تحلیل درون زنجیره‌ ای در دنیای مالی در حال افزایش است. گلس‌ نود یکی از محبوب‌ ترین شرکت‌ هایی است که خدمات تحلیل درون زنجیره‌ ای را ارائه می‌ کند. گلس نود پیشروترین پلتفرم داده و اطلاعات بلاکچین در صنعت کریپتو است و جامع‌ ترین کتابخانه معیارهای مالی و زنجیره‌ ای را ارائه می‌کند و از طریق بینش‌ های قابل فهم و عملی و دیدی کل‌ نگر، زمینه‌ای از بازارهای رمزنگاری به کاربران ارائه می‌‌ دهد. اما سایت گلاس نود چیست و چگونه به مشتریان در درک بازار کریپتو کمک می‌کند؟ در این راهنما از تتر ایران قصد داریم به معرفی بیشتر این وب سایت و نحوه استفاده از آن بپردازیم.

درباره سایت گلس نود (Glassnode)

مشاهده تحلیل‌های درون زنجیره‌ای، کاری است که گلس‌ نود برای تولید داده‌های هوشمند انجام می‌دهد. این پروژه در سال 2018 در آلمان آغاز شد و دفتر مرکزی آن در سوئیس قرار دارد. شما می‌توانید از گلس نود برای جمع‌آوری اطلاعاتی استفاده کنید که در نمودارهای استاندارد یا رقبای گلس نود در دسترس نیست. گلس نود با پروژه‌های Proof of Stake (PoS) و Proof of Work (PoW) سازگار است. اصطلاح تحلیل درون زنجیره‌ای به فرآیند تجزیه و تحلیل احساسات بازار با استفاده از داده‌های دفتر کل بلاکچین اشاره دارد. با جزئیات بیشتر، این فرآیند مستلزم بررسی موجودی‌ها و تراکنش‌های کیف پول‌های دیجیتال است. انبوهی از پلتفرم‌ها و منابع جدید وجود دارد که دسترسی آسان‌تر به داده‌های بلاکچین را ممکن می‌سازد. این ابزارها به شما کمک می‌کنند تا حرکات ارز دیجیتال و کیف پول شخصی خود را ردیابی کنید.
 داده‌های زنجیره‌ای تنها یک ابزار پشتیبانی برای هر فردی است که علاقه‌مند به تجزیه و تحلیل بازار ارز دیجیتال است. به عبارت دیگر، این شما هستید که باید تفسیری از داده‌ها را ارائه دهید و بر اساس آن سرمایه گذاری کنید.

آکادمی وب‌سایت گلس نود

کاربران تازه وارد ممکن است از آکادمی گلس نود برای اطلاع از آخرین تحولات در صنعت ارزهای دیجیتال استفاده کنند. این پلتفرم هر معیار روی زنجیره، نقش آن و موارد استفاده را با جزئیات توضیح می‌دهد. داده‌هایی مانند نسبت سود و زیان و سایر شاخص‌ها در این محیط به راحتی در دسترس کاربران قرار می‌گیرند و کاربران از این شاخص‌ها برای انجام تحلیل‌های خود استفاده می‌کنند. علاوه بر این، بخش آکادمی وب‌سایت دارای بخشی است که نحوه استفاده و تفسیر نمودارهای مختلف را توضیح می‌دهد. اطلاعات قیمت گذاری برای هر نمودار در بخش با عنوان "قیمت" قابل دسترسی است. گلس نود نمودارهای مختلفی را برای طرح‌های اشتراک مختلف ارائه می‌دهد.

