احتمالا در مورد رمز ارز آیاس (EOS) بسیار شنیده‌ اید و می دانید که بلاک چین این رمز ارز، بسیار پیشرفته است. در این مقاله شما متوجه می شوید که آیاس چه کاربردی دارد، آیاس پروژه ای جذاب و پرطرفدار است که همزمان با میزبانی از برنامه های غیر متمرکز و اجازه به عملکرد قرارداد های هوشمند، به حل مشکل مقیاس‌ پذیری نیز می پردازد. مقیاس‌ پذیری مشکل بزرگی است که بلاک چین های نسل اول مانند بیت کوین از آن رنج می برند. البته این را هم باید در نظر گرفت که آیاس در اول راه است و طی چند سال گذشته با مشکلاتت امنیتی مواجه بود. 

 

آیاس

 

ویژگی های آیاس

بسیاری از مردم آیاس را یکی از رقبای اصلی اتریوم می دانند.(برای اطلاعات بیشتر به اتریوم چیست؟ مراجعه کنید) این ارز دیجیتالی می خواهد پردازش بیشترین تعداد تراکنش ها را در ثانیه امکان پذیر کند و به بهبود مقیاس پذیری فضای بلاک چین بپردازد. عرضه اولیه این کوین از جهات زیادی مورد توجه بود. این عرضه اولیه هنوز در میانه راه بود که به هدف مورد نظر خود رسید و بیش از یک میلیارد دلار سرمایه جمع آوری کرد. زمانی که این عرضه اولیه به پایان رسید، 700 میلیون توکن صادر شد و این چیزی برابر با 70 درصد عرضه کل این رمز ارز بود. آیاس دارای تیمی از افراد باتجربه است که از جمله آن ها می توان به دانیل لاریمر (Daniel Larimer) اشاره کرد که از بنیان‌گذاران استیم و BitShares است. سازمان بلاکBlock  شرکتی است که پشت نرم افزار ایاس است و این شرکت در بسیاری از پروژه های بلاک چینی و کسب و کار های مختلف مشارکت دارد.

 

آیاس

 

نگاهی عمیق تر به پروژه آیاس

هدف آیاس این است که بلاک چین غیر متمرکز بسازد که تراکنش های سریع و با کارمزد کم را امکان پذیر کند که البته با انجام این اتفاق ممکن است قیمت آیاس افزایش یابد. قرارداد های هوشمند را نیز می توان بر روی این بلاک چین ساخت که این به توسعه‌ دهندگان اجازه بیرون دادن برنامه های غیر متمرکز را می دهد. آیاس می خواهد پلتفرمی بسازد که مانند یک سیستم عامل فعالیت کند که استفاده از این رمز ارز را بسیار آسان خواهد کرد. برنامه های غیر متمرکز آینده اینترنت هستند و اینک هزاران برنامه غیر متمرکز بر روی بلاک چین های دیگر (عمدتا بلاک چین اتریوم) ایجاد شده است. مقیاس پذیری مشکل اصلی بسیاری از بلاک چین ها است و در حالی که بلاک چین هایی مانند اتریوم قابلیت پشتیبانی از برنامه های غیر متمرکز را دارند، با مشکل مقیاس پذیری مواجه هستند. آیاس می خواهد این مشکل را نیز حل کند و تحولی در فضای بلاک چین ایجاد کند. آیاس بسیار کاربردی است و با استفاده از پروتکل سیستم عامل خود به توسعه دهندگان امکان فعالیت می دهد. این در حالی است که وارد کردن عملکرد های اصلی به بسیاری از پروژه های دیگر برای توسعه دهندگان دشوار است و این پروژه ها در عمل غیر قابل استفاده هستند. 

 

آیاس

 

