ارزش بیت کوین در کمتر از یک دهه، از صفر به 60 هزار دلار افزایش یافت، بیت کوین که اولین ارز دیجیتال جهان است از آغاز فعالیت خود با افزایش قیمت چشمگیری که داشته تبدیل به یکی از بزرگ ترین و سود آور ترین ارز های جهان شده است. با این حال این ارز دیجیتال محبوب منتقدانی نیز دارد که بر این باورند ارزش بیت کوین روزی از بین خواهد رفت و مردم سرمایه خود را در ارز دیجیتال از دست می دهند. اما در این مقاله می خواهیم دلایلی که فرضیه، رسیدن ارزش بیت کوین به صفر را منقضی می کند، توضیح دهیم.

 


چرا امکان ندارد ارزش بیت کوین صفر شود؟

در سال 2018، دو اقتصاددان از دانشگاه ییل، به نام های Yukun Liu و Aleh Tsyvinski مقاله ای با مظمون "خطرات و بازدهی ارز دیجیتال" را منتشر کردند و احتمال از دست رفتن ارزش بیت کوین در یک روز و رسیدن آن به صفر را برسی کردند. در زمان انتشار این مقاله نویسندگان دریافتند، با توجه به میزان بازدهی تاریخ بیت کوین نسبت به خطرات آن، احتمال رخداد از دست رفتن کل ارزش بیت کوین، تنها 0 تا 1.4 درصد است. در ادامه این پژوهش، Tsyvinski نیز عقیده داشت یورو وضعیت مشابهی به بیت کوین دارد و احتمال رسیدن آن به صفر، 0.009 درصد می باشد.

با این حال هنوز برخی از مردم دنیا بر این باورند بیت کوین به دلیل نداشتن ارزش ذاتی و عدم پشتیبانی توسط یک دارایی اساسی، دارای ارزش پایدار نبوده و روزی به عدد صفر خواهد رسید. اما باید بگوییم بیت کوین از طریق اطمینان مشتری و علم ریاضیات پشتیبانی می شود، در نتیجه دارای ارزش ذاتی است.

 

 

سناریو های مخالفت با بیت کوین

یکی از استدلال هایی که بیشترین استناد به سقوط نهایی بیت کوین را دارد، این است که بیت کوین کلاهبرداری بزرگی است که توسط برخی افراد یا گروه های شیطانی با هدف بیرون کشیدن سرمایه افراد ایجاد شده است. یکی از مثال های شایع این فرضیه، Sharma توسعه دهنده iOS Gaurav است که در پستی نوشته: بیت کوین یک طرح اصلاح شده پانزی است. وی ادعا دارد توسعه بیت کوین به دور از غیرمتمرکز بودن انجام می شود و در واقع توسط کمیته مرکزی توسعه دهندگان کنترل می شود که فقط به نفع قدرتمندان است. اما واقعیت این است تنها توسعه دهندگان نیستند که درباره روند شبکه بیت کوین تصمیم گیری می کنند، بلکه کاربران می توانند پیشنهادات خود را به شبکه ارسال کرده و از این طریق در نحوه توسعه شبکه مشارکت داشته باشند. همچنین اگر تغییرات نامطلوبی در شبکه مشاهده شود، می توان کل پروتکل را با شبکه مشابه فورک کرد.

از سوی دیگر تمامی نود های شبکه و ماینر ها می توانند آزادانه مشتری خود را انتخاب کنند و مشتریان نیز این قابلیت را دارند که معاملات خود را بدون واسط و به صورت غیر متمرکز انجام دهند، در نتیجه شواهد نشان دهنده فعالیت غیر متمرکز بیت کوین می باشد.

باور های اشتباه در مورد بیت کوین

 

