستگاه های استخراج خود یعنی سری ام ۳۰ را عرضه کرد که این سری شامل سه مدل ام ۳۰ اس، ام ۳۰ اس پلاس و ام ۳۰ پلاس پلاس بوده که مدل آخری قدرتمند ترین است.

پس از هاوینگ بیت کوین که پاداش استخراج بیت کوین را نصف کرد دستگاه واتس ماینر ام ۳۰ پلاس که با قدرت ۱۱۲ تراهش و مصرف برق ۳۴۷۲ وات توانست به خوبی انتظارات را برآورده کند ساخته شد. بنابراین اگر نخواهیم مصرف انرژی را در نظر بگیریم، این دستگاه در حال حاضر قدرتمند ترین دستگاه استخراج بیت کوین است، با این حال از نظر بهره وری انرژی به رقیبش انت ماینر اس ۱۹ پرو باخته است. هر چقدر که زمان بازگشت سرمایه، یعنی مدت زمانی که پول خرید یک دستگاه بر می گردد سریع تر باشد، تقاضا برای آن دستگاه بیشتر است و قیمت آن هم طبیعتا بالاتر می رود. برای اطلاعات بیشتر به مقاله هاوینگ بیت کوین چیست؟ مراجعه نمایید.

 

استخراج ارز دیجیتال

 

تاثیر گذاری هش ریت دستگاه

پس از نکات گفته شده باید بدانیم هش ریت چیست؟ هش ریت قدرت پردازش دستگاه های استخراج را نشان می دهد و هرچه بیشتر باشد قدرت دستگاه بالاتر است. به زبان ساده این قدرت پردازش به این معنی است که دستگاه استخراج چقدر می تواند در پردازش بلاک ها به شبکه کمک کند. بنابراین هرچه این قدرت پردازش یا هش ریت بیشتر باشد، دستگاه توان محاسباتی بیشتری داشته و در یک زمان مشخص مقدار بیشتری ارز دیجیتال استخراج می کند.

 

 

ماینر مدولار چیست؟

اگر به دنبال یک نرم افزار استخراج بیت کوین قابل تنظیم هستید این یک ماینر مدولار است که دارای قابلیت کلاک، نظارت و قابلیت رابط از راه دور است. همچنین از ویژگی های داخلی و پروکسی سرور برخوردار است و این برنامه از پروتکل استخراج غیرمتمرکز بدون پروکسی پشتیبانی می کند و می تواند قبل از اتمام کار موجود کار به وجود بیاورد.

ارزهای رمزنگاری شده مختلفی دارای ابزار استخراج متفاوتی هستند و همین امر مدیریت آن ها را به یک کار سخت تبدیل می کند، اینجاست که ای سی مینر آسان ساز وارد تصویر می شود و کار را راحت تر می کند. ای سی مینر یک نرم افزار استخراج متن گرافیکی و منبع باز است که به شما اجازه می دهد لایت کوین و بیت کوین و سایر ارز های رمزپایه را استخراج کنید. ای سی مینر از پروتکل نیهل لایه شناسه سخت افزار شبکه برای ایجاد یک لایه امنیتی بیشتر برای ساختار استخر و کیف پول استفاده می کند اما ای سی مینر فقط در ویندوز کار می کند.