با آنکه هر روزه بر اهمیت بیت کوین میان معامله گران کوچک و بزرگ افزوده می شود و بازار ارز دیجیتال بیش از 1 ترلیون دلار تراکنش را شامل می شود، هنوز افرادی وجود دارند که به دلیل ترس، استفاده از این فناوری را انکار می کنند. در واقع منشا این ترس از ممنوعیت بیت کوین توسط دولت ها می آید، بسیاری از افراد تصور می کنند زمانی که Bitcoin بیش از حد مهم شود و حاکمیت ملت ها را تهدید کند، رئسا آن را کنار گذاشته و سرکوبش خواهند کرد. دقیقا مانند اتفاقی که اخیرا در چین افتاده و هر گونه تراکنش رمز ارز توسط دولت این کشور ممنوع شده است، اما آیا واقعا دولت ها می توانند با ممنوعیت بیت کوین را سرکوب کرده و این فناوری بزرگ را از بین ببرند؟ در این مقاله به برسی این موضوع پرداخته ایم و به فرضیات متفاوت از زوایای گوناگون پاسخ داده ایم.

 

 

موجودیت بیت کوین غیر قابل منع است

بیت کوین فناوری بزرگی است که علم ریاضی را به چالش کشانده، این تکنولوژی منحصربفرد از ساختار دقیقی برخوردار بوده و با برنامه ریزی از پیش تعیین شده ای ابداع شده است که از بین بردن آن تقریبا غیر ممکن می باشد. وقتی صحبت از غیر ممکن می شود علت آن محدود بودن عرضه بیت کوین و ساختار منبع باز آن است که موجودیت بیت کوین را ارزشمند و بی رقیب می سازد. دولت ها می توانند استفاده از این فناوری را ممنوع کنند اما مهم این است که آیا مردم و سرمایه گذاران نیز استفاده از رمز ارز ها را کنار می گذارند؟ مثالی برای این موضوع می زنیم، اخیرا دولت چین که یکی از بیشترین ماینر های بیت کوین را در خود جای داده است استخراج ارز دیجیتال را در این کشور ممنوع کرده، اما تنها پس از یک هفته اخباری در مورد جابجایی ماینر ها به کشور های دیگر و ادامه استخراج به گوش مردم رسید.

همچنین بیت کوین از یک بلاک چین جهانی و شبکه همتا به همتا برخوردار است که با استفاده از اینترنت دسترسی تمامی مردم از ملیت های گوناگون به این تکنولوژی را فراهم می کند، با این تفاسیر تنها راهی که برای سرکوب شدن بیت کوین وجود دارد قطعی اینترنت است، به نظرتان امکان دارد یک کشور در هیچ صورتی از اینترنت استفاده نکند؟ از تمام این مباحث می توان نتیجه گرفت بیت کوین از ساختار محکم و نابود نشدنی برخوردار است که مبارزه با آن امری دشوار می باشد و تنها راهی که برای نابودی آن وجود دارد عدم توجه شما و تمام مردم دنیا است که ممکن است این فناوری ارزشمند را کم اهمیت جلوه دهد.

 

 

اگر دولت ها بیت کوین را ممنوع کنند چه می شود؟

یک دولت می تواند تلاش کند شهروندان خود را از استفاده از شبکه منع کند، اما بیت کوین همچنان در اینترنت کار می کند. اخیرا هستر پیرس از کمیسیون بورس اوراق بهادار، این نکته را بیان کرد که به این نتیجه رسیده "دولت ها احمق هستند اگر بیت کوین را تحریم کنند" به این دلیل که حتی اگر قرار باشد دولتی بیت کوین را ممنوع کند بی نتیجه خواهد بود. برای مثال دولت ایالات متحده برای مدتی مشروبات الکلی را تحت ممنوعیت اعلام کرد، اما مشروبات الکلی در آن زمان به طور گسترده در دسترس بود، یا دولت چین سعی کرد فیسبوک را ممنوع کنند اما مردم چین هنوز از طریق نرم افزار تغییر آی پی به فیس بوک دسترسی پیدا می کنند. بیت کوین حتی یک موجود فیزیکی نیست، بنابراین دولت ها چگونه قصد دارند آن را تصرف کنند؟ بیت کوین از طریق کد نویسی قوی و علم ریاضیات تشکیل شده که همین امر باعث می شود لطمه زدن به آن امری دشوار تلقی شود، بخصوص که فناوری بلاک چین به امنیت آن کمک شایانی کرده و بیت کوین را توسعه داده است.

