ارزش کل قفل شده چیست؟ ارزش کل قفل شده (TVL) Total Value Locked، در زمینه  دارایی های دیجیتال، نشانگر مجموع تمام دارایی های سپرده شده در پروتکل های مالی غیرمتمرکز (DeFi) است. این ارزش نشان دهنده تعداد وام های معوق نیست، بلکه کل مقدار عرضه اساسی است که توسط یک پروتکل تضمین می شود. امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، با اجازه دادن به کاربران برای انجام معاملات مالی مستقیم با یکدیگر، واسطه ها را حذف می کند و به همین دلیل است که ارزش کل قفل شده نقش مهمی در آن ایفا می کند.

ارزش کل قفل شده (TVL) چیست؟ 

ارزش کل قفل شده چیست؟

ارزش کل قفل شده چیست و نحوه  محاسبه آن چگونه است؟ ارزش قفل شده در DeFi یک نقطه مرجع است که نشان دهنده میزان دارایی هایی است که در حال حاضر در یک پروتکل خاص قرار گرفته است. این دارایی ها می تواند شامل پاداش، بهره، سکه ها و توکن های جدید، درآمد های ثابت و چیز های دیگر باشد. ارزش کل قفل شده کل مقدار عرضه اساسی است که توسط DeFi تضمین می شود. بنابراین ارزش کل، معیاری به شمار می رود که برای اندازه گیری کلی DeFi و بازار بازده آن استفاده می شود. از آنجایی که بلاک چین در شبکه های همتا به همتا توسعه می یابد، هیچ مرجع مرکزی برای اداره، ایجاد یا بهبود اکوسیستم آن وجود ندارد. به همین دلیل TVL یک معیار مهم برای کل بازار DeFi محسوب می شود. TVL یک پروژه به طور مداوم مطابق با نوسان ارزش دلاری همه دارایی ها در بازار ارز های دیجیتال، در حال تغییر است. هنگامی که توکن بومی یک پروژه ارزش بیشتری پیدا می کند، TVL پروتکل هم رشد می کند، بنابراین سرمایه گذاران می توانند هنگام ارزش گذاری توکن بومی پروژه DeFi، به TVL نگاه کنند. ارزش بازار توکن ممکن است نسبت به TVL پروژه،  کاهش یا افزایش یابد. مجموع TVL تمام پروتکل های DeFi، بین سال های 2020 و ،2021 به طور استثنایی رشد داشته است. طبق گفته شرکت تحلیلی DeFi Llama، در شروع سال 2020، TVL ترکیبی در تمام پلتفرم های DeFi حدود 630 میلیون دلار بود. پروتکل ها می توانند فقط در یک شبکه کار کنند یا خود را در بسیاری از شبکه ها پخش کنند، در این صورت آنها یک TVL مستقل در هر یک از شبکه ها دارند. بزرگترین شبکه DeFi TVL اتریوم است که تقریبا نیمی از کل حجم را در سراسر جهان به خود اختصاص داده است.

نحوه محاسبه ارزش کل قفل شده

ارزش کل قفل شده (TVL) ارزش کلی دارایی های رمزنگاری شده است که در یک پروتکل مالی غیرمتمرکز (DeFi) یا به طور کلی در پروتکل های DeFi سپرده گذاری می شود. TVL شامل تمام سکه ها و دارایی های دیجیتال سپرده شده در تمام عملکرد هایی است که پروتکل های DeFi آن را ارائه می دهند. ارزش کل قفل شده معیاری است که برای اندازه گیری سلامت کلی DeFi و بازار بازدهی استفاده می شود. شما می توانید ارزش کل قفل شده در بسیاری از خدمات را ردیابی کنید. سه عامل اصلی وجود دارد که در نحوه محاسبه tvl  و بررسی نسبت TVL ارزش بازار خدمات مالی غیرمتمرکز در نظر گرفته می شود که عبارتند از:

●محاسبه عرضه
●حداکثر عرضه
●قیمت فعلی

برای به دست آوردن سقف فعلی بازار، باید عرضه در گردش را در قیمت فعلی ضرب کنید. برای اینکه به نسبت TVL برسید، باید عدد مورد نظر بازار را بگیرید و آن را بر TVL سرویس تقسیم کنید. هرچه نسبت TVL بیشتر باشد، ارزش دارایی باید کمتر باشد. یکی از ساده ترین راه ها برای پیاده سازی نسبت TVL، کمک به تعیین کم ارزش یا بیش ارزش گذاری دارایی DeFi است، و این را می توان با نگاه کردن به نسبت انجام داد. اگر نسبت به دست آمده کمتر از 1 باشد (در اکثر موارد) کمتر از ارزش واقعی آن ارزش گذاری شده است. برای مثال فرض کنید فردی 1000 دلار ارز دیجیتال را به یک استخر پول واریز می کند تا تراکنش هایی را که کیف پولش را به پلتفرم DeFi در بلاک چین اصلی خود متصل می کند، تأیید کند. به بیان ساده تر، این فرد در حال استیکینگ است. او سپس 1000 دلار اضافی را به عنوان ارز دیجیتال برای بهره در همان پلتفرم قرض می دهد و 1000 دلار کوین را در یک استخر پول سپرده گذاری می کند. این امر نقدینگی معاملاتی را برای مبادله بین آلتکوین های دیگر فراهم می کند و به او اجازه می دهد تا کارمزد معاملاتی کسب کند. برای محاسبه ارزش بازار فعلی، باید عرضه در گردش را در قیمت فعلی ضرب کنید و برای یافتن نسبت TVL، باید آن عدد ارزش بازار را بر TVL سرویس تقسیم کنید. از نظر تئوری، هر چه نسبت TVL بیشتر باشد، ارزش دارایی کمتری باید داشته باشد. اگر نسبت TVL کمتر از یک باشد، به احتمال زیاد دارایی کمتر ارزش گذاری شده است.  طبق DeFi Pulse، رتبه بندی DeFi TVL سکه های سازنده (MKR) را در صدر جدول قرار داده است و پس از آن پلتفرم چند زنجیره ای aave (AAVE) و curve  مبتنی بر اتریوم (CRV) قرار دارند.