 استودیو سایت گلس نود

هسته پایگاه داده Glassnode Studio است. در این حوزه تمامی شاخص‌های پروژه در دسترس عموم قرار دارد. Glassnode Studio دسترسی به معیارهای مرتبط با هر پروژه را فراهم می‌کند. به عنوان مثال، اگر کاربر گزینه آدرس را انتخاب کند، بیش از 30 معیار دیگر وجود خواهد داشت. ممکن است بخواهید از این ویژگی برای شناسایی نحوه سرمایه‌گذاری نهنگ‌ها در بازار استفاده کنید. همچنین می‌توانید دارایی را برای تجزیه و تحلیل از کادر زیر بخش نمودارها در سمت چپ انتخاب کنید. زمانی که دارایی مورد مطالعه را انتخاب کنید، آماری برای بررسی در دسترس خواهد بود. آدرس‌ها، معاملات، بازارها، شاخص‌ها و مجموعه ای از مفاهیم دیگر در این دسته قرار می‌گیرند. در نتیجه، چندین نمودار می‌تواند به شما در جمع آوری اطلاعات ارزشمند در هر زمینه کمک کند.

 بخش تخصصی گلس نود

در این بخش از وب‌سایت گلس نود مقالات معتبری بر اساس داده‌های بلاکچین پیدا خواهید کرد. عمده آن‌ها بسیار تخصصی هستند و برای کسانی که تازه شروع به یادگیری در مورد دنیای رمزنگاری کرده‌اند غیرقابل دسترسی است. با این حال، بخش "آکادمی" دارای مطالبی است که شما برای ایجاد دانش عمیق‌تر از اقتصاد بلاکچین نیاز دارید. اگر فکر می‌کنید نمی‌توانید زمان زیادی را در گلس نود بگذرانید، تیم یک ویژگی خبرنامه را برای شما طراحی کرده است. محققان این خبرنامه را به صورت هفتگی و در تمام طول سال به روز می‌کنند. دیدگاه یک متخصص در این بخش موجود است. شما مطالعات تحقیقات بازار، محصولات و بخشی را خواهید دید که فقط به صنعت DeFi اختصاص دارد. تیم گلس نود انتشارات حرفه‌ای و فنی زیادی در مورد صنعت ارزهای دیجیتال برای کاربران خود گردآوری کرده است. افکار و دیدگاه‌های وب‌‌سایت گلس نود در مورد چندین موضوع برای همه افرادی که از این منبع استفاده می‌کنند در دسترس است و اطلاعات به چندین زبان مانند انگلیسی، اسپانیایی، چینی و بسیاری دیگر در دسترس کاربران می‌باشند.

آموزش کار با سایت گلس نود

نحوه استفاده از این وب سایت و درک نمودارهای مختلف در وب‌سایت اصلی گلس نود موجود است و می‌توانید آن را در بخش آکادمی بیابید. استفاده از همه نمودارهای موجود رایگان نیست و جزئیات مربوط به قیمت‌ها را می توان در بخش قیمت گذاری یافت. اما برای سرمایه گذاران متوسط ابزارهای موجود به اندازه کافی خوب هستند. مواردی که به رنگ خاکستری هستند برای استفاده رایگان هستند، آن‌هایی که به رنگ آبی هستند با تاخیر به روز می‌شوند و قرمزها برای کاربرانی که حق عضویت نمی‌پردازند قابل دسترسی نیستند.

آموزش کار با سایت گلس نود (Glassnode)


در قسمت نمودارها در بالا سمت چپ، یک منو وجود دارد که می‌توانید دارایی مورد تجزیه و تحلیل را انتخاب کنید. هنگامی که دارایی را انتخاب کردید، می‌توانید معیارهای مورد تجزیه و تحلیل را انتخاب کنید: آدرس‌ها، شاخص‌ها، مبادلات، بازارها، نهادها، منابع، UTXO، هزینه‌ها، استخراج، بلوک‌ها و توزیع. هر دسته دارای تعداد زیادی نمودار است که می توان از آن‌ها برای به دست آوردن اطلاعات معنی‌دار استفاده کرد.

بخش آدرس‌ها

این بخش شامل تعداد آدرس‌های جدید ایجاد شده، آدرس‌های فعال موجود و بیت‌کوین‌های ارسالی روی بلاکچین و تعداد کل آدرس‌های شبکه بلاکچین است که می‌توانید آمار مربوط به تعداد آدرس‌هایی که دارای  کسر یا تعداد کامل بیت کوین هستند را بررسی کنید.