حقیقت این است استفاده از بیت کوین و رمز ارز ها برای مردم تمامی جهان جذاب و بسیار کاربردی به شمار می رود و هیچ دولتی نمی تواند در صورت استفاده عموم از یک چیز آن را منع کند. اما اگر با تمام این واقعیت ها دولت ها اقدام به ممنوعیت استفاده از بیت کوین کنند چه اتفاقی می افتد؟ این مسئله ای است که در ادامه به آن پرداخته ایم.

آیا ممکن است ارزش بیت کوین صفر شود؟

 

مشکلات سیاسی پدیدار می شوند!

اگر اطلاعات کافی درمورد بیت کوین داشته باشید می دانید که این تکنولوژی از همان ابتدا با مسائل سیاسی به وجود آمده است. در واقع آنطور که فکر می کنید بیت کوین تنها یک پول مجازی و ابزار تراکنش ها نیست بلکه کاربرد این فناوری گسترده تر از آن است که تصور می کنید. بیت کوین از فناوری بلاک چین تشکیل شده است که همه چیز در این بخش اتفاق می افتد. اقداماتی از قبیل قرار گیری بلاک ها، تنظیم قرارداد های هوشمند، تایید تراکنش ها، ایجاد دسترسی شبکه همتا به همتا، ثبت تمامی رخداد ها و پیام ها همه و همه توسط بلاک چین انجام می شود. در واقع بلاک چین هسته وجود بیت کوین است که توسط آن حتی کوچک ترین چیز ها ثبت شده و هیچ گاه پاک نمی شود. ابداع این فناوری از ابتدا نیز ارتباط مستقیمی با سیاست داشت، هنگامی که بیت کوین به جوامع ارائه شد و مردم شروع به شناخت آن کردند، استخراج کنندگان اولین بلاک را استخراج کردند که با پیام جالبی از سوی سازنده این تکنولوژی یا همان ساتوشی ناکاموتو برخورد کردند، پیام اینچنین نوشته شده بود:

« نشریه تایمز در روز ۳ ژانویه ۲۰۰۹، رئیس خزانه‌ [سلطنتی انگلستان] در آستانه دومین کمک مالی به بانک ها است.»

در سال 2009 دولت آمریکا با بحران مالی جدی مواجه بود که ساتوشی ناکاموتو با هدف انتقاد به بانک ها پروژه بیت کوین را به جهان عرضه کرد. در واقع سازنده بیت کوین با این کار قدرت بیت کوین را که یک شبکه همتا به همتا است به بانک ها نشان داد، به همین دلیل می توان گفت پیدایش بیت کوین با مسائل سیاسی آغاز شد.

 

 

هدف از توضیحات بالا درک بهتر مبحث " بیت کوین ممنوع نمی شود" است، زیرا در آمریکا و بسیاری از کشور های دیگر آزادی بیان جزو قانونگذاری آن ها است، یعنی اگر دولتی حق آزادی بیان را از مردم خود منع کند قانون را شکسته است. امروزه علاوه بر بلاک اولیه ای که در بلاک چین بیت کوین وجود دارد، میلیارد ها نفر درمورد سیاست به پیام گذاشتن در بلاک ها می پردازند و نظر خود را اعلام می کنند، از این روی منع کردن بیت کوین به معنی پایمال کردن آزادی بیان افراد است و این تبعات خوشی برای دولت ها به همراه ندارد.

همچنین قوانین دیگری نیز از قبیل حفاظت از اموال افراد در برابر مصادره غیرموجه، پرداخت خسارت از سوی دولت در صورت ایجاد ضرر و زیان مالی برای شهروندان و غیره وجود دارند که شامل بیت کوین می شوند. قوانین زیاد دیگری از این قبیل وجود دارند که در صورت ممنوعیت بیت کوین باعث ایجاد مشکل برای دولت ها می شوند، به همین دلیل برای سران کشور ها نیز عاقبت خوشی ندارد که بخواهند بیت کوین را سفت و سخت ممنوع کنند.

