ان اف تی جزوی از صنعت ارز دیجیتال است که امروزه میان مردم بسیار مشهور بوده و با نام NFT شناخته می شود. توکن ها به دو دسته مثلی و غیر مثلی تقسیم می شوند که به توکن های غیر مثلی ان اف تی نیز گفته می شود. امروزه به دلیل کارایی بالای توکن های غیر مثلی ارزش آنها در بازار جهانی دو چندان شده و گام در رونق صنعت ارز دیجیتال برداشته است. در این مقاله به ویژگی ها و دلایل محبوبیت توکن های NFT اشاره کرده ایم.

 

 

تفاوت کوین و توکن

تعریف توکن به زبان ساده به ارز های دیجیتالی گفته می شود که از بلاک چین اختصاصی برخوردار نیستند و مبتنی بر ارز های دیجیتال دیگر با بلاک چین مستقل هستند. از مشهور ترین توکن های بازار می توان به تتر، بت، یرن فایننس، چین لینک و آوی اشاره کرد که بلاک چین مستقل ندارند و از بلاک چین رمز ارز های دیگر استفاده می کنند.

بسیاری از افراد به اشتباه تصور می کنند توکن و کوین با هم تفاوتی ندارند و از ساختار یک شکل برخوردار هستند اما در واقعیت کوین به ارز هایی گفته می شود که مانند بیت کوین، اتریوم، ریپل، کاردانو و غیره از بلاک چین خصوصی برخوردار هستند اما توکن ها از بلاک چین کوین استفاده می کنند، در واقع توکن زیر مجموعه کوین است. همانطور که گفته شد توکن در دو نوع ارائه می شود که تفاوت توکن های مثلی و غیر مثلی در نوع فعالیت آنها می باشد.

 

 

 

دلایل محبوبیت NFT ها 

اخیرا صنعت NFT پیشرفت چشمگیری داشته و در افزایش محبوبیت بازار ارز دیجیتال تاثیر بسزایی داشته است، به طور مثال رشد 800 درصدی انجین کوین در یک ماه اخیر یکی از توکن های توسعه یافته ان اف تی می باشد. هر توکن کاربرد خاصی دارد و نمی توان از آن استفاده چند وجهی داشت. اما در این مقاله می خواهیم به برسی بهبود توکن های NFT در یک ماه اخیر بپردازیم.

 


اصالت NFT ها

همانطور که گفته شد هر توکن ان اف تی کاربرد خاص خود را داشته و قرارداد های هوشمند در آن به صورت اصلی و با قاعده خاصی انجام می شود که شفافیت قرارداد ها را افزایش می دهد. چون از هر توکن فقط یک عدد وجود دارد از کپی شدن یا تقلید آنها جلوگیری می شود و امکان کلاهبرداری در آن از بین می رود که به کاربران این امکان را می دهد از بابت دریافت کالایی که بابت آن هزینه پرداخت کرده اند مطمئن باشند. همچنین تمام مراحلی که برای خرید، فروش، دریافت کالا و خریداران کالا انجام می شود توسط توکن های ان اف تی قابل ردیابی است و به واسطه آن اطمینان در خرید و فروش بالا می رود.

توکن های ان اف تی با هدف اعتماد سازی و شفافیت هر چه بیشتر قرارداد ها به وجود آمدند و برند هایی مانند لویی ویتون برای اثبات اصالت کالاهای خود از توکن های غیر مثلی استفاده می کند.

 

 

مالکیت در NFT

استفاده از فناوری بلاک چین در ان اف تی برای کاربران این امکان را فراهم می کند تا بدون اجازه مالک هیچ یک از مراحل انتقال دارایی یا معامله انجام نشود و فقط دارنده سرمایه است که می تواند از قرارداد های هوشمند بلاک چین استفاده کند به همین دلیل شما صاحب اصلی و تنها مالک دارایی اتان هستید. توکن های غیر مثلی در بازی ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند و شما می توانید با مالکیت یک توکن آن را در مبادله و مبارزه در بازی ها استفاده کنید اما به دلیل منحصر به فرد بودن توکن ها نمی توانید آن را در بازی های مختلف استفاده نمایید و فقط در گیم مشخص شده می توانید از توکن های در دسترس بهره ببرید.

 

 

قابلیت انتقال در NFT

در بالا اشاره کردیم هر توکن برای بازی خاصی استفاده می شود اما این به این معنی نیست که شما نمی توانید در بازی های دیگر از توکن های غیر مثلی اتان استفاده کنید بلکه می توانید با انتقال توکن ها به بازی های بلاک چینی از کاربرد آنها لذت ببرید. جذاب ترین ویژگی های NFT غیر متمرکز بودن آنها است به این معنی که شما می توانید بدون نیاز به یک موسسه حقوقی ثالث دارایی های خود را انتقال داده و یا به مبادله سرمایه خود بپردازید زیرا ویژگی منحصر به فرد توکن های غیر مثلی مالکیت فردی شما می باشد و برای کنترل دارایی اتان نیاز به تاییدیه هیچ سازمان حقوقی نیست.

 

 

سخن آخر

کسانی که از توکن های غیر مثلی برای ارزش گذاری کالای خود استفاده می کنند دیگر هیچ شک و شبهه ای در رابطه با اصالت محصول آنها باقی نمی ماند زیرا ویژگی توکن NFT مالکیت افراد است که نشان دهنده آن است محصول مورد نظر تنها متعلق به شخص دارنده آن است و فرد دیگری نمی تواند آن را کپی کند. همچنین غیر متمرکز بودن توکن ها به محبوبیت آنها در بازار خرید و فروش ارز دیجیتال کمک شایانی داشته است و باعث شخصی سازی قرارداد ها در بلاک چین شده است.