بخش آدرس‌ها در گلس نود

 

بخش نمودارها

بخش نمودارها شامل 41 شاخص برای بررسی و تحلیل دارایی‌های دیجیتال هستند که می‌توانید از آن‌ها برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با یک دارایی استفاده کنید.

بخش نمودارها در گلس نود

 

بخش‌ حساب‌ها

همه نشانگرهای این بخش جزو قابلیت‌های نسخه پرمیوم گلس نود هستند و کاربران بصورت رایگان نمی‌توانند به آن‌ها دسترسی داشته باشند.

آموزش سایت گلس نود

 

بخش صرافی‌‌ها

در این بخش اطلاعات مربوط به جریان بیت کوین در داخل و خارج از صرافی‌های ارزهای دیجیتال مانند کوین بیس، بایننس، کراکن و غیره در حال ردیابی است. موجودی در صرافی‌ها و مبلغی که در داخل و خارج از همه صرافی‌ها واریز و برداشت می‌شود، در این بخش از سایت گلس نود قابل مشاهده است.

بخش صرافی‌ها در گلس نود

 

بخش معاملات

تمام اطلاعات مربوط به تراکنش‌هایی که روی بلاکچین بیت کوین یا سایر دارایی‌های دیجیتال اتفاق می‌افتد قابل نظارت است. تعداد تراکنش‌ها و نرخی که تراکنش‌ها با آن انجام می شوند را می‌توان در این بخش اندازه گیری کرد.

بخش بازار

داده‌های مربوط به بازار فعلی را می‌توان مانند ارزش بازار، قیمت را در این بخش مشاهده کرد.

بخش بازار

 

بخش نهادها

همه شاخص‌های این بخش در نسخه پرمیوم گلس نود برای کاربران قابل دسترس هستند وکاربران نمی‌توانند بصورت رایگان به آن‌ها دسترسی داشته باشند. این بخش از وب سایت گلس نود احتمالاً به حساب های اشخاص بزرگ مانند سازمان‌ها، نهنگ‌ها و سرمایه گذاران نهادی مربوط می‌شود.

نحوه ثبت نام در گلس نود

 

بخش عرضه

تمامی اطلاعات مربوط به عرضه بیت کوین در گردش، میزان سکه های تازه ضرب شده، نرخ تورم بیت کوین، سود زیان عرضه موجود بیت کوین و اطلاعات hodl در این بخش موجود است.

عرضه در سایت گلس نود

 

بخش UTXO

UTXO شامل مبلغ خرج نشده در تراکنش بیت کوین است. تمام اطلاعات مربوط به تراکنش‌های خرج نشده را می‌توان در این دسته یافت که شامل درصد، سود، حجم، زیان و شمارش قابل تجزیه و تحلیل است.

آموزش گلس نود

 

بخش هزینه‌ها

کارمزدی که کاربران برای قرار دادن تراکنش در بلوک به ماینرها پرداخت می‌کنند، چیزی جز کارمزد تراکنش نیست.  کل هزینه‌هایی که پرداخت می‌شود، در این بخش قابل تجزیه و تحلیل است.

گلس نود

 

بخش ماینینگ

بخش ماینینگ در وب‌سایت گلس نود شامل موارد زیر است:

  • نرخ دشواری ماینینگی که ماینرها برای اضافه کردن تراکنش‌ها به بلوک حل می‌کنند.
  • نرخ هش فعلی شبکه بیت کوین.
  • درآمد ماینرها فقط از کارمزد تراکنش و در مجموع با پاداش.

Glassnode

 

بخش بلاک

 این بخش از وب‌سایت گلس نود شامل موارد زیر است:
 

  • ارتفاع بلوک فعلی که در حال استخراج است.
  • تعداد کل بلوک گ‌هایی که به بلاک چین اصلی اضافه شده‌اند.
  • میانگین و زمان متوسط بین ایجاد دو بلوک.

