چانگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao) مشهور به CZ، یکی از بزرگترین فعال های اقتصادی دنیا به شمار می رود. چانگ پنگ ژائو، موسس بایننس (بزرگترین صرافی ارز دیجیتال در دنیا) است. وی در گذشته عضوی از تیم توسعه Blockchain.info و مدیر تکنولوژی OkCoin بوده. 

چانگ پنگ ژائو در کودکی

چانگ پنگ ژائو موسس بایننس در روز ده سپتامبر سال 1977، در شهر جیانگسوی چین متولد شد. پدر و مادر او هر دو معلم بودند به همین علت عقایدشان مخالف حکومت چین بود و همین موضوع موجب شد تا چانگ پنگ ژائو در سن 12 سالگی همراه با پدر و مادرش به کاندا مهاجرت کنند. این اتفاق شروع تحولات بزرگ در زندگی او بود. به گفته ی چانگ پنگ ژائو او تقریباً هر پنج سال یک بار مکان زندگی خود را تغییر داده است و در کشور های مختلفی زندگی کرده است. به علت مهاجرت و شرایط مالی که داشتند، CZ مجبور بود که کار کند. او با وجود سن کمش در شیفت های شبانه پمپ بنزین و مک دونالد کار می کرد. با این حال و با وجود تمام این سختی ها چانگ پنگ ژائو توانست در دانشگاه مک گیل مونترال و در رشته ی علوم کاپیوتر شروع به تحصیل کند. او اندکی پس از اتمام درسش توانست زندگی کاری خود را در توکیو و سپس نیویورک آغاز کند. چانگ پنگ ژائو در زمان کارآموزی خود بر روی توسعه نرم افزار تطبیق سفارشات در معاملات بورس کار کرد. همین نقطه ی عطفی برای شروع علاقه اش به صرافی و خرید ارزهای دیجیتال شد. 

چانگ پنگ ژائو و ارزهای دیجیتال

چانگ پنگ ژائو و ارزهای دیجیتال

چانگ به سبب توسعه نرم افزاری برای تطبیق سفارشات بورس در توکیو، نرم افزاری نیز برای انجام معاملات در نیویورک طراحی کرد. CZ به دلیل هوش بالای خود رشد کاری سریعی داشت. در سال 2005 چانگ پنگ ژائو تصمیم گرفت کسب و کار خودش را آغاز کند. به همین منظور به زادگاه خود بازگشت و شرکت Fusion System را تاسیس کرد. زمینه و هدف فعالیت این شرکت ایجاد زیر ساخت سیستم معاملاتی سریع برای بروکرها بود. چانگ پنگ ژائو در سال 2013 و هنگامی که مشغول بازی پوکر بود، با ارز دیجیتال بیت کوین آشنا شد. این آشنایی زندگی چانگ را تغییر داد و موجب گشت تا او به چانگ پنگ ژائو < موسس بایننس > تبدیل شود. درست در این زمان بود که چانگ فعالیت خود را به عنوان سرپرست تیم توسعه دهنده در Blockchain.info آغاز کرد. این همکاری سبب شد تا CZ با افراد زیادی در حوزه ی ارزهای دیجیتال آشنا شود. سپس به کار در OkCoin مشغول شد او به مدت یک سال مدیر ارشد فناوری بود. چانگ پنگ ژائو پس از کسب تمامی این تجربه ها تصمصم گرفت صرافی خودش را تاسیس کند. او ساختار شکنی کرد و خدمات جدیدی را عرضه کرد، بدین شکل که در زیر ساخت معاملاتی ژائو، همه می توانستند ارزهای دیجیتال را به یک دیگر تبدیل کنند و یا حتی با جفت رمزارز معامله انجام دهند. یکی از اهداف بزرگ چانگ پنگ ژائو، ایجاد استقلال در بازار اقتصادی جهان بود. 

