دنباله‌ ی فیبوناچی به‌ وسیله ریاضیدان ایتالیایی به نام لئوناردو پیزا (Leonardo Pizza) که به فیبوناچی معروف است در قرن ۱۳ام توسعه یافت. فیبوناچی، دنباله‌ ای از اعداد رو به افزایش است که با صفر و یک شروع می‌ شود و هر عدد برابر با مجموع دو عدد قبلی است.
این ریاضیدان قرون وسطایی که دنباله‌ی فیبوناچی به نام او نام‌گذاری شده است، اغلب به‌عنوان مخترع آن شناخته می‌شود. اما لئوناردو این دنباله را اختراع نکرده است. درواقع مشخص نیست که اولین‌ بار چه کسی آن را کشف کرد، اما لئوناردو حدود سال ۱۱۷۰ پس از میلاد مسیح به دنیا آمد، در حالی‌ که شواهد وجود این دنباله به بیش از هزار سال قبل از زمان او  باز می‌ گردد.
کاری که لئوناردو پیزا انجام داد، انتشار تأثیرگذارترین متن در مورد ریاضیات در اروپا بود، کتاب لیبر آباجی او به گسترش استفاده از اعداد هندو - عربی کمک کرد و دنباله فیبوناچی اعداد نیز در این کتاب به‌عنوان راه حلی برای سؤال زیر ظاهر شده است:
«مردی یک جفت خرگوش را در مکانی قرارداد که از هر طرف با دیوار احاطه شده بود. اگر فرض شود که هر  یک ماه هر جفت خرگوش، یک جفت جدید تولید می‌کند، در سال چند جفت خرگوش می‌توان از آن جفت تولید کرد؟»
پاسخ:
۱،۱،۲،۳،۵،۸،۱۳،۲۱،۳۴،۵۵،۸۹،۱۴۴ (دنباله‌ی فیبوناچی)

درک دنباله‌ی فیبوناچی

اعداد در دنباله‌ی فیبوناچی با فرمول خاصی برابری نمی‌کنند، با این‌حال این اعداد روابط خاصی با یکدیگر دارند. در این دنباله، هر عدد برابر است با مجموع دو عدد قبل.
به‌عنوان‌ مثال:   ۲۳۳ ،۱۴۴ ،۸۹ ،۵۵ ،۳۴ ،۲۱ ،۱۳ ،۸ ،۵ ،۳ ،۲ ،۱ ،۱ ، ۰

«نسبت طلایی» ۱.۶۱۸ که برای ریاضی‌دانان، دانشمندان و طبیعت‌شناسان برای قرن‌ها مهم بوده، از دنباله فیبوناچی مشتق شده است. ضریب بین هر جفت اعداد فیبوناچی متوالی در دنباله تقریباً ۱.۶۱۸ یا معکوس آن ۰.۶۱۸ است.
نسبت طلایی:
حاصل نسبت طلایی با تقسیم هر عدد در دنباله‌ی فیبوناچی بر عدد قبلی خود در این دنباله به دست می‌آید.

سطوح اصلاحی فیبوناچی چه چیزی هستند؟

سطوح اصلاحی فیبوناچی

اگر شما یک معامله‌گر فعال باشید، ممکن است متوجه شده باشید که قیمت در نمودارها از الگوهای خاصی پیروی می‌کند. الگویی که به طور مداوم رخ می‌دهد، ادغامی بین محدوده‌های قیمتی است.
دارایی‌های مالی اغلب در محدوده‌ای محدود معامله می‌شوند و حرکت اخیر را تثبیت می‌کنند و سپس به محدوده دیگری می‌روند و این روند را تکرار می‌کنند. حتی در طول روند بازار، قیمت‌ها قبل از حرکت به منطقه بعدی، سطوح خاصی را هدف قرار می‌دهند. یکی از بهترین راه‌ها برای پیش‌بینی اهداف قیمت، تحلیل فیبوناچی اصلاحی است. تجزیه‌وتحلیل فیبوناچی اصلاحی را می‌توان برای تأیید سطح ورودی، هدف قراردادن سود و همچنین تعیین سطح ضرر استفاده کرد.
سطوح اصلاحی فیبوناچی که از دنباله‌ی فیبوناچی نشئت می‌گیرند، سطوحی افقی هستند که نشان می‌دهند حمایت و مقاومت در کجا ممکن است رخ دهد. هر سطح با درصدی همراه است. درصد نشان می‌دهد که قیمت چقدر از یک حرکت قبلی عقب‌نشینی کرده است. سطوح اصلاحی فیبوناچی، ۲۳.۶%، ۳۸.۲%، ۶۱.۸% و ۷۸.۶% است. همچنین از سطح ۵۰٪ هم استفاده می‌شود درحالی‌که به طور رسمی یک نسبت فیبوناچی نیست.
فرض می‌کنیم قیمت یک سهم ۱۰ دلار افزایش‌ یافته و سپس ۲.۳۶ دلار کاهش پیدا کرده است. در آن صورت، قیمت ۲۳.۶٪ اصلاح داشته که یک عدد فیبوناچی است. اعداد فیبوناچی در سراسر طبیعت یافت می‌شوند؛ بنابراین، بسیاری از معامله‌گران معتقدند که این اعداد در بازارهای مالی نیز کاربرد دارند.
اولین چیزی که باید در مورد ابزار فیبوناچی بدانیم این است که بهترین عملکرد را زمانی دارد که بازار روند داشته باشد. ایده آن به این شکل است، زمانی که بازار روند صعودی را طی می‌کند، روی یک اصلاح در سطح حمایت فیبوناچی خرید کنیم یا معامله خرید باز کنیم و در زمانی که بازار روند نزولی دارد، روی یک اصلاح در سطح مقاومت فیبوناچی معامله فروش باز کنیم.
سطوح اصلاحی فیبوناچی به‌عنوان یک شاخص فنی پیش‌بینی‌کننده در نظر گرفته می‌شود؛ زیرا آن‌ها تلاش می‌کنند تا مشخص کنند قیمت ممکن است در آینده کجا باشد.
در تئوری این‌طور بیان می‌شود که پس از اینکه قیمت روند جدیدی را آغاز می‌کند، قبل از اینکه به روند خود ادامه بدهد تقریباً نیمی از روند قبلی را اصلاح می‌کند.
 همچنین در این مثال شاهد واکنش قیمت به سطوح ۲۳.۶ و ۳۸.۲ هم هستیم.

