بیت کوین که امروزه در عموم جامعه پذیرفته شده و تبدیل به یکی از داغ ترین پروژه های جهان شده است، در مرکز توجه همه قرار دارد. اما به دلیل دیجیتالی بودن این رمز ارز محبوب، برای بسیاری از سرمایه گذاران و یا افراد عادی، این سوال پیش می آید که آیا بیت کوین قابل هک است؟ شایعات زیادی در این زمینه وجود دارد که برخی از آن ها از منبع معتبری پیروی نمی کنند و تنها عقاید شخصی به شمار می روند. یکی از جدید ترین این اخبار بی پایه و اساس احتمال هک بیت کوین از طریق رایانه های کوانتومی در آینده است که باعث ایجاد رعب و وحشت میان سرمایه گذاران این بازار شده است. اما در این مقاله ما تصمیم داریم به این موضوع که آیا امکان هک بیت کوین وجود دارد؟ بپردازیم و یک بار برای همیشه این امر را از نظر علمی بررسی کنیم.


آیا شبکه بیت کوین قابل هک است؟

این مسئله که بیت کوین را می توان هک کرد باعث نگرانی و عدم اطمینان بسیاری از سرمایه گذاران شده است. درواقع باید گفت هک شبکه بیت کوین و تسلط یک هکر بر کل شبکه امکان پذیر نیست، بلکه حمله های سایبری مانند حمله 51 درصد، وجود دارد که قسمتی از شبکه را مورد هدف قرار می دهد و راه حل هایی برای جلوگیری از آن ارائه شده که به خود کاربر بستگی دارد. هر سیستم دیجیتالی و یا نرم افزاری ممکن است در معرض حمله های سایبری قرار بگیرد و این یک مسئه جدا نشدنی از حوزه فناوری می باشد. اما فرق بیت کوین با سایر فناوری ها این است که با استفاده از یک زیرساخت قوی و شبکه ای کاملا غیر متمرکز، امکان تسبط یک هکر بر کل شبکه را از بین برده است. اما در این بین حمله های سایبری از قبیل حمله روز صفر، حمله 51 درصد، حملات اسپم و غیره وجود دارند که در تلاش اند به شبکه بیت کوین صدمه بزنند اما برای هر یک از این هک ها راه حل هایی وجود دارد که در این مقاله به آن ها پرداخته ایم. به همین ترتیب می توان گفت تئوری هک بیت کوین و از بین بردن کل شبکه آن امری غیر ممکن است که در ادامه دلایل محکمی برای این مسئله ارائه داده ایم.


بلاک چین بزرگ ترین محافظ بیت کوین در برابر هک

پیش از هر چیزی باید به این نکته اشاره نمود که در یک حمله سایبری معمولا هکر به یک سرور نفوذ می کند تا اطلاعات را به نفع خود تغیر دهد. همین می تواند اولین دلیلی باشد که ثابت می کند بیت کوین قابل هک نیست. اگر آشنایی کامل با بلاک چین داشته باشید به راحتی در میابید که فناوری بلاک چین است که از قرارگیری بیت کوین در معرض حمله سایبری جلوگیری می کند. زیرا بلاک چین کاملا بر پایه غیر متمرکز فعالیت می کند و از طریق زیرساخت ها و نود هایی که در این شبکه وجود دارد دائما اطلاعات را از یک نود به نود دیگر منتقل می کند تا اطلاعات در جایی ثابت قرار نگیرند و هکر نتواند سرور ثابتی برای نفوذ به آن در دسترس داشته باشد. در نتیجه هکر به جای نفوذ بر یک سرور باید به یک شبکه غیر متمرکز که فعالیت هزاران استخراج کننده را در بر می گیرد، نفوذ کند که تقریبا غیر ممکن است. به همین دلیل می توان گفت بلاک چین تا حد زیادی از هک شدن جلوگیری می کند و یک شبکه امن را پدید می آورد. در نتیجه باید گفت امنیت شبکه بیت کوین از طریق تکنولوژی منحصر به فرد بلاک چین امری غیر ممکن است و تنها در حد یک شایعه بی پایه و اساس ذهن مردم را فریب می دهد.

در چه صورت بیت کوین قابل هک است؟

همانطور که گفته شد شبکه بیت کوین به واسطه بلاک چین از امنیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. با این حال پس چگونه ممکن است بیت کوین در معرض حمله های سایبری همچون حمله 51 درصد قرار بگیرد؟ استفاده از بیت کوین تنها به شبکه آن محدود نمی شود. بلکه فعالیت این شبکه همتا به همتا به واسطه عوامل دیگری مانند کیف پول های الکترونیکی و صرافی های ارز دیجیتال میسر می شود. درواقع حملات سایبری که برای تخریب بیت کوین صورت می گیرد نمی تواند به طور مستقیم به شبکه بیت کوین آسیب برساند، در نتیجه از طریق نفوذ به پلتفرم های مورد استفاده مردم انجام می شود. این پلتفرم ها را می توان همان کیف پول های الکترونیکی و صرافی های ارز دیجیتال دانست که امکان هک و دزدی کوین های درون آن ها وجود دارد. صرافی ها و کیف پول های الکترونیکی تنها طعمه های هکر های عرصه رمز ارز ها هستند. زیرا اگر یک هکر بتواند به این پلتفرم ها نفوذ کند می تواند حجم عظیمی از کوین های BTC، که در آن ها ذخیره شده است را به سرقت بببرد. 