بخش بلاک در گلس نود

بخش توزیع

بخش توزیع فقط حاوی اطلاعات مربوط به توکن‌های ERC-20 است. درصد عرضه‌ای که در قراردادهای هوشمند قفل شده است، 1 درصد برتر فهرست ثروتمند، توزیع توکن ERC-20 و میزان غیرمتمرکز بودن یک توکن در این بخش قابل مشاهده است.

بخش توزیع در گلس نود

 

شاخص‌های اصلی گلس نود

چندین شاخص بازار برای هر پروژه در دسترس است که به شما این امکان را می‌دهد تا عملکرد یک ارز دیجیتال را بهتر درک کنید. به عنوان مثال، MVRV ارزش بازار را به ارزش واقعی یک سکه اندازه گیری می‌کند. هنگامی که با سایر اندیکاتورها استفاده می‌شود، ابزار قدرتمندی برای شناسایی صعود و نزول بازار است. به عنوان مثال، یک سکه بیش از حد خریداری شده ممکن است نشانه یک اوج احتمالی بازار باشد. با این حال، اگر قیمت آن پایین باشد، ممکن است سکه در مرحله فروش بیش از حد باشد، که نشان می‌دهد بازار ممکن است به پایین ترین سطح خود نزدیک شود. LTH/STH نسبت دارندگان بلندمدت به صاحبان کوتاه مدت یک سکه است. این معیار به ما می‌گوید که چه کسی یک دارایی را می‌فروشد و آیا وحشت معامله گران افزایش یافته است یا خیر. نسبت سود خروجی صرف شده  (SOPR) نیز نسبت سود و زیان سکه‌هایی را نشان می‌دهد که از یک آدرس به آدرس دیگر منتقل شده‌اند.

مقایسه پروژه های مختلف رمزنگاری در گلس نود

گلس نود یک داده بلاکچین است که معیارها و ابزارهای روی زنجیره را برای کاربران ایجاد می‌کند تا از منظری متفاوت به بیت کوین و اتریوم نگاه کنند. می‌توان از آن برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر استفاده کرد که به طور کلی نمی‌توان از نمودارهای معمولی در coinmarketcap یا نمای معاملاتی به دست آورد. این پلتفرم از بسیاری از دارایی‌های رمزنگاری پشتیبانی می‌کند و معیارهای بسیاری را در هر یک از آن‌ها به اشتراک می‌گذارد. با گلس نود، می‌توانید دو معیار مجزا را روی هم قرار دهید تا نموداری با همپوشانی ایجاد کنید. استفاده از نمودارها برای مقایسه ارزهای دیجیتال به شما کمک می‌کند تا آن‌ها را مبادله کنید زیرا تصمیم شما آگاهانه‌تر خواهد بود.

نحوه ثبت نام در گلس نود

گلس نود (Glassnode) یک پلتفرم اطلاعاتی بلاکچین و ارزهای دیجیتال است. این شرکت برنامه‌هایی را توسعه می‌دهد که بینش جدیدی از دنیای بلاکچین و ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهند. هدف گلس‌ نود تبدیل شدن به یکی از برترین ابزارهای تحلیل داده‌های رمزنگاری قابل دسترسی است.  تقریباً تمام اطلاعاتی که برای اتخاذ تصمیمات منطقی معاملاتی نیاز دارید در این پلتفرم موجود است. اگر می‌خواهید در گلس نود یک حساب کاربری ایجاد کنید، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

  1. با کلیک بر روی "ثبت نام" در گوشه سمت راست بالای صفحه حساب کاربری خود را ایجاد کنید.
  2. نام، نام خانوادگی، آدرس ایمیل و رمز عبور خود را در وب سایت ثبت کنید.
  3. شرایط و ضوابط پلتفرم را بخوانید و بپذیرید.
  4. یک ایمیل برای تایید اطلاعات خود دریافت خواهید کرد. در این صورت تنها کاری که باید انجام دهید این است که روی لینکی که در پیام مشاهده می‌کنید کلیک کرده و آن را تایید کنید.