فیبوناچی در ارزدیجیتال

دلیل اهمیت سطوح اصلاحی فیبوناچی

در تحلیل تکنیکال، سطوح اصلاح فیبوناچی نواحی کلیدی را نشان می‌دهد که ممکن است قیمت در آن ناحیه معکوس یا متوقف شود. نسبت‌های رایج شامل ۲۳.۶٪ ، ۳۸.۲٪  و ۵۰٪ در میان باقی سطوح است. معمولاً، این موارد بین یک محدوده بالا و پایین برای یک قیمت رخ می‌دهد که برای پیش‌بینی جهت آینده حرکت قیمت آن طراحی شده است.

محدودیت‌های استفاده از سطوح اصلاحی فیبوناچی

در حالی‌که سطوح اصلاحی نشان می‌دهد که قیمت ممکن است در کجا حمایت یا مقاومت پیدا کند، هیچ اطمینانی وجود ندارد که قیمت واقعاً در آنجا متوقف شود. به همین دلیل است که اغلب از سیگنال‌های تأیید دیگر استفاده می‌شود، مانند جهش قیمت از سطح.
مورد دیگر علیه سطوح اصلاحی فیبوناچی این است که تعداد آن‌ها به‌قدری زیاد است که احتمالاً قیمت نزدیک به یکی از آن‌ها معکوس می‌شود و به آن‌ها واکنش نشان می‌دهد. مشکل این است که معامله گران در تلاش هستند تا بدانند کدام یک در هر زمان خاص مفید خواهد بود. زمانی که واکنش به یک سطح نتیجه نمی‌دهد، همیشه می‌توان ادعا کرد که معامله‌گر باید به‌جای آن سطح اصلاح فیبوناچی دیگری را دنبال می‌کرد.

نحوه استفاده از ابزار فیبوناچی

دنباله فیبوناچی را می‌توان با استفاده از چهار تکنیک از جمله اصلاحات (retracements)، قوس‌ها (arcs)، فن‌ها (fans)، نواحی زمانی (time zones) و گسترش یا انبساطی (expansion) بر روی نمودار اعمال کرد.

فیبوناچی قوس‌ها ARCS

فیبوناچی قوس‌ها

فیبوناچی فن‌ها FANS

فیبوناچی فن

فیبوناچی نواحی زمانی Time Zones

فیبوناچی نواحی زمانی

فیبوناچی انبساطی Expansion

فیبوناچی انبساطی

اصلاحات فیبوناچی به دو نقطه قیمتی نیاز دارند که در نمودار انتخاب شوند، معمولاً یک نوسان بالا و یک نوسان پایین یا بالعکس. پس از انتخاب دو نقطه، اعداد و خطوط فیبوناچی در درصدهایی از آن حرکت رسم می‌شوند.

اصلاحات فیبوناچی

در حالی‌که سطوح اصلاحی فیبوناچی را می‌توان برای پیش‌بینی مناطق بالقوه حمایت یا مقاومت استفاده کرد که در آن معامله گران می‌توانند به امید از سرگیری روند اولیه وارد بازار شوند، توسعه‌ها یا انبساط‌های فیبوناچی می‌توانند این استراتژی را با دادن اهداف سود مبتنی بر فیبوناچی به معامله‌گران تکمیل کنند. پسوندهای فیبوناچی انبساطی شامل سطوحی است که فراتر از سطح استاندارد ۱۰۰٪ کشیده شده‌اند و می‌توانند توسط معامله گران برای طرح مناطقی که خروجی‌های بالقوه خوبی برای معاملات آنها در جهت روند ایجاد می‌کنند، استفاده شود. سطوح اصلی توسعه فیبوناچی ۱۶۱.۸٪ ، ۲۶۱.۸٪  و ۴۲۳.۶٪ است.

کلام آخر
اصلاحات فیبوناچی ابزارهای مفیدی هستند که به معامله گران کمک می‌کنند سطوح حمایت و مقاومت را شناسایی کنند. با اطلاعات جمع‌آوری‌شده، معامله گران می‌توانند سفارش‌های خریدوفروش خود را ثبت کنند، سطوح توقف ضرر را شناسایی کنند و اهداف قیمتی را تعیین کنند. اگرچه اصلاحات فیبوناچی مفید هستند، معامله گران اغلب از شاخص‌های دیگری هم برای ارزیابی دقیق‌تر روندها و تصمیم‌گیری بهتر در معاملات استفاده می‌کنند. امیدواریم این مقاله از تتر ایران برای شما مفید بوده باشد.