راه های جلوگیری از هک کیف پول و صرافی های ارز دیجیتال

معمولا یک هکر با دسترسی به کلید خصوصی یک کیف پول است که می تواند به سرمایه افراد دسترسی پیدا کند. در نتیجه برای جلوگیری از هک شدن کیف پولتان در ابتدا یکی از کیف پول های مشهور و امن بازار ارز دیجیتال مانند کیف پول تراست والت، را نصب کنید. سپس توجه داشته باشید کلید خصوصی خود را در دسترس هیچ پلتفرم، سایت و یا اشخاص دیگری قرار ندهید تا امکان به سرقت بردن سرمایه شما وجود نداشته باشد. همچنین برای جلوگیری از به سرقت رفتن کوین های خود، سرمایه دیجیتالی تان را در کیف پول های صرافی نگهداری نکنید. زیرا این کیف پول ها معمولا نسبت به کیف پول های خصوصی از امنیت پایین تری برخوردار بوده و گزینه مناسبی برای ذخیره سرمایه افراد نیستند. به همین ترتیب اگر کیف پول یک صرافی در معرض حمله سایبری قرار بگیرد، دیگر بیت کوین های شما به خطر نمی افتد.

راه حل دیگری که برای جلوگیری از هک بیت کوین وجود دارد، ذخیره واحد های بیت کوین در یکی از انواع کیف پول های سخت افزاری است. معمولا کیف پول های سخت افزاری از امنیت بسیار بالایی برخوردار بوده و امکان هک کردن آن ها تقریبا غیر ممکن است. برای آشنایی با کیف پول های سخت افزاری مشهور و امن، می توانید به مقاله معرفی بهترین کیف پول های سخت افزاری مراجعه نمایید.

آیا امکان هک بیت کوین با رایانه های کوآنتومی در آینده وجود دارد؟

اخیرا یکی از مورد بحث ترین موضوعات کریپتو این است که رایانه های کوآنتومی تهدیدی برای شبکه بیت کوین بوده و در آینده ای نزدیک می توانند این رمز ارز غیر متمرکز را هک کنند. عده ای بر این باور اند که این نوع کامپیوتر ها می توانند از طریق شکستن رمزنگاری بیت کوین، به کل شبکه BTC، تسلط پیدا کنند. مارک وبر محقق فیزیک کوانتوم در دانشگاه ساسکس، عقیده دارد اگر کامپوتر های کوانتومی ۳۰۰٬۰۰۰ برابر قوی تر شوند ممکن است هک بیت کوین به وسیله این نوع رایانه ها امکان پذیر شود که البته حتی اگر این مسئله به واقعیت بپیوندد و رایانه های کوانتومی به این درجه از پیشرفت دست یابند نیز جای نگرانی نیست. زیرا شبکه بیت کوین قابلیت فورک شدن دارد و می تواند با یک هارد فورک جدید کل شبکه را از این نوع حمله سایبری مصون نگه دارد. البته قوی تر شدن رایانه های کوانتومی تا ۳۰۰٬۰۰۰ برابر قوی تر نیز به خودی خود تنها در حد یک تئوری بر روی کاغذ است و در حال حاضر شبکه بیت کوین در امنیت کامل قرار دارد. اما حتی اگر این اتفاق نیز بیفتد، با یک هاردفورک از شبکه بیت کوین می توان از تخریب جلوگیری کرده و همچنان شبکه را در امینت نگه داشت.

نتیجه گیری

از زمانی که بیت کوین در سال 2009 متولد شد، به دلیل دیجیتالی بودن این تکنولوژی شایعاتی در رابطه با هک شدن آن و آسیب های بزرگ وجود داشته است. در این مقاله سعی کردیم این موضوع را از نظر علمی مورد بررسی قرار داده و دلیل و منطق های سفت و سختی را ارائه دهیم. درواقع چیزی که از نظر علمی ثابت می شود این است که تکنولوژی بلاک چین اجازه هک شبکه بیت کوین را نمی دهد و این فناوری منحصر به فرد عملا امکان هک بیت کوین را از بین می برد. اما با این حال امکان به سرقت رفتن واحد های بیت کوین از طریق کیف پول های الکترونیکی و صرافی های ارز دیجیتال وجود دارد که در بالا روش های جلوگیری از این امر را توضیح دادیم.