تاسیس صرافی بایننس

تاسیس صرافی بایننس

تاسیس صرافی بایننس یک تصمیم بسیار بزرگ و پر از ریسک بود. اما به علت نبوغ و هوش بالای CZ به معتبر ترین صرافی ارز دیجیتال دنیا تبدیل شد. تاسیس این صرافی در سال 2017 با جمع آوری 15 میلیون دلار در ICO توکن BNB آغاز شد. چانگ موفق شد درست بعد از 8 ماه بایننس را به معتبرترین صرافی خرید ارزهای دیجیتال تبدیل کند، این اتفاق در شرایطی رخ داد که بعضی از رقبای او از سال 2012 فعالیتشان را شروع کرده بودند. جالب است بدانید که بایننس در چین تاسیس شد اما چانگ موفق شد درست قبل از تحریم ارزهای دیجیتال، سرورهای خود را به ژاپن منتقل کند. سپس به دلیل وضع قوانین سخت گیرانه ی ژاپن نسبت به ارزهای دیجیتال، CZ بایننس را به مالتا انتقال داد. در طی موفقیت های چانگ پنگ ژائو، رقبایش آرام ننشستند و در نهایت در آن سال ها توانستن با حمله ی هکر ها 7000 بیت کوین را که ارزشی معادل 40 میلیون دلار داشت، به سرقت ببرند. این امر ضربه ی بزرگی به بایننس وارد کرد اما جاستین سان، بنیان گذار ترون به کمک چانگ پنگ ژائو آمد و مانع سقوط صرافی بایننس شد. هم چنین به دلیل محدودیت های کاربران در استفاده از صرافی های متمرکز، بایننس صرافی غیر متمرکز خود را در سال 2019 تاسیس کرد که با استقبال فراوانی روبرو شد. 

ویژگی های صرافی بایننس

- برترین ویژگی صرافی بایننس که موجب جذب کاربران شبکه های دیگر به خود شد، کارمزد پایین آن است. این صرافی کارمزدی حدود 0.1 درصد دارد.
- صرافی بایننس از بیشتر توکن های موجود پیشتیبانی می کند. 
- این صرافی علی رغم موفقیت خود، از تلاش برای پیشرفت دست نکشید و با ارئه ی آپدیت های مختلفی مانند futures و staking کاربران بیشتری را به خود جذب کرد.

ثروت چانگ پنگ ژائو

ثروت چانگ پنگ ژائو

ثروت چانگ پنگ ژائو به دلیل سرمایه گذاری تمام دارایی هایش در ارزهای دیجیتال، به طور دقیق مشخص نیست. اما طبق آخرین گزارش مجله اقتصادی یاهوو، ثروت چانگ پنگ ژائو در سال 2020 معادل 2.6 میلیارد دلار است. این موضوع در حالی است که مجله ی فوربس، ثروت CZ را در سال 2017 معادل 1.3 میلیارد دلار عنوان کرده بود. لازم به ذکر است طبق اعلام بلومبرگ، هم اکنون ثروت چانگ پنگ ژائو حدود 96 میلیارد دلار است. CZ هم اکنون در جایگاه نخست ثروتمند ترین افراد شناخته شده جهان در حوزه ارزهای دیجیتال قرار دارد. ثروت چانگ پنگ ژائو از موکش آمبانی بیزینسمن معروف هندی 3 میلیارد دلار بیشتر است. هم چنین ثروت چانگ با مارک زاکربرگ، مدیر عامل متا هم تراز است. چانگ پنگ ژائو مانند بسیاری دریگر از ثروتمندان جهان، یک نیکوکار فعال است. چانگ عضو هیئت مدیره بنیاد خیریه ی بایننس است. در سال 2018 بایننس سیاست نحوه ی پذیره نویسی خود را تغییر داد و از تیم هایی که می خواستند در صرافی ثبت نام کنند در خواست کرد که به خیریه کمک کالی کنند. 

جمع بندی
در این مقاله به طور کامل در رابطه با چانگ پنگ ژائو توضیح دادیم. CZ توانست با پشتکار خود از مراحل سختی از جمله مهاجرت و بی پولی عبور کند و در دانشگاه مک گیل پذیرفته شود. سپس پله های موفقیت را یکی پس از دیگری طی کرد و قطعا با پیشرفت روز به روز ارزهای دیجیتال، پیشرفت چانگ نیز ادامه دارد. حتما اطلاع دارید که در سال 2021 بایننس، احراز هویت را اجباری کرد و بدین ترتیب در حال حاضر بایننس به ایرانیان و کشور های تحریم شده دیگر، خدماتش را ارائه نمی دهد.