بدیهی است اقتصاد ما در میانه یک انقلاب تکنولوژی قرار دارد که ترکیبی از فناوری های جدید دیجیتال و فعالیت های آنلاین می باشند. رمز ارز های پایه از زمان تاسیس در سال 2008 با نوآوری جدید و بر انگیختن شور و شوق سرمایه گذاران جهان به بزرگ ترین فناوری اوایل قرن 21 تبدیل شده اند. حال زمزمه هایی در باره جایگزینی این سیستم مالی به جای پول نقد شنیده می شود که در این مقاله می خواهیم به این سوال " آیا ارز دیجیتال جایگزین پول می شود؟ " پاسخ دهیم.

 

 

سیستم مالی جاری شکننده است!

طبق گفته های Deutsche Bank بزرگترین شرکت خدمات مالی آلمان که در فرانکفورت واقع شده است، سیستم مالی جاری بسیار شکننده و ضعیف می باشد. این بانک سرمایه گذاری چند ملیتی با تحقیقاتی که انجام داده است عقیده دارد با افزایش چشمگیر قیمت بیت کوین، تا سال 2030 بازار ارز دیجیتال میزان 200 میلیون افزایش کاربر را تجربه خواهد کرد و در نهایت ارز های رمز نگاری شده می توانند روزی جایگزین پول نقد شوند.

بانک آلمان در سال 2019 یک گزارش تحقیقاتی به نام Imagine 2030 منتشر کرد که در این بیانیه سخنان جسورانه ای در رابطه با کریپتوکارنسی نوشته شده بود. وی در این گزارش گفته است، در حال حاضر رمز ارز های پایه تنها قسمتی از سیستم پول جهان را تشکیل داده اند اما در دهه آینده جایگزین پول نقد می شوند. دویچه بانک، روند فعلی بازار ارز دیجیتال را مشابه با رشد 20 ساله اینترنت می داند و بر این باور است در 10 سال آینده تعداد کاربرانی که از ارز های رمز نگاری شده استفاده می کنند 4 برابر بیشتر خواهد شد. تصویر زیر تشابه زیاد اینترنت و بازار کریپتوکارنسی را نشان می دهد.

 

تشابه اینترنت و بیت کوین

 

دویچه بانک در این باره ادامه داد Libra و سایر سکه های پایدار ممکن است در نهایت با نظارت قوی تر توسط نهاد های نظارتی دولت، راه را برای پذیرش گسترده تر ارز دیجیتال فراهم کرده و جایگزین بعدی ارز فیات بشوند. این بانک بزرگ جهانی گزارش خود را با جمله " پایان ارز فیات در راه است" تمام کرد.

 

 

تحولات عظیم در تاریخچه پول

تنها ارز فیات نیست که در معرض کنار گذاشتن توسط جامعه بشر قرار دارد بلکه طی سال ها با تغییرات عظیمی که در سیستم مالی ایجاد شده، پول به شکل های مختلفی به جهان ارائه داده شده است. با نگاهی عمیق تر به اتفاقاتی که در تاریخ پول افتاده است جایگزینی رمز ارز ها به جای پول نقد زیاد دور از ذهن محسوب نمی شود.

 همانطور که همه می دانیم خرید و فروش در وهله اول با مبادله کالا به کالا انجام پذیر بود، سپس با پیشرفت علم و دانش انواع واحد های پول اختراج شد اما دهه هاست که ما به تدریج پول نقد را حذف کرده ایم. برای مثال یکی از دیگر جایگزین های پول نقد کارت های اعتباری بودند که با پیدایش این فناوری استفاده از پول نقد بسیار کاهش یافت. اگر لحظه ای به تکامل سیستم های مالی فکر کنیم ما از پول کاغذی و سکه به کارت های اعتباری و سپس معاملات آنلاین روی آورده ایم، بنا بر این دویچه بانک عقیده دارد تاریخ در حال تکرار شدن است و با پیدایش ارز دیجیتال با ارائه فناوری بلاک چین استفاده از کارت های اعتباری و پول نقد را کنار می زنند و جایگزین بعدی سیستم های مالی می شوند.

 

 

سخن پایانی

از زمان پیدایش بیت کوین و ارز دیجیتال این تکنولوژی بیش از آنچه که انتظار می رفت محبوب شد و در حال حاضر جایگاه قابل توجهی در زندگی روزمره ما دارد. پروژه رمز نگاری با توجه به نحوه استفاده از آن می تواند خوب یا بد باشد اما با این حال قابلیت اصلی ارز دیجیتال که ارائه خدمات به صورت غیر متمرکز است یک امتیاز بزرگ محسوب می شود و در پذیرفته شدن آن میان مردم تاثیر زیادی داشته است. با این حال هر روزه بازار خرید و فروش رمز ارز محبوب تر شده و آینده آن بسیار روشن است که باعث می شود تئوری جایگزینی آن در مقابل پول نقد منطقی تر باشد.