آیاس چگونه کار می‌کند؟ 

آیاس نیز مانند دیگر بلاک چین های قرارداد هوشمند به قاتل اتریوم مشهور است. این بدین معنی است که آیاس همه کار های اتریوم را می تواند انجام دهد و حتی بیشتر از آن هم عملکرد دارد. آیاس و اتریوم هر دو قابلیت میزبانی برنامه های غیر متمرکز را دارند و این برنامه ها در آن ها توسط قرارداد های هوشمند پشتیبانی می شوند. اما تفاوت اصلی این دو شبکه در مقداری است که هر یک از آن ها می تواند در واحدی از زمان پردازش کند. مقیاس‌ پذیری یکی از فاکتور های مهم برای ارزیابی عملکرد یک بلاک چین است. اتریوم تنها قابلیت پردازش 15 تراکنش در ثانیه را دارد که این برای رسیدن به مقبولیت جهانی کافی نیست. اما آیاس امیدوار است که این مقدار را در آینده به یک میلیون برساند. بلاک های اتریوم تنها ظرفیت 15 تراکنش را دارند و اندازه بلاک اجازه پردازش تراکنش های بیشتر را نمی دهد. البته اتریوم نیز برای حل این مشکل بیکار ننشسته است و انتقال از الگوریتم گواه اثبات کار (PoW) به گواه اثبات سهام (PoS) اقدامی در این راستا است. برای خرید اتریوم می توانید به وب سایت تتر ایران مراجعه کنید. این در حالی است که بلاک چین آیاس از مدل اجماع جدیدی بنام گواه اثبات سهام نیابتی (DPoS) استفاده می کند که می تواند بسیاری از مشکلات حال حاضر اتریوم را حل کند. این مدل سیستم کارآمد‌ تری را ایجاد می کند و ایجاد تراکنش های سریع، ارزان و به نفع محیط زیست را مقدور می کند. پردازش هر یک از تراکنش های آیاس تنها 3 ثانیه طول خواهد کشید. همچنین برای تکمیل اطالاعات خود در زمینه تفاوت انواع الگوی اثبات سهام و اثبات کار، به مقاله تفاوت ماینینگ ارز دیجیتال و استیکینگ مراجعه فرمایید.

 

آیاس

 

کیف پول های آیاس

آیاس رمز ارزی شناخته شده است و بسیاری از کیف پول های مشهور مانند اکسودوس، اینفینیتو و غیره از آن پشتیبانی می کنند. البته فراموش نکنید که کیف پول های سخت افزاری و کاغذی امن ترین گزینه برای نگهداری کوین ها هستند. شما می توانید برای معاملات ارز دیجیتال خود به وب سایت تتر ایرن مراجعه کرده و ارز های دیجیتال خود را در کیف پول های با امنیت بالا و مورد اعتماد انتقال دهید. یکی از محبوب و کاربردی ترین کیف پول ها تراست والت است که آموزش کار با کیف پول تراست والت به طور کامل داخل وب سایت قرار داده شده است، این کیف پول امن از کوین و توکن های زیادی پشتیبانی می کند و راه حل خوبی برای ذخیره ارز های شما عزیزان است. البته کیف پول های دیگری نیز وجود دارند که برای آیاس مناسب باشند که در زیر به آن ها اشاره کرده ایم.

آموزش کار با کیف پول اکسودوسمعرفی بهترین کیف پول های سخت افزاری

 

 

کوین آیاس چه کاربردی دارد؟ 

بلاک چین آیاس نیز مانند دیگر بلاک چین ها دارای کوین بومی خود است که این کوین آیاس نامیده می‌شود و برای مقاصد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. وقتی که شما از بلاک چینی مانند اتریوم استفاده می کنید، باید کارمزد پرداخت کنید که این کارمزد بلاک چین اتریوم با افزایش تعداد کاربران بیشتر می شود؛ به همین دلیل اگر فکری برای این کارمزد اتریوم نشود، نمی تواند جوابگوی نیاز ها در مقیاس جهانی باشد. مدل آیاس در این میان متفاوت است و کاربران به جای اجاره کردن قدرت محاسباتی، دارای مالکیت شبکه هستند. کوین آیاس مانند دیگر رمز ارز ها کار می کند و افراد می توانند به انتقال، ذخیره و یا فروش آیاس در بین کیف پول های مختلف بپردازند. این یعنی یک سیستم پرداخت عالی که در ظرف چند ثانیه می توان برای افراد مختلف در نقاط مختلف جهان پول ارسال کرد، ریسک ها و مخاطرات پیش رو آیاس نیز مانند دیگر رمز ارز ها ناشناس است و پرداختی های ناشناس را برای افراد ممکن می کند. این درست مانند کاربردی است که پول نقد دارد و بنابراین می توان گفت که مجرمان می توانند از آیاس و دیگر رمز ارز ها برای اقدامات مجرمانه استفاده کنند. آیاس نیز یک بلاک چین عمومی است و تراکنش های صورت گرفته در آن برای همگان قابل رویت است. این ممکن است برای افرادی که می خواهند ثروت خود را پنهان کنند و یا از مالیات فرار کنند، ناخوشایند باشد. البته از طرفی این شفافیت نیز مزیتی بزرگ برای مالکان رمز ارز است. در نهایت باید به این نکته اشاره کنیم که امکان سو استفاده از همه فناوری ها وجود دارد و فناوری بلاک چین و رمز ارز نیز از این قاعده مستثنی نیست.