نحوه استفاده از ارزش کل قفل شده

اکثر پلتفرم های DeFi مانند Aave، Pancake Swap و Uniswap توکن های همنام صادر می کنند تا کاربران بتوانند از خدمات ارزش کل قفل شده استفاده کنند. شما می توانید با استفاده از TVL به عنوان ابزار سنجش ارزش بنیادی و سپس گرفتن ارزش بازار آن و تقسیم آن بر TVL، به میزان ارزش گذاری توکن ها و مقدار آن ها پی ببرید. در واقع استفاده از TVL به نحوی، به نفع شما است. هنگامی که معنا و کاربرد TVL را درک کردید، می توانید از آن برای تصمیم گیری در رابطه با خرید تتر یا سایر رمز ارزها دیجیتال، استفاده کنید.  از آن جایی که TVL از تنها نقطه داده ای است که باید در هنگام معامله در پروتکل های DeFi در نظر گرفته شود، مطمئناً ارزش بررسی را دارد. همه پروتکل های DeFi یکسان نیستند و برخی از آنها در موقعیت های بسیار قوی تری نسبت به سایرین قرار دارند. نگاهی گذرا به TVL به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید که دارایی های رمزنگاری خود را چگونه سرمایه گذاری کنید. نسبت TVL یا مقدار فعلی اندازه گیری شده در برابر ارزش بازار پروتکل نیز یک معیار مفید است. 

ارز های دیجیتال با بیشترین میزان ارزش کل قفل شده

آموزش محاسبه ارزش کل قفل شده

Curve
Curve یکی از DEX های برتر است. TVL بالای این پروتکل، curve را ارزشمند می کند. در زمان نگارش این مقاله، میزان ارزش کل قفل شده 8.54 میلیارد دلار است. پروتکل curve بهترین عملکرد را در اکوسیستم DeFi ایفا می کند.

Lido
Lido، یک پروتکل DeFi است که برای تامین نقدینگی برای دارایی های سهام طراحی شده و  TVL فعلی آن 7.42 میلیارد دلار است.  ارزش کل این پروتکل که نشان دهنده دارایی هایی است که معامله گران در سیستم سهام داشته اند، در نتیجه نوسانات عمومی بازار کاهش یافته است، اما چشم انداز این پروتکل همچنان مثبت در نظر گرفته شده است.

Maker
Maker اولین پیشگام در دنیای DeFi بود و همچنان به جذب دارایی های سرمایه گذاران آینده نگر ادامه می دهد. به عنوان یک سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO)، این پروتکل به معامله گران اجازه می دهد تا مستقیماً در فرآیند تصمیم گیری مشارکت کنند. پروتکل maker با TVL فعلی 9.24 میلیارد دلار، یکی از با ارزش ترین پروتکل های DeFi در دسترس سرمایه گذاران است.

Aave
آوه Aave یک پروتکل DeFi است، که متمرکز بر وام دهی است. TVL آوه 8.24 میلیارد دلار است که نشان می دهد سرمایه گذاران زیادی وجوهی را به پروتکل واریز کرده اند. تا زمانی که این رقم بالا باشد، سرمایه گذاران و وام دهندگان می توانند انتظار داشته باشند، که سیستم قوی بماند.

Uniswap
Uniswap به Curve به عنوان یک DEX با TVL بسیار بالا می پیوندد. Tvl فعلی این رمز ارز 5.5 میلیارد دلار است که این پروتکل را به یک گزینه جذاب برای معامله گران ارزهای دیجیتال تبدیل کرده است. 

 

نتیجه گیری
ارزش کل فعلی یک ارز دیجیتال که کاربران در پروتکل های مختلف وام دهی و سهام قفل می کنند، ارزش کل قفل شده نام دارد. ارزش کل قفل شده (TVL) را می توان در یک قرارداد هوشمند برای هر پروژه، در یک استخر نقدینگی برای وام دادن یا در یک گره بلاک چین برای استخراج ارز دیجیتال که از روش اجماع اثبات سهام (PoS) استفاده می کند، قفل کرد. از TVL یا ارزش کل قفل شده به طور گسترده در اندازه گیری ارزش رمز ارزهای دیجیتال استفاده می شود.