یکی دیگر از مباحثی که باعث برانگیختن شک و شبهه افراد منتقد مانند وارن بافت، مارک کوبان و Sharma شده، بازدهی بالای بیت کوین است. این افراد عقیده دارند بیت کوین نسبت به کارایی کمی که دارد سود دهی آن بسیار زیاد بوده و این بازدهی بالا روزی برعکس خواهد شد که البته برای این انتقاد نیز دلیل قانع کننده ای وجود دارد. در زمان ابداع بیت کوین، تنها فناوری بلاک چین بود که تکنولوژی خلاقانه و منحصر بفرد محسوب می شد. بیت کوین و شبکه بلاک چین برای اولین بار در تاریخ مبادلات الکترونیکی و غیر متمرکز را امکان پذیر کردند که با وجود خارق العاده بودن آن، در نظر مردم کمی ترسناک نیز تلقی می شد. اما با گذشت زمان و آشنایی بیشتر مردم با این فناوری نوآورانه، بیت کوین با حجم عظیمی از تقاضا مواجه شد که بر افزایش ارزش آن تاثیر بسزایی گذاشت، پس از گذشت زمان بیشتری BTC تبدیل به فناوری شد که عموم مردم آن را می خواهند و از آن پشتیبانی می کنند. در نتیجه توسعه روز افزون بیت کوین اتفاق افتاد، در حال حاضر تکنولوژی های منحصر بفرد دیگری مانند دیفای نیز ابداع شده اند که کارایی ارز دیجیتال را افزایش داده اند. از همین روی بیت کوین و سایر ارز های دیجیتال، دیگر دارای یک شبکه ساده و معمولی نیستند، بلکه علاوه بر افزوده شدن فناوری های جدید به حوزه ارز دیجیتال، بازار آن نیز با بازار طلا که ارزشمند ترین کالای جهان است رقابت می کند.

از سوی دیگر قانون Metcalfe's law که مربوط به ارزشمندی تکنولوژی ها است می گوید، ارزشمندی یک شبکه تناسب مستقیم با میزان استفاده کاربران از آن شبکه دارد، به همین ترتیب ارزش شبکه ای که میزان تقاضا آن بالا است هیچ گاه به صفر نمی رسد، زیرا میزان تقاضای مردم هیچ گاه به صفر نمی رسد.

 

 

در چه شرایطی ارزش بیت کوین صفر می شود؟

تنها احتمالی که برای کاهش ارزش بیت کوین تا صفر وجود دارد، ممنوعیت آن توسط تمام دولت ها و یا کاهش نقدینگی آن به صفر می باشد که تقریبا امری غیر ممکن است. زیرا در حال حاضر ارزش بازار بیت کوین بیش از 1 تریلیون دلار احتساب شده که نشان دهنده مقبولیت بیت کوین میان عمده معامله گران است. ممکن است برخی از کشور ها استفاده از بیت کوین را غیر قانونی اعلام کرده باشند، اما کشور هایی مانند السالوادور، تگزاس و بسیاری از دولت های دیگر استفاده از آن را به عهده خود مردم گذاشته و هیچ ممنوعیتی در این باره وضع نکرده اند وحتی برخی از ایالات معامله با بیت کوین را قانونی اعلام کرده اند.

 

 

احتمال دیگری که برای بی ارزش شدن بیت کوین وجود دارد، جایگزینی آن با یک ارز رمز نگاری شده کاربردی تر و یا یک شبکه پرداخت بهتر می باشد که ممکن است از ارزش آن بکاهد. اما دو نتیجه گیری دیگر نیز برای این احتمال وجود دارد: نتیجه گیری اول این است که بیت کوین و ارز های رمز نگاری شده یک سیستم جدید و منحصر بفرد هستند که قابلیت خارق العاده ای به جهان ارائه کردند. به همین دلیل ساخت سیستم جایگزین که از عملکرد بهتری برخوردار باشد ممکن است سالها یا دهه ها به طول بینجامد.

نتیجه گیری دوم شرح می دهد که بیت کوین یکی از قدیمی ترین و با ارزش ترین ارز های جهان است که روز بروز در حال توسعه می باشد، از همین جهت رقابت با آن امری دشوار بوده و بسیار بعید است رمز ارز دیگری با این ماهیت خاص ساخته شود.

حوزه defi چیست؟

 

سخن آخر

با آنکه برخی از منتقدین بیت کوین عقیده دارند پادشاه رمز ارز ها دارای ارزش ذاتی نبوده و تکنولوژی کاربردی به شمار نمی رود، اما بیت کوین که در حال حاضر یکی از غول های صنعت پرداخت الکترونیک به شمار می رود، ارزش ذاتی خود را از میزان تقاضای مردم و عرضه محدود کسب می کند. هنوز شک و شبهه هایی در مورد بیت کوین وجود دارد که تمامی آن ها را در این مقاله بازگو کردیم و دلایل قانع کننده ای برای نقض این انتقادات را شرح دادیم.