سالیدیتی Solidity یک زبان برنامه نویسی استاتیکی است که برای توسعه قراردادهای هوشمند طراحی شده است.  قراردادهای هوشمند برنامه هایی هستند که در داخل یک شبکه همتا به همتا اجرا می شوند که در آن هیچ کس اختیار خاصی بر اجرا ندارد، بنابراین اجازه می دهد تا نشانه های ارزشی، مالکیت، رایگیری را پیاده سازی کند.  در این مقاله قصد داریم به آموزش زبان سالیدیتی و کاربردها و ویژگی های آن بپردازیم.

زبان برنامه نویسی سالیدیتی چیست؟

زبان برنامه نویسی سالیدیتی چیست؟

زبان سالیدیتی چیست؟ سالیدیتی Solidity یک زبان برنامه نویسی دارای تایپ استاتیک است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا قراردادهای هوشمند ایجاد کنند. زبان سالیدیتی بر اساس زبان های برنامه نویسی موجود مانند C++، Python و JavaScript طراحی شده است، بنابراین از ساختارهای زبانی مشابهی که در این زبانها یافت می شود، استفاده می کند که این کار، زبان برنامه نویسی سالیدیتی را  برای توسعه دهندگان آسان می کند.  سالیدیتی،  یک زبان برنامه نویسی سطح بالا است که عمدتاً برای بلاک چین اتریوم استفاده می شود. در واقع زبان برنامه نویسی سالیدیتی یک ابزار عالی برای نوشتن قراردادهای هوشمند است، که کدهای خوداجرایی هستند که عملکردهای خودکار پیچیده را فعال می کنند. زبان برنامه نویسی با ماشین مجازی اتریوم (EVM) که لایه انتزاعی بین کد اجرا کننده و ماشین اجرایی است، تعامل دارد.  از آنجایی که این زبان تحت تأثیر زبان های C++، پایتون و جاوا اسکریپت است، باید در دستورالعمل های پلتفرم های  سطح پایین، به نام Opcodes، کامپایل شود، زیرا آنها مستقیماً توسط EVM کامپایل نمی شوند. جابجایی در Solidity آسان است و نوشتن کد در آن راحت است، به خصوص برای کسانی که از دانش برنامه نویسی سطح متوسطی برخوردار هستند.  زبان برنامه نویسی سالیدیتی علیرغم اینکه در ابتدا توسط گاوین وودز، بنیانگذار Solidity و Polkadot در سال 2014 پیشنهاد شد، توسط بنیاد Ethereum و تیم پروژه Solidity توسعه یافته است .زبان برنامه نویسی سالیدیتی به صورت ایستا تایپ شده است، به این معنی که با تأیید کد منبع برنامه، از انواع خطاها و مشکلات جلوگیری می کند. سالیدیتی همچنین از وراثت، اشیا پیچیده تعریف شده توسط کاربر و کتابخانه ها پشتیبانی می کند که این به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که انواع جدیدی از برنامه های مالی پیچیده و خودکار، بازی، مدیریت و سایر برنامه ها را ایجاد کنند. اما مانند هر زبان برنامه نویسی، چندین مشکل دارد. ماهیت تغییرناپذیر بلاک چین تضمین می کند که یک قرارداد هوشمند پس از استقرار نمی تواند به هیچ وجه حذف یا اصلاح شود. این بدان معناست که هر خط کد باید کامل باشد، در غیر این صورت خطر هک شدن یا سوء استفاده از آن وجود دارد. زبان برنامه نویسی سالیدیتی Solidity همچنین در برابر حملات ورود مجدد و سایر مسائل امنیتی آسیب پذیر است و در زمانی طراحی شده است که شبکه اتریوم مستقر نبود. بنابراین، طراحی آن نیاز به بروز رسانی دارد تا مطابق با نیازهای امروزی شبکه بلاکچین باشد.

