همانطور که می دانید در روز های گذشته دسترسی به اینترنت و سرویس ها و شبکه و پلتفرم های اجتماعی خارجی با محدودیت هایی همراه بوده است. در زمان قطعی اینترنت با معاملات ارزهای دیجیتال چه کنیم؟، این سوالی است که برای کاربران و سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال به وجود آمده است. معامله گران برای انجام فعالیت های معاملاتی خود به اینترنت و دسترسی به برخی از شبکه های خارجی نیازمند هستند اما با گسترش قطعی های اینترنت و محدود شدن آن به دسترسی وب سایت های خارجی، مانع از فعالیت این دسته از افراد شده است. اگر شما نیز به عنوان یک معامله گر در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت دارید، بهتر است تا پایدار شدن شرایط دسترسی به اینترنت به چند نکته توجه کنید، در این مقاله از تتر ایران به بررسی این نکات پرداخته ایم.

کیف پول‌ های ارز دیجیتال و انجام تراکنش

قطعی اینترنت و ارزهای دیجیتال

اگر دارایی‌ ها و ارز های دیجیتال خود را در کیف پول های رمزنگاری ذخیره می کنید، جای نگرانی و تهدیدی برای دارایی های شما وجود ندارد. کیف پول های رمزنگاری ابزارهایی هستند که دارایی های شما را به روشی امن نگهداری می کنند و در صورت نیاز کلیدهای خصوصی و یا عبارت بازیابی را در اختیارتان قرار می‌ دهند. طی بررسی هایی که انجام شده است، تا کنون هیچ کیف پول رمزنگاری در کشور مورد قطع واقع نشده است. از این رو بهتر است در زمان هایی که به اینترنت جهانی دسترسی دارید، تراکنش های خود را انجام دهید و در زمان های قطعی و محدودیت اینترنت تراکنشی انجام ندهید. در صورتی که قصد دارید به صورت فوری تراکنشی انجام دهید اما به اینترنت جهانی دسترسی ندارید، می توانید با تهیه کردن سرورهای مجازی یا VPS تراکنش های خود را انجام دهید؛ به این شکل که در VPS یا سرورهای مجازی می توانید به کیف پول هایی مانند اکسودوس (Exodus)، مای ‌اتروالت (Myetherwallet)، متامسک (Metamask) و ... متصل شده و عبارت بازیابی خود را در کیف پول های ذکر شده وارد کرده و تراکنش های خود را انجام دهید. توجه داشته باشید که پس از انجام تراکنش ها، اطلاعاتی روی VPS‌ یا سرورهای مجازی باقی نماند.

معاملات صرافی ‌های ارز دیجیتال به هنگام قطعی اینترنت

معاملات صرافی های ارز دیجیتال به هنگام قطعی اینترنت

در روزهای اخیر معامله‌ گران و کاربران ایرانی رمز ارزهای دیجیتال، با توجه به فعالیتشان در صرافی های خارجی و وب سایت های داخلی و همچنین نحوه اتصال به اینترنت، شرایط متفاوتی را به هنگام قطعی و عدم دسترسی به اینترنت تجربه می کنند. از این رو در ادامه قصد داریم حالت های مختلفی از این شرایط را به طور جداگانه بررسی کنیم.

استفاده از صرافی ها و وب سایت های داخلی

در روزهای قطعی اینترنت و عدم دسترسی به اینترنت جهانی بهتر است تا حد الامکان معامله ای را انجام ندهید و همچنین سفارش‌ ها و پوزیشن های باز در پلتفرم‌ های مختلف معاملاتی را ببندید اما در صورتی که معاملات خود را از طریق صرافی ها و وب سایت های داخلی معامله می کنید، لازم است بدانید که صرافی‌ های داخلی ارزهای دیجیتال به هنگام محدودیت های اینترنت هم فعال هستند و مشکلی برای انجام معاملات شما پیش نخواهد آمد.

استفاده از صرافی ها و پلتفرم های خارجی

در صورتی که در صرافی های خارجی به انجام معاملات می پردازید، برای دسترسی به پلتفرم های صرافی ها و اینترنت جهانی باید آی پی IP خود را تغییر دهید. تغییر آی پی معمولا با دو روش انجام می شود: استفاده از نرم افزارهای تغییر آی پی  و یا استفاده از سرورهای مجازی یا VPS .
اما کارشناسان استفاده از سرورهای مجازی و نرم افزارهای تغییر آی پی را برای تغییر آی پی خود و دسترسی به اینترنت جهانی برای انجام معاملات و تراکنش ها توصیه نمی کنند، چرا که این نرم افزار ها نیز به دلیل عدم پایداری اینترنت ثابت و همراه می توانند موجب افزایش ریسک معاملات در پلتفرم ها و صرافی های خارجی شوند و از دست دادان سرمایه را به همراه داشته باشند. همچنین افزایش محدودیت‌ های اینترنتی در روزهای آینده نیز می تواند فعالیت نرم افزارهای تغییر آی پی و سرورهای مجازی را تحت تاثیر قرار دهد.
توجه داشته باشید که استفاده از سرورهای مجازی یا VPS ها در مقایسه با انواع نرم افزارهای تعییر آی پی روش پایدارتر است اما هزینه استفاده از آن به مراتب بسیار بیشتر است. همچنین استفاده از سرورهای مجازی احتمال کمتری برای قطع شدن به هنگام دسترسی به پلتفرم‌ های خارجی دارند. 

استفاده کردن از برنامه‌ های غیرمتمرکز

استفاده کردن از برنامه های غیر متمرکز در شبکه‌ های بلاکچین، به برقراری ارتباط با پلتفرم ها و سرویس های خارج از کشور کمک می کند. برای استفاده از این برنامه ها و تعامل با پلتفرم های خارجی باید ابتدا آی پی خود را تغییر دهید؛ چرا که به دلیل محدودیت اینترنت در کشور کاربران قادر به استفاده از پلتفرم های خارجی نیستند. از این رو اگر می خواهید تراکنشی ضروری انجام دهید و یا از برنامه های غیرمتمرکز استفاده کنید، باید از دسترسی به اینترنت پایدار اطمینان حاصل کنید.

مراقب اپلیکیشن ‌های جعلی باشید

در روز های گذشته با انتشار خبر های مربوط به فراهم کردن اینترنت ماهواره ای استارلینک توسط ایلان ماسک، برنامه ها و اپلیکیشن هایی در پلتفرم های اجتماعی منتشر شده است که با عنوان برنامه های دسترسی به اینترنت ماهواره ای معرفی می ‌شوند.
توجه داشته باشید منابع مورد اعتماد برای دانلود اپلیکیشن ها و برنامه ها، گوگل پلی اندروید و اپ استور ios و وب‌ سایت های رسمی است. اپلیکیشن‌ ها و برنامه هایی که در روزهای اخیر در تلگرام و شبکه‌ های اجتماعی دیگر به‌ صورت فایل منتشر می شوند، جعلی بوده و دارای بدافزار هستند که سیستم شما را با اختلال مواجه می کنند.