پیام های مخفی بلاک چین بیت کوین

 

بروز مشکلات اقتصادی

سرمایه گذاری در بیت کوین تنها به معامله گران کوچک و افراد عادی محدود نمی شود، بلکه امروزه تعداد زیادی از نهاد های بزرگ در سراسر کشور دارایی خود را مبتنی بر این فناوری قرار داده و از این راه به کسب درآمد نیز می پردازند. سازمان های بزرگی مانند تسلا، بانک JPMorgan، گلدمن ساکس، پی پال و صرافی های گوناگون مقدار زیادی از سرمایه خود را به بیت کوین و رمز ارز ها اختصاص داده اند. شرکت ها و کسب و کار های متعدد دیگری نیز وجود دارند که حجم عظیمی از دارایی خود را در بیت کوین سرمایه گذاری کرده و یا از طریق شبکه آن تراکنش های خود را انجام می دهند، در نتیجه می توان گفت قسمتی از اقتصاد هر کشوری با بیت کوین گره خورده است که در صورت ممانعت با آن نه تنها حجم عظیمی از سرمایه از بین می رود بلکه خشم معامله گران و سرمایه گذاران نیز برانگیخته می شود که هیچ دولتی تمایل ندارد با این تهدید رو به رو شود.

از سوی دیگر کسب درآمد این سازمان ها برای دولت نیز منفعت دارد و هیچ دولتی علاقه ندارد منبع درآمد کشورش را از بین ببرد. در نتیجه می توان گفت از نظر اقتصادی نیز ممنوعیت بیت کوین نه برای دولت و نه برای کسب و کار ها هیچ سودی ندارد.

 

 

چرا دولت ها نمی توانند بیت کوین را ممنوع کنند؟

علاوه بر دو فاکتور مهم سیاسی و اقتصادی، فاکتور اصلی دیگری نیز وجود دارد که از نظر علمی ثابت می کند حتی اگر دولت ها دو فاکتور سیاسی و اقتصادی را نادیده بگیرند نیز نمی توانند با بیت کوین مبارزه کرده و آن را ممنوع کنند، چراکه سیستم بیت کوین کاملا غیر متمرکز است و هیچ دولت، ارگان امنیتی و نهاد ثالثی تحت هیچ شرایطی نمی تواند به دارایی های دیجیتالی یک شخص دسترسی داشته باشد. این عمل به لطف کلید خصوصی که یکی از مهم ترین بخش های دنیای کریپتو است امکان پذیر می شود، تمامی کیف پول هایی که ما هر روزه از آن ها برای نگهداری رمز ارز هایمان استفاده می کنیم شامل کلید خصوصی هستند که تنها خود ما به آن ها دسترسی داریم و در صورت پنهان کردن آن هیچ قدرتی نمی تواند به دارایی های ما دسترسی پیدا کند و سرمایه مان را مسدود سازد.

حتی اگر کیف پولی که از آن استفاده می کنید در کشورتان مسدود شود و به آن دسترسی نداشته باشید به راحتی می توانید کیف پول دیگری تهیه کرده و رمز ارز هایتان را به آن انتقال دهید، به این شکل ارز های دیجیتالی شما حفظ شده و غیر قابل مسدود شدن است.

 

 

نتیجه گیری

 دولت ها به طور تئوری می توانند ارز دیجیتال را ممنوع کنند اما به طور عملی هیچ راهی نیست که بتوانند به طور مستقیم رمز ارز های یک شخص را مصادره کنند. قدرت جمله "بیت کوین غیر متمرکز است" را دست کم نگیرید، بیت کوین پدیده ای است که کنترل دارایی هر شخص را به خودش واگذار کرده و دسترسی تمام اشخاص ثالث به آن را غیر ممکن ساخته است. به همین دلیل تنها افراد یک کشور هستند که می توانند کاربرد های فراوان بیت کوین و ارز دیجیتال را نادیده گرفته و از این فناوری فوق العاده استفاده نکنند، اما دولت ها نمی توانند هیچ نقشی در عدم استفاده مردم از بیت کوین داشته باشند.