ویژگی های زبان سالیدیتی

- زبان برنامه نویسی سالیدیتی یک جامعه بزرگ و در دسترس دارد و از آنجایی که اولین زبان برنامه نویسی قراردادهای هوشمند بود و صرفاً برای برنامه نویسی قراردادهای هوشمند در شبکه اتریوم توسعه یافته بود، پشتیبانی گسترده ای از جامعه را به دست آورده است و به توسعه دهندگان جدید کمک می کند در صورت بروز هر گونه مشکل ، کمک دریافت کنند.
- زبان برنامه نویسی سالیدیتی به طور ویژه توسط خود تیم اتریوم ساخته شده است تا امکان توسعه و طراحی قراردادهای هوشمند بر روی پلتفرم های بلاک چین و شبکه ERC20 را فراهم کند.
- زبان برنامه نویسی سالیدیتی Solidity فقط به اجرای چند الگوریتم محدود نمی شود و می توان از آن برای محاسبه همه توابع قابل محاسبه، استفاده کرد.
- سالیدیتی Solidity مفاهیمی را ارائه می دهد که در اکثر زبان های برنامه نویسی مدرن موجود است. دارای توابع، دستکاری رشته ها، کلاس ها، متغیرها، عملیات حسابی و غیره است. علاوه بر این، از ساختارهای داده نگاشت، که به عنوان جداول هش عمل می کنند و از انواع کلید و جفت مقادیر کلیدی تشکیل شده است، پشتیبانی می کند.
- زبان برنامه نویسی سالیدیتی برای نوشتن قراردادهای هوشمند برای پیاده سازی منطق تجاری در سیستم برای تولید زنجیره ای از سوابق تراکنش، استفاده می شود.
- اگر با زبان های برنامه نویسی محبوب مانند Python، و JavaScript و ++C آشنا باشید و برنامه نویسی کنید، متوجه خواهید شد که Solidity چیز زیادی برای یادگیری ندارد، زیرا بیشتر نحوه کار آن از این زبان ها به عاریت گرفته شده است. |
- Solidity دارای چندین متغیر و عملکرد خاص است که بیشتر برای ارائه اطلاعات یا به عنوان توابع کاربردی عمومی استفاده می شود و این شامل ویژگی هایی مانند: اطلاعات خاصی در مورد زنجیره بلوکی، توابع ریاضی، توابع رمزگشایی و رمزگذاری، توابع مدیریت خطا، اعضای انواع آدرس و توابعی که اطلاعات مربوط به یک قرارداد یا یک نوع اعداد صحیح را برمی گرداند، است.

زبان سالیدتی و قرارداد های هوشمند

زبان سالیدتی و قرارداد های هوشمند

اتریوم، به دلیل ماهیت همه کاره اش در ایجاد dApps بر روی پلتفرم، یکی از محبوب ترین انواع بلاک چین ها است. قراردادهای هوشمند برای تسهیل اجرای منطق تجاری یا قوانین اصلی در شبکه ایجاد می شوند. مانند هر برنامه نویسی دیگری، توسعه dApp نیاز به برنامه نویسی و اجرای کدهای روی سیستم دارد. در اتریوم dApps و قراردادهای هوشمند را می توان به هر زبان برنامه نویسی نوشت. با این حال، زبان برنامه نویسی سالیدیتی Solidity، در میان همه، از هم جداست و به طور کلی انتخاب ترجیحی زبان برنامه نویسی مورد استفاده در اتریوم است. اتریوم خود را اینگونه تعریف می کند: «...فناوری اداره شده توسط جامعه که به ارز دیجیتال اتر (ETH) و هزاران برنامه غیرمتمرکز نیرو می دهد». و قراردادهای هوشمند را اینگونه توصیف می کنند: «...برنامه های رایانه ای ذخیره شده در زنجیره بلوکی که به ما امکان می دهد قراردادهای سنتی را به موازی های دیجیتال تبدیل کنیم...». آنچه قراردادهای هوشمند را از قراردادهایی که اکنون استفاده می کنیم متمایز می کند این است که قراردادهای هوشمند غیرقابل تغییر، ساخته شده اند و نمی توان آن ها را تغییر داد که این به کاربران اجازه می دهد تا معاملات را بدون خطر برای خریدار یا فروشنده انجام دهند. اگر شما هم به عنوان یک معامله گر کریپتو قصد خرید تتر بدون هیچگونه خطری دارید، می توانید با مراجعه به وب سایت های رسمی و داخلی معتبر اقدام به خرید کنید. تتر ایران یکی از این وب سایت های معتبر است که می توانید با خیال راحت به خرید و یا معامله رمز ارزها در آن بپردازید و از آموزش های به روز آن در رابطه با بلاکچین بهره مند شوید. اما زبان سالیدیتی چیست و چه ارتباطی میان آن و قراردادهای هوشمند وجود دارد؟ سالیدیتی Solidity یک زبان برنامه نویسی قرارداد محور برای نوشتن قراردادهای هوشمند است و برای پیاده سازی قراردادهای هوشمند بر روی پلتفرم های مختلف بلاک چین استفاده می شود. قراردادهای هوشمند چیزی جز برنامه های موجود در شبکه نیستند که نحوه رفتار حساب های موجود در شبکه را مدیریت میکنند. قراردادهای هوشمند زمانی اجرا می شوند که شرایط از پیش تعیین شده برآورده شوند و معمولاً برای خودکارسازی اجرای توافق استفاده می شوند. زبان برنامه نویسی سالیدیتی Solidity در ابتدا در آگوست 2014 توسط گاوین وود پیشنهاد شد. این زبان بعداً توسط تیم Solidity پروژه اتریوم به رهبری کریستین ریتویسنر توسعه یافت. Solidity با بایت کدی که در EVM قابل اجرا است کامپایل می شود. با استفاده از زبان Solidity، توسعه دهندگان می توانند برنامه هایی بنویسند که منطق کسب  وکار خود را که در قراردادهای هوشمند تجسم یافته است، پیاده سازی کنن  و سابقه ای غیرقابل انکار و معتبر از تراکنش ها باقی بگذارند. نوشتن قراردادهای هوشمند زبان برنامه نویسی سالیدیتی Solidity، به عنوان یک زبان برنامه نویسی آسان (برای کسانی که با مهارت های برنامه نویسی آشنا هستند) در نظر گرفته شده است. پس از آموزش زبان سالیدیتی و ارتباط آن با قراردادهای هوشمند، اکنون نوبت آن است تا با کاربرد های آن در شبکه اتریوم و بلاکچین آشنا شوید.

کاربردهای زبان سالیدیتی

از کابردهای دیگر زبان برنامه نویسی سالیدیتی می توان به موارد زیر اشاره کرد؛
•  رای گیری : در دنیای واقعی، رای گیری شامل تکنیک های تقلبی مختلفی از جمله دستکاری داده ها، گرفتن غرفه، رای دهندگان جعلی، دستکاری در ماشین های رایگیری و غیره است. برای حل برخی از این مشکلات، می توانیم از قراردادها برای رایگیری استفاده کنیم. می توان از زبان برنامه نویسی سالیدتی Solidity برای طراحی کد استفاده کرد.  با پیاده سازی مناسب، روند رای گیری به صورت روان، شفاف و خودکار انجام می شود.
•  سرمایه گذاری جمعی : سرمایه گذاری جمعی اگر از طریق قراردادها انجام شود، تأمین مالی جمعی می تواند مشکلات مختلف مرتبط با آن مانند کمیسیون از شخص ثالث، مسائل مربوط به مدیریت داده ها و غیره را حل کند. این قراردادهای هوشمند را می توان با استفاده از سالیدیتی توسعه داد. 
•  حراج کور : اجرای حراج کور در سالیدیتی در اتریوم کاملاً ساده است. می توان یک مزایده آزاد ایجاد کرد که در آن هر فردی بتواند فقط  پیشنهاد خود را مشخص و مشاهده  کند، پس می توان یک حراج طراحی کرد که در آن امکان دیدن پیشنهاد تا پایان آن برای کسی وجود نداشته باشد.

منابع آموزش زبان سالیدیتی

منابع آموزش زبان سالیدیتی

اگر تجربه برنامه نویسی دارید، مطمئناً اهمیت داشتن اسناد رسمی و قابل اعتماد در مورد امکانات زبان برنامه نویسی مورد استفاده خود را می دانید. خوب، این فرض کاملاً با آموزش زبان سالیدیتی مطابقت دارد. اسناد و کتاب های معتبر و رسمی برای آموزش سالیدیتی گزینه های  عالی هستند. در وب سایت رسمی سالیدیتی نیز می توانید تمام اطلاعات فنی مورد نیاز خود را در مورد پتانسیل ها و پیشرفت هایی که این زبان با هر نسخه جدید ارائه می دهد، بیابید. علاوه بر این، توسعه و بهبود زبان برنامه نویسی ثابت است و نشان می دهد که جامعه به دنبال بهبود و اجرای عملکردهای جدید برای آسان تر و ایمن تر کردن برنامه نویسی است. اگر دانش برنامه نویسی ندارید و اولین بار است که می خواهید با آن آشنا شوید، ابتدا باید فرم ها و عملیات اصلی زبان های برنامه نویسی را بدانید تا سپس فرآیند یادگیری خود را در مورد زبان برنامه نویسی Solidity شروع کنید. دو مورد از مهم ترین کتاب هایی که به توسعه و آموزش زبان سالیدیتی اختصاص یافته اند، Solidity Programming Essentials توسط Ritesh Modi و Ethereum Smart Contract Development توسط Mayukh Mukhopadhyay هستند. هر دو کتاب توسط Packt منتشر شده اند و قصد دارند علاقه مندان به دنیای برنامه نویسی سالیدیتی را از مبتدی به برنامه نویسان پیشرفته در این زبان تبدیل کنند. با مطالعه این عناصر، به خوبی درک خواهید کرد که اتریوم چیست و چگونه می توانید به طور موثر از زبان برنامه نویسی Solidity برای برنامه ریزی اولین DApp خود استفاده کنید. اگر به کتاب ها و سایت های خارجی گفته شده برای آموزش این زبان برنامه نویسی دسترسی ندارید، می توانید از مقالات موجود در تتر ایران استفاده کنید. در این سایت علاوه بر این که می توانید از مقالات و اطلاعات معتبر در زمینه ارزهای دیجیتال استفاده کنید، همچنین می توانید به خرید تتر و یا سایر رمز ارزها مانند کاردانو، بیت کوین، اتر و ... بپردازید. 

مزایای زبان برنامه نویسی سالیدیتی

- در زبان برنامه نویسی سالیدیتی، چندین عملکرد اضافی ارائه شده است که باعث می شود نسبت به سایر زبان های مبتنی بر اتریوم برتری داشته باشد.  
- زبان برنامه نویسی Solidity، جدا از انواع داده های پایه، از انواع داده های پیچیده و متغیرهای عضو نیز پشتیبانی می کند. ساختارهای داده مانند نقشه برداری، با برنامه نویسی Solidity سازگار هستند.
- زبان برنامه نویسی. سالیدیتی برای فعال کردن ایمنی، یک رابط باینری برنامه (ABI) ارائه می دهد.  اگر کامپایلر با عدم تطابق نوع داده برای هر متغیری مواجه شود، ABI با خطا مواجه می شود.
- زبان برنامه نویسی Solidity از وراثت چند گانه با خطی سازی C3 پشتیبانی می کند که از الگوریتمی پیروی می کند تا روشی را که باید در صورت وراثت چندگانه استفاده شود، تعیین شود. 
- زبان برنامه نویسی سالیدیتی به "مشخصات زبان طبیعی" برای تبدیل مشخصات کاربر محور به زبان قابل فهم ماشین اشاره دارد.
- زبان برنامه نویسی سالیدیتی  ویژگی های ارثی را در قراردادها از جمله ویژگی های ارثی چند سطحی ارائه میکند.

معایب زبان برنامه نویسی سالیدیتی

- پس از بستن قرارداد نمی توان آن را ارتقا داد و نمی توانیم ویژگی های جدیدی را به آن اضافه کنیم. 
- از آنجایی که solidity یک زبان جدید در بازار است، نسبت به زبان های دیگر مانند Python، و ++C Javascript دارای اشکالات بیشتری است. 
- در مورد اشکالات، زبان های دیگر برتری مشخصی نسبت به آن دارند، زیرا زبان های مختلف تعداد زیادی توسعه دهنده برای حل مشکلاتشان دارند.
- ساختار و استفاده آرایه ها و رشته ها به دلیل در دسترس نبودن طبقه بندیهای استاندارد بسیار پیچیده است (هر زبانی طبقه بندی خود را برای انجام عملکردها دارد). 
- در قراردادهای هوشمند، گفتن همه چیز در مورد مشکلات دنیای واقعی به هر زبانی کار آسانی نیست، زیرا زبان ها بر اساس دستورات داده شده توسط ما کار می کنند. 
- داده ها فقط از طریق تراکنش ها در دسترس هستند. هیچ منبع دیگری برای اطلاعات وجود ندارد که از نظر کارکرد مؤثر دستگاه مشکلی ایجاد کند.

جمع بندی و نتیجه گیری

در این مقاله، شما با همه چیز در مورد زبان برنامه نویسی سالیدیتی و مفاهیم آن مانند چگونگی تکامل آن، و قراردادهای هوشمند و مزایای آن مواجه شدید. چه یک توسعه دهنده باتجربه بلاک چین باشید چه یک علاقه مند در این زمینه، یا یک فرد تازه کار که می خواهد ویژگی های فنی و عمیق شبکه های بلاک چین را کشف و درک کند، استفاده از آموزش های مرتبط با زبان برنامه نویسی سالیدیتی به شما کمک می کند تا  درک، یادگیری و کاوش بیشتری در مورد ارزهای دیجیتال، بلاک چین و فناوری